Kienen Audacia SCHRIJF MACHINE Ï1I6 F 'if ta K 13 I Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Oisterwijk E.O. 10 jaar regionaal P .&I Geslaagd! r N.J.W. Kamphorst Moergestel-Nieuws met Kerstmis... Kerstviering voor de ouderen van Moergestel i p- Interne ’’verbouwing” op politieburo BS Bf 1 ik* I Vrijdag 16 december Kerstkienen "Audacia" 3 J.M.A. Stieger 3 HOOFDPRIJS: Aanvang: 20.30 uur in de kantine. Uw kopje koffie staat weer klaar. is gesloten van 23 tot en met 31 december E I I •li iaUj J '- I ■ll a i Sf I I De praktijk van tandarts Volgende week verschijnt het Kerstnummer van ’’Moergestel- Nieuws”. Advertenties, kerst- en nieuwjaars wensen voor dit nummer bestemd graag ten laatste zondagavond in de bus van ons redaktieadres. In de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar verschijnt Moergestel- Nieuws NIET! Christ en Hans Antonis tresp. eigenaars van Groentehai "Crisje" te Moergestel en Diessen) hebben de afgelopen maanden met sukses deelgenomen aan de kursus "opmaken van fruitschalen, fruitmanden en artistieke fruitshowstukken”. Aan de opleiding, die werd gegeven te Boxtel, werd deelgenomen door 8 personen uit Brabant en Limburg. Het was voor de eerste keer dat een dergelijke gespecialiseerde opleiding werd gegeven. Door het volgen van deze kursus kunnen Christ en Hans weer een extra service geven aan hun cliënten. Proficiat! Wbrdt wekelijks gratis huis-aan-huis "bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Ihleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 8e Jaargang - Nr. 315 De redaktie. Op dinsdagmiddag 20 december zal de traditi onele Kerstviering voor de ouderen van Moer gestel plaatsvinden. De Aktiviteitenkommis- sie/Kath. Bond van Ouderen zouden het zeer op prijs stellen indien u deze viering zou willen bijwonen, naast het Verhaal van de Geboorte van Christus - gespeeld door de kinderen van de 6e klas van de Graaf van Urselschool - zal een gedeelte van het Zuid-Nederlands Kamer koor o.l.v. Jan Staudt De Kerstgedachten van pastoor van den Broek opluisteren. Het pro gramma wordt besloten met een optreden van het Ouderenkoor ’’Echo” o.l.v. dirigent Josef van Gestel, waarna moergestels burgemeester ter Veer nog een toespraak zal houden. De middag wordt geopend door de voorzitter van de Raad Welzijn Ouderen dhr. A. Smits. Het belooft wederom een fijne sfeervolle middg te worden waarop wij u, naar wij ho pen, zullen mogen verwelkomen. De zaal gaat open om een uur. Het programma begint om twee uur en eindigt rond de klok van half zes. Voor spoedgevallen wordt waargenomen door tandarts te Moergestel, tel. 1948 1 moergeste instelling ver van de mensen af staat wordt door de cijfers geloochenstraft. Niet minder dan 76% van de mensen die gezinsverzorging aanvragen komen op eigen initiatief. Voor het maatschappelijk werk is dit 58%. De plaatselijke bureau’s zijn en blijven dus de centrale punten in de hulpverlening. Een regionale bundeling van voorheen zeer kleine instellingen biedt tal van voordelen. Bij ziekte, vakantie of extra drukte kan in veel ge vallen voortzetting van de hulp worden ge waarborgd omdat verschuiving binnen het werkgebied mogelijk is. In de regionale opzet vervult het management (beheersing, sturing en coördinatie van het ge heel) een belangrijke funktie. Verder is het voor de kwaliteit van de hulpver lening van belang dat er een uitwisseling is van werkervaringen in teams en dat specifieke ca paciteiten beter aangewend kunnen worden. Kortom, de regionale stichting heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een samenhan gend en overzichtelijk geheel zonder dat de plaatselijke situatie uit het oog is verloren. Bezuinigingen In de stroom van bezuinigingen die over alle welzijnsvoorzieningen is losgebarsten zijn het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging tot nu toe redelijk overeind gebleven. De doorberekening van de korting van 7,6% op het rijksbijdragegedeelte van het algemeen I I Kfl I I Door eigen mensen en met eigen middelen heeft men een interne verandering gerealiseerd op het politieburo aan de Kloosterlaan. Vooruitlopend op een algehele verbouwing die in de pen zit, maar door de economische reces sie niet te voorspellen wanneer, heeft men in het vertrek waar men binnenkomt een schot geplaatst en zodoende de gehele ruimte in tweeën gesplitst. Men kan nu de mensen beter ontvangen en te woord staan, omdat men voorheen slechts de beschikking had over één kantoortje met alle ongemakken vandien. De heer v.d. Honing en zijn mensen hebben deze verandering eigenhandig tot stand ge bracht en zegt in dit verband het ook fijn te vinden dat hij zoveel medewerking kreeg van de fa. op ’t Hoog aan de Industrieweg die voor het benodigde materiaal en de machines zorgde. Ook zegt hij in het voorjaar van 1984 de kans te willen geven om de inwoners het buro te ko men bekijken en kennis te maken met de werk wijze van de Rijkspolitie in ons dorp. Veel mensen weten echter het buro wel te vinden, voor allerlei zaken maar misschien is het in dit verband wel nuttig te vermelden dat ook de politie ’’spreekuur” houdt, en wel op maan dag en vrijdag van 16.00 tot 18.00 uur. Hope lijk brengt deze verandering wat de heer v.d. Honing en zijn medewerkers ervan verwach ten. Ze zijn er in elk geval blij mee en zien met verlangen de op handen zijnde verbouwing te gemoet, hoe lang dat ook nog duurt, want het gebouw is al lang niet meer zo funktioneel als toen het destijds werd gebouwd. maatschappelijk werk en de financiële taakstelling in de gezinsverzorging van circa 8% op het totale budget hebben de stichting de nodige inspanning gekost om het hulpaanbod zoveel mogelijk op peil te houden. Thuiszorg Een lichtpunt is dat de regering zowel het maatschappelijk werk als de gezinsverzorging ziet als twee belangrijke voorzieningen in de algemene thuiszorg, die in de beleidsvoorne mens prioriteit krijgt. Samen met de huisartsen en de wijkverpleeg kundigen helpt de stichting mensen die zelfstandig willen blijven in de thuissituatie en dat niet kunnen zonder hulp. De mensen die om hulp vragen blijven wel zelf verantwoorde lijk voor hun doen en laten. Het gaat dan ook meer om aanvullende hulp in die thuissituatie. Behalve goede werkkontakten met artsen en wijkverpleegkundigen pleegt de stichting ter plaatse regelmatig overleg met allerlei instellin gen, juist omdat de mensen bij de stichting ter dege beseffen dat samenwerking met anderen belangrijk is om efficiënt te kunnen werken. Veranderingen De regionale instelling zal ook de komende ja ren een open oor en oog hebben voor verande ringen in de samenleving. Voor het algemeen maatschappelijk werk zijn belangrijk de invloed van de werkloosheid op de gezinssituatie, het geen uitzicht meer heb ben van schoolverlaters, teruggang in inkomen en problemen met betrekking tot vrijetijds besteding. In de gezinsverzorging zullen de gevolgen van bezuinigingen in de gezondheidssektor (min der ziekenhuisbedden, kortere duur van de op names) en op het budget van de bejaardente huizen de komende jaren merkbaar zijn. Daar naast moet rekening worden gehouden met een bevolking die steeds ouder wordt (de zoge naamde vergrijzing). De regionale stichting heeft de afgelopen tien jaar aangetoond voldoende veerkracht en in ventiviteit te hebben om ook de komende jaren met vertrouwen tegemoet te zien. Om de plaatselijke samenwerking te accentue ren houdt het regionaal bestuur, dat is samen gesteld uit personen uit alle zes gemeenten, op 13 januari 1984 een receptie met name voor de genen die samen met de maatschappelijke dienstverlening getracht hebben om tot een goede hulpverlening te komen. Op 10 februari zullen bestuur en personeel ’s avonds op bescheiden wijze het 10-jarig bestaan intern vieren. 11 Wgffii Op 1 januari a.s. zal het precies 10 jaar geleden zijn dat de stichting een regionale opzet kreeg. Op aandrang van het toenmalige ministerie van C.R.M. is de fusie tot stand gekomen van de plaatselijke instellingen voor algemeen maatschappelijk werk en gezinsverzorgingen in Berkei-Enschot, Hilvarenbeek, Oisterwijk (waaronder ook Moergestel) en Udenhout. Haaren, waar de gezinsverzorging onder de stichting in Waalwijk bleef, valt voor wat be treft het algemeen maatschappelijk werk wel onder de instelling in Oisterwijk, waar het re gionaal bureau is gevestigd. Daarnaast huurt de stichting in de overige vijf plaatsen ruimte voor het ontvangen van de hulpvragers en voor allerlei andere gesprekken. In de loop der jaren is het aantal personeelsle den gegroeid tot over de 200. Door bezuinigin gen is dit aantal afgenomen tot circa 195. On geveer 85% van het personeelsbestand werkt direkt in de leefeenheden (gezinnen e.d.). Dat zijn de gezinsverzorgsters, gezinshelpsters, be jaardenverzorgsters en bejaardenhelpsters. In de afdeling algemeen maatschappelijk werk zijn 8 personen (van wie 3 part-time) werkzaam. Slechts 20% van alle personeelsleden werkt 40 uur per week. Voordelen regionaal werken De bewering van sommigen dat een regionale

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 1