50-jarig jubileum St. Antonius- gasthuis s Eerste honderdjarige V OPEN HUIS BIJ FRANS VAN VELTHOVEN ZIE PAGINA 8 EN 9 Op 7 november 1886 kwam in Moergestel Maria Catharina van Haaren ter wereld als dochter van landbouwer Jan van Haaren en diens vrouw Anna Timmermans. Deze week a.s. vrijdag om precies te zijn, maakt zij de 100 jaar vol en dat betekent voor Moergestel: (voor zover nu bekend althans) de allereerste ’eeuweling’! Veel ouderen onder ons zullen zich zeker de aktiviteiten aan de boorden van de Reusel nog herinneren toen het Sint Antonius-Gasthuis werd gebouwd. De meesten van ons weten niet beter of het heeft er altijd al gestaan, zijn daarmee vertrouwd en het past bij ons dorp zoals de kerk bij de toren. Zonder dit gebouw op die plaats zou ons dorpsbeeld niet kompleet zijn. Deze zuster nu, vieren op zondag 9 november 1986 het feit, dat zij vijftig jaar geleden naar Moergestel zijn gekomen 1 11e Jaargang - Nr. 452 Maria Catharina van Haaren: 100 jaar! vervolg op pagina 5 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel In Moergestel is - voor zover nu bekend - nog nimmer een honderdjarige voorge komen. De oudste inwoner tot op heden was de klompenmaker Gijsbertus van Aven- donk, die op 9 oktober 1933 overleed en toen 97 jaar en 8 maanden oud was. Hoe wel hij op latere leeftijd trouwde - hij was toen al 45 jaar - kon hij toch nog zijn gouden bruiloft vieren. Ook de in Rotterdam geboren klooster zuster Wilhelmina Bos was 97 jaar, toen ze op 22 februari 1963 in het klooster St. Stanislaus overleed. Moergestels oudste inwoonster is nu de honderdjarige Maria Catharina van Haa ren. Zonder de zusters, die het gebouw bevolken en die een wezenlijk deel van onze gemeenschap vormen, zou een groot gedeelte van de verzor ging van bejaarden en zieken en de kraamzorg in ons dorp niet op zo’n voortreffelijke manier ter hand zijn genomen en in vele opeenvolgen de jaren in goede handen zijn gebleven. De krant hield ze nauwkeurig bij evenals aller lei landbouwlektuur, en verder wilde ze ook graag op de hoogte blijven van het reilen en zei len op de boerderij. ’Van mijn leeftijd gaan er niet veel meer dood’ Ook oude bekenden kwamen haar vaak opzoe ken, maar naarmate ze ouder werd zijn die ook overleden. Dat ontlokte bij haar o.a. de uit spraak: ’Van mijn leeftijd gaan er niet veel meer dood’. 17 Jaar lang hebben haar zoon en schoondoch ter haar uitstekend verzorgd tot ze in 1985, als 99-jarige, de Zandstraat moest verlaten en naar ’De Reuselhof’ ging, ’n Hele stap! Feestelijkheden a.s. Vrijdag wordt in de kapel van het bejaar denhuis een Eucharistieviering gehouden waar voor de medebewoners van ’De Reuselhof’ zijn uitgenodigd, alsmede haar eigen kinderen. Ook het college van B. en W. zal namens de gemeente Moergestel die dag van de 100-jarige komen fe liciteren. Receptie voor iedereen Op zaterdag 8 november wordt er een receptie gehouden in ’de Schouw’ van 18.30-20.00 uur, voor eenieder die de feesteling wil feliciteren. Ook de harmonie zal hier een muzikale felicita tie komen aanbieden en diverse andere vereni gingen zullen op hun eigen manier van zich doen spreken. Je hebt tenslotte niet elke dag een 100-jarige ge luk te wensen! ’Moergestel Nieuws’ wil graag langs deze weg haar welgemeende gelukwensen aanbieden en wenst Maria en haar familie graag enkele pret tige dagen toe! diep in het geheugen gegrift, maar toch is met grote blijmoedigheid daarna in Brazilië de draad weer opgepakt. Nog steeds heeft de orde 176 Nederlandse zusters, waarvan nog 75 in de missie werkzaam zijn. Dikwijls op een leeftijd, waarop leken al lang aan rustiger zaken denken. Deze orde is het begin van de dertiger jaren be naderd door het kerkbestuur of misschien door pastoor Janssen of burgemeester Bardoel om hier in Moergestel de bejaardenzorg op zich te nemen. Hierop is een volmondig ja gezegd, omdat niet alle leden van de orde zo maar naar de missie konden worden gezonden. Misschien om rede nen van gezondheid of een nog niet afgeronde opleiding of anderszins. Waarom de plaats van het gasthuis aan de Reu sel is gekozen, is niet helemaal duidelijk, maar het zal wel geweest zijn, omdat het vrij dicht bij de kerk lag en een directe aansluiting aan de pastorie kreeg. Architect Vriens heeft het gete kend en aannemer Brekelmans uit Udenhout heeft het gebouwd. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad op bovenstaand adres. 100 Jaar terug Dat de honderdjarige een echt kind van onze streek is, moge wel blijken uit de kwartierstaat die op pag. 15 is afgedrukt: slechts 2 van haar 8 overgrootouders werden niet in het gebied van de ’Kleine Meijerij’ geboren, doch ook die twee kwamen nog altijd uit Midden-Brabant. De ouders van de eeuwelinge zijn niet erg oud geworden, maar haar grootmoeder Maria van Hees bereikte de beslist niet alledaagse leeftijd van 92 jaar en mag dus ook tot de bijzonder sterken worden gerekend. Maria van Haaren werd geboren in de boerde rij (intussen herbouwd) op de hoek Klein Logt- HeuvelstraatHaar geboortehuis stond bekend als ’de steenen put’. In 1892 verhuisde de familie van Haaren naar Berkel-Enschot. Maria’s moeder overleed hier in 1893, haar vader in 1904. Na nog ’n half jaar met haar oudste broer in Udenhout gewoond te hebben, trok ze in 1915 naar Oisterwijk. Op 22 mei 1916 trouwde ze met Cornelis de Kort en betrokken ze ’n boerderij aan de Heusdense- baan. In de zes jaar dat ze daar woonden, werden de vier oudste kinderen geboren. Door het kopen van de boerderij aan de Zandstraat keerde Ma ria in de winter van 1921-1922 weer terug in haar geboortedorp. Op dit adres werden nog zes kin deren geboren waarvan er twee op nog jeugdi ge leeftijd overleden. Naar de markt ->■ In die periode ging ze vrijdags altijd met eieren naar de markt in Tilburg. Daar ze niet kon fiet sen ging ze altijd met de bus en zo nu en dan deed ze ook nog boodschappen in ’de stad’. Rond 1933, crisistijd, verbleven ’s nachts nog al eens rondtrekkende mensen op de boerderij. Niet altijd echter gaf ze daar toestemming voor. In 1954 overleed haar man waarna Maria met de nog thuis wonende kinderen de boerderij voort zette. Toen de jongste zoon trouwde werd hij eigenaar van de boerderij en ging Maria bij hem ’inwonen’. Hobbies Omdat zij echter niet iemand was die stil kon zit ten, ging ze voor haar plezier wat kippen en ko- Natuurlijk is het geen toeval, dat deze zusters hier in ons dorp zijn neergestreken. Er is een duidelijk verzoek in die richting gedaan door de toenmalige kerkelijke en wereldlijke overheden. Maar het is misschien beter om nog iets verder terug te gaan. De officiële naam van de orde, waar de zusters van het Antonius-Gasthuis, want zo noemen we het nog steeds, toebehoren, luidt: Missiezusters Franciscanessen van de Heilige Antonius. De orde is opgericht of gegrondvest door de pastoor van Boerdonk bij Erp in oostelijk Noord-Brabant in 1913 en vestigde zich in 1924 in Asten in dezelfde streek. Hun eigenlijk opdracht is de ziekenzorg en ver pleging maar ook het onderwijs in die gebieden, welke toen kortweg met ’de missie’ werden aan geduid. Dat dit gebied zowat de hele wereldbol besloeg, mag blijken uit de vele landen, waarin de orde werkzaam was en is, zoals Noorwegen, Borneo, Belgisch Congo, het latere Zaïre, Aruba en Brazilië. Een gedwongen vertrek uit de Congo onder om standigheden, die meer dan avontuurlijk zijn te noemen, zit bij de leden van de congregatie nog M.O. (Dit artikel kwam tot stand dankzij de welwillende medewer king van de familie de Kort en werd gebruik gemaakt van ge gevens uit ’De Kleine Meijerij’ 1986-3, waarvoor onze harte lijke dank!) nijnen houden. Aan haar bloemen en in de moestuin besteedde ze nogal wat tijd, en verder hielp ze nog vaak mee in het huishouden van haar zoon. z

Weekblad Moergestels Nieuws | 1986 | | pagina 1