Over Polen REGIO DANSAVOND OME GIJS I p ONTMOETINGSCENTRUM "DEN BOOGAARD" Moergestel - Tel. 04243-1665 I Vurhaai-Nieuws 0 Elke vrijdag en zondagavond DISCO DISCO DISCO DISCO R Want... UIT IS GOED VOOR U! Aanvang: 20.30 uur. De muziek wordt verzorgd door: Wilt U nog meer dansplezier? Kom dan a.s. zaterdag 11 mei naar onze Voorverkoop van ROBERTO JACKETTI AND THE SCOOTERS elke vrijdag- en zondagavond aan de zaal. Het op handen zijnde bezoek van Paus Johannes Paulus II aan Nederland, a.s. zaterdag om 13.45 uur, leek ons een goede gedachte om u wat meer te vertellen over zijn geboorteland Polen. In bijgaand artikel, geschreven door een Belgische journalist, wordt een idee gegeven van het dagelijkse leven in Polen, en dat is heel anders dan bij ons... .X "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 8 MEI 1985 IA 4 PAGINA 5 Hemelvaartsdag, Voorbereiding op kerstmis Het kerstfeest wordt zeer zorgvuldig voor bereid. Ze leven naar dat hoogfeest toe. In de kerken wordt het ’’Kerstbrood” ter be schikking gesteld. Het is een soort hostie- brood van ongeveer 20 cm. lang x 9 cm. breed, dat bij het kerstmaal verdeeld wordt en genuttigd. Op dat ’’Kerstbrood” staan afbeeldingen van kerstmis, O.L. Heer en afbeeldingen die we ook bij ons op de grote hosties terugvinden. In de kloosters en scholen worden veel kerstkaartjes getekend. Te koop lijken die zaken niet erg te zijn. Werk Alle Polen moeten werken en hebben of krijgen werk. Wat ze verdienen is een ande re zaak. De Poolse arbeiders kennen de vijfdaagse werkweek, maar moeten daarbij ook één zaterdag in de maand werken. Godsdienst en kerkenbouw Voor de Polen is godsdienst en vaderland één. Het Poolse volk is zeer godsdienstig, trouwe kerkbezoekers. Ze bidden veel en zingen in de kerk zeer goed mee. Ze kennen hun liederen ook van buiten. Ze gebruiken nog kerkboek en rozenkrans. Op vele plaatsen is de opbouw van nieuwe kerken te zien. De kosten hiervan worden door de parochianen zelf gedragen. De meest gevierde heiligen zijn O.L. Vrouw van Czestochowa (De Zwarte Ma donna) en Pater Kolbe. De moord op priester Popielusko sloeg diep in. Zijn be graafplaats is, na Czestochowa, thans op dit ogenblik, de meest bezochte bedevaart plaats. De Polen zijn ook enorm trots op hun Paus, Johannes Paulus II. 163 114 42 33 5 Wodka Wodka is de nationale drank in Polen. Die wordt gemaakt uit graan, maar blijkbaar ook uit rijst en aardappelen. Is betrekkelijk duur in het land zelf. Aan de grens in de ’’Free shop” koopt men 6 flessen voor de prijs van één in het binnenland. De Polen zouden zelf ook veel alcohol sto ken. Kloosters De kloosters zijn nog druk bewoond door zusters. Hoopgevend voor hen is ook dat er jaarlijks nog heel wat novicen binnen ko men. (In het huis der Ursulinen te Poznan waren 38 zusters en 14 novicen, die 56 zieke vrouwen verzorgden. In Wodzislaw waren er 27 zusters, waarvan 14 zeer jong waren. Ze hadden 63 gehandicapte kinderen te ver zorgen). De meeste van de zusters stralen rust en geluk uit. Hotels In een grote stad als Poznan (700.000 inwo ners) vind je vier a vijf grote staatshotels. Buiten de grote steden lijken die instellin gen zeer raar. Taal-kennis De gewone Poolse mensen kennen slechts Pools. In de scholen wordt thans Pools en Russisch geleerd. Als westerlingen moet men zich behelpen met duits, frans en en gels. Veel ouderen spreken die talen goed. Benzine Op de bon. Taxi-houders krijgen per auto 400 liter per maand. Als buitenlanders kun je zoveel benzine krijgen als je wilt. Je hoeft alleen maar benzinebonnen te kopen aan de grens. Boeren-karren Op de landerijen worden veel tractoren ge bruikt. Maar in de dorpen zijn nog veel boerenspannen met vierwielers. Karren waar bijna niets op kan en die ook niet om gekipt kunnen worden. Huizen - woningen Van buitenuit laten de Poolse huizen en ge bouwen een triestige indruk. Geen verf, geen onderhoud. Binnen zijn die woningen meestal zeer zuiver en netjes, aangenaam ingericht. Op de buiten zijn alle huizen vol ledig omheind, meestal met houten afslui tingen. De poort is er, vooral ’s avonds, meestal op slot. Winkels De winkels zijn staatswinkels. Weinig te krijgen. Meestal grote magazijnen. Typisch bv. is de Pewex te Poznan. Een rond gebouw van 10 verdiepingen. Op elke verdieping een aparte afdeling (kleding, schoenen, behangpapier...). Er is zeker meer voor handen dan een half jaar gele den. Op de zevende verdieping kunt je alles krijgen wat je in de winkels niet kunt kopen (koffie, chocolade, zeep...) maar dan tegen harde dollar. Wie enkel over Poolse Zloty’s beschikt kan er niets gaan doen. Behuizing in de (groot)steden In de steden bestaat nieuwbouw hoofdza kelijk uit ’’kazerne-gebouwen”, verschil lende verdiepingen hoog, allemaal apparte menten bij elkaar. Hier is de leefruimte niet groot, (misschien wel gezellig). Paus Johannes-Paulus II De Paus is een bijzonder hooggewaardeer de persoon in Polen. Het is hun Paus. We mogen wel zeggen dat zijn foto in elk huis, in elke kamer te vinden is en er staat of hangt. De Polen zijn enorm trots op hun Paus en niet in het minst om zijn moed en durf en grote persoonlijkheid. Pater Kolbe Is de laatste grote heilige van Polen. Stierf op 14 augustus 1941 in het concentratie kamp van Auschwitz, waar hij vrijwillig in de hongerbunker de dood stierf om het le ven van een medegevange te redden. Hij werd op 12 oktober 1982 heilig verklaard. Bij zijn bezoek aan Polen bezocht de Paus deze hongerbunker, die gelegen is in BLOK 11 bunker nr. 18. Priester Popieluzko Wordt op dit ogenblik als een held vereerd en als een heilige aanbeden. Zijn graf is nog dagelijks bedolven onder de bloemen en kaarsen. Na Chestochowa is zijn graf momenteel de meest bezochte plaats en bedevaartplaats in Polen. 20,2 14,2 5,2 4,1 0,6 Pensioenen De pensioenen zijn er laag. In Wodzislaw bijv, heeft een gepensionneerde een maand-pensioen van rond de 6.000 Zloty’s, dat is amper 180, Buiten-mensen De Polen hebben hun rantsoenkaart. Wie nu op de buiten woont en een varken of an der dier houdt en dat slacht (of mag slach ten) krijgt natuurlijk geen vleeszegels. Hospitalen Overbevolkt. Te weinig plaats, te weinig middelen. Geneeskundige apparatuur en medicamenten zijn er ten zeerste welkom. Café’s en restaurants Zijn bij ons te vinden in elk dorp. In Polen zijn ze zo raar als de koffie. Als men hier onderweg is en men moet dringend naar het toilet dan zeg je: ”Ik spring het eerstvolgende café binnen”. In Polen moet je daar een andere oplossing voor vinden. Handwerkers-specialisten verdienen het hoogste loon, hoger meestal dan de intel lectuelen. Lonen De Poolse lonen liggen zeer laag in vergelij king met de onze. Als voorbeeld een pro fessor aan de universiteit. Hij verdient 18.000 Zloty’s per maand 540,—.). Een bediende aan de receptie in een zieken huis heeft 8.600 Zloty’s zo’n 240, Rantsoenering In Polen bestaat de rantsoeneringskaart nog, zoals wij die gekend hebben tijdens de oorlog. Vlees, suiker, boter, benzine... staan nog op de bon. Producten als koffie, thee, sinaasappelen, zeep, chocolade, aspirinen,... zijn raar, luxe... Een werkman schijnt twee volle da gen te moeten werken om 100 gr. koffie te kunnen kopen. Voor een pakje van een half pond betekent dat een hele week. h I Polen - Oppervlakte van 312.683 km2 - Bevolking: 37.000.000 inwoners - In Polen zijn 805 steden en 2110 gemeen ten, waarvan 337 gemeenten en kleine ste den gemeenschappelijke bestuurseenheden vormen. De andere steden zijn stedelijke gemeenten. - Sinds juni 1975 is er een nieuwe, slechts tweetrappige bestuursstruktuur met 49 re gio’s die, onafhankelijk van de verstedelij king, oppervlakte, economische ontwikke ling, industrialisatie en vele andere facto ren, van 4 tot 47 steden en van 12 tot 842 gemeenten omvatten. - Meer dan 60% van de bevolking woont in de steden. - 95,3% van alle steden hebben minder dan 100.000 inwoners. - De meerderheid van de Poolse steden werd gesticht in de 13e en 14e eeuw. - Grootsteden in Polen zijn steden met meer dan 100.000 inwoners. - 261 steden hebben minder dan 5.000 in woners 32,4%). - Samengevat kunnen we de Poolse steden indelen als volgt: - minder dan 10.000 inw. 448 of 55,7% - van 10 tot 20.000 - van 20 tot 50.000 - van 50 tot 100.00 - van 100 tot 500.000 - meer dan 500.000 - Vóór de bestuurshervorming van 1975 waren er in Polen 17 districten en 5 stads districten Krakow, Lodz, Poznan, Warszawa en Wroclaw). Thans zijn er 49 bestuurseenheden, waar van er 29 hun zetel hebben in steden met minder dan 100.000 inwoners. - Tussen 1970 en 1980 groeide de bevolking met 9,4%. Het aantal auto’s groeide in die periode met 397,1%. Het aantal fietsen met 31,8% (12 maal minder dan het aantal auto’s). - Het aantal motoren (2-wielers) vermin dert. Het produceren van Poolse motoren zal va naf 1 oktober 1985 afgeschaft worden om technische-economische redenen. Taxi’s In Poznan alleen zijn 4.000 taxi’s, maar el ke taxi krijgt slechts 400 liter benzine per maand. Diesel kan onbeperkt verkregen worden. Maar heel weinig taxi’s rijden met diesel. Telefoon Vanuit Nederland kan men zo Polen berei ken. Maar in Polen zelf moet men tijd en geduld hebben. In de plaatselijke zone gemeente) geen probleem. Wil men bui ten de zone gaan dan moet men aanvragen. Soms moet men dan van een kwartier tot een uur wachten. Verplaatsingsmogelijkheden Trein, tram, autobus, taxi... In de steden zijn het vooral de trams die het volk ver voeren. Meestal oude, verroeste, slecht on derhouden voertuigen, maar steeds stamp vol. De auto’s die er rijden zijn kleine wa gens meestal van de ’’Fiat Polski”. Moto ren zijn er niet te zien en fietsen zeer wei nig. In de steden en ook daarbuiten gaan de mensen zeer veel te voet. De wegen tussen de grote steden zijn be trekkelijk goed. Er is niet overdreven veel verkeer op. Maar het feit dat er veel trage voertuigen rijden is wel hinderlijk. Belangrijke data: Maandag 13 mei a.s. onze halfjaarlijkse le denvergadering om 20.30 uur bij Breda’s Welvaren. *Donderdag 16 mei, fietstocht naar de H. Eik. Verzamelen bij Henk Steijger, Heistraat. Ver trek 9.00 uur met begeleiding van de bezemwa- gen voor eventuele lekke banden etc. Ca. 12.00 uur zijn we weer terug. Tot ziens op beide gelegenheden. -V.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1985 | | pagina 5