i Jr I I I I r III Schapenliefhebbers Brief aan de Herders Geen kerstboom verbranding op 6 januari 1984 Meer Bewegen voor Ouderen in Water jf 1 I J iiV h '■V I I A 6 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 I Publikatie van de Regionale Stichting Welzijn Ouderen en Stichting voor Recreatie, Sport en Lichamelijke Opvoeding De belangstelling voor de kerstboomverbran ding is in de afgelopen jaren sterk teruggelo pen. Er werden nog maar weinig bomen aan gevoerd en bij de verbrandingen was de publie ke belangstelling gering. Naar aanleiding hier van heeft onze werkgroep besloten in 1984 geen kerstboomverbranding te organiseren. De werkgroep MOV J.B.S. ter Veer burgemeester. Hl Beste herders, ”Er waren herders in die streek”, zo le zen wij ieder jaar weer in het goede nieuws-verhaal van Jezus’ geboorte. Jul lie waren daar en jullie waren de eersten, die het goede nieuws mochten horen. Blijkbaar stonden jullie er behoor lijk van te kijken. Kan ik me voorstellen, zeg! Een menselijke verwachting zou zijn, dat dit geboortenieuws op de eerste plaats in het paleis van de koning, of bij de schrift geleerden in de tempel afgekondigd zou worden. Maar nee, gewoon bij jullie in het open veld. Jullie hebben er niet eens netjes uitgezien. Jullie waren ook vooral geen vooraanstaande mensen. Dat was dus blijkbaar allemaal niet nodig, om als eersten van de geboorte van de heelmaker te horen. Maar ik kan veilig aannemen, denk ik, dat jullie een groot toegankelijk hart hadden. Zo’n openheid, zo’n toe gankelijkheid lijkt me een houding om ja loers op te zijn. Voor ons, mensen van twintig eeuwen later, is dat een hele toer: om niet te denken, dat we zelf alles kun nen uitdokteren, maar om toegankelijk te zijn voor een boodschap een getuigenis, een woord van God. Nu zijn er onder ons allerlei mensen: ook mensen, die openstaan voor anderen, die gemakkelijk kunnen luisteren, die God kunnen laten spreken, die van harte warm worden, als zij horen van Christus, Gods gezicht, onder ons geboren. Misschien lijken die mensen wel op jullie, jullie hadden ook bepaald niet alle wijs heid in eigen beheer. Die mensen geloven van harte: ja, meer van harte dan met het resterende ’/z uur op eigen initiatief te ver toeven in het water. Waar en wanneer? Voor het Meer Bewegen voor Ouderen in Wa ter is het overdekte zwembad ”De Leye” te Oisterwijk voortaan elke donderdagochtend gereserveerd van 10.00 uur tot 11.00 uur. Het zwembad is dan alleen toegankelijk voor oude ren vanaf ongeveer 55 jaar. Er zal op dat uur gezorgd worden voor een aangename water temperatuur. En de kosten? De organisatie is van mening dat iedereen aan deze nieuwe aktviteit zou moeten kunnen deel nemen, daartoe is het tarief zo laag mogelijk gehouden. De deelnemers betalen per keer 1,80. Nadere informatie: Het is mogelijk dat bij het doorlezen van dit artikel bij U nog bepaalde vragen naar boven zijn gekomen. Indien dat zo mocht zijn, kunt U telefonische informatie alle werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur terecht bij de Regionale Stichting Welzijn Ouderen - vragen naar Marij van Hout, tel. 04242-82404. U kunt voor informatie ook te recht bij Zwembad ”De Leye” vragen naar de heer Stabel, tel. 04242-84714. WAT U MISSCHIEN OOK NOG NIET WIST IS dat de Regionale Stichting Welzijn Ouderen in samenwerking met de Sportstichting voor alle ouderen uit de regio Oisterwijk een speciaal zwemuur reserveert op de dinsdagmiddag van half 3 tot half 4. Van dit uur wordt uitbundig gebruik gemaakt. Tegelijkertijd wordt in het instructiebad zwemles gegeven; er zijn er al heel wat die daar op latere leeftijd de zwem kunst hebben geleerd. Er is volop begeleiding, dus als U er iets voor voelt, U bent van harte welkom. Ook hiervoor geldt de gereduceerde prijs van 1,80! SUCCES EN PLEZIER VERZEKERD! Om U een indruk te geven van wat er met dit ’’Meer Bewegen voor Ouderen in Water” nu werkelijk bedoeld wordt, geeft de bestaan de zwemgroep van de dinsdagmiddag op: donderdag 5 januari 1984 van 10.00 tot 12.00 uur een demonstratie. Kom kijken, de toegang is gratis, misschien is deze nieuwe aktiviteit nu eens iets voor U De leiding van dit ’’Bewegen in Water” is in handen van de navolgende zweminstructeurs: Marie-Louise Pijnenburg, Theo Verbeek, Pe ter v.d. Wouw, André v.d. Bijgaard, Jan Bakx en Ad Stabel. Zij zijn gaarne bereid om op die dag U uitleg te geven en in het beste geval uw naam te note ren als deelnemer aan het ’’Meer Bewegen voor Ouderen in Water”. Elk feest vraagt om voorbereiding. Kerstmis misschien wel in bijzondere ma te, want juist dit diep menselijke feest spreekt ons het meest aan. We vieren de geboorte van Jezus van Na zareth, de zoon van Jozef de timmerman en zijn verloofde Maria. Ieder jaar opnieuw wordt de stal te voor schijn gehaald - want in de herberg was er immers geen plaats - en rangschikken we de beeldjes zodanig, dat ”het vertrouwde beeld” er weer volledig is. Zo iets gaat in stilte en hoe vollediger het beeld wordt, des te sterker wordt ook je gedachtenleven erbij betrokken. Gedachten die neerkomen op wat wij mensen NU meemaken of eigenlijk van wat wij mensen er van gemaakt hebben. Nog altijd honger en dorst, onvoldoende kleding, geen dak boven je hoofd en de koude van de nacht trotserend. Ja, dat o.a. gebeurt er allemaal in onze wereld van dit ogenblik. Kerstmis 1983. Martelingen en het zo maar ineens ver dwijnen van mensen, die je nooit meer te rug ziet. Weet U, er zijn ook nog miljoe nen mensen op de vlucht op deze aarde. Binnen de grenzen van ons eigen land tel len we al meer dan 800.000 werklozen, waarvan 300.000 jongeren. En wat te zeggen van het probleem van de verslaaf den in onze samenleving? Op welke manier zijn we met onze directe omgeving bezig. De plaats waar we wo nen of de werkvloer waarop we onze ar beid verrichten. Hebben we echt oog voor hen, die onze hulp nodig hebben of maken we ons er vanaf met de kreet: ”wie hulp nodig heeft moet er maar om vragen". Een goed voorbeeld, verdient navolging? En wat zien we gebeuren met onze maat schappij en met de kerk van Jezus van Nazareth. Kerk en staat. Vertwijfeling en teleurstelling vervult de harten van velen. Natuurlijk hebben we te maken met een economische teruggang. Bezuiniging is een alledaags begrip geworden. Voor mij is de vraag, of wel echt ”die zorgvuldigheid” wordt betracht, om alles eerlijk met elkaar te delen. Bij alles wat zich voordoet, steeds op nieuw DE MENS echt centraal wordt gesteld! Hoe moet ik dat toch in vredes naam verstaan, dat de kerk van Rome zo met z’n gerespecteerde ’’herders” om gaat. Kerstmis is het feest van hoop en bevrij- ding. Uit elke crisis kan immers een nieu we tijd geboren worden. Een nieuw jaar ligt voor ons. Iets van ver andering moet in ons beginnen. De kerststal staat er weer, de lichtjes van de kerstboom branden en de ijskast komt vast wel gevuld. Maar bent U er zelf wel van vervuld en in de juiste stemming. Gaarne wens ik U en de Uwen een geze gend kerstfeest en een voorspoedig 1984 toe. i hun hoofd. Zij zijn geboeid door de boodschap van Jezus, het evangelie heeft hen blij en vurig gemaakt. Zij luisteren naar anderen, als die ook geboeid zijn en getuigen van hun geloven. Geloven is bij hen echt een werkwoord. Niet, dat zij nou precies helemaal thuis zijn in de leer van de kerk. Wat niet is, kan nog komen en er is nog veel te groeien in geloven, zo is hun gedachtengang. Bij hen doet het er ook niet zoveel toe, wie er gelijk heeft. Als deze mensen met elkaar praten heeft iedereen een beetje gelijk, want ieders verbazing is belangrijk, ieders getuigenis van belang. Vaak zijn deze mensen geluk kig, maar evengoed kunnen ze ’s nachts wakker liggen van verdriet. Maar evengoed, als in jullie tijd, beste herders, zijn er ook vandaag de dag (wet)geleerden. Beste mensen, hoor. Hun inbreng is van belang. Zij hebben de oor sprong van hun denken en doen meer in hun hoofd zitten. Zij beredeneren de dingen graag (gaan van de rede uit te werk). Als je met deze mensen praat, moet je goed opletten, want ze hebben het gelijk gauw aan hun kant: zij hebben de beste papieren, zij kennen de statuten en zo. Zij spreken ook iets minder over geloven en iets meer over HET geloof. Van de leer weten ze soms bijzonder veel. En als je aan hen vraagt: hoe beleef je dat nou zelf van binnen? Dan kijken ze je aan met van die grote ogen, dat je denkt: het zal wel geen goeie vraag zijn Deze mensen blijven gemak kelijk in hun evenwicht en liggen 's nachts niet wakker vanwege de beroerin gen van de dag.. Weet je, beste herders, dat verschil komt onder alle mensen van alle tijden voor denk ik: in jullie tijd en in onze tijd. Wij hebben bisschoppen en pastores (Hoe vinden jullie het, dat werkers voor de ge loofsgemeenschap jullie naam hebben ge kregen? Pastores is het Latijnse woord voor herders). We hebben regerings- en vakbondsleiders en natuurlijk veel en veel meer gewone mensen. En onder bisschop pen en pastores, onder leiders en burgers zie je soms, hoe moeilijk het is om elkaar te verstaan. Als de oorsprong van denken en doen van de een meer ligt in het hoofd en bij de ander meer in het hart, wordt het praten soms heel moeilijk Neem het onderwerp: vrede. Er is geen onder werp, waar zoveel ruzie over gemaakt wordt als over het onderwerp: vrede gewoon, om de oorsprong van ’t denken en doen. O natuurlijk: het hoofd kan niet zonder het hart en het hart niet zonder het hoofd, maar het gaat over meer en minder Beste herders, jullie vinden het misschien maar vreemd, dat ik jullie met dit pro bleem lastig val, maar ik moest het eens even kwijt. En ik dacht: jullie zijn van die open lieden ...En nou deze brief door de een of ander ook gelezen wordt, denken zij met mij eens aan jullie, de eerste hoorders van het blijde bericht: er is een heelmaker geboren ...en vrede op aar de! Met heel veel hoogachting, Herman-Jozef De Stichting Schapenfokdag Esbeek is voorne mens een 2de voorlichtingsavond te organise ren voor kleine en grote schapenhouders in Midden-Brabant. De avond zal gehouden wor den op 18 januari 1984 in zaal Schuttershof te Esbeek en vangt aan om 19.30 uur. Er zullen op deze avond twee sprekers aanwe zig zijn en wel de heer Bastiaansen van de Voorlichtngsdienst en de heer Augustijn, die renarts. Door de heer Bastiaansen zullen de volgende onderwerpen behandeld worden: beweiding, fokrichting, eisen bij aankoop van rammen en de voor- en nadelen bij het laten lammeren van 1-jarige schapen. De heer Augustijn zal de parasieten behande len. Bij een van de sprekers zullen er dia’s vertoond worden. Verder zal er volop de mogelijkheid zijn om vragen te stellen. Iedereen is op deze avond welkom, stamboeklid of niet. Het belooft weer een zeer interessante avond te worden. Begin januari 1984 zullen wij aan U, via dit blad, nog nadere gegevens verstrekken. St. Schapenfokdag Esbeek De Regionale Stichting Welzijn Ouderen heeft in samenwerking met de Sportstichting Oister wijk een nieuwe aktiviteit ontwikkeld n.l. het MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN IN WATER. Wat is Meer Bewegen voor Ouderen in Water? Iedereen die kan zwemmen of zwemles neemt, weet uit ervaring dat het bewegen in water ge makkelijker gaat dan bewegen op het land. Door de opwaartse druk van het water verlo pen bewegingen veel lichter en soepeler. Bovendien kom je in heerlijk verwarmd water gemakkelijker tot ontspanning. Vooral bij het ouder worden merken we dat sommige bewe gingen moeizamer gaan. Doen we diezelfde be weging in water, dan blijkt dat veel gemakke lijker te gaan, we worden als het ware door het water ’’gedragen”. Er zijn echter veel ouderen die er niet op ge brand zijn om (nog) zwemmen te leren, maar wel graag in beweging willen blijven. Dat heeft er toe geleid om het: Meer Bewegen voor Ou deren in Water op te gaan zetten. Dat deze nieuwe bewegingsvorm onder deskundige lei ding staat, zal voor iedereen duidelijk zijn. Het met elkaar oefenen, in water onder des kundige leiding heeft naast het gezonde licha melijke effekt ook invloed op de geest en biedt volop mogelijkheden tot het leggen van nieuwe kontakten vóór, tijdens en na de oefeningen. Het gaat niet om zwemmen! Om aan deze nieuwe bewegingsvorm deel te nemen, hoeft men niet te kunnen zwemmen. Alle oefeningen spelen zich af in het ondiepe bassin. Zelfs mensen met watervrees kunnen met deze ’water-gymnastiek’ meedoen. Men sen die de zwemkunst echter machtig zijn, kunnen uiteraard ook meedoen aan gezamen lijke oefeningen, maar krijgen daarnaast ook gelegenheid tot vrij-zwemmen. Het gaat dus tijdens deze uren duidelijk niet om zwemles, hiervoor kunt U op een ander tijdstip in het zwembad terecht. Het gaat niet om prestatie! Het gaat niet om prestatie, maar om het doen van lichte plezierige oefeningen in water, waardoor spiergroepen zolang mogelijk in be weging blijven. Hierdoor kan de mens langer mobiel blijven. Let wel: alles gaat op vrijwilli ge basis, niets moet. Wilt U stoppen omdat U moe bent, dan doet U dat. Elke groep, die uit maximaal 20 deelnemers bestaat, is met elkaar een Vi uur in het water. Bovendien wordt de mogelijkheid geboden om PAGINA 7

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 7