1.95 SLAGERIJ KETELAARS B.V. i I I Natuur dia serie OZC 57 Ijspret Tentoonstelling: Vrouwen in de schilderkunst Opstapcursus MAVO 25 jaar Vastenaktie i CASSELERRIB LEVERKAAS HALSKOTELETTEN Q QC 500 gram BIEFSTUK TARTAAR 1 Cf) ROOMSCHNITZELS f) 7C "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 PAGINA 3 op Tïlburgs Avondcollege groot succes! Een kerk als bondgenoot 100 gram KERKSTRAAT 10 - MOERGESTEL - TELEFOON 04243-1262 - Weekaanbieding van 21 tot 27 februari per stukI UIT EIGEN KEUKEN per stukJ Brigit Gruijters. Waterpolo Zaterdag 23 februari zijn de volgende wedstrij den: heren 1 tegen Boxmeer 2 om 17.50 uur in Boxmeer, dames tegen Warande 3 om 16.30 uur in Oisterwijk, de andere teams zijn vrij. voortkomend uit de negentiende eeuw en wars van elke twintigste eeuwse stroming. Het was hun grote kracht, dat juist het ambachtelijke element zo voorop stond. Een ander belangrijk aspect van hun kunste naarsschap is de aandacht die ze hadden voor een tot dan verwaarloosd onderdeel van de schilderkunst: het stilleven. Deze schilderessen samen met vele anderen, waarbij ook Brabantse als Henriëtte Pessers, Suze en Maria Slager, completeren het aanbod van deze bijzondere thema-tentoonstelling. Geopend op vrijdag van 17.00 tot 21.00 uur en elke zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De Brabantse Kunstgalerij is gevestigd: Ka naalstraat 33 - Oirschot. dat ik me meteen heb opgegeven voor zes vak ken.” Dat de opstapcursus wel degelijk veel nut heeft mag blijken uit de woorden van Annelies Velt- man: ”Ik heb echt gemerkt dat ik door die opstapcursus een groot suk zelfvertrouwen heb gekregen. Voordien was dat helemaal weg en het begint nu langzamerhand terug te ko men. Ik laat me niet meer zo in een hoek druk ken en dat vind ik heel positief.” Riet Vorselaars heeft een heel andere ervaring. Riet is een 54-jarige huisvrouw en heeft tiental len jaren geleden voor het laatst gestudeerd. Zij doet VWO en heeft dus geen opstapcursus gehad. ”Ik ben gewoon zelf begonnen zonder voorbereiding en daar heb ik in het begin wel moeite mee gehad.” Riet was niet voldoende voorbereid op de grote zelfwerkzaamheid die het VWO met zich meebrengt. ”Ik raakte bij na in paniek als we een proefwerk kregen. Voor mij persoonlijk kwam alles onverwacht. ’’Volgens Riet Vorselaars is de nieuwe intro- duktiecursus voor Havo/VWO een heel goed ding. ”Op die manier word je al een beetje wegwijs gemaakt.” Ad Boonman is erg enthousiast over zowel de opstapcursus als de MAVO-studie op zich. ’’Tijdens de opstapcursus leer je elkaar kennen en dat geeft een band. En als je dan eenmaal écht aan de studie begonnen bent, dan on dersteun je elkaar en dat is gewoon erg pret tig.” Ook voor jongere mensen, zoals Marjo lein Smits, is het Tilburgs Avondcollege een uitkomst. Marjolein bleef zitten en moest van school af. Zij koos daarna voor het Avndcolle- ge en het bevalt haar prima. ”Je wordt hier niet zo autoritair behandeld als op een gewone Havo. Dat is ook niet nodig want je zit hier voor je eigen bestwil.” Mensen die zich interesseren voor de opstap- of introduktiecursus, of voor een studie Mavo, Havo of VWO, kunnen zich wenden tot het Tilburgs Avondcollege, Stuivesantplein 3, tele foonnummer 013-421301. Vragen naar dhr. A. Leijten (Mavo) of de heere F. van Limpt (Ha vo/VWO) Op dinsdag 26 februari a.s. organiseert het I.V.N. afd. Oisterwijk en omstreken in de zaal van het OUDE NEST te Oisterwijk om 20.00 uur een dia klankbeeld worden verzorgd door de Oisterwijker Lamb. Bongaards. Hij brengt een geheel nieuwe serie natuurbeeldende geno men in de omgeving van zijn geboorteplaats Onder de titel ’’Parels en Pareltjes” laat hij u genieten van de fraaie landschappen van flora en fauna uit ons eigen gebied. Het geheel wordt gedaan met de mooie en kostbare pro jectoren met overvloed systeem en daarbij ge kozen muziek. Voor de pauze zal een collega van dhr. Bongaards een speciale vogelserie la ten zien eveneens uit de omtrek. Wij hopen u met dit programma een aantrekkelijke avond te bieden. Zoals gewoonlijk is ook deze avond voor iedere belangstellende gratis toeganke lijk. Vandaag, Aswoensdag 1985, is weer de jaar lijkse Veertigdagentijd ingegaan. Vroeger heette dat de ’’Vasten”. Tegenwoordig berei den we ons anders voor op Pasen. We doen dat o.a. met de nationale Vastenaktie, dit keer voor de 25e keer. Het Dekenaat Oisterwijk doet ook weer mee en koos ervoor om hulp te verlenen aan Ethio pische vluchtelingen in Soedan. Structurele hulp, waardoor deze 750.000 mensen in de na bije toekomst in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Dekenaat helpt vluchtelingen Juist omdat er vooruit gekeken moet worden koos ons dekenaat dit vluchtelingenprojekt in Soedan. Daar leven momenteel ruim 750.000 vluchte lingen afkomstig uit Ethiopië. Het grootste ge deelte van onze Ethiopische vluchtelingen woont in kleinere gemeenschappen die her en der door het land verdeeld zijn. In zover het mogelijk en nodig is worden deze vluchtelin gen via internationale organisaties van het hoogst nodige voedsel voorzien. Het is echter niet wenselijk dat deze vluchtelin gen op permanente wijze afhankelijk blijven van buitenlandse hulp. Daarom zijn er ver schillende groepen die zich een bestaan trach ten op te bouwen in hun nieuwe vaderland. Eén van deze groepen leeft in Um Rakuba, een dorpje in het zuid-oosten van Soedan. Van plaatselijke landeigenaren hebben vluchtelin genfamilies land gehuurd waarop ze de nodige voedselgewassen verbouwen dat bestemd is voor hun eigen levensonderhoud en dat van hun uitgebreide familieleden. De mensen in Um Rakuba werden in het verle den reeds geholpen door de Vastenaktie om van start te kunnen gaan met deze landbouw activiteiten. Omdat de activiteiten goed lopen zijn er hoe langer hoe meer vluchtelingen die zich aansluiten bij het project. Men heeft zeer onlangs weer nieuwe terreinen kunnen huren en men doet weer een beroep op de hulp van de Vastenaktie om hier vluchtelingen te instal leren die d.m.v. van landbouw in een nabije toekomst in hun eigen levensonderhoud zullen kunnen voorzien. Doe mee! Het Dekenaat Oisterwijk roept eenieder op om in deze veertigdagentijd een daad te stellen. Alwéér, zult u verzuchten. Ja, alwéér, want het is immers zó dat we als mens verplicht zijn om naar draagkracht ons te blijven inzetten voor de noodlijdende mede mens. De Vastenaktie helpt u in de vervulling van die plicht. Vastenaktie Zeist Giro 5850 of bank 70.70.70.147, t.n.v. Vaste naktie. Nu ook Introduktiecursus - HAVO/VWO Het Tilburgs Avondcollege is een onderwijs instelling die al sinds 26 jaar Mavo-, Havo- en VWO-opleidingen verzorgt voor mensen van. alle leeftijden. Anders dan de naam doet ver moeden bestaat ook de mogelijkheid om over-, dag lessen te volgen. Voor mensen die al lange tijd niet meer aan het leerproces hebben deelgenomen of die er niet zeker van zijn dat het studeren hen bevalt, is er de mogelijkheid zich op te geven voor een opstap- of introduktiecursus. De opstapcursus voor de Mavo heeft bewezen zeer nuttig te zijn voor de toekomstige studenten. Daarom is besloten ook de aankomende Havo- en VWO- studenten tegemoet te komen en hen een intro duktiecursus aan te bieden. Het is de bedoeling dat beide cursussen informatie geven over de school en de schoolorganisatie, het leren en het organiseren van de studie. Daarnaast wordt in formatie gegeven over de verschillende vak ken, gekoppeld aan een proefles. De introduk tiecursus voor Havo en VWO zal ook nog aan dacht besteden aan de broodnodige zelfwerk zaamheid en er zullen werkcolleges gegeven worden. Dat een studie aan het Tilburgs Avondcollege leidt tot een verbreding van de kennis mag duidelijk zijn, maar er zijn meer redenen die aansporen tot het oppakken van een studie. Zo blijkt dat voor veel mensen de sociale contacten die onvermijdelijk ontstaan, een belangrijke factor vormen. Anderen vin den in de studie een zeer gewaardeerde invul ling van hun vrije tijd en weer anderen grijpen nu met beide handen de kans die zij vroeger niet gekregen hebben. Lies Nieuwkoop is in het dagelijks leven huis vrouw en doet daarnaast Mavo. ’’Vroeger mocht in niet studeren. Mijn ouders waren van mening dat meisjes tóch gingen trouwen en dus niet hoefden te studeren, maar ik heb het altijd zo erg graag willen doen. Ik heb nu een vreselijke drukke periode achter de rug en dat viel ineens allemaal weg. Toen las ik van die opstapcursus en zo ben ik hier dus terechtge komen. En toen vond ik het zo ontzettend leuk Schilderijen en tekeningen van schilderessen rond de eeuwwisseling. Van zondag 24 februari t/m zondag 28 april 1985, Oirschot. Eigenlijk zou deze tentoonstellingstitel over bodig moeten zijn, omdat er tussen schilderen de mannen en vrouwen geen verschil bestaat. Tenminste geen verschil in kwaliteit, wel in er kenning, en dat gold zeker in vroeger tijden. Als een vrouw in die tijd een penseel ter hand nam, dan moest er wel iets met zo iemand aan de hand zijn. Vrouwen, die achter de schilder sezel plaats namen waren of décadent, excen triek of gek, en werden niet altijd even serieus genomen. In Nederland kwam daarin een kentering, toen een aantal welgestelde dames uit Amsterdam zich verzamelden onder de naam: de Amster damse joffers. Deze schilderende vrouwen ste gen niet alleen boven het theekransje uit, ze bombardeerden zich onmiddellijk tot geduchte concurrenten van hun mannelijke collega’s. Door hun financiële onafhankelijkheid kregen ze zelfstandige eenmansexpositie’s en stimu leerden elkaar op hun atelier-bijeenkomsten. Laatste vertegenwoordigers als zij waren van een negentiende eeuwse verdwijnende kunst vorm. Ze hadden stuk voor stuk bewondering voor het nieuwe maar verloren nooit hun band met het traditionele. Die traditie kregen ze dan ook volop mee op de Amsterdamse Academie, en vele van hun, zijn de belangrijkste represen tanten geweest, tot het einde van hun dagen, van een nabloei van het impressionisme, Deze jongelui bouwden tijdens een van de voorbije winterse dagen een heus fort van sneeuw en ijs aan de Ruymheuvel. a' ’■V

Weekblad Moergestels Nieuws | 1985 | | pagina 3