h I Grote Japanmanifestatie in boerderij Denissen Internationale omloop van 't Molenheike sen zullen behalen zoals vorig jaar. I 1 s' 1 3 i- - I A 2 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 10 APRIL 1985 PAGINA 9 Bron: V.V.V. Tilburg Bron: V.V.V. Tilburg melaar van Kimono's, die ook op de Japan- manifestatie worden geëxposeerd. Ook kera misch werk is er te zien en wel van Eko Yos- hyia. Zij woont sinds 1969 in Nederland en stu deerde keramiek in Den Haag, Rotterdam en Breda. Zij werkte aanvankelijk op het Kera misch Werkcentrum in Heusden en heeft sinds 1978 een eigen atelier in Rotterdam. De mythe van de kimono is haar meest geliefde thema. De Rotterdamse Kunststichting en het Stede lijk Museum in Schiedam kochten werk van haar aan. Op nog een andere manier staat de Kimono centraal tijdens de Japan-manifestatie. Eerste jaars leerlingen van de opleiding Mode en Kle ding van de RK. Scholengemeenschap St. Di onysius uit Tilburg verzorgen en presenteren een kimono-modeshow. Op basis van het the ma West meets East vervaardigen de leerlin gen hun creaties in het kader van de lessen Modevormingsproces. De modeshow wordt gehouden op zondag 28 april. Naast de ge noemde exposities worden verder nog ten tree tot Boerderij Denissen, gelegen aan de Gen. Eisenhowerweg 1 in Berkel-Enschot, per dag f 2,50. Voor meer informatie over de Japan-manifestatie kan men bellen naar 013- 332810. J 1 Op zondag 21 april vindt in Diessen weer de In ternationale omloop van 't Molenheike plaats. Dit jaar kent het door Wielervereniging Dies sen georganiseerde evenement een primeur voor Nederland met de eerste echte internatio nale klassieker voor vrouwen. In het bijpro- gramma zijn er wedstrijden voor meisjes, juni oren en amateurs. De wegen rondom 't Molenheike, het gebied tussen Diessen, Esbeek en Baarschot vormen op die 21ste april het strijdtoneel van talrijke spannende wielergevechten. Om 10.00 uur starten de junioren voor een wedstrijd over 10 ronden, in totaal 81 kilometr. Een honderdtal gebruik van vele verschillende technieken en strikt genomen is elke techniek toegestaan. Er zijn en er kunnen ook geen confrontaties Jiu Jitsu-wedstrijden zijn. Wel bestaat de moge lijkheid van stijlwedstrijden. Het Nederlands Jiu Jitsu Genootschap is de enige nationale specifieke Jiu Jitsu organisatie en betrekt haar informatie rechtstreeks uit Japan, de oude tra ditionele Ryu of families. Het Genootschap or ganiseert stages, demonstraties, lerarenoplei ding, examens, lezingen en geeft vele publica ties uit in de vorm van boeken, dia-series, films en video. Op zaterdag 20 april beginnen de de monstraties om 13.00 uur met traditioneel Jiu Jitsu. Om 15.00 uur is modern Jiu Jitsu te zien, waarna om 19.00 uur een technische sta ge volgt. Om 21.00 uur volgen er opnieuw de monstraties en landelijke examens. Op zondag 21 april is er om 10.00 uur een technische sta ge, waarna om 11.00 uur demonstraties te zien zijn. Om 12.00 uur volgt dan een Kuatsu-sta- ge, een soort Japanse reanimatie. Daarna zijn er om 14.00, 15.00 en 17.00 uur opnieuw de monstraties van traditioneel en modern Jiu Jit su. Naast Jiu Jitsu zijn er nog vele andere martiale kunsten. Ook daarvan zijn in dat weekeinde demonstraties te zien. Zo is er Ken Jitsu ofwel de kunst van het zwaard, het hanteren van het houten en metalen zwaard, met behulp van een partner. Dan kan men nog lai Do, de weg van het trekken van het zwaard, het hanteren van het metalen zwaard, met als bijzonderheid dat het het trekken laat zien, het toeslaan, de ceremoniële reiniging en het opbergen van het zwaard. Het is voornamelijk een solo-oefe- ning. Tot slot kent men wat betreft het Japan se zwaard nog het Ken Do, de weg van het zwaard, het hanteren van een vierdelige bamboo-stok. Hierbij gaat het vooral om het confrontatieve gevecht in een beschermd har nas. Het zwaard is altijd het belangrijkste wa pen geweest in Japan. Dat begint al met het smeden van het zwaard dat op een eeuwenou de traditie is gebasseerd. lai Do-demonstraties vinden plaats op 20 april om 14.00 uur en op 21 april om 13.00 uur. Ken Do-demonstraties zijn te zien op 20 april om 16.00 uur en op 21 april om 13.00 uur. Demonstraties van Jo en Ken Jitsu vinden plaats op 21 april om 11.00 uur. Het Kyudo of de weg van het boogschieten wordt in Japan sinds enige duizenden jaren beoefend. Vroeger was het een essentiële ma nier van jagen, maar vanaf de 10e eeuw werd het wapen belangrijk in militaire acties. Door de introducties van het vuurwapen uit het westen in de 16e eeuw verloor de boog aan militaire waarde, doch de kunst van het boog schieten is tot op de dag van vandaag in Japan van groot belang. Er zijn vele wedstrijden zoals de Toshiya-competitie in Kyoto. De waarde van het boogschieten ligt hem echter niet al- Exposities van verschillende Japanse kunst vormen zijn te zien van 20 tot en met 30 april. Zo laat de Japanse schilder Gaki Fukuse zien wat de moderne kunst in Japan te bieden heeft. Hij exposeert in mei werken op de Riet- velt Academie in Amsterdam en de organisatie is er in geslaagd enkele van die werken naar Berkel-Enschot te halen. Ook geeft hij demon straties in het calligraferen. Ook de in Den Bosch woonachtige Koji Ogura is op de mani festatie aanwezig. Naast een expositie van zijn werk verzorgt hij demonstratie calligraferen en Tijdens de Japan-manifestatie bedraagt de en- beschilderen van decors. Hij verzorgt ook een traditionele Japanse theeceremonie. Hij stu deerde aan de kunstacademie van Kito en leg de zich jarenlang toe op woeste action pain ting. Zijn vrouw Willemien Hendriks is verza- toonstellingen verzorgd door galerie de Ruim te (Japanse prenten), galerie Hüstege met poppen en figuraties van rijstpapier van Koji Kondo, galerie Quant met ivoor, brons en lak werk, het Volkenkundig Museum te Leiden met gebruiksvoorwerpen uit Japan en de Ne derlandse Bonsai Vereniging met Bonsai bo men. Verder zijn er demonstraties Origami en Ikebana door mevrouw Verheijden, de Bos sche en Tilburgse Go-club geven demonstra ties van het Go-spel, een soort Japans scha ken. De Japanse muziekgroep onder leiding van Isuko Yorota verzorgt tijdens de mani festatie demonstraties Koto-muziek. dat gastvrij onderdak verleent aan de buiten landse rensters. Tijdens de wedstrijden wordt het publiek in de gezellige dorpskom van Dies sen over een lengte van 2 kilometer op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in de koers via een geluidsinstallatie. In de wedstrijd is een verslaggever op de motor aanwezig, die berichten via de radio doorgeeft naar de finish. Een unieke kans dus voor sportliefhebbers om life-wielersport van Internationaal niveau mee te maken in een sfeer die we zo goed kennen van de Tour de France. leen in het raken van het doel, maar veel meer op de innerlijke mens tijdens het boogschie ten. Kyudo wordt ook steeds vaker in het bui tenland beoefend. De bogen zijn 2 meter of langer en men schiet over een afstand van on geveer 30 meter. Op zondag 21 april zijn vanaf 16.00 uur demonstraties te zien van Kyudo. De Kuatsu-techniek is een vorm van Japanse klassieke EHBO en reanimatie. Door drukken, slaan, massage en andere technieken kan men bijvoorbeeld bewusteloosheid mee opheffen. Neusbloedingen, schijndood, verstikking, krampen zijn zaken die zich tijdens de beoefe ning van de Japanse Martiale kunsten kunnen voordoen. Kuatsu is specifiek voor dergelijke gevallen en is toepasbaar zonder hulpmidde len. Een kennismakingscursus wordt op 21 april gegeven om 21.00 uur. - V, In de periode van 20 tot en met 30 april staat de Japanse cultuur centraal tijdens de grote Japan-manifestatie in Boerderij Denissen in Berkel-Enschot. Aanleiding tot deze Japan-manifestatie is het vijfjarig bestaan van het Nederlands Jiu Jitsu Genootschap. Behalve demonstraties van Jiu Jitsu en andere martiale kunsten zijn er diverse exposities van Japanse cultuur-uitingen, pre sentaties van Japanse verenigingen, thee-ce- remonies, films, Japanse muziek, modeshows van Japanse kleding en ook zijn er Japanse hapjes en drankjes verkrijgbaar. Boerderij Denissen zal in de periode van de Ja pan Manifestatie worden omgetoverd in Ja panse sfeer. Dankzij contacten met de Japan se ambassade heeft de organisatie beslag kun nen leggen op allerhande panelen, schotten en andere voorwerpen die de zalen een Japans karakter zullen geven. De demonstraties van Jiu Jitsu en andere Oosterse Universele marti ale kunsten zijn geconcentreerd in het week einde van 20 en 21 april. Er worden dan ook technische stages gegeven en examens afge nomen. Het Jiu Jitsu is een zeer oude vorm van voornamelijk ongewapend vechten en ver dedigen. De oudste leergang (Ryu) bekend bij het Nederlands Jiu Jitsu Genootschap, is de Sho sho Ryu, die omstreeks 800 na Chr. is op gericht. Jiu Jitsu behoort tot de traditionele Japanse martiale kunsten of Bu Jitsu (Kobu- do). In het originele Jiu Jitsu draagt men een jasje en een broekrok of hakama. Men vecht voornamelijk zonder wapens, maar toch han teert het Jiu Jitsu enige handwapenen. Men gebruikt wel de korte en lange rok, het houten zwaard en het mes. In het Jiu Jitsu maakt men De 50 eerst aankomende rensters worden om 17.30 uur opnieuw aan de start verwacht om in een individuele tijdrit uit te maken wie zich de winnares mag noemen van de vierde Om loop van 't Molenheike. De tijdrit is 8,1 kilome ter lang en vormt de spectaculaire afsluiting van een lange wielerdag. Als aanvulling op het programma starten om 12.18 uur de Nieuwelingen bij de dames en de amateurs starten om 14.30 uur voor een rit over 115 kilometer. De toegang tot de wedstrijd is gratis dankzij de medewerking van plaatselijke sponsors en hotel Ibis in Tilburg, dames uit bekende wielerlanden als België, Duitsland, Engeland, Noorwegen en Dene marken starten om 12.15 uur voor een wedstrijd over eveneens 81 kilometer. Naast deze Europese rensters start er ook een meisje uit de Verenigde Staten, het land dat op de Olympische Spelen van vorig jaar in Los Angeles zo veel successen behaalde. De ver wachting is, dat evenals twee jaar geleden de complete Noorse en Zweedse selecties aan de start verschijnen. De wedstrijd in Diessen zal laten zien hoe de krachtsverhoudingen in 1985 zijn en of de Nederlandse meisjes ook bij de Tweede Tour de France voor dames succes-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1985 | | pagina 9