25,- 5,- 3,50 DISCODANSAVOND 'n Fiets voor moeder?? Henk Schepens Met open oog door de natuur 13 Mei: MOEDERDAG Vraag het aan de Hartstichting LOUIS V/D MEIJDENBERG ONTMOETINGSCENTRUM "DEN BOOGAARD" Roef handbal! Kultureel kaffee No. 90 presenteert Hypnose De gewone of kleine watersalamander ’’Staalbergven” dit seizoen aantrekkelijker dan ooit! Vrijdag 4 mei Wij helpen haar in 't zadel!! bellen de infolijn voorf telefonische informatie. Album efctra luxe uitvoering Album Fotolijstjes m.m.v. all round formatie "SHAMROCK" I ilh Camera met ingebouwde flits 11 r vanafI I Jf* Hartpatiënten, a’jjifo •4i ncnrrnrr Zaal open: van 20.30 tot 24.00 uur Entree gratis! of verras moeder met 'n foto van Uzelf en/of de kinderen! 09.00 - 15.00 uur 11.00 - 13.00 uur. "MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSDAG 2 MEI 1984 PAGINA 7 5 TWEEWIELERSPECIALIST Itllilllillliiilliililiiililiiiiliii Woensdag: Zaterdag: Zondag: Moergestel Waalwijk 3,50 2,75 voor in handtas vanaf vanaf 2-12 3- 4 14-19 6- 7 19-12 Oisterwijkseweg 19-21 - Moergestel Telefoon 04243-1282 Kerkstraat 21 - Oisterwijk Telefoon 04242-17326 127,— 71,50 49,25 ijl Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421 it De kleur van deze 10 cm-lange salamander (mannetjes zijn gewoonlijk iets groter dan de vrouwtjes) kan sterk uiteenlopen. De bovenzij de kan variëren van geelbruin, bruin tot olijf kleurig en is bedekt met donkere vlekken en een vage streep aan weerszijden van de kop. De oranje buikzijde heeft ook donkere vlek ken en de hals is geel of wit. De onderkant van het wijfje is gewoonlijk bleker dan die van het mannetje en is soms ongevlekt. Net zoals kikkers en padden brengt de water salamander het meeste van zijn tijd door op het land en gaat hij het water opzoeken om zich voort te planten. Door de lage temperaturen van de laatste we ken is hij waarschijnlijk nu nog bezig aan zijn winterslaap en zit hij nog verborgen onder boomstammen, afgevallen bladeren, stenen of tussen spleten in de grond. Zodra het weer zachter wordt, gaat hij ontwaken en een gunstige paarplaats uitzoeken. Dat wordt dan een stilstaand water met liefst veel waterplan ten. Watersalamanders zouden spoedig ver dwijnen als het water verontreinigd is door in- sekticiden en industriële afvalstoffen. De paar tijd loopt van eind maart tot begin juni. Het paargedrag en vooral de bevruchting verloopt zeer merkwaardig. Het mannetje zet het vrouwtje tot paren aan door slaande bewegin gen van zijn staart en ook door een prikkelen de klierafscheiding van zijn huid. Hij gaat dan een geleiachtige massa uitstoten waarin zich spermatozoën bevinden. Dit zaadpakketje (of spermatofoor) zinkt naar de bodem. Het vrouwtje gaat hier achteraan en krijgt het zaadpakketje in haar cloaca door zich er bove nop te drukken. De bevruchte eitjes worden door het vrouwtje meegedragen tot ze voor elk een geschikt plaatje heeft gevonden. Ze zoekt daarvoor de waterplanten zorgvuldig af en legt haar eitjes dan op de door haar goedgekeurde bladeren. Elk eitje is omgeven met een kleveri ge stof zodat ze makkelijk op hun plaats blij ven zitten. Het slijm heeft ook een bescher mende werking. Het duurt ongeveer drie we ken voordat de gestroomlijnde larven uitko men. Deze larven hebben nog geen poten en de kieuwen zijn nog uitwendig. Aan het eind van de zomer is de ontwikkeling voltooid en kunnen de jonge salmanders het water gaan verlaten. Tenminste als ze geen prooi zijn geworden van de geelgerande water tor of een andere rover. Volwassen dieren wor den weleens belaagd door vissen of door vogels. Het voedsel van de watersalamander bestaat uit wormen, slakjes, larven en insekten. De kleine scherpe tandjes dienen om te beletten dat de prooi hun gaat ontglippen. Ook de kamsalmander is een watersalamander die bij ons voorkomt. Met zijn lengte van 15 cm is het best begrijpelijk dat hij ook grote wa tersalamander wordt genoemd. In België komt hij het meeste voor in de Ardennen. We kunnen ook wel eens een alpenwatersala mander aantreffen. Deze is ietsjes groter dan de kleine watersalamander en is bijna altijd in of nabij het water te vinden. De vinpootsalamander is merkelijk kleiner en brengt nog meer tijd door in het water. De groentjes De Echte Salamanders, die tot de amfibieën behoren, worden onderverdeeld in Landsala manders, Grotsalamanders en Watersalaman ders. De watersalamanders die voor komen behoren allen tot het geslacht Triturus. De meest algemene soort is de gewone of klei ne watersalamander. Uitslagen van 29 april 1984: MP Desk - Roef MA Roef - Desk 2 JA White Demons - Roef DS Roef - Odi 2 HS Roef - Rapid 3 Programma van 6 mei 1984: 11.00 uur: JA Roef - Desk 13.10 uur: DS Tachos 2 - Roef 11.00 uur: HS Roef - Were Di 2 Moergestel Met zijn twintigste bühne-ervaring verzorgt Hanssen een soepel verlopende avondvullende show. Stap voor stap laat hij het publiek kennis ma ken met hypnose en voert het via een reeks van boeiende experimenten naar het hoogtepunt van de show. Met vrijwilligers uit het publiek laat Hanssen de komische effecten zien die met hypnose te bereiken zijn. Hij laat mensen doldwaze avon turen beleven of leert ze Chinees praten. Omdat het publiek doorgaans onbekend is met hypnose raakt het in een soort roes van aange name verrassing die overgaat in uitbundige vrolijkheid. Kenmerk van de show is dat Hanssen zorgvul dig er op toe ziet dat niemand belachelijk wordt gemaakt of zich beledigd kan voelen. Hanssen staat garant voor een uitermate amu sante en tegelijkertijd interessante avond. Donderdag 10 mei aan vang 21.00 uur, entree 3,50. Vloeiweg 90, Oisterwijk. I: vrienden van de hartstichting ID In de loop van de maand mei zal op het Strand- en Rekreatiebad ’’Staalbergven” een super waterglijbaan worden geplaatst met een lengte van niet minder dan 42 meter. Een heerlijke gewaarwording voor jong en oud om met grote snelheid naar beneden te glijden en in het water van het zwembad te plonsen. Een speciale pomp met een kapaciteit van 2000 liter water per minuut zorgt ervoor dat er konstant water door de glijbaan stroomt zodat het glijden erg prettig verloopt. Op het strand wordt voor de jeugd een spring kussen geplaatst waarop de kinderen zich naar hartelust kunnen uitleven. Om het aantal fietsen wat gestolen wordt uit de rijwielstalling aanzienlijk te verminderen zal er de mogelijkheid worden geschapen om uw fietsen - tegen betaling van een geringe ver goeding - in een bewaakte rijwielstalling te plaatsen. De parkeergelegenheid voor de bezokers van het Staalbergven zal worden uitgebreid. In de Scheibaan zal op een van de sportvelden een reserve parkeerterrein worden gerealiseerd wat op drukke dagen gebruikt kan worden. Als U daar dan uw auto parkeert kunt U via de ach terkant van het Staalbergven via het bospad de hoofdingang bereiken. Naast roeiboten en waterfietsen zijn er ook een paar kano’s beschikbaar voor degenen die zich wat sneller in het water willen verplaatsen. Op zondagen blijft het Staalbergven voortaan tot 18.00 uur geopend. U ziet dat de mogelijkheden weer flink zijn uit gebreid en dat het waarschijnlijk best de moei te waard is om een seizoenkaart te kopen. U kunt daarvoor terecht bij de kassa van het overdekte zwembad. Zorg voor goede pasfo- tos of de nog bruikbare legitimatiekaart van vorig jaar. Wacht niet tot de laatste dag!! De voorverkoop duurt tot en met vrijdag 11 mei 1984. Zaterdag 12 mei 1984 gaat het Staalbergven open en geldt de normale verkoopprijs voor al le kaarten. Tarieven: gezinskaart volwassenen kind/Pas 65 Dagtarieven: Volwassenen kind/Pas 65 Openingstijden kassa overdekt zwembad voor de verkoop seizoenkaart tegen gereduceerde prijs. Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag: 07.30 - 12.00 uur en 14.30 - 21.00 uur. 12.00 - 17.30 uur t/m 11 mei ’84 nè 11 mei ’84 107,— 57,25 35,75

Weekblad Moergestels Nieuws | 1984 | | pagina 7