Janus van de Wouw: Een halve eeuw organist in Moergestel lil I ft fe a s? li I I I I I y Nieuwjaarsconcert Harmonie I 'Ij Si SS h fel i Mi Van de pastorie Opera-concert op 16 januari Driekoningenzingen K.E.H.V. Rietvoorn” ”De 1 I 3 -je* i ju J.S. Pastoor van den Broek speldt Janus de gouden speld van de Gregoriusvereniging op. De Werkgroep MOV. Het bestuur Bestuur en leden van Harmonie "Prinses Juliana" me Hierbij bedanken wij iedereen voor zijn of haar daadwerkelijke steun in het afgelopen jaar. Wij hopen U dan ook te mogen begroeten op zaterdag 7 januari om 20.00 uur in "Den Boogaard". Het is ons een genoegen alle inwoners van Moergestel uit te nodigen voor het Nieuwjaarsconcert, dat wij ook dit jaar weer presenteren aan de Moergestelse bevolking, als teken van dank voor het medeleven en medewerken van eenieder aan onze Harmonie. 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 - 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. ■s Zoals reeds in ons laatste nummer aangekon- digd zal het koor van de Souvenir des Montag- nards uit Tilburg op maandag 16 januari om 20.15 uur in Den Boogaard een opera-concert geven. In deze editie en die van volgende week besteden we daar de nodige aandacht aan. De ze week vertellen we iets over het koor en het programma dat zal worden geboden. Volgen de week zullen enige regels worden gewijd aan de solisten. Het koor bestaat sinds 1845. Momenteel telt het circa 70 leden. De laatste decennia houdt het koor zich voornamelijk bezig met scèni- sche opera’s. Nu zijn de voorbereidingen in volle gang voor een uitvoering in het najaar 1984 van de opera Carmen van George Bizet. De keuze voor dergelijke scènische opera’s zijn beperkt, omdat het koor voldoende aan haar trekken moet komen en daarnaast zijn de fi nanciële middelen om een uitgebreide solisten cast aan te trekken, beperkt. Naast die com plete uitvoeringen is er echter nog voldoende tijd over om aandacht te besteden aan opera's, die niet toekomen aan een scènische opvoe ring, maar juist door hun muzikale aantrekke lijkheid graag gezongen worden door het koor. Er zal dan ook een afwisselend programma worden geboden door koor en solisten, dat be kende en minder bekende (maar daardoor niet minder aantrekkelijk) werken zal bevatten. Werken van Verdi, Bellini, Donizetti, Pucinni, Mascagni en Gounod passeren de revue met fragmenten uit o.a. Faust, La Sonnambula, Don Carlos, La Bohème en II Trovatore. Als zijn gezondheid het toelaat zal Janus van de Wouw misschien nog wel eens de trappen bestijgen naar het oxaal in de to ren om ’’zijn” orgel te bespelen, maar dan niet meer in zijn functie als organist, maar gewoon uit liefhebberij. Dat maakt voor hem trouwens weinig of geen ver schil. Muziek, en heel speciaal het orgel, is altijd zijn grote liefde geweest. Dat was hem blijkbaar aangeboren. Want als or ganist volgde Janus zijn vader op, zoals hij hem ook op volgde in de bakkerij. Zo ging dat vroeger. En Janus heeft er nooit spijt van gehad, noch van het een, noch van het ander. Woensdag 28 december heeft Janus, als blijk van waardering voor zoveel jaren trouwe koordienst, uit handen van Pastoor van den Broek de gouden speld van de Gregoriusvereniging gekregen. Een onderscheiding die meer dan ver diend is. Vrijdagavond 30 december wer den hem door een kleine delegatie van het koor als afscheidsgeschenk enige fraaie boeken over de geschiedenis van Brabant aangeboden. Om mogelijke verwarring bij onze leden en an dere geïnteresseerden te voorkomen, kunnen wij hen meedelen dat volgens de voorlichtings dienst van de N.V.V.S. de huidige wettelijk verplichte visakten en of het bijdragebewijs de volle looptijd, dus tot eind mei 1984 geldig blijven. Óver hoe men na die datum dient te handelen zullen wij u tijdig berichten. Misschien ten overvloede willen wij nogmaals bekendmaken dat nachtvissen op onze eigen wateren niet is toegestaan en dat de gesloten tijd op deze wateren voor alle vissoorten, be halve de Snoek loopt van 1 april tot en met 30 mei 1984. Voor Snoek geldt de gesloten tijd van 1 maart tot en met 15 augustus 1984. Wij wensen al on ze leden en sympathisanten een in alle opzich ten voorspoedig 1984. Op 6 januari a.s. zullen de Driekoningen in Moergestel wederom langs de huizen trekken. Zij zullen voor U zingen. Daarnaast zullen zij kollekteren voor Theo Raaijmakers en voor Wim van Oort. Deze dorpsgenoten zijn respektievelijk werkzaam in de opvang van straatjeugd in India en op een landbouwpro- jekt in Tanzania. Zij kunnen onze steun zeer goed gebruiken. De kinderen die vergeten zijn zich op een van de basisscholen op te geven voor het Drieko ningenzingen kunnen dat op 6 januari tussen 10 en 12 uur alsnog doen bij H. Smolders, Burgemeester van Hees wijkstraat 9. Hier wordt dan tevens een kollektebus uitgereikt. Bij de koningen die zich reeds via de scholen hebben opgegeven wordt de kollektebus op 5 januari a.s. thuisbezorgd. Op 6 januari worden de koningen ’s middags tijdens het straatzingen beoordeeld door een straatjury. Tussen 16.00 en 17.30 uur kunnen de driekoningen voorzingen in Den Boogaard. Aansluitend zullen de prijzen worden uitge reikt, welke te verdienen zijn voor zang, kle ding, geldopbrengst en algemeen. In Den Boogaard wordt aan de driekoningen een beker warme chocolademelk en een koek uitgereikt. In enkele van de koeken is een boon ingebakken, welke recht geeft op een toe gangskaartje voor een gezellige middag in de Stadsschouwburg te Tilburg op zondag 15 ja nuari a.s. De voor Theo Raaijmakers en Wim van Oort kollekterende Driekoningen zijn voorzien van een officiële kollektebus, waarop een wikkel van onze werkgroep is aangebracht. Wij hopen dat de driekoningen enthousiast zingend en kollekterend door Moergestel zul len trekken en dat zij door U warm zullen wor den onthaald. Daarnaast rekenen wij erop dat de driekoningen zich tijdens het voorzingen in Den Boogaard mogen verheugen in een grote belangstelling. koster, tuinman, chauffeur bij deze aristocra tische pastoor van den ouden stempel. Want pastoor van Rijckevorsel was wel de eerste au tomobilist van Moergestel, maar hij zat niet zelf achter het stuur In de huiskamer van Ja nus staat nog een mooie antieke piano uit de nalatenschap van Pastoor van Rijckevorsel. Die heeft zijn vader destijds voor 400 gulden gekocht. Daags daarna kon hij er al 1000 gul den voor krijgen. Maar hij wilde hem niet meer kwijt. En ook Janus zou hem niet willen missen. Het is een instrument. Brabander in hart en nieren Janus mag dan als organist zijn ’’afgeschre ven”, zijn liefde voor Brabant en zijn geschie denis leeft nog steeds. Zijn enige wens voor een afscheidscadeau ging dan ook in die rich ting. We hopen dat hij nog lang mag terug zien op dat kleine deeltje van de geschiedenis dat hij, als altijd klaar staande organist van Moer gestel, heeft geschreven. Jeugdherinneringen Janus van de Wouw stamt uit een oud- Moergestels geslacht dat al generaties lang tot het gilde der bakkers behoorde. In elk geval is de bakkerij-traditie tot 1932 nawijsbaar. De bakkerij stond waar nu het Sint Jansplein ligt, tegenover de - inmiddels ook al weer het voor malige - fabriek van de Duifjes. Zijn vader, in 1941 gestorven, was zijn voorganger als orga nist en tevens oprichter van de harmonie Prin ses Juliana. De lagere school - toen nog een openbare school - was toen nog gehuisvest in een gedeelte van het huidige fabriekscomplex van Avang aan de Schoolstraat. Vandaar ook de herkomst van deze straatnaam. Hij herin nert zich nog meester Herzig, meester Grijs- bach en meester Mulders. Voor de godsdienstles moesten ze ’s morgens al voóór schooltijd op het klooster zijn. Kwa jongensstreken herinnert zich Janus ook nog wel, maar hij praat er liever niet over. ”Ge wit mar nooit hoe ge mensen zeer doet; en wie wit wè ze van mèn ammaol nog vertelle”. Dat is altijd een stelregel van Janus geweest. Hij kwam als broodbezorger veel onder de men sen, hoorde en zag veel, maar zou nooit iets de straat op brengen. Muzikale ontwikkeling Het is wel duidelijk dat Janus van huis uit al interesse en liefde voor de muziek had meege kregen. Omdat hij voorbestemd was zijn vader op te volgen in de bakkerij moest hij na de la gere school nog wat ’’handelskennis” opdoen. I I I 8 En zo ging hij na de lagere school voor 3 jaar naar de Ruwenberg in Sint Michielsgestel. Dat was in 1925. Daar kwam hij bij het koor, en tot nu toe is hij onafgebroken koorlid geble ven. Na de Ruwenberg volgde hij drie jaar een opleiding op het conservatorium. Maar exa men heeft hij er nooit gedaan. Dat vond zijn vader niet nodig. Die was veel te bang dat zijn muzikaal begaafde zoon te artistieke neigingen zou gaan krijgen: ”Ge hoeft nie meej unnen slipjas te gaon lope om levenslang èrmoej te lijen”. En ook daarin geeft Janus zijn vader groot gelijk. De bakkerij bleef zijn vak en de muziek zijn grootste hobby. Vanaf 1930 - Janus was toen 17 - verving hij langzamerhand zijn vader steeds meer als or ganist, eerst nog alleen voor het lof en de con gregatie, maar weldra ook voor de ’’serieuze” diensten. We kunnen rustig zeggen dat Janus 50 jaar or ganist is geweest in Moergestel. Veel werk Een organist had het in de vooroorlogse jaren, en ook nog lang daarna, niet voor niets. Drie keer een gezongen mis op een werkendag was niets bijzonders. En dan nog dikwijls lof en congregatie. ”God wit hoe dikkels dèk diejen trap opgeklommen ben”, zegt Janus. Vroeger was dat overigens een houten trap vanuit het torenportaal. Pas met de bouw van de nieuwe kerk in 1930 is de stenen trap er ge komen. In de oude kerk hing ook een geweldig groot kruis met crucifix, waarop de datum stond waarop de kerk weer in gebruik was ge nomen door de katholieken. Janus vermoedt dat dit kruis nog ergens moet zijn. ’’Want zo’n kolossaal kruis kan toch nie kwijt raken”. Het nieuwe kerkhof Met de bouw van de nieuwe kerk werd ook het kerkhof verplaatst naar ’’achter de kerk”. De oude graven werden gelicht en naar het nieuwe kerkhof overgebracht. Dat gebeurde gewoon per handkar. De man die dit lugubere karwei verrichtte stierf kort daarna. Daar werd na tuurlijk veel over gepraat. Toen het graf van Pastoor van de Louw werd gelicht stonden de legendarische kapelaan Smolenaars en Jan Tok toe te kijken. De schoenen waarmee de pastoor de kist in was gegaan bleken nog punt gaaf. ”Die heb ik nog vur un gemaokt”, zei Jan Tok niet zonder trots tegen de kapelaan. Waarop deze zeer ad rem zei: ”Als ie ze som- wèle nog nie betold heej, dan kunde ze nauw wir mee terug nemen”. Pastoor van Rijckevorsel Janus heeft in zijn organistenloopbaan 4 pastoors versleten, al moet men dit van de laatste niet letterlijk opnemen. Hij heeft ge diend onder 5 dirigenten: Sjef van de Wouw (een oom), Rini van de Wouw, kapelaan Ba renburg, Jan Welvaarts en Rinus Ceulemans. Pastoor van Rijckevorsel heeft hij persoonlijk niet meer gekend, maar er wel veel over ge hoord. Zijn oom, Jan van Avendonk, was Graag willen wij, de bewoners van de pastorie, iedereen, die we niet op een andere wijze al be reikt hebben het allerbeste toewensen voor het nieuwe jaar 1984. Verbonden met elkaar zul len wij samen moeten proberen van de nieuwe tijd een goede tijd te maken. Soms is er best veel moed voor nodig en daarom is er ook veel bemoediging nodig. Wij hopen op onze ma nier daar een beetje toe bij te dragen, vooral voor diegene, die in moeilijke levensomstan digheden zijn verzeild geraakt. Ook willen wij van harte danken alle, die ons de beste wensen en goede gaven deden toeko men. Maar niet minder ook gaat onze dank uit naar allen, die met ons meewerkten in het voorbije jaar. Wij blijven op hen allen rekenen met alle vertrouwen. Onze publiciteitsman, Henk Ketelaars, zal de parochianen wel weer op de hoogte houden van alle wel en wee van de parochie, zoals hij dat al enkele jaren doet. Een paar kleine berichtjes van het voorbije jaar: Er werden in onze parochie 56 kinderen ge doopt; 35 paren zijn in onze parochie ge trouwd; 23 parochianen zijn overleden. Ongeveer 1500 mensen bezoeken wekelijks de eucharistieviering. Ongeveer 200 mensen zijn op een of andere wijze aktief voor de parochie gemeenschap. U allen nogmaals een gezegend nieuwjaar toegewenst. uw pastores en zuster Joke Verhoeven. I I 4-4 WOENSDAG 4 JANUARI 1984 8e Jaargang - Nr. 317 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie:

Weekblad Moergestels Nieuws | 1984 | | pagina 1