BoerenBonds Historie I h I I fit I J I 1 I I I w.. Nu binnen een paar weken de nieuwe Boerenbondwinkel geopend gaat worden, is het mogelijk voor vele Moergestelse inwoners toch interessant om eens wat meer achtergrondinformatie te vernemen, over wat deze Boerenbond nu precies is, en wat tot haar taken gerekend kan worden. l I Ex F I F"” rss iff ff 1 ■■rt. r- in PAGINA 7 NA 6 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1985 Het eerste eigen pakhuis aan het Rootven, dat werd gebouwd in 1906. In 1952 werden deze gebouwen geplaatst aan de Schoolstraat. JSSit I De Boerenbond is van oorsprong een standsorganisatie van Rooms Katholieke leden, die hun beroep hadden in de agrarische sector. Doel van de organisatie was en is, de behartiging van de economische en so- ciaal/culturele belangen in de breedste zin. Aan het eind van de vorige eeuw, was het voor de boer een treurige tijd. De boerenstand was verlaten en versto ten en niemand bekommerde zich om hen. Er was een grote geldschaarste, de pro- dukten van de boer brachten weinig op en van export of marktordening was to taal geen sprake. De opkopers van deze produkten had den het voor het zeggen wat ze zouden betalen en hoe ze ruilden. De z.g. gedwongen winkelnering speel de toen hoogtij. Ook voor hetgeen hij op zijn bedrijf en gezin nodig had en aangekocht of ge ruild moest worden, had hij totaal geen inbreng. De boerenstand verpouperde zodanig, dat er voor het geestelijke- en culturele leven ook geen mogelijkheid of be langstelling was. Geen wonder dan ook dat de stem van Pater v.d. Elzen, een monnik uit de Abdij van Berne te Hees- wijk, een welkome weerklank vond bij de Brabantse boer. Hij was zelf een boerenzoon en had er varen hoe armoedig het met de boeren gesteld was. Hij organiseerde bijeenkomsten en wist de boeren te overtuigen om zich in coö peratief verband te organiseren om zo doende onafhankelijker te zijn en zich weerbaar te kunnen opstellen. Onder het toeziend oog van de toenmalige pastoor en Burge meester werd ook in Moergestel op 29 januari 1901 De Boerenbond op gericht en ging van start met 72 le den. Het eerste jaar nog met zuiver standsor- ganisatorisch werk, doch het tweede jaar begon men ook al met de aan- en verkoop van grondstoffen en agrarische produkten. Eerst nog in een gehuurde schuur, doch in 1906 werd reeds een eigen pakhuis gebouwd (aan 't Rootven). De Boerenbond, eenmaal opgericht kwam in de eerste 25 jaren snel tot ont wikkeling en gaf op vele terreinen aan stoot tot oprichting van onderafdelingen en neveninstellingen. (Denk aan Boe renleenbank) De groei en vooruitgang kwam gestadig op gang en tot verdere ontwikkeling. De tweede 25 jaren brengen weer andere zorgen. In de dertiger jaren maken we een grote wereldcrisis door, gepaard gaande met grote werkloosheid, hetgeen zijn weerslag vindt in de gestadige ontwikkeling en vooruitgang in de Boerenstand. Gelukkig wordt dit omstreeks 1938 weer wat beter, doch in 1940 breekt de 2e wereldoorlog uit. Geld was er wel meer dan in de voor bije jaren, doch; schrik - onderdrukking - beperkte bewegingsvrijheid e.d. maak te een gezonde ontwikkeling en vooruit gang ook in den Boerenstand onmoge lijk. Nederland kómt in 1945 zwaar geha vend uit de oorlog. En na de bevrij- dingsroes wordt met man en macht aan de wederopbouw begonnen. Met de be- vrijding en het Amerikaanse opbouw- hulp programma (Marchall plan) dient Het winkelgebeuren van de plaatselijke Boerenbond vond vele jaren plaats in deze verbouwde boerderij aan de Schoolstraat. Op nagenoeg dezelfde plaats staat nu de nieuwbouw. zich ook een gehele nieuwe periode aan op het gebied van techniek en cultuur, die ook den Boerenstand niet onberoerd laat. Vooral arbeidsmechanisatie maakt het mogelijk om per arbeidskracht veel meer te produceren. Ook in de landbouw komt een arbeidsoverschot. Om dit op te vangen wordt emigratie - bedrijfsuit- breiding en specialisatie aangegrepen. Mede hierdoor komt er voor de stands organisatie en de coöperatie een geheel nieuw en aangepast werkterrein. Landbouwonderwijs - sociaal/economi- sche en vaktechnische voorlichting krijgt hierbij een voorname en speciale taak. Verder komt de E.E.G. zo langzamer hand van de grond en biedt speciaal de veredelingslandbouw grote mogelijkhe den. Heel dit gebeuren laat onze plaatselijke coöperatie (Boerenbond) ook niet onbe roerd. In 1952 worden er nieuwe gebouwen gesticht aan de Schoolstraat. En om de 4 a 5 jaar de nodige uitbreidin gen. 1952 is ook de start geweest tot ver koop van de z.g. bedrijfsgoederen. De eerste richting voor winkelver- koop vindt in deze gebouwen plaats. Vanwege de genoemde ontwikkelingen in en buiten de landbouw in de 50er en 60er jaren ontstond er een grotere vraag bij de coöperatie naar deze gespeciali seerde gebruiksgoederen. Onder centrale Coöperatie de CeHaVe gaat zich met een speciale devisie be zighouden: op de landbouwwerktuigen en het winkelgebeuren en brengt dit tot verdere ontwikkeling. Ook van buiten de landbouw komt er een stijgende vraag naar deze gebruiks goederen en waarom zouden wij deze groep van de bevolking niet mee laten profiteren van deze geboden aktiviteit. In de loop van de 70er jaren krijgen we de eerste weerklanken van de stormach tige ontwikkelingen en uitbreidingen van de laatste 20 jaren. Onderwerpen zoals; milieu - leefbaarheid - recreatie e.d. ko men sterker naar voren. Bovendien geeft de arbeidstijdverkorting en betere arbeidsvoorwaarden voor de bevolking meer mogelijkheden in de re creatieve sector - volkstuinen - dieren liefhebberij enz. Al deze factoren samen maakten het voor de coöperatie noodzakelijk om het winkelgebeuren aan te passen en te verbeteren. Winkeluitbreiding in de bestaande ge bouwen geeft onvoldoende mogelijkhe den en zijn te arbeidsintensief. Daarom worden er nieuwe bouwplannen op de rol gezet en ontwikkeld. Na een paar jaar onderzoek-en over leg kunnen we in 1985 starten met de bouw van een geheel nieuwe en aan de vraag van het publiek aange paste winkel. Als deze in september geopend gaat worden, zijn wij de komende jaren in staat om aan de vraag van het plattelandspubliek te kunnen vol doen. Het is niet alleen het agrarisch publiek dat van deze nieuwe winkelopzet kan profiteren, maar de gehele Moergestelse gemeenschap met omgeving. Wij hopen dan ook, u in de komen de openingsweek eens in ons nieu we pand te mogen begroeten. I «—t

Weekblad Moergestels Nieuws | 1985 | | pagina 7