Onroerendgoed- belasting Kienen met Audacia TUINSET bestaande uit: 4 stoelen met kussens, tafel parasol! |fl I ■'I I 1 I I Geslaagd Voor alle communicanten en hun ouders Toneelmiddag door ouderen R.K. Bond van Ouderen Moergestel ’t Is... HOOFDPRIJS: Vrijdag 13 april in de kantine aan de Molenstraat g® Ifi 3 Aanvang 20.30 uur Uw kopje koffie staat weer klaar! T I s I I TkTK Werkgroep Communie «eS^ Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro 76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 - 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 11 APRIL 1984 9e Jaargang - Nr. 331 i voor een toneelgroep steeds weer moeilijk om een aanvaardbaar toneelstuk te kiezen omdat het publiek (of liever hun vaste publiek) hen meestal een bepaald genre toedicht. Die Naemloose Speelers zijn er echter weer in geslaagd een blijspel te vinden en zij zijn dit momenteel nog aan het instuderen. Het be loofd weer een aangename toneelavond te worden met zoals gewoonlijk lachen, gieren en brullen. U dient hiervoor wel alvast zaterdag, 28 april a.s. vrij te houden. openbare groenvoorziening? Hoe is het perceel gelegen ten opzichte van scholen, winkels en bedrijven? b. is de achtertuin op het noorden, oosten, zuiden of westen gelegen? 3. Gebouwen: a. hoofdgebouw; b. aan- of uitbouw; c. bijgebouwen, zoals berging, garages, werk plaatsen enz. d. globale inhoud van de gebouwen; e. ouderdom van de gebouwen; f. kwaliteit en onderhoudstoestand; g. aangesloten op gas, elektra, water, riole ring. B. Bij industriële objecten: 1. Grond: aantal m2’s, eventueel te splitsen in: a. industriële bouwgrond; b. overige grond; c. terrein verharding. 2. Ligging: a. bereikbaarheid vanaf de openbare weg; b. ligging ten opzichte van de woningbouw. 3. Gebouwen: a. traditionele industriehal, aantal m2’s vloer oppervlak; b. prefab industriehal, aantal m2’s vloeropper vlak; c. kantoorgebouw, aantal m”s inhoud; d. ouderdom van de gebouwen; e. kwaliteit en onderhoudstoestand; f. courante of incourante industriehal(len); g. aansluitingsmogelijkheden op voorzienin gen. C. Bij agrarische objecten: 1Grond: projectiegrond erf, te splitsen in: a. aantal m2’s ten behoeve van de woning; b. aantal m2’s ten behoeve van de bedrijfsge bouwen; c. aantal m2’s erf en erfverharding. 2. Ligging: a. gelegen aan een verharde of onverharde weg; b. de bereikbaarheid vanaf de openbare weg. 3. Gebouwen: a. woonhuis of woongedeelte; b. traditionele bedrijfsgebouwen; c. prefab bedrijfsgebouwen; d. ouderdom van de gebouwen; e. kwaliteit en onderhoudstoestand; f. doelmatigheid van de bedrijfsgebouwen; g. aangesloten op gas, water, elektra en riole ring. Verschillen met de vorige taxatie Gezien de economische ontwikkeling is het wel denkbaar dat de taxaties lager uitvallen dan in 1979. Dit hoeft echter niet te betekenen dat dan de belasting ook lager wordt omdat het voor de gemeente wel van belang is dat de in komsten jaarlijks minstens gelijk blijven. Daarom zou bij een verlaging van de waarden een verhoging van de tarieven tot de mogelijk heden behoren. Bij de hertaxatie in 1979 is precies het omge keerde gebeurd. Omdat de getaxeerde waarden toen fors gestegen waren konden de tarieven verlaagd worden. Wat wordt belast? In beginsel worden belast alle gebouwde eigen dommen (woningen, winkels, boerderijen, re creatiewoningen etc.) met de daarbij behoren de gebouwde en ongebouwde aanhorigheden (garages, bergingen, tuinen, erven etc.) De belastingheffing De belasting wordt jaarlijks geheven: - van degene, die op 1 januari van het be lastingjaar het onroerendgoed feitelijk ge bruikt (de gebruiker) Geachte leden, Hiermede wordt U uitgenodigd voor het bij wonen van onze jaarvergadering. Deze zal gehouden worden op dinsdag 17 april 1984 en plaatsvinden in ”Den Bogaard”. Aanvang: 2 uur. Agenda: 1. Ontvangst met kop koffie. 2. Opening door de voorzitter. 3. Verslag en notulen van de vorige vergade ring 19 april 1983. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Jaarverslag secretaris. 6. Jaarverslag penningmeester (hierna korte koffiepauze). 7. Bestuursverkiezing. Aftredend mevrouw Fonken-v. Esch (herkies baar); W. v. Dijk (niet herkiesbaar) en C. v. Dijk (niet herkiesbaar). Door het bestuur wor den voor deze vacatures als kandidaat gesteld: mevrouw v. Dijk-de Beer en mevrouw Vissers- v. Elderen. Eventuele kandidaten voor het bestuur kunnen deze schriftelijk indienen bij de secretaris tot aan de vergadering. 8. Verkiezing voorzitter (het bestuur stelt als kandidaat de heer J. Meeuwis). 9. Verkiezing kascontrole kommissie. 10. Rondvraag en sluiting. Na de vergadering zal een korte pauze gehou den worden waarin een konsumptie en een hartig hapje zal worden aangeboden. Na deze pauze zal door de heer Boogaers uit Oisterwijk een diavoorstelling gegeven wor den. Deze prachtige dia’s zullen voornamelijk het natuurgebied van Oisterwijk en omstreken te zien geven. Het zal dan ook zeer zeker de moeite waard zijn en men mag deze voorstel ling niet missen. Wij vertrouwen er dan ook op dat deze mid dag vele leden aanwezig zullen zijn. Het bestuur Zondag 15 april om 11.30 uur nodigen wij jul lie uit voor de nevendienst ter voorbereiding op jullie communie. Wij verwachten jullie om 11.30 uur in DEN BOOGAARD. Ook u, ouders, bent van harte welkom, als u mee wilt helpen met deze dienst. De dienst zal met de mis van half 12 eindigen. Tot dan. - van degene, die op 1 januari van het be lastingjaar het zakelijk genot heeft van het on roerendgoed. Dit is meestal de eigenaar maar kan b.v. ook de vruchtgebruiker zijn. Als men dus op 1 januari van een bepaald jaar eigenaar en/of gebruiker is van een onroerend goed moet men over dat gehele jaar ook de be lasting betalen. De wet kent hierop geen ont heffing. Wel wordt in de praktijk bij verkoop van een onroerendgoed, bij de notariële over dracht, deze belasting mede verrekend. Berekening van de aanslag Het tarief van de onroerendgoed-belasting wordt vastgesteld op een vast bedrag voor elke 3.000,van de economische waarde. Door de getaxeerde waarde te delen door 3000 krijgt men het aantal belastingeenheden, dat voor berekening van de aanslag met het tarief vermenigvuldigd moet worden. Voor Moergesteld is dit tarief vastgesteld op: voor de gebruikerf 3,25 voor de eigenaar4,05 Als de bewoner tevens eigenaar van een wo ning is betaalt hij 7,30 per 3.000,waar van het pand. Aanslagregeling en inning van de belasting Het opleggen van de aanslag en de inning van de belasting geschieden door de Rijks- belastingdienst. De opbrengst van de belasting wordt daarna door het rijk aan de gemeente doorbetaald. Bezwaren tegen de aanslag kun nen binnen twee maanden na de dagtekening van de aanslag worden ingediend bij burge meester en wethouders van de gemeente waar het onroerendgoed is gelegen. Nadere inlichtingen Indien het vorenstaande nog onduidelijkheden oplevert kan nadere informatie worden verkre gen op de afdeling financiën ter sekretarie (te lefoon 1235, toestel 30). Grandioze toneelmiddag verzorgd door de Ouderen-toneelgroepen ”De tweede Jeugd” Moergestel en Ouderentoneel ’’Berkel En schot”. Op vrijdagmiddag 27 april a.s. zal in Vereni gingsgebouw ”Den Boogaard” St. Jansplein, Moergestel het aktiviteitenseizoen 83/84 beslo ten worden met een daverende toneelmiddag. 2 Toneelgroepen van ouderen en wel die van Moergestel en Berkel Enschot zullen voor een heerlijk ontspannen middag zorgen. ”De Tweede Jeugd” zal de middag beginnen met het blijspel ’’Laura” (geschreven door D.v. Maasland). Het verhaal speelt zich af in een hotel waar zich onder de gasten een jonge vrouw bevindt, waarvan men maar niet te weten kan komen ”wie of wat” zij is; een excentrieke miljonaire of een charmante oplichtster?... Na de pauze treedt voor het voetlicht Ouderen toneel ’’Berkel Enschot” met het stuk (in 2 be drijven) ”0me Bart” (geschreven door toneel groep ”de Reit” Tilburg). ’’Wanneer ome Bart en zijn vrouw Dien erover denken om naar het bejaardencentrum te gaan, komen er opeens allerlei mensen opdra ven, die hen om de een of andere reden bij wij ze van spreken ’’overladen met geschenken en goede bedoelingen”... Van ”De Tweede Jeugd” is de regie in handen van Noud Vriens en Jeanny Kooijmans. Ouderentoneel Berkel Enschot staat onder re gie van A. Matheeuwsen. De rollen in ’’Laura” worden vertolkt door: Mevr. v.d. Meijdenberg, mevr. Deliën, mevr, van Lieshout, mevr. Verbakel, dhr. Meeuwis en dhr. Vriens. Soufl. mevr. Flier. Het eerste optreden begint om 14.00 uur. Kom op tijd! Vanaf half twee staan de deuren van Den Boogaard open. Toegangsprijs 1,50. Veel plezier. Dit is een schrijfmachine met een geheel ander toetsenbord. De letters, cijfers en tekens wor den niet meer als vanouds een voor een aange- slaan, maar de aanslagen gebeuren in totale lettergrepen tegelijk. Hierdoor kan men aan een veel hogere snelheid komen. Tot wel 600 aanslagen per minuut of hoger. De meest ge schikte leeftijd voor een cursus Velotypen ligt tussen de 18 en 25 jaar. Er is wel een bepaalde intelligentie en taalkennis voor nodig om hier aan te kunnen beginnen. Het is niet zo, dat de gewone schrijfmachine door deze uitvinding zal verdwijnen. De gewone schrijfmachine blijft nog wel tientallen jaren gehandhaafd. Zie ook de toetsenborden van de computers. Wij feliciteren mevrouw Kouwenberg met het behaalde resultaat en wensen haar verder veel succes. Bij raadsbesluit van 29 november 1974 is bin nen onze gemeente de onroerendgoed- belasting ingevoerd en deze belasting werd voor het eerst geheven in het jaar 1976. Ingevolge de belastingverordening moet tel kens om de vijf jaren een hertaxatie van de te belasten percelen plaats vinden. Voor het laatst is dat gebeurd in 1979 voor de heffingsjaren 1980, 1981, 1982, 1983 en 1984. Thans moet in 1984 weer opnieuw getaxeerd worden voor de belastingheffing in de jaren 1985, 1986, 1987, 1988 en 1989. Door het ge meentebestuur is daarom opdracht gegeven aan Bouwtoezicht West-Brabant te Breda om deze algehele hertaxatie in onze gemeente uit te voeren. Hiermee zal 16 april 1984 worden begonnen en dit werk zal enkele maanden in beslag nemen. Het is noodzakelijk tijdens het taxeren diverse gebouwen en erven te betreden, zodat de taxa teurs een goed beeld van het te taxeren object krijgen. De taxateurs zijn in het bezit van een legitimatiebewijs dat is afgegeven door het col lege van burgemeester en wethouders van onze gemeente. Wij verzoeken u medewerking te verlenen wanneer de taxateur, indien nodig, bij u aan belt met het verzoek het pand inwendig te mo gen bekijken of het erf te betreden, waarbij de taxateurs verplicht zijn u hun legitimatiebewijs te tonen. De waardebepaling door de taxateurs De taxateurs bepalen de waarde in het econo misch verkeer. In artikel 3 van de belastingver ordening staat hierover: Voor de vaststelling van de heffingsgrondslag wordt de waarde in het economische verkeer bepaald op die welke aan het onroerende goed dient te worden toegekend, indien de volle en onbezwaarde eigendom daarvan zou kunnen worden overgedragen en de verkrijger het goed in de staat waarin het zich bevindt, onmiddel lijk en in volle omvang in feitelijk gebruik zou kunnen nemen; Dat wil zeggen de waarde, bij verkoop in on verhuurde en onbewoonde staat, na een goede voorbereiding, aan de meest biedende gegadig de van dit moment, zijnde per 1 januari 1984. Hoe wordt de algehele hertaxatie van alle on roerende goederen die vallen onder de onroe- rendgoedbelasting binnen onze gemeente uit gevoerd? De taxateurs hebben toegang tot de registers van het kadaster en krijgen daardoor de be schikking over de gegevens van alle verkopen die in de afgelopen periode hebben plaats ge had. Met behulp van deze verkoopcijfers wordt een marktonderzoek uitgevoerd om te bepalen hoe het waardenniveau zich ontwik keld heeft in een bepaald gebied, een bepaalde wijk of straat. Daarnaast worden een aantal panden, ver deeld over de gemeente uitvoerig in- en uitwen dig bekeken, opgemeten en op foto’s vastge legd. Uit al deze gegevens wordt een zogenaamd re ferentiekader opgebouwd. Dit referentiekader vormt de basis waarop alle taxaties worden af gestemd. Waar wordt bij het taxeren naar gekeken en wat wordt er bij betrokken? A. Bij woonhuizen, bungalows, winkel woonhuizen enz. 1. Grond: aantal m2’s, eventueel te splitsen in: a. een strook bouwgrond b. achterliggende grond of tuingrond. 2. Ligging: a. hoe is de omgeving? Bijvoorbeeld: is er I moergestel Meestal horen jullie van mevrouw Kouwen berg, welke leerlingen van haar typeschool geslaagd zijn en voor welk type-diploma. Deze keer komt mevrouw zelf aan de beurt. Zij is namelijk onlangs geslaagd voor het di ploma ’’Docente Velotypen”. Zij is bevoegd om nu ook les te gaan geven aan de ’’Velotype”. -

Weekblad Moergestels Nieuws | 1984 | | pagina 1