Jos Habraken ’De Brouwer TUINCENTRUM "DE PAARDEBLOEM" fa II I f I NU VOLOP PERKPLANTEN He^drooi Gebr. v. Dijck B.V. as fel Vrouwen voor vrede K.V.O. OZC ’57 Vurhaai - Nieuws Grote loterij R.K.S.V. Oisterwijk Verkiezingen Parochievergadering Zeer geslaagde bowlingavond B.V. Oistelvoirtjes Op de vlucht voor de armoede Jeugdvakantieweek 1984 I Honderd jaar Fam. Rijnen in ’t Draaiboompje” G i Verhuur van containers Aannemer van grondwerken en inritverharding. I i r zoals: Ook vele soorten bloeiende VASTE planten ■HHBi SB Geraniums Fuchsia's Lobelia's Afrikanen Salvia's enz. enz. Voor partijen, vergaderin gen en bruiloften!! Trefpunt voor aüe sportlui Voor alle voorkomende loodgieterswerkzaamheden naar Levering alle soorten straatstenen, rode split enz. S3 Bs - s I MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 2 MEI 1984 PAGINA 3 De werkgroep MOV De feestcommissie ’t Draai- CAFÉ-RESTAURANT Sportcommissie B.V. Oistervoirtjes De vastenaktie heeft in ons dorp een bedrag van 11.281,20 opgebracht. Dit geld zal wor den gesteed aan projekten om mensen in de derde wereld in hun eigen omgeving te kunnen laten wonen en werken. Zij zullen dan niet lan ger gedwongen worden op de vlucht te gaan voor de armoede. Langs deze weg bedanken wij U voor uw gift en de kollektanten voor het ophalen van de vastenzakjes. Vinkenberg 19a Moergestel Tel. 04243 - 1395 Op zijn kantoor verrichtte Mr. L.E.H. v.d. Werf op vrijdag 27 april 1984 de 7e Maand- trekking. De uitslag is als volgt: Waardebon a 50, Lot No. 17209 Naam: J. Chalkides Adres: Pr. Beatrixstraat 42 Woonplaats: Oisterwijk. Waardebon a 25, Lot No. 1229 Naam: F.C. Bosse Adres: Spreeuwenstraat 5 Woonplaats: 1452 XN Ilpendam. Volgende Maandtrekking woensdag 30 mei 1984, 11.00 uur. ft.';.’ Oisterwijkseweg 55 MOERGESTEL Telefoon 04243 - 1538 Rootven 11 - Moergestel Telefoon 04243 - 1360 T J I Deze week zijn er geen wedstrijden. Proberen jullie wel zoveel mogelijk naar de trainingen toe te komen. Er zijn nl. nog wel wedstrijden van de meerkamp-kompetitie eind van de maand en in juni nog de finale. Ook de poloërs moeten naar de trainingen blij ven komen, over een poosje beginnen de tour- nooien weer dus zorg dat je in konditie blijft. Vrijdag 20 april j.l. organiseerde de sportcom missie van de B.V. Oistelvoirtjes een bowling avond die zeer druk werd bezocht. Om 21.00 uur werd gestart met de wedstrijden om de ’t Stokske Bowling Wisselbokaal. Na een spannende strijd ging de bokaal het eerste jaar naar Peter van de Loo, die deze volgend jaar dus kan (moet) verdedigen. Tweede plaats bij de heren was voor Bart v.d. Loo en de der de voor Rico Salvetti. Bij de dames was de familie van de Loo ook goed op dreef. Leny van de Loo was de beste dame, gevolgd door Marij van de Loo en Lia van Pett als derde. De pechprijs was voor Jacqueline v.d. Wouw. Verder willen wij de middenstanders: café ’t Stokske, Venmarkt Denissen, slijterij In de Korenmaaier en plantenkwekerij Wim Wil lems bedanken voor de beschikbaar gestelde prijzen. Oirschotseweg 26a - Moergestel - Tel. 1497 Met zekerheid weten we dat café ’t Draai- boompje” al in 1828 bestond, eigendom was van de kinderen Adriaan v. Amsterdam en werd bewoond door Francis Roozen. In 1842 werd Francis Roozen eigenaar, brak het pand af en bouwde het weer op in de vorm van een oudbrabantse-langgevel-boerderij met herberg zoals nu nog duidelijk herkenbaar. Later werd het ’’Draaiboompje” verpacht aan Adri v. Haaren tot 1884. Op 1 mei van dat jaar betrokken Kees Rijnen en Mari Verkuylen met hun gezin van uit Oisterwijk de boerderij an nex café... familie Rijnen in ’t Draaiboom pje” was toen een feit. Nu zijn we honderd jaar verder en nog steeds zwaait de fam. Rijnen de scepter in ’t Draai boompje” enwel de vierde generatie. Geduren de die honderd jaren is er veel met en in ’t Draaiboompje” gebeurd waarvan nu een overzicht in gronologische volgorde: 1885: Kees Rijnen wordt eigenaar van ’t Draaiboompje”. 1886: Verbouw café (plafondverhoging). 1892: Willem Rijnen met Sien v. Dijk betrek ken ’t Draaiboompje” na enige jaren in de zelt te hebben gewoond (2e generatie). 1894: Willem Rijnen wordt eigenaar. 1930: Jan Rijnen met Drika v. der Aa betrek ken ’t Draaiboompje” (3e generatie). 1948: Gilde St. Joris komt in ’t Draai boompje”. 1949: Tijdens de kermis wordt een danstent met het dansorkest fam. v.d. Akker uit Den Bosch geplaatst. Dit blijkt een geweldig sukses en de plaatsing herhaalt zich jaarlijks tot 1969 toe. Het ’’Draaiboompje” verwierf hierdoor ook buiten Moergestel grote bekendheid. 1951: Grondige verbouwing café. Voordeur wordt rechtstreeks in café gemaakt (voorheen in de ”goei kamer”), er komt een achteruit gang, de ’’opkamer” wordt bij het café ge trokken, de bedstede verdwijnt en van ”de goot” wordt een keuken gemaakt. Er komt Kringbedevaart Traditiegetrouw gaan we ook dit jaar weer op bedevaart, en wel naar Elshout op 8 mei a.s. Het thema van deze avond is: ’’Durf te leven”. De eucharistieviering begint om 20.00 uur in de kerk van Elshout. Hierna Maria-viering. Mocht U intenties hebben, geeft U die dan door aan: Pastor v. Sprang, Slimstraat 7, 5071 EG Udenhout. Diegene die zich opgegeven hebben gelieve op tijd aanwezig te zijn op het St. Jansplein. We vertrekken om 19.15 uur. Het lijkt nog wel heel ver weg, de paasvakantie zit er nog maar net op, maar toch zijn wellicht al veel mensen bezig met de plannen voor de zomervakantie. Zo ook de organisatie van de jeugdvakantieweek Wij geven u al vast de data door, zodat u er misschien met het plannen van u vakantie re kening mee kunt houden: de jeugdvakantieweek wordt dit jaar gehouden van 13 tot en met 17 aug. Voor wie nog niet weet wat de jeugdvakantieweek precies in houdt: Kinderen van de lagere school, opgelet! Speciaal voor jullie organiseren wij deze week, die weer gevuld gaat worden met allerlei leu ken en spannende aktiviteiten. Om er een paar te noemen: we gaan knutselen, bouwen, wan delen, speuren, pick-nicken, en natuurljk met de klassen vijf en zes: overnachten. En niet te vergeten: we gaan er ook weer met de bus op uit. Jongeren vanaf 16 jaar: opgelet! Natuurlijk willen wij ook dit jaar weer een beroep op jul lie doen om als leiding te fungeren bij deze ver moeiende week, want zonder jullie kunnen wij dat niet. Heb je al een van de vorige jaren mee gedaan, dan ontvang je automatisch van ons weer bericht. Is dat nog niet het geval en zou je het ook graag een keer proberen, wat wij je van harte kunnen aanbevelen, let dan op onze publikatie in Moergestel Nieuws. Ouders, opgelet! Is ook uw kind aan het einde van de zomervakantie een beetje ’uitgespeeld’? Geef het dan op voor de jeugdvakantieweek! Om de kosten hoeft u het niet te laten, want die proberen wij ook dit jaar weer zo laag mo gelijk te houden. Via de Moergestelse scholen zullen t.z.t. opga- veformulieren worden verspreid, maar het is ook mogelijk om zich op te geven via een strookje dat wij dan zullen publiceren in dit blad. Let dus de komende weken op nieuws van: Organisaite Jeugdvakantieweek 1984 Rgi» .'B-'-.s ■B-.: Op 15 april sloot de termijn waarin men zich kandidaat kon stellen voor de twee beschikba re plaatsen in de parochievergadering. Er zijn echter geen aanmeldingen binnen geko men, zodat de verkiezingen niet door kunnen gaan. Afgelopen week heeft het parochiebestuur ver gaderd over wat er nu verder moet gebeuren. Besloten is om de zaak voorlopig even te laten rusten, maar er in het najaar op terug te ko men. Dan zal bekeken worden of er nieuwe le den bij dienen te komen en op welke manier dit dan kan worden gerealiseerd, bijv, door verkiezingen of door het vragen van mensen. Op donderdag 17 mei wordt er een Stille Tocht gehouden in Tilburg. Dit gebeurt naar het voorbeeld van de Vrou wen van de Plaza de Mayo in Argentinië. Al vanaf 1977 zijn zij aan het protesteren. Ook nu nog. Zij stellen hun regering op allerlei manieren steeds weer vragen over hun verdwenen echt genoten, kinderen, kleinkinderen. Iedere week is er een Stille Tocht tegenover de regeringsgebouwen op de Plaza de Mayo. Omdat zij er niet mee ophouden worden zij ”De dwaze moeders” genoemd. Ook in andere landen zijn duizenden mensen, waaronder kinderen, spoorloos verdwenen. Op deze mensonwaardige situaties willen wij de aandacht vestigen en wij willen dit aankla gen. In solidariteit met ”de dwaze moeders van overal” lopen wij op 17 mei zwijgend door het Centrum van Tilburg. Wij zwijgen als een symbool van hen die tot zwijgen zijn gebracht. De Stille Tocht zal op donderdag 17 mei om 19.30 uur op de Heuvel beginnen (verzamelen om 19.00 uur). Na afloop is er een bijeen komst in de Harmonie aan de Stationsstraat. Hier speelt de vrouwengroep van Amnesty In ternational het stuk ’’Geen tijd voor tranen”. Wij hopen dat vele vrouwen van hun solidari teit getuigen en mee doen met deze Stille Tocht. V I I Enkele belangrijke data’s waarvoor wij nu al Uw aandacht vragen zijn: 14 mei: half jaarlijkse ledenvergadering bij Breda’s Welvaren waarvoor U nog een uitno diging in de bus krijgt. 27 mei: Dauwtrappen met Punt-Uit naar Oisterwijk. Wilt U beide data alvast reserveren op Uw ka lender. een biljart, een dansvloer en een buffet met tap, ook wordt ”het huske” afgebroken en worden er dames- en herentoiletten aan het ’’washok” gebouwd. 1965: Janus Rijnen met Sjaan Wolfs betrek ken ’t Draaiboompje” (4e generatie). 1966: Ponyclub F.É.V.I.O.R. wordt opge richt. 1968: Carnavalsvereniging ”De Durdraaiers” wordt opgericht (café te klein!). 1970: Afbraak ’’washok”, toiletten en var kensstal. Aanbouw zaal buiten de boerderij langs de Oirschotseweg, doorgang café-zaal, nieuw buffet in café en 2e buffet in zaal en ook wordt de keuken vernieuwd. 1970: Draaiboompje wordt clubhuis K.P.J. 1972: Oprichting voetbalclub ’t Draai boompje”. 1972: Oprichting biljartclub ’t Draaiboom pje”. 1974: Opening voetbalveld ’t Draaiboom pje”. 1974: Oprichting damesvoetbalclub ’t Draai boompje”. 1974: Oprichting voetbalclub fam. v. Beers. 1974: Afbraak schuur. Uitbreiding zaal, aan bouw nieuwe toiletten met douches en garde robe. 1975: Plaatsing disco ’’Pieter en Ad” met de start van de disco-dansavonden. 1979: Jan v. Elderen wordt full-time medewer ker. Duidelijk is in dit overzicht de ontwikkeling der Brabantse-plattelandsgemeenten te her kennen. Vanaf 1984 tot even na de 2e wereld oorlog waren de mensen arm, moesten hard werken en er was voor vertier weinig plaats. De ’’boerencaffeetjes” deden dan ook meer dienst als rustplaats voor voorttrekkende voer lui en als buurtgemeenschapshuis (vrij bier bij losschieten trouwlustigen, vergaderingen, ver kopingen, bidderijen, enz.). Het café bezorgde de boer een welkome aanvulling op zijn toen schrale inkomen. In de jaren 50 werd het een stuk welvarender en de jaren 60 en 70 brachten een opwaardse welvaartspiraal, waardoor ook het Draai boompje grondig aangepast moest worden ten koste van het nostalgische ’’boerencafeetje”. Van een combinatie boer caféhouder kan nu geen sprake meer zijn. Zo bezien is de fam. Rijnen in 't Draaiboompje” aardig bij de tijd gebleven. n

Weekblad Moergestels Nieuws | 1984 | | pagina 3