Janus Rooyakkers Herinneringen uit de Tweede Wereldoorlog fl at! i 4 GESLAAGD! r HENK SCHEPENS TWEEWIELERS Oisterwijkseweg 19, Moergestel, Tel. 04243-1282 I I I J r I 1 "ZOEKERTJES" SCHRIFTELIJK OPGEVEN -BON I r r r r r r r r r UIDGAS 4 PROPAAN - BUTAAN - LPG INBOUW LPG-INSTALLATIES Vorige week plaatsten we ’n eerste artikel over de 2 jachtopzieners, geschreven door pater Vermeulen. Deze week het beloofde en tweede verhaal dat handelt over Janus Rooyakkers. Op 22 en 23 april j.L heeft onze jongste werknemer Dion Schepens, het examen "Fiets-Bromfietsmonteur" met goed gevolg afgelegd, zodat ook hij nu een gediplomeerd vakman is. Wij feliciteren hem hiermee van harte. HILD 2 - MOERGESTEL TELEFOON 04243-1778 Janus bracht hun regelmatig brood. Wanneer dit verhaal doet veronderstellen, dat alles zo rustig verliep alsof er niets aan de hand was, dan moet dan onmiddellijk rechtgezet worden. De Duitsers zaten niet stil. In Hilvarenbeek werd plotseling een razia gehouden. Vele on derduikers konden ontsnappen, waaronder een joods gezin. Dit gezin geholpen door Piet Leermakers vluchtte en kwam bij... juist, bij Janus. Ook hij vertrouwde de situatie niet en groef tegenover zijn boerderij, aan de overzij de van de verharde weg, een nieuwe schuil plaats. De vloer werd bedekt met stro en men kon er goed in zitten en slapen. Het grootste aantal gehuisvesten was 18 personen. Deze schuilplaats heeft vooral veel nut bewezen, toen Janus inkwartiering kreeg van drie duitse soldaten. Deze Duitsers waren tijdelijk in Moergestel ingekwartierd om te rusten en om op verhaal te komen, daar dezen naar het Oostfront weer moesten vertrekken. f t De laatste maanden van de oorlog waren onge meen spannend. Razia’s werden in de omge ving opgevoerd, vrienden uit het verzet werden gevangen en gefusilleerd. De familie Rooyak kers bleef waakzaam en werd uiterst voorzich tig, toen 2 vrienden uit Oisterwijk in Moer gestel werden gevangen en naar het kamp Vught afgevoerd: Jan Linthorst en Brunne Kreef. Janus had altijd zo weten te zwijgen dat zelfs zijn buurman van de Meijdenberg en zijn knecht Rinus de Kort die toch dagelijks bij hem over de vloer kwamen, nooit iets van zijn illegale hulpverlening ooit iets gemerkt heb ben. De bevrijding van 25 oktober was werkelijk een einde aan alle ondergane spanningen. De grote Generaal Dwight Eisenhower en de maarschalk van de geallieerde luchtvloot Ted der hebben later spontaan de familie Rooyak kers bedankt voor de vele hulp aan geallieer den. Janus en zijn vrouw zijn dan ook terecht onderscheiden met het Verzetsherdenkings- kruis. had Piet een grote praktijk en was dus veel op pad. Zijn aktieradius sterkte zich uit over Oostelbeers, Middelbeers, Westelbeers, Ves- sem, Hilvarenbeek, Moergestel, kortom een groot gebied en hij was dus vrij vlug op de hoogte, als in die contreien iets aan de hand was. We weten allemaal wel, dat hele vloten geallieerde vliegtuigen Nederland moesten pas seren en ook helaas dat vele toestellen hun thuishaven niet bereikten. Het lot van de pilo ten was heel verschillend: het leven verliezen, in handen vallen van de vijand, maar gelukkig kwamen velen in de beschermende handen van het Nederlandse verzet. Vermeld moet worden, dat het geallieerd luchtmachtpersoneel instructies meekreeg van het instructiekader. Eén daarvan hield in, dat de vliegtuigbemanning, mochten zij in bezet gebied terecht komen, zich altijd veilig konden melden bij iemand in priestertoga of habijt. Daar zouden ze veilig zijn, althans voorlopig. In elk geval was het nodig, de slachtoffers op verschillende plaatsen onder te brengen. Een groot steunpunt in deze organisatie was de boerderij van Janus Rooyakkers. Leveranciers van mensen die geholpen moesten worden wa ren: Piet Leermakers, Mulderij, Pater Lam- bertus, Jan Lentink en Jan Dolman. Via pater Lambertus kwamen uit Oisterwijk nog 14 Franse krijgsgevangenen in deze boerderij. Dezen werden na ontvangst onmiddellijk doorgebracht naar de villa Hildsven. Hier was het heerlijk rustig in een verloren hoek van Moergestel. Op het grondgebied van Berkel, tegen Tilburg aan lag de grote abdij van de Pa ters Trappisten, de Schaapskooi geheten. Op een 500 meter afstand van de landbouwgron den van de abdij werd een grote schuilkelder door Jan Dolman gegraven en 12 onderduikers kwamen daar... wonen... Janus had alle geluk van de wereld, toen daar vóór inspectie kwam van Duitse zijde, om te kijken of de boerderij wel geschikt was voor inkwartiering. Op dat moment waren 3 geal lieerde piloten in de opkamer! Gelukkig gin gen ze deze niet binnen, hetgeen wel een opluchting voor Janus en zijn vrouw beteken de. Deze drie werden natuurlijk wel zo spoedig mogelijk naar de grote schuilkelder buiten overgebracht. Na ongeveer een half uur arri veerden de drie Duitsers en installeerden zich in de boerderij, waar alles weer rustig was. Het dochtertje van Janus, Riekske, verzorgde re gelmatig de ondergedokenen en bracht voe ding en drinken, alles verliep onopvallend tot dat... een Oisterwijks vriend Bim van der Klei naar Janus kwam en vroeg... kun je nog een Duitse spion gebruiken? Ook hiermee had Ja nus geen moeite. Bim bracht hem de volgende dag en werd in de grote schuilkelder eveneens gehuisvest. Deze sprak vloeiend 7 talen. Was dat niet gevaarlijk? Was dat wel zuivere kof fie? Pater Lambertus probeerde deze spion in Frans, Duits en Engels te testen... hij leek wel betrouwbaar, doch het bleef een griezelige aangelegenheid. Gelukkig heeft Bim hem na drie dagen weer opgehaald en verder gebracht. Onroerend was het in veiligheid brengen van een joods kindje. De ouders waren gevlucht en het kind was toevertrouwd aan een katholieke moeder. Moeder en baby kwamen door bemiddeling van Piet Leermakers bij Janus. Pater Lamber tus vond het veiliger beiden onder te brengen op een ander adres n.l. bij de familie Mast. Deze familie woonde in het huis van de vroege re burgemeester van Moergestel meneer May er. Hier waren ruime kamers met een schitte rende tuin en prachtige fruitbomen met heer lijke appels. Janus kwam in mei 1940 in Moergestel wonen. Getrouwd in 1938 met Petronella de Lepper, ging hij voorlopig in Biesthoutakker wonen. Janus startte in Moergestel een boerenbedrijf. Het begon met een paard, dat gevolgd werd door koeien, varkens en kippen. De boerderij lag rustig in de schaduw van de Oisterwijkse bossen en deze boerderij zou een heel belang rijke rol gaan spelen in het verzet tijdens de 2e wereldoorlog. In de eerste 2 jaren vroeg en kreeg een twintigtal jonge lui daar kans dagen te verblijven, te schuilen, om dan vervolgens verder te trekken. Janus bakte zelf zijn brood en velen hebben, gesterkt door zijn baksel, de reis kunnen voortzetten. Het spreekt vanzelf dat Janus’ zijn vrouw een grote rol speelde in dat ontvangen van dolende en vluchtende rid ders te voet. Leveranciers van hulpzoekenden waren de vee arts Piet Leermakers al vele jaren met Janus bevriend, en de jachtopzieners Jan Lentink en Jantje Dolman. Het jachtgebied van deze laatsten was zo’n 500 HA groot en op hun tochten hebben ze menige - zwerver - opgepikt en bij Janus onder de vleugels gestopt. In 1942 kwam in het verzorgingswerk van het gezin Rooyakkers een belangrijke uitbreiding. Het begin was komisch. Een van de onderdui kers, Fransje genaamd, kreeg bezoek van de gemeenteagent, Mulderij. Ze hadden vroeger samen gestudeerd en kenden elkaar dus goed. Er had een gesprek plaats waarna ze samen met de fiets op stap gingen. De fiets was na tuurlijk van Janus. Ze vertrokken om 5 uur in de morgen en twee uur later kwamen ze terug. De familie Rooyakkers zat aan tafel de inwen dige mens te versterken, toen Fransje de keu ken binnenstormde met de niet zo duidelijke mededeling: - Ik heb hem in de kippenkooi zit ten. - Niet ten onrechte vroeg Janus: - Wat hedde daor zitten?... Fransje zweeg in alle ta len. Janus onmiddellijk op weg naar de kooi en vond een Engelse Piloot, nog volop in te nue. Die man vertelde met handen en voeten, dat zijn toestel was neergehaald en dat hij met zijn parachute was geland. Mulderij was van het bestaan van de piloot op de hoogte gebracht door boer P. Wolfs, die de Engelsman in zijn schuur had gevonden. En via via was hij dus nu bij Janus. Paniek? Mis schien wel een beetje, maar hij werd vriende lijk opgenomen in het gezin en ondergebracht in de opkamer. Tot het einde bijna van de oor log zou deze kamer onderdak bieden aan me nigeen, soms drie man tegelijk. Mannen van verschillend ambacht: boordschutters, kaartle zers, piloten, mecaniciens. Uit veiligheidsmo- tieven werd in beginsel nooit gevraagd naar naam en adres. Ze bleven naamloos. Enkele vliegers, die langer zijn gebleven, zijn met na me bekend: Davidson, Levi, Norman... In een werkproject van het catechetisch cen trum te Tilburg (1980) staat op bladzijde 26 het volgende te lezen: - Tijdens het samenstel len van dit project hoorden we het bericht van het overlijden van de heer Adrianus Rooyak kers op 81 jarige leeftijd. De heer Rooyakkers heeft in de Tweede Wereldoorlog grote ver diensten voor het verzet gehad. In zijn boerde rij aan de Heiligenboom in Moergestel heeft hij in de periode van 1942 tot oktober 1944 on derdak verschaft aan ongeveer 40 neergescho ten Engelse, Amerikaanse en Canadese pilo ten. Ook een aantal Nederlandse onderduikers en 3 joden bewees hij dergelijke diensten. Op een gegeven moment waren er bij hem zelfs Duitsers ingekwartierd, terwijl zich elders in zijn boerderij Engelse piloten bevonden. Van zowel Engelse, Amerikaanse als Canadese zij de heeft hij als dank voor zijn verzetsaktivitei- ten diverse onderscheidingen ontvangen. En gelse piloten hebben de familie Rooyakkers al toegezegd een gedenkteken op het graf van de overledene te zullen plaatsen. De heer Rooyak kers heeft van de oorlog verschillende kwalen overgehouden, die uiteindelijk geleid hebben tot invaliditeit. In verband daarmee genoot hij van een buitengewoon pensioen van de Stich ting 1940-1945. Tot zover de aanhaling. Naast Janus waren er anderen, van wie de aktiviteiten niet onver meld mogen blijven. We hebben het al gehad over de vriendschap van Janus met Piet Leer- makers en dat betekende hier ook samenwer ken. Als veearts (eigenlijk veeverloskundige) 'X 3 f X .^6 PAGINA 11 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 8 MEI 1985 k Naam Woonplaats Straat Telefoon Uw ''Zoekertjes” kunt U uitsluitend tegen kontante betaling opgeven bij ons redaktie-adres: Oisterwijkseweg 43, Moergestel. Ook kunt U gebruik maken van onderstaande bon. (gewoon stukje papier mag ook). Wilt U de bon duidelijk invullen? Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nr. betaalt U f 2,50 extra. De opgave moet uiterlijk de zondagavond vóór plaatsing in ons bezit zijn. (Bon geld in envelop in de bus stoppen s.v.p.l) F t/m 10 regels f 7,50 t/m 6 regels f 5,— r r f F k F Kerkstraat 21, Oisterwijk, Tel. 04242-17326 P. S. Dion zal hoofdzakelijk in onze zaak in MOERGESTEL werkzaam zijn. rt h T-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1985 | | pagina 11