op de RAI r Automatisering bij de fietsproduktie Wielenrobot TWEEW1ELER-RAI 86 r5 Fietsvakanties II Voor toer- en trim werk l1... Fiets verzekeren, de moeite waard Tijdritfiets van Gazelle i i ft trui FIETSMUSEUM VELORAMA WEER OPEN i Tentoonstelling Brabantse mutsen in gemeenschaphuis Den Domp te Haaren "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 PAGINA 10 Op deTweewieler-RAl 1986 is op de stand van Gazelle een spectaculair voorbeeld van moderne fietsfabrika- ge-techniek in werking te zien: de ’’wielenrobot”, een apparaat waarin, met de wielnaven gecentreerd, alle spaken tot de gewenste spanning worden aangedraaid. De robot blijft Er is een overzicht-tentoonstelling over 100 jaar motorfietsen, men kan Ook bij de produktie van fietsen vindt automatisering steeds meer ingang. Bij Gazelle in Dieren, waar dagelijks zo'n 1.200 fietsen worden gemaakt, beschikt men - behalve over de wielenrobot - over door het bedrijf zelf ontwikkelde "soldeer- automaten”, installaties waarin de fietsframes en -vorken sneller, schoner en beter dan vroeger worden gesoldeerd, en over een de spaakspanning net zo lang corrigeren tot het wie) zuiver rond en dus ’’gericht” is. Alles geheel automatisch. Deze wielenrobot, die in de Gazelle- fabriek te Dieren in gebruik is, is een geheel Nederlands produkt van Holland Mechanics te Purmerend. automatische lakstraat van in totaal 500 meter lengte. Hierin worden de frames, vorken, spatborden en andere onderdelen met behulp van elektrostatische processen van grondlak, kleurlak en kleurloze lak voorzien en driemaal gemoffeld. Het is hierbij mogelijk snel op een andere kleur over te schakelen. Dit laksy - steem is afkomstig uit de auto- industrie. met de ANWB rijden op fiets, bromfiets of motorfiets (geen rijbewijs noodzakelijk), de deel nemers aan de Parijs-Dakar rallye zijn er mèt hun voertuigen, op de Gazelle-stand kan men de spectacu laire "wielen-robot” in werking zien, en nog veel meer. Wie een fiets koopt en het risico van diefstal en beschadiging zoveel mogelijk wil beperken, kan een fietsverzekering afsluiten.Als de fiets gestolen wordt, draait men niet zelf voor het verlies op. Tussen 1970 en 1980 lag dat anders. In die periode trokken de verzeke ringsmaatschappijen, door het sterk toenemende aantal fietsendiefstal len, in feite hun handen af van de fietsverzekering. Door een betere samenwerking van fietsfabrikanten, verzekeringsmaat schappijen en de fietsenhandel is het sluiten van een fietsverzekering weer mogelijk geworden. Dit is er misschien mede de oorzaak van dat het nog niet algemeen Op de 17eTweewieler-RAI toont Gazelle twee nieuwe trimfietsen die de eigenschappen van zowel een gewone toerfiets als van een pure trimfiets (supersportfiets) in zich verenigen: de Superieur en de Trimmer. Het comfort van de sportfiets is bij deze fietsen gekop peld aan de sportieve mogelijkheden (temporijden, demarreren) van de trimfiets. Diegenen die, naar het uitkomt, prettig willen toeren en bekend is dat een fiets kan worden verzekerd, want van de nieuw gekochte fietsen wordt naar schat ting maar zo’n dertig procent verzekerd. Alle fietsen kunnen worden verze kerd, zowel heel dure nieuwe fietsen als tweedehands fietsen. De premies zijn redelijk. Verschillende maatschappijen houden zich met fietsverzekeringen bezig, maar de gemakkelijkste weg is om zo’n verzekering bij aankoop van een fiets bij de fietshandelaren af te sluiten.Voordelen: directe risico-dek- king en geen rompslomp. Er zijn een aantal in fietsverzekerin gen gespecialiseerde maatschappij en waarmee de fietsenhandel DeTweewieler-RAl biedt veel nieuws op fietsgebied. Uiteraard ontbreken de dichte schijfwielen niet. Gazelle toont o.a. de ultra-moderne Gazelle tijdritfiets. Het lichte frame is speciaal geconstrueerd om tot een stevige, korte fiets te komen. Naast worden alléén geplaatst bij kontante betaling! samenwerkt, zoals Unigarant met het Fietsgarantieplan, Boxem/Dries- sen en Enra. Bij diefstal binnen twee jaar van een nieuwe fiets wordt of een nieuwe fiets geleverd of het overeenkomstige geldbedrag uitgekeerd. Het sluiten van een fietsverzekering is daarom zeker de moeite waard. Denemarken naar Stockholm. Daar vandaan vaart men met de Silja Line naar de Aland-eilanden.' Ook Cycle Tours in Amsterdam is gespecialiseerd in fietsvakanties, waaronder de week:prestatie tocht, de Ronde van de Benelux. Andere fietslanden die bij Nederlan ders in trek zijn, zijn Engeland, Ierland, Oostenrijk, Zwitserland en Zweden. Noorwegen is als fietsland minder bekend, maar zeker de moeite waard. Ook in opkomst zijn Finland, Italië en landen achter het ijzeren gordijn zoals Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen. Wie zich over een buitenlandse fietsvakantie wil oriënteren kan hiervoor o.a. terecht op deTweewie- ler-RAI '86, die van 28 februari tot en met 5 maart in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehouden en op de Fietsvakantiebeurs, op 12 en 13 april in de Koopmansbeurs, even eens in Amsterdam. Sta; len, mee star dive in 1 het; verl met Wij VOO wij luk par ten De Bel; zijn voii aan elk: elk: gro; nod een goe Het tijei gro: om gevi moi let kon zor, wo< kin, mij wot gen pen gesi In ken Ver goe zijn voo lich Ie b De onz trai bui verl dan Go, bar in t goe ook leg gev Zoi we< De kas Hei aan kas te kas in 1 ouc den een geit biei het den ner Eer ooi On: 4 rr tuu Sto 14 De complete fiets kost ongeveer ƒ7.000,-. Om den met jes in I moi De hur of in l biet tuir Del eert cem Phc Het enige Nederlandse fietsmuseum, Velorama aan de Waalkade in Nijmegen is heropend nadat het naastgelegen pand bij het museum is getrokken. Dit was noodzakelijk geworden om de groeiende collectie een goed onderkomen te bieden. Plannen om het fietsmuseum naar Lelystad over te brengen zijn van de baan.Velorama blijft in Nijmegen.Wel zijn er plannen om in Almere een fietsmuseum te vestigen dat onder deel zal worden van een nationaal fietscentrum. De fietsbus - een Nederlands initiatief.- blijkt het goed te doen. Steeds meer fietsers maken gebruik van zo'n bus om naar hun vakantiebe stemming te reizen, waarbij de eigen fiets in de bus kan worden meegeno men. Aanvankelijk reden er alleen fietsbussen naar Frankrijk (o.a. de bekende OAD fietsbussen naar Dordogne, nu gaat er ook een fietstrein naar toe) maar het aanbod is naar andere landen uitgebreid. Dit jaar rijdt er ook een fietsbus naar de Aland-eilanden, een zeer grote verzameling grotere en kleinere eilanden tussen Stockholm en het Finse Turku. De eilanden zijn onderling door gratis veerponten verbonden en op die eilanden is zo’n 900 kilometer fietsweg. Goed voor eën flinke vakantieperiode. De fietsbus rijdt vanaf 's-Hertogenbosch via Utrecht, Zwolle, Groningen en genieten of willen trimmen daarvoor nu geen aparte fietsen nodig hebben. Zo is bijvoorbeeld de uitrusting die van een toerfiets (met o.a. kogella gers in de bracket en een kunststof kettingkast) en is het frame wat korter dan bij deze toerfiets, maar langer dan bij een pure trimfiets. De Trimmer is afgeleid van de Superieur, heeft dezelfde eigenschap pen, frame en uitrusting, maar is voordeliger in prijs. ken niet verloren gaat. Vanwege hun perfecte documentatie kan het werk van de dames ge rust uniek in Nederland genoemd worden. De lezingen met diaserie van D’n Driedonk wor den regelmatig met plezier door velen bijge woond. Op hun collectie zijn de zussen uiterst zuinig. Geen enkele muts is te koop, te huur of te leen. Het gaat er de zussen zuiver om, om de collectie ’Brabantse mutsen’ zo volledig moge lijk te krijgen. Naast mutsen zal D’n Driedonk ook authentieke kleding exposeren, zoals die ongeveer een eeuw geleden werd geddragen in Brabant. Tijdens de tentoonstellingsdagen kan men Brabantse mutsen en poffers, alsook oud Bra bantse kleding aanbieden aan de zussen, om deze toe te voegen aan hun collectie. Mutsen en/of kleding graag met foto en vermelding van degene die ze het laatst gedragen heeft. De tentoonstelling zal vrijdag 7 maart om Wat is er allemaal te zien en te beleven? In de eerste plaats, natuurlijk een uitgebreid assortiment fietsen, bromfietsen en motorfietsen en als primeur een fiets met lichte hulp- motor. Daarnaast de laatste snufjes op het gebied van accessoires, kleding en andere toebehoren. Maar ook informatie over fietsvakanties en verkeers-veiligheid. In het weekend van 7, 8 en 9 maart zal er in ge meenschapshuis Den Domp een tentoonstel ling worden gehouden van Brabantse mutsen uit een collectie van D’n Driedonk. De mutsen behoren toe aan de zussen Annie van de Meerendonk en Nettie van Ravenstein- van de Meerendonk, beiden uit Den Bosch en Jeanne van de Meerendonk uit Tilburg. Met zijn drieën leggen zij zich sinds enkele jaren toe op het verzamelén, restaureren en copiëren van oude Brabantse mutsen, zij noemen zich D’n Driedonk. De 100 mutsen, waarvan de drie zussen er 35 zelf gemaakt hebben, geven een goed beeld 20.00 uur worden geopend door de burge meester van Haaren Mevr. Eggermont-de Mast. Verder zal de tentoonstelling geopend zijn zaterdag 8 en zondag 9 maart van 11.00- 18.00 uur. De toegang is gratis. Tijdens de tentoonstelling zullen de zussen van de Meerendonk aan belangstellenden uitleg ge ven bij deze unieke verzameling. van de verschillende variaties uit alle mogelijke Brabantse gemeenten. Zo zijn er de Drungen- se, Haarense en Oisterwijkse poffer, de Bo- sche drie tuiltjes muts, een Vughtse kovel, een rouwpoffer uit Heeswijk-Dinther, de cornet- muts uit Oisterschot, slaap-en morgenmutsjes, begijnenmutsjes uit Turnhout, de spanmuts, de speldenmuts en enkele schitterende hoedjes, zoals de capote, de calote en de hersenlap. Speciaal voor de tentoonstelling hebben de zussen een overzichtelijke catalogus in eigen beheer uitgegeven. De illustraties zijn van de hand van Els van Ravenstein, dochter van Net tie, die meewerkte aan de restauratie van de plafonschilderingen in de Sint Jan. Het is de bedoeling van de zussen om later de gehele collectie onder te brengen in een mu seum. Alle patronen en beschrijvingen willen ze schenken aan een overheidsarchief in de provincie, zodat de kunst van de mutsen ma- Bovendien wordt ieder uur een fiets verloot. Hiervoor hoeft men bij de ingang slechts op een kaartje een eenvoudige vraag te beantwoorden. de dichte wielen (voorwiel 26 inch, dus kleiner dan het 28 inch achter wiel) is het "ossekopstuur” kenmer kend voor dit model. Van vrijdag 28 februari t/m woensdag 5 maart wordt in het RAI-gebouw VN te Amsterdam deTweewieler-RAl ’86 gehouden. De openingstijden zijn H f dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. r® Het is de 17eTweewieler-RAI (de eerste werd gehouden in 1895, zij het dat deze toen nog was gecombineerd met auto’s). Men verwacht zo'n 100.000 bezoekers. p

Weekblad Moergestels Nieuws | 1986 | | pagina 10