in’t Draaiboompje Bekende artiesten r 8 Oisterwijkse zwem polo dub Moergestel kreatief 1985/1986 "ZOEKERTJES" SCHRIFTELIJK OPGEVEN -BOM - A Elke le zaterdag van de maand Hl - J "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 PAGINA 21 0 Woonplaats Naam Telefoon Straat Naast het werk van deze twee niewkomers bij Moergestel Kreatief zult u ook weer werk aan treffen van personen van wie u reeds eerder werk kon bewonderen. In alfabetische volgor de zijn dit: Uw "Zoekertjes" kunt U uitsluitend tegen kontante betaling opgeven bij ons redaktie-adres: Oisterwijkseweg 43, Moergestel. Ook kunt U gebruik maken van onderstaande bon. (gewoon stukje papier mag ook). Wilt U de bon duidelijk invullen? Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nr. betaalt U f 2,50 extra. De opgave moet uiterlijk de zondagavond vóór plaatsing in ons bezit zijn. (Bon geld in envelop in de bus stoppen s.v.p.l) De entree prijs op 4 januari bedraagt slechts 5,Vanaf 20.00 uur is de zaal open. Betty Nagel De vrolijke en puntgaaf afgewerkte fantasie- poppen van Betty Nagel behoeven eigenlijk -T? t/m 10 regels f 7,50 t/m 6 regels f 5,- Bertus van Berkel Vorig jaar kon u voor ’t eerst kennisnemen van fotografisch werk van Bertus van Berkel, zwart-witten waarvan een plezierige rust uit ging en die getuigden van de voortreffelijke smaak van de maker. Omdat 1985 het jaar is (was) van de muziek, kwam Bertus van Berkel op ’t idee om dit gegeven te nemen als ’Leit motiv’ voor de foto’s die hij u dit jaar zal laten zien. Een oog- en bijna oorstrelend resultaat. Ton van Elsdingen Na de foto ’s van landschappen, stillevens, etc. en vorig jaar kreatieve zwart-wit vervreemdin gen uit de donkere kamer, laat Ton van Els dingen u dit jaar een aantal tienerportretten zien. Het werken met tieners bij ’t maken van portretten heeft boven 't fotograferen van ou dere en/of beroepsmodellen het voordeel, dat de portretfoto’s van tieners vaak veel frisser zijn. Naast weldegelijk reeds aanwezig poseer- Jan van de Wouw Van de kunstzinnig veelzijdig begaafde Jan vd Wouw, die in de beginjaren van Moergestel Kreatief enkele keren werk liet zien en sinds vorig jaar, na een onderbreking van enkele ja- ren, weer aan de expositie deelneemt, zult u dit jaar olieverfschilderijen, sepia-pentekeningen en aquarellen kunnen bewonderen. Zijn werk munt uit door goede smaak en vooral zijn se pia ’s zijn bekend en geliefd. Met Jan vd Wouw sprekend over zijn hobby raak je zelf begeesterd, je wilt het ook gaan doen en dat is juist wat Jan vd Wouw graag zou zien. Het onspannen gevoel dat hij krijgt wanneer hij met zijn hobby bezig is zou hij ee nieder willen overdragen. Probeert u ‘t maar eens. De expositie is geopend: op werkdagen (23, 24, 30, 31 dec. en 2.3.6. en 7 jan.) van 9.00 tot 16.00 uur; op zon- en feest dagen (22, 25, 26, 29 dec. en 1 en 5 jan.) van 12.00 tot 16.00 uur. Op vrijdag 27 december en op de zaterdagen 28 december en 4 januari zal de expositie gesloten zijn. De opening zal geschieden op zondag 22 de cember om 12.00 uur door de heer J. Vriens. U bent van harte welkom! (secr. tel: 85050) Algemeen. In verband met de vakantie-stops zullen de zwem- en polo- trainingen vanaf maandag 23 december tot en met zondag 5 januari niet plaatsvinden. Waterpolo Uitslagen: Heren 1 - Tempo 15-12 Heren 2 - Dongemond 1 6-2 Adsp. J. - D.E.Z.V10-2 De komende drie zaterdagen zijn alle teams vrij. Dringende oproep: Wegens doorstroming van huidige adspiran- ten, worden er jongens, geboren in het tijdvak 1971 t/m 1974, gezocht, die interesse hebben om te gaan waterploën en dan het komende seizoen het adspiranten-team kunnen gaan aanvullen. Als je je voelt aangesproken, kun je vrij blijvend twee trainingen komen bezoeken en daarna beslissen of je al dan niet wilt blijven poloën. De jongens-adspiranten trainen op woensdag van 20.30 tot 21.15 uur en op vrijdag van 18.30 tot 19.30 uur. (Let wel, in de Kerstvakantie zijn er geen trainingen). nog nauwelijks te worden toegelicht. Iedere Moergestelnaar immers heeft zich al vele ma len over deze wonderlijke droomfiguurtjes kunnen verbazen en zich kunnen afvragen hoe Betty Nagel steeds weer op nieuwe ideeën komt voor haar creaties. De van DAS-klei ge vormde kopjes en de kunstig uit prachtige stoffen gesneden kleding maken de poppen een lust voor ’t oog. Betty Nagel vindt het zelf een eindeloze hobby. Je kunt er de gekste dingen mee fantaseren, zegt ze, alles mag, als je de verhoudingen maar laat kloppen. Ofschoon /door de gemeente vaak het woord amateur-kunstenaars wordt gebruikt willen de exposanten liever spreken over hun ’hobby’. Het woord ’kunstenaar’ klinkt zo aanmati gend. Wat is kunst? Ze houden het voorlopig liever op ’kunde’. Dat schrikt andere minder af en zet hen er eerder toe aan ook iets in deze richting te ondernemen. Het gaat er dan om zelf iets te maken dat ’opvalt door vorm schoonheid’. Hoe gemakkelijk dit gaat willen de exposanten aantonen in een paar collages die gemaakt zijn van stukken verpakkingsma teriaal die gebruikt worden voor verpakking van bv. electronische apparatuur. Die collages kunt u in de Burgerzaal aantreffen. Oordeelt u zelf, Maak ook eens zo’n collage en uw eerste stap in ’t maken van iets dat opvalt door vorm schoonheid is gezet. Het gevolg is dan een logi sche stap. Carina Verhoeven Carina Verhoeven exposeert ook al een aantal jaren met haar boetseerwerk bij Moergestel Kreatief. Weet u het nog, die verrukkelijke van witte en soms ook rode klei gevormde fi guurtjes? Sinds vorig jaar heeft ze zich ook met veel enthousiasme geworpen op het aqua relleren, u zag daar vorig jaar een aantal mooie voorbeelden van. Het werk van Carina Verhoeven wordt geken merkt door een grote mate van evenwichtig heid en goede smaak. Ook dit jaar zal zij naast boetseerwerk weer aquarellen laten zien waar u stil van wordt. Vorige week berichtten wij u reeds, dat rond om Kertmis en Nieuwjaar weer de traditionele expositie wordt gehouden van werk van Moer- gestelse amateur-kunstenaars in de Burgerzaal van het Gemeentehuis. Wij beloofden u toen u in deze aflevering van Moergestel Nieuws wat nader te informeren omtrent de exposanten en/of hun werk. Er zullen dit jaar twee exposanten zijn van wie u nog niet eerder op de tentoonstellingen van Moergestel Kreatief werk hebt kunnen bewon deren, n.l. Mariëtte Horsten en Theo van Gor- kum. Met hen en hun werk zullen we daarom beginnen. Mariëtte Horsten Het werk waaraan Mariëtte Horsten ver knocht is geraakt (Biedermeyerboeketten en kruidenkransen) heeft u nog nooit eerder bij Moergestel Kreatief kunnen bewonderen, Laat staan dat u ’t ergens anders tegenkwam, of ’t moet zijn dat u dit soort werk zag tijdens uw vacantie in Beieren (vooral bij de Chiemsee) of in Oostenrijk. Daar is ’t namelijk een liefkoos de hobby van veel vrouwen, die in de lange koude winteravonden aldaar regelmatig bij el kaar komem in de boerderijen, in hun z.g. ’’guten Stube” en met het materiaal dat voor handen is de zeer typische wand- en tafelver sieringen kunstig in elkaar vlechten. Het ge bruik stamt uit de vorige eeuw, raakte na de 2e wereldoorlog in de vergetelheid, maar is daar na weer herleefd en nu zelfs tot een goede sou- venirhandel geworden. Mariëtte Horsten heeft in deze streken deze hobby geleerd. Regelmatig zoekt zij de bossen af naar de natuurlijke producten waarvan deze boeketten en kransen gemaakt zijn: zaden, denneappels, eikels, huisjes van beukenootjes, hazelnoten, etc. en ze combineert dat met moeilijker vindbare natuurlijke producten als zaadhuizen van bv klaprozen, juffertje in ’t groen en vlas, met kruiden als nootmuskaat, kaneel, kruidnagelen en anijssterren (voor de lekkere geur) en tenslotte met linten en kralen. Dit alles wordt een voor een op draad gezet en tot kransjes en kruisjes geschikt, goud geschil derd en met strikken en linten versierd. Het oog- en neusstrelend resultaat zal u zeker be koren. Naast dit soort werk zal Mariëtte Horsten u ook nog Hindelopen-Schilderijen tonen. Theo van Gorkum Ook het werk dat Theo van Gorkum maakt zag u nog niet eerder op de tentoonstelling van Moergestel Kreatief. Sinds enkele maanden woont Theo van Gorkum met zijn familie weer in Moergestel na een afwezigheid van vele ja ren, waarin hij in Afrika werkzaam was als di recteur van een Nederlands schoenenconcern. In die hoedanigheid heeft hij daar heel wat af gereisd. Daarbij kwam hij ook in mijnen voor 't leveren van werkschoenen, zoals bijvoor beeld in Madagascar, Zambia en ’t voormalige Rhodesia. Hij kreeg daar soms gratis minera len mee die in de mijnen werden gevonden, zo als bv. agaat, malachiet, sodaliet. Naarmate hij er meer kreeg is hij die mineralen (edelste nen en half-edelstenen) bewust gaan verzame len en zo heeft hij in de loop der jaren een aan zienlijke verzameling opgebouwd. Nu zijn ruwe mineralen al mooi, in geslepen toestand worden ze nog veel mooier. Dat slij pen kan op verschillende manieren: gefacet- teerd (geslepen met talloze vlakjes), hetgeen vooral gebeurt met doorzichtige stenen, of geslepen als z.g. carbochons (bolvormig gesle pen), hetgeen vooral gebeurt bij niet doorzich tige stenen, zoals bv. jade of agaat. Aanvanke lijk liet Theo van Gorkum de stenen slijpen in Idar-Oberstein, het bekende mineralenstadje in Duitsland en ook wel in Thailand. Later is hij zelf begonnen met slijpen. Hij werd lid van diverse Nederlandse en buitenlandse geologi sche en lapidaristenverenegingen en is lessen gaan volgen in ‘t slijpen van stenen (carbo chons) in Eindhoven. Het resultaat hiervan zal u versteld doen staan van de schoonheid die in de natuur verborgen zit en door kundig en kunstig vakmanschap geaccentuerd kan worden. Ter vergelijking zal Theo van Gorkum naast de geheel geslepen en door hem zelf in zettin gen geplaatste en aldus tot sieraden omgeto verde stenen ook gedeeltelijk geslepen stenen en ruwe stenen tonen. raffinement blijkt uit foto’s van tieners nog hun natuutlijkheid, jeugd en enthousiastme, in tegenstelling soms tot de zelfgenoegzaamheid van de ’plastic koppen’ van vele beroepsmo dellen, zoals u die in veel modebladen tegenkomt. Jan Geerts Reeds vele jaren, vanaf het begin van de expo sities, hebt u reeds de zwart-wit- en kleuren vergrotingen van Jan Geerts kunnen bewonde ren op de tentoonstellingen van Moergestel Kreatief. Hij wil daar laten zien hoe hij met zijn hobby bezig is. Elk jaar probeert hij weer wat anders te brengen. Als lid van Fotogroep Moergestel probeert hij door samen te werken en te praten met anderen actief te blijven, nieuwe dingen te leren en bij te blijven op foto- gebied. Belangrijk vindt hij de stimulans die uitgaat van zulk samenwerken en -praten. Jan Geerts zal ook dit jaar weer zowel zwart- wit-vergrotingen (waaronder ’structureren’: een boeiend beeld gegeven) als kleurvergrotin- gen laten zien. ’t Draaiboompje begint het nieuwejaar met een nieuw geluid. Naast de al bekende disco-avonden op zondag gaat men nu elke eerste zaterdag van de maand disco draaien met telkens een gastoptreden van bekende binnen- of buitenlandse artiesten. Zaterdag 4 januari begint men met de bekende Nederlandse formatie ’The Star Sisters’. Wat ons verder aan gasten staat te wachten in de maanden daarop volgend blijft vooralsnog een verrassing.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1985 | | pagina 21