Communie foto ’s Louis v/d Meydenberg I I I r 11 I I - Crist Smulders Servïce-afdeïïng! H.S.V. De Rietvoorn Herhaalde oproep Warme maal tijd voorziening Een kerk als bondgenoot Nieuwe zomerpostzegels 25 jaar Nationale Kollekte Kinderbescherming Toetsendag 1 Scholengemeenschap Durendael met of zonder tekst: Ter herinnering aan mijn Eerste Communie Photo-atelier Ook voor chemisch reinigen met de Form-Fix veredelingsbehandeling het vertrouwde adres. Voor alle reparaties, stofceintuurs, drukkers inslaan, enz. hebben wij een speciale afdeling. I incl. opname, enveloppen en tekst: per 10 - 29.30 per 25 - 47.75 per 50 - f 80. Kom vrijblijvend ’ns kijken. Tijdig reserveren. Oisterwijk - t/o Rabobank I zaterdag 23 maart I PAGINA 9 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 20 MAART 1985 ALS 'T OM MODE GAAT Rootven 26 - Moergestel - Tel. 04243-1421 Namens de werkgroep: Mw Drs C. Holsbergen, tel. 83843 Omdat niemand zich meldde voor het rond brengen van warme maaltijden voor onze be jaarden, volgt hierbij een herhaalde en drin gende oproep. I Omdat ook tijdens de afgelopen vorstperiode de terreingesteldheid het niet toeliet om met zware machines te werken is besloten om de composthoop bij de Zandput met mankracht in het water te brengen. Het bestuur is er zich van bewust dat dit een hele klus zal zijn maar ziet geen andere mogelijkheid om op korte ter mijn dit voor onze vereniging zo belangrijke karwei te klaren. Het spreekwoord ’’Vele handen maken licht werk” indachtig, doen wij hierbij dan ook een dringend beroep op al onze leden (ook niet- leden zijn van harte welkom) om ons zaterdag 23 maart mee te komen helpen bij dit werk waar wij allen profijt van kunnen verwachten in de vorm van goed, en vooral gezond viswater. Wij willen om 8 uur beginnen en zullen zorgen voor voldoende kruiwagens terwijl wij ver-, wachten dat ieder een riek mee zal brengen. Voor een natje en een droogje zal onze pen ningmeester zorg dragen. Mogen wij ook voor dit verenigingsgebeuren op U rekenen? Het bestuur Clavecimbel, orgel, piano bij deze ons onbe kende instrumenten hebben zich nieuwe toet sen instrumenten gevoegd. Instrumenten waarbij de klank langs electroni- sche weg wordt opgewekt. Er ontstonden in strumenten waarvoor het orgel model stond maar ook de pianoklank werd geïmiteerd. Nu zijn er de ’’Keyboards” instrumenten met een kleine omvang maar met verbluffende klank effecten. Met deze keyboards ontstaat een mogelijkheid tot samenspel voor een groep instrumenta listen die in het verleden nogal in de kou ston den. De toetsendag van de Streekmuziek- school toont hiervan voorbeelden: zo’n 80 pia no en orgelleerlingen verzorgen op door de fa Yamaha beschikbaar gestelde instrumenten een uniek muziekprogramma dat bijv, een deel uit een pianoconcert van Mozart bevat, waar bij orkest instrumenten vertolkt worden door de keyboards en de solopartij op de nieuwste clavinova een recent ontwikkeld instrument. Maar ook een werk van Henk Badings een gra fisch genoteerde partituur, Music for pleasure en een voor deze gelegenheid geschreven com positie van Henk Bron docent electronisch or gel aan de Oisterwijkse muziekschool. Uiteraard zal de fa Yamaha een korte de monstratie van de nieuwste instrumenten ver zorgen om hiervan een indruk te geven, en om de herkenbaarheid te vergroten. Né afloop van deze dag mogen geïnteresseer den de opgestelde keyboards bespelen. De uitvoering van deze toetsendag vindt plaats op zaterdag 23 maart a.s. in de Kunstkring, Stationsstraat 3, in Oisterwijk, van 15.00 tot 16.15 uur. Verstandig of niet? ’Er loopt een onzichtbare verbindingslijn tus sen verstandig zijn en laf zijn. Het zoeken van veiligheid en rust noemen we verstandig. Ons zelf niet engageren, geen persoonlijke risico’s nemen, noemen we verstandig. We geloven dat het verstand toeneemt met de jaren, maar we vergeten dat de aangepastheid dat óók doet. Iedereen heeft het tegen ons over verstandig heid, o God, en wel over een verstandigheid die nooit de uwe was, en waarnaar we tever geefs zoeken in uw evangelie. Jezus Christus, we danken u omdat u nooit verstandig of diplomatiek was; omdat u uzelf niet rustig hield om aan het kruis te ontsnap pen; omdat u uitviel tegen de machtigen, ter wijl u wist dat u uw leven riskeerde. Degenen die u gedood hebben, dat waren de verstandigen. Maak dat wij niet zo verstandig worden, dat we iedereen willen behagen. Uw woord is scherp als een tweesnijdend zwaard. U sprak naast de zaligsprekingen ook vervloe kingen uit. Uw tekst is subversief. We verlangen geen verstandigheid die leidt tot nalatigheid en die gevangenschap voor iets on denkbaars houdt. De verschrikkelijke verstan digheid die de kreten van de hongerigen en on derdrukten tot zwijgen brengt. Geef ons de eenvoud van hart om niet die din gen verstandig te noemen die in feite neerko men op lafheid, aangepastheid en gemak zucht. Christen zijn, volgelingen van Christus, is niet iets voor verstandigen. Het is niet verstandig ’te verkopen al wat je hebt en het aan de armen te geven’. Het is onverstandig zijn leven te ge ven voor God en voor zijn broeders en zusters. Als we de bekoring voelen om verstandig te zijn, breng ons dan in herinnering dat u ’de zwakken van deze wereld hebt uitgekozen om de sterken te beschamen; de dwazen om de wijzen te beschamen.’ Want de verstandigheid van deze wereld is de vijand van God.’ Vastenaktie Zeist Giro 5850 of Bank 70.70.70.147, t.n.v. Vaste naktie. 5 dagen van de week (ma t/m vr) zorgen vrij- willigers(sters) voor het bezorgen van de war me maaltijden bij bejaarden of andere mensen die daarvoor in aanmerking komen. Nu zoek ik nog enkele mensen die één keer in de zeven weken, 2 of 3 dagen, die maaltijden zouden willen bezorgen. Het vraagt een half uur van uw tijd per dag. Een briefje of telefoontje naar: Alda Vriens, Krijtenbogtstraat 11, tel. 2303. I I h in het gebruik van alkohol en drugs en in de voorlichting en bestrijding ervan. Er zijn ouders, die hun kinderen plechtig laten beloven nooit hash te zullen aanraken, maar die zich geen zorgen maken als hun zoon of dochter iedere vrijdag en zaterdag flink aange schoten op zijn brommer naar huis rijdt. De pers besteed geregeld aandacht aan 15.000 heroïne-verslaaf den, maar laat meer dan 300.000 alkoholisten links liggen. De overheid tracht op allerlei manieren greep te krijgen op de illegale drugshandel, terwijl er artsen zijn, die valium en slaapmiddelen voorschrijven aan wie er maar om vraagt. De tegenstrijdige en vaak paniekerige reakties op drugs zijn vooral te wijten aan onwetend heid. Angst of fascinatie voor het onbekende laten nu eenmaal weinig ruimte voor gezond verstand. Terwijl verstandig ermee omgaan juist het enige is, dat je ermee moet doen. Het doel van het preventieprojekt is dan ook de jeugd bewust te maken van gebruik, wer king en effekten van alkohol en drugs. Wil preventie effektief zijn, dan is een eenmalige voorlichting niet voldoende wél een regelmatig terugkerende voorlichting draagt bij tot een verantwoord omgaan met alkohol en drugs, door een bewustwordingsproces, dat hiermee hopelijk tot stand wordt gebracht. Het programma voor Durendael vertoont een zekere opbouw. In het eerste jaar wordt aan hand van de schoolregel ’’verboden te roken” gewezen op de werking en nadelige effekten van nicotine. In het tweede leerjaar ligt de na druk wat meer op de alkohol. Voor zowel leer lingen als ouders worden er een aantal avon den georganiseerd, waar informatie over het projekt binnen de school en m.n. over alkohol zal worden verstrekt. In het derde leerjaar worden o.a. uren maatschappijleer aan het projekt besteeed. D.m.v. films, informatie en zelfwerkzaamheid (maken van affiches en collages etc) wordt er aandacht aan zowel alkohol en drugs besteed. In het vierde leerjaar zal als afsluiting van het geheel een aantal middagen in projektvorm worden gegeven, waarbij o.a. mensen van de A.A. en van het MCAD zullen worden uitge nodigd een praatje te houden. Graag willen wij u nog in een aantal artikelen nader informeren over inhoud en achtergron den van het programma van de desbetreffende leerjaren. Op 26 maart 1985 wordt een serie van vier Zo merpostzegels met bijslag uitgegeven, alsmede een postzegelboekje. Het thema van de vier Zomerpostzegels is ’Kerkgebouwen’. De netto-opbrengst van de bijslag op de zegels is bestemd voor instellingen werkzaam op het terrein van de sociale en culturele zorg. Het ontwerp van de postzegels werd verzorgd door Kees Kelfkens uit Amsterdam. Het einde der geldigheid van de zegels voor de frankering wordt nog nader vastgesteld. Waarden, voorstelling en kleuren 50 20 cent: Sint Maartenskerk Zaltbommel; zwart, grijsbruin en blauw; 60 25 cent: Synagoge Winterswijk met Hei lige Arke; zwart, roodbruin, grijsblauw en blauw; 65 25 cent: Doopsgezinde kerk Bolsward; zwart, blauwgrijs, karmijn en bruin; 70 30 cent: St. Janskathedraal ’s- Hertogenbosch; zwart, groengrijs, bruin en blauw. Op de zegels komt het jaar ’1985’ (jaar van uit gifte) voor. Postzegelboekje De inhoud van het postzegelboekje bestaat uit twee Zomerpostzegels van 50 20 cent en twee Zomerpostzegels van 70 30 cent. Op de binnenzijde van het boekje en op de omslag komen bijzondere teksten voor. Het volgnum mer van het boekje is PB 31De prijs van het boekje is 3,40. De postzegelboekjes zullen in verband met de bijslag niet via de postzegel- boekjesuitomaten worden verkocht. Postzegelmapje Het postzegelmapje (nummer 28) bevat een se rie van de Zomerpostzegels. De prijs van het mapje is 4,45. Op scholengemeenschap Durendael begint een preventieprojekt alkohol en drugs. Het pro jekt is er gekomen door toedoen van enkele ouders, die samen met 3 docenten en een pre- ventiemedewerker van het Medische Consulta tiebureau voor Alkohol en Drugs (MCAD) een ouderparticipatieprojekt hebben uitgewerkt. Gedurende een aantal maanden kwam men bij elkaar, werd er hard gewerkt en gestudeerd, waarna men goed doordacht en overwonnen tot een verantwoorde opzet van het projekt kon komen. Na goedkeuring door de direktie is het thans zover, dat het projekt kan starten. Wat is de bedoeling? De schooljeugd bewust maken en voorhouden wat er kan gebeuren bij overmatig gebruik van alkohol en drugs. Het motto is dan ook ”Zij die weten, kunnen zelf kiezen”. In een maatschappij, waarin druggebruik zo gewoon is, moet je leren ermee om te gaan. Dat betekent niet te veel, niet te vaak en ook niet om de werkelijkheid te ontvluchten. De term drugs roept nogal wat verwarring op, niet iedereen bedoelt er hetzelfde mee, evenals de term verslaving. Met verslaving wordt hierbij niet alleen bedoeld om de meer spectaculaire situaties van harddrug-gebruik te beschrijven. Het kent vele vormen en middelen variërend van drugs tot alkohol, medicijnen, sigaretten etc. Verantwoord met drugs omgaan is niet een voudig, vandaar, dat de aandacht de laatste ja ren, waarin het gebruik zo sterk is toegeno men, (van de middelbare scholieren gebruikt 70% van de jongens en 57% van de meisjes al kohol) steeds meer wordt gedaan aan voorlich ting over drugs. Die voorlichting richt zich vooral op jongeren en dat is begrijpelijk. Bij jongeren is het gevaar van overmatig gebruik extra groot. Ze zijn op een leeftijd, waarop de problemen ineens in alle hevigheid op hen af komen. Bovendien leeft bij jongeren sterk de behoefte aan het verkennen van nieuwe le vensterreinen, zij moeten hun eigen plaats en houding in de maatschappij vinden. Ze willen volwassen zijn en erbij horen. Alles bij elkaar genoeg redenen om eens flink te gaan experi menteren. De houding t.o.v. drugs is dikwijls tweeslach tig. De angst ervoor is vrij algemeen, maar ve len worden er tegelijkertijd hevig door gefasci neerd. Niet voor niets worden de boeken over Christiane F enz. zoveel gelezen. Hun gruwel verhalen rechtvaardigen de angst, maar ze spreken ook tot de romantische verbeelding. Een tweeslachtige houding komt ook tot uiting In de week van 25-31 maart a.s. organiseert de Stichting SAKOR voor de 25e maal de Natio nale Kollekte Kinderbescherming. Deze kollekte doet een beroep op iedereen die kinderen een warm hart toedraagt. In dit geval gaat het om kinderen, die niet meer bij hun ou ders (kunnen) wonen en de sfeer en de gebor genheid van een eigen gezin moeten missen. Kinderen en jeugdigen, die méér nodig hebben dan alleen deskundige opvang en begeleiding. Helaas zijn de subsidies voor dit ’’méér” niet altijd toereikend. Daarom missen deze kinderen zo vaak die din gen die in een normaal gezin heel gewoon zijn en waardoor een kind juist voelt: ”Ze weten dat ik er ben, ik hoor er óók bij!” B.v. door een bijdrage voor de vervanging van een gestolen fiets, de eerste inrichting van een eigen kamer, een zwemabonnement, of die pop waarnaar al zo lang wordt verlangd. Din gen, die voor een opgroeiend kind zo belang rijk kunnen zijn. Voor deze dingen doet SA KOR nu al 25 jaar een beroep op de Neder landse bevolking. Wilt u ook helpen van deze jubileumkollekte iets extra’s te maken? Laat de kollektant niet voor niets bij u aan kloppen, want: ’’Geven is toch immers kinderspel?” Mocht u geen kollektant aan de deur krijgen, dan kunt u uw bijdrage overmaken op: Giro 404040 ten name van Sakor te ’s- Hertogenbosch. Stichting SAKOR - van Tuldenstraat 17, 5211 TG ’s-Hertogenbosch. Telefoon 073-131140.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1985 | | pagina 9