Halve zolen- wandeltocht in Waalwijk J fit fe DRADEN' CENTRAAL IN 'TEXTIEL NU 14" DUTCH SATELITE TENNIS CIRCUIT BRENGT TOPTENNIS NAAR TILBURG! HISTORISCHE MOTOREN EN TRACTOREN IN AUTOTRON IN DRUNEN I I'S I 4 J I I •W' 1 f» 1670 177n in "MOERGESTEL NIEUWS” - WOENSDAG 6 JUNI 1984 5 Bron: V. V. V. Tilburg (Bron: WV-Tilburg) Bron: VVV Tilburg Dat het Drunense Autotron een publiekstrek ker van de bovenste plank is, zal op de Eerste Pinksterdag (10 juni) opnieuw blijken. Die dag wordt het museum overstroomd met bezoe kers die een kijkje nemen op de grote nationale show van historische stationaire motoren en tractoren. Een heel bijzondere show, vooral voor mensen die geboeid zijn in de ontwikke ling van de techniek. De binnentuinen van het Autotron komen vol te staan met pioniersspullen die in de land bouw en industrie en op kermissen baanbre kend werk hebben verricht. Spullen die nu een fijne oude dag kunnen doorbrengen dankzij de verzamel- en sleutelwoede van de driehonderd leden van de vier jaar jonge Historische Motoren- en Traktorvereniging. Het thema van de dag is 'Alles werkt en beweegt'. Dat houdt in, dat tientallen stationaire motoren net als vroeger voor de aandrijving zorgen van dors- en zaagmachines, waterpompen en lichtaggregaten. Legendarische merken als Bernard, Wolsely, Lister en Kromhout bewij zen dat ze na vele jaren nog steeds hun man netje staan. Dat geldt ook voor de knotsen van traktoren met merken van weleer als Fordson, Bulldog Lanz en Deutz. Ook in het museum zelf is van alles te zien en te beleven. Daar staat bijvoorbeeld een grote stationaire motor van het vroegere merk National, bouwjaar 1947 en uitgerust met 40 paardekrachten. De ze nieuwe aanwinst is tot voor drie jaar ge bruikt voor de aandrijving van twee molenste nen in een molen in Klein Welden bij Maas tricht. Het toerental is maximaal 350 omwen telingen per minuut en de inhoud is 9.600 cc. Door het lage toerental is het fascinerend om deze zware stationaire motoren te zien en te horen bewegen. Een stukje sfeer uit het verle den dat met een simpele druk op de knop in beweging kan worden gezet. De bezoeker kan op Eerste Pinksterdag van tien tot zes uur voor al dit fraais terecht in het Autotron in Drunen. Dat het Autotron in Drunen een museum is waar pit in zit blijkt niet alleen uit de toevoe ging van tal van nieuwe bezienswaardigheden aan de collectie automobielen. Zo wordt in het seizoen 1984 op een interessante manier aan- In het Nederlands Textielmuseum in Tilburg is tot en met 24 juni de tentoonstelling Textiel Nu 14 te zien. De tentoonstelling laat hedendaag se textielkunst zien rond het thema 'draden'. De exposanten zijn Sonja Besselink, Marian Bijlenga en Margriet Oomens. Een vriendin van Sonja Besselink geeft in twee gedichten de essentie aan van haar werk: Nauwkeurig etst een lijn haar ervaringen en verschuilt zich er in, het tweede gedichtje luidt: trillende draden zoeken een weg naar onvindbaarheden. Een mooie typering van het werk van Sonja Besseling. Marian Bijlenga vat haar werk samen onder de noemer 'Textielte- keningen'. Draden worden door middel van lijm verbonden tot een vlak. Dit kan een trans parant geheel zijn, waarin elke draad apart zichtbaar is, maar ook een dikke plak bestaan de uit vele lagen, draad voor draad neerge- In de periode van 25 juni tot en met 1 juli wordt op het TCT-tennispark aan de Goirleseweg in Tilburg een begin gemaakt aan het Elan Sate - lite Tennis Circuit. Dat betekent een weeklang toptennis in Tilburg. Het Elan Satelite Circuit wordt in Nederland in vijf steden gespeeld, waarvan Tilburg de eerste. De steden die nog volgen zijn Scheveningen, Deventer, Beekhui zen en Amersfoort. Voor Tilburg is de organi serende vereniging Tennis Club Tilburg (TCT). legd. De draden werken als getekende lijnen, arcering, handschrift. Draden deels beschil deren of vlakken opvullen binnen de begren zing van draden, geeft een tekening binnen een tekening. De handeling bepaalt de uitein delijke vorm. Dit is vaak een lichte afwijking van vierkant of rechthoek. Hier ontstaat een evenwicht tussen de structuur binnen het vlak en de beëindiging van het vlak, de kontour. Margriet Oomens zegt als toelichting op haar werk: "Draden zijn niet alleen textiele materia len, maar gelden voor mij als lijnen die zich al of niet los in de ruimte bewegen. Hierdoor kunnen de materialen nogal verschillend zijn, zoals metaal, verf, maar ook nylonkous of ga rens. Door juist verschillende draden een zelf de beweging te laten volgen ontstaat een sa menspel van draden, wat een verrassend gra fisch beeld teweeg brengt". Het Dutch Satelite Tennis Circuit is in 1978 ontstaan toen de KNLTB de toenmalige orga nisatoren van internationale A-toernooien bij stoomtrein. Het snerpende gefluit van een stoomboot klinkt en mysterieuze muziek sleept de kijker mee in het avontuur dat 'stoom' heet. Na afloop van de show kan de bezoeker buiten stoom afblazen bij een oude stoomwals die ook nog steeds bij de tijd blijkt te zijn. Wie dit avontuur wil meemaken, kan de hele zomer dagelijks terecht in het Auto tron. In de maand juni is het museum doorde weeks open van 10.00 tot 17.00 uur en in de weekeinden van 11.00 tot 17.00 uur. Het aardi ge is, dat het Autotron zowel binnen- als bui tenrecreaties heeft, zodat men er bij goed en bij slecht weer volop vermaak vindt. Schijnt de zon, dan komen de recreatiemogelijkheden in de gezellige binnentuinen goed van pas. Valt de regen met bakken uit de hemel, dan zit de bezoeker binnen lekker droog en valt er toch volop te genieten. Vallen de mussen van het dak, dan bieden de gebouwen een aangename koelte. Kortom, voor elk weertype heeft het Autotron volop vermaak in huis. op zaterdag van 14.(X) tot 17.00 uur en op zon dag van 12.00 tot 17.00 uur. Op Eerste Pinksterdag is het Museum gesloten, op He melvaartsdag en Tweede Pinksterdag zijn de openingstijden als op zondag. Enige tijd geleden is het Nederlands Textiel museum gestart met het uitgeven van een bul letin dat vier vijf keer per jaar onder de titel 'Textuur' zal gaan verschijnen. Naast ten- toonstellingsberichten zullen daarin interviews met kunstenaars, artikelen over moderne tex- tielvormgeving en actuele informatie over het museum gepubliceerd worden. Voor 10 gul den per jaar kan men een abonnement nemen op Textuur. Leden van de 'Stichting Vrienden van het Nederlands Textielmuseum' krijgen Textuur gratis thuisgestuurd. Voor meer in lichtingen kan men bellen naar 013-422241. ganiseerde TCT daarom een internationaal in vitatie A-toernooi. Door het wegvallen van een aantal organiserende verenigingen in het cir cuit, is TCT met ingang van 1983 weer van de partij. Tijdens de toernooiweek van 25 juni tot en met 1 juli is een speciale informatietelefoon met als nummer 013-360920. Wandelsportvereniging 'Waalwijk '82' organi seert op zaterdag 9 juni voor de tweede maal een wandeltocht. Ook dit jaar biedt de vereni ging de deelnemers een gevarieerde wandel tocht. De afstanden die gelopen worden zijn 314,5, 10, 15, 20, 25, 30 en 40 kilometer. Deel nemers aan de 30 en 40 kilometer starten tus sen 09.00 en 11.00 uur. Individuelen en groe pen die niet beoordeeld wensen te worden kunnen starten tussen 09.00 en 13.00 uur. De opstelling voor groepen met jurering is volgens bandnummer en de starttijd is 14.00 uur, te be ginnen met de 20 kilometer-lopers en vervol gens de 15, 10, 5 en 314 kilometer. Een des kundige jury zal de daarvoor in aanmerking ko mende groepen beoordelen. De groepen die voor een jury beoordeling in aanmerking wen sen te komen, dienen uit tenminste 11 perso nen te bestaan, inclusief leider/ster. Het in schrijfgeld op de 314, 5, 10, 15, 20 en 25 kilo meter bedraagt f3,— per persoon. Zonder herinnering, bestaande uit een medaille met draaglint, is het inschrijfgeld f 1,50. De 30 en 40 kilometer kost f 7,50 per persoon, zonder herinnering f 6, Het startbureau voor de wandeltocht is op het WSC-terrein aan de Akkerlaan in Waalwijk. In de naaste omgeving van het startbureau is vol op gelegenheid om te parkeren. De wandel routes gaan voor het overgrote deel door bos rijk gebied en op deze gedeelten is gemotori seerd verkeer taboe. De organiserende vereni ging hoopt op 9 juni veel wandelsportvrienden en -vriendinnen en natuurlijk ook wandelsport- verenigingen te mogen begroeten voor de tweede Halve-zolen wandeltocht in Waalwijk. Voor meer informatie kan men bellen naar Hans van de Wiel, 04160-38013, Jan Span (04160-30866) of Harrie van de Heuvel (04163- 76479). Bron: V V V Tilburg In voorgaande jaren bewees TCT deze zware klus aan te kunnen. In een week tijd worden er ongeveer 500 tennispartijen gespeeld, met tennis van Wereldklasse. In het circuit speelt de subtop van de wereld zoals C. Fancutt (SA), Johnston (Aus) en A. Fillol (Chili). De deelnemers aan het internationale satellite cir cuit kunnen ATP-punten verzamelen, die be palend zijn voor de stand op de wereldrang lijst. Het totale prijzengeld voor het circuit in Nederland is 25.000 dollar, dus 5000 dollar per toernooi. Voor het B-, C- en D-toernooi kun nen tennissers uit deze regio inschrijven tot 17 juni en wel bij B. Kempenaers, Van Al- phenstraat 15 in Tilburg of op het tennispark. elkaar bracht, teneinde te komen tot een zo mer satelite circuit waarbij ATP-punten te ver dienen zouden zijn. Daarmee kon aan veelbe lovende buitenlandse spelers een aaneenslui tende reeks toernooien in ons land worden ge boden. Inmiddels heeft het circuit zich zo sterk ontwikkeld, dat zelfs spelers die op de ATP- lijst voorkomen, voor de kwalificatieronden moeten worden afgewezen omdat vele sterke spelers uit de gehele wereld deelnemen. Dat dit ook de publieke belangstelling stimuleert spreekt vanzelf. Spelers die in Nederland als nieuwkomers deelnamen en later internatio naal zijn doorgebroken zijn ondermeer José Luis Clerc, Carlos Kirmayer, Kevin Curren en Eddy Edwards^ De organiserende vereniging TCT werd opge richt in 1947 en heeft zo'n 750 leden. Op het tennispark aan de Goirleseweg zijn 12 banen gesitueerd. Dit park is in 1982 eigendom ge worden van de vereniging. Door die overname werden 6 banen volledig vernieuwd. Na een aantal malen deelgenomen te hebben aan het Satelite Circuit besloot de ETA in 1980 de lengte van het circuit in te korten met één week, waardoor Tennis Club Tilburg noodge dwongen moest afhaken. In 1982 en 1983 or- Gelijktijdig met deze tentoonstelling vindt op de zolderverdieping van het museum een ex positie plaats van het werk van Berthe Rul- kens. Zij beplakt onbespannen linnen doek met losse stukjes textiel en draden, waarna zij het geheel met verschillende tinten verf bestrijkt. Het geheel krijgt hierdoor een reliëf achtige structuur. Hoewel de schilderijen figu ratief van aard zijn, nijgen zij door het schetsmatige en grillige karakter naar het abstracte. Soms zijn de contouren van ge- schildere figuren met stiksels aangegeven, of vormen de stiksels zelf de contourlijnen, waar binnen de verf schetsmatig is aangebracht. Naast 'schilderijen' maakt Berthe Rulkens ook kleine abstracte plastieken van verhard textiel. Het Nederlands Textielmuseum aan de Gast- huisring 23 in Tilburg is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, dacht besteed aan de ontwikkeling van de techniek. Een goed voorbeeld van deze nieuw ingeslagen weg is behalve de show van statio naire motoren en traktoren, ook de nieuwe stoomhal die met Hemelvaartsdag werd geo pend. In deze hal is een indrukwekkende stoomshow te zien over de ontwikkeling en toepassing van de stoommachine. Deze show is een interessante en opwindende belevenis. Op boeiende wijze vertelt een stem over het gebruik van stoom als krachtbron. Tientallen spots springen om beurten aan en werpen een licht op de stoommachine en stoomautomo- bielen die in de hal staan opgesteld. Ook pane len met foto's en teksten worden om beurten in de kijker gezet. De bezoeker krijgt te zien hoe vroeger een logge machine op stoom kans zag om een hele fabriek aan de praat te krijgen en te houden, als plotseling het wiel van een inmens grote stoomkolos gaat draaien. Ook kleinere machines komen onder stoom te staan. In de verte nadert puffend en wel een PAGINA 7 1 i. i f WFP.;»;

Weekblad Moergestels Nieuws | 1984 | | pagina 7