J. WILLEMS I I sè I I Vraag het aan de Hartstichting,. ■^11 II d christ Smulders lijn g070-ei4 614 nectertend— hartstichting ff a I programma EHBO Nieuws De geschiedenis van de windmolen Vitesse en Klein Orkest hoofdmoot van festival- St. Nicolaas-cadeaus... E die met vragen zitten, f bellen de infolijn voor telefonische informatie. w 1 te Hartpatiënten, info|^ - sS F l 'I tel. c Zie etalage bij uw woninginrichting!! Popspektakel in Klein Speyck Oisterwijk F DE r smÉiTi Tafelkleden Lopers Kussens Donsbedden overtrekken (L Gehaakte kleedjes Persjes Spreuken Schilderijtjes te laag was. Daarna van de watermolens, die afhankelijk waren van een hoge waterstand en daarom meestal aan het winterseizoen gebon den. Tenslotte moesten ook de windmolens het ontgelden. In Brabant waren het de snelle op komst van de motorische maalderijen, de vere niging van boeren in boerenbonden en later de vraag naar de andere producten (bijv, meng voeders), die het muldersambacht vrijwel de den uitsterven. A.s. donderdag 17 november is het geen oefen avond. Wel mag u alvast noteren: donderdag 24 november. De bedoeling is dat alle EH- BO’ers niemand uitgezonderd aan deze avond hun medewerking willen verlenen voor een huis aan huis collecte, voor uw EHBO vereni ging. Alle leden worden hiervoor nog bena derd. Tot donderdag 24 november. Met vriendelijk EHBO groet Het Bestuur Rootven 36 Moergestel V-f Popmuziek wordt door de ecnomische terug gang zwaar belast en in een hoek gedrukt. Om een nieuwe impuls aan reeds bestaande initia tieven in Oisterwijk te geven haalt organisator Rinus Snoeren op vrijdag 18 november Vitesse en Het Klein Orkest naar Oisterwijk. In de grote zaal van Klein Speyck treden de twee po pulairste acts samen op met Solo Operetta in het voorprogramma en de Double Barrel drive-in show. Als ontspanning tijdens de pau zes zijn modeshows te zien. Vitesse is al wat langer bekend. De groep werd in 1975 opgericht door Herman van Boeyen en Herman Brood. Na 7 jaar Vitesse, waarin de groep een groot aantal wisselingen onderging, bestaat de bend in zijn huidige samenstelling nu zo’n 11 maanden. Voor Vitesse was 1982 een uiterst succesvol jaar. Grote hits waren ’’Rosalyn” en ’’Good Looking”. De Vitesse muziek is er door het gebruik van keyboards en elektrische drums bepaald moderner op ge worden. De groepsleden kunnen bogen op een Tijdens de Tweede Wereldoorlog beleefden de molens noodgedwongen een opleving, maar daarna leek het voorgoed gedaan. De rosmo lens in Brabant waren toen reeds alle buiten bedrijf of helemaal verdwenen, watermolens waren er nog een vijftiental en het aantal wind molens was teruggebracht tot een vijfde van wat er eens stond. Een nieuwe kans De laatste jaren is er echter weer een herleving te bespeuren, die alleen maar toeneemt en niet te stuiten lijkt. Dat is voornamelijk te danken aan de her nieuwde belangstelling van het publiek voor molens in het algemeen en voor het daar ver vaardigde product, volkorenmeel, in het bij zonder. Daarnaast zijn natuurlijk de bemoei ingen van de overheid en andere instellingen erg belangrijk geweest. Van deze kant werden geduchte ervaring. De concerten ademen een intense spanning en dynamiek uit. Het publiek krijgt een soort injectie met een pepmiddel, goede popmuziek. Behalve het muzikale werk heeft de groep hard gewerkt aan hun presentatie. In Oisterwijk zal voor de eerste maal de nieuwe lichtshow te zien zijn. subsidies verstrekt, waardoor het behoud van vele molens gewaarborgd is. Tussen stenen ge malen volkorenmeel verschilt namelijk in nog al wat opzichten van het conventionele, uit de grote bloemfabrieken afkomstig meel; tussen stenen gemalen meel is immers in één door gang fijngemalen en alle bestanddelen van het meel zijn van het begin tot aan het eind van het maalproces in het product aanwezig; er wordt nergens gezeefd of later weer toegevoegd, daarom kan men hier met recht spreken van volkorenmeel. Door de aard van het steenma teriaal is de zemel bovendien aan de kleine kant, wat weer gevolgen heeft voor de kleur en de bakaard van het meel. Men krijgt, als de bakker niet al te veel vreemde stoffen toevoegt tenminste, een brood dat relatief donker, vast en weinig volumineus is. Op verschillende molens wordt dit meel weer, of nog steeds, geproduceerd. Oudere en sinds enkele jaren ook weer jonge vakmolenaars verdienen er de kost mee. Daarnaast is er een groeiende groep van molen-liefhebbers die ook de molens die niet in het productieproces zijn ingeschakeld regelmatig laten werken. Het noodzakelijke onderhoud wordt zo eerder ge pleegd en verval wordt voorkomen. Positieve geluiden dus, welke ook gelden voor de Moergestelse standaardmolen. Als de wind meewerkt, wordt er elke zaterdagmiddag tar we gemalen. Het volkorenmeel is te koop en hiermee kunnen heerlijke producten worden gebakken. De molen is, als er gemalen wordt te bezichti gen. Dit is ook mogelijk na een telefonische af spraak met het gemeentehuis. 0. \J/ vrienden van de hartstichting ^hztti rriJTnwnnrnrnïi it ffflTiTrnrmn .A'inilSs’ Om de oorsprong van de molens te achterha len moeten we erg ver terug in de tijd. Veel is er eigenlijk niet van bekend. We weten dat on ze voorouders aanvankelijk hun graan maal den door dit tussen twee stenen fijn te wrijven. Daarna werden de handmolens ontwikkeld en weer later raakten de door slaven of dieren aangedreven rosmolens in gebruik. Voorts is bekend dat hier in de achtste eeuw na Christus watermolens werden gebouwd, maar het is waarschijnlijk dat ze veel ouder zijn en door de Romeinen in ons land werden geïntro duceerd. Tot aan 1180 ongeveer moesten onze voorouders zich daarmee, en met rosmolens zien te redden. Toen vond er ergens in Noordwest-Frankrijk of Vlaanderen een ge weldige ontdekking plaats: men ontdekte dat men ook een molen kon aandrijven door een verticaal draaibaar oppervlak, de wieken, loodrecht op de richting van de wind te plaat sen; dat werd Europa’s eerste windmolen, de houten standaardmolen die we ook nu nog kennen (zie foto). Vanuit dat oorsprongsge- bied verbreidde de windmolen zich naar alle richtingen. Via België en Duitsland bereikte de j windmolen ons land, en rond 1300 was hij hier algemeen. Een verbetering van dit oudste type windmolen vond enkele eeuwen daarna plaats, toen men op grote schaal ronde, met riet ge dekte of (vooral in onze streken) in baksteen opgetrokken molens ging toepassen. Maar het principe van de aandrijving door de wind en de overbrenging binnenin werd niet meer gewij zigd. Wel werd de molentechnologie verder ontwikkeld en naast de graanmaalderij op vele industriële terreinen toegepast. Als voorbeel den van de veelzijdige toepassing noemen wij de water-, pel-, houtzaag-, olie- en papiermo len. Lange tijd, tot aan 1850 ongeveer, bleven ros-, water- en windmolens naast elkaar in ge bruik. Toen kwam de teruggang. Eerst van de rosmolens, omdat de productie die zij haalden ft- ft ft’ Vitesse bestaat uit Herman van Boeyen (zang, drums), Rudy Engelbert (zang en bas, ex Hol lander), Carly Carlton (zang, gitaar, ex Her man Brood, Nina Hagen en Hollander), en Ot to Cooymans (piano, ex Time Bandits en Hol lander). Live groep bij uitstek is Het Klein Orkest. De groep werd in 1979 opgericht en is sinds die tijd qua samenstelling niets verandert. Succes nummers als ’’Laat mij maar alleen” en ’’Koos werkeloos” zijn onder de aandacht van het Nederlands poppubliek gebracht. Momen teel werken de leden van Het Klein Orkest aan een opvolger van de lp. ’’Het leed versiert”. Deze plaat komt begin volgend jaar op de markt. De nieuwe single is opgenomen tijdens de grote Vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag. De groep maakt Nederlandstalige popmuziek die voor iedereen te begrijpen is. Niet alleen voor de dertiger die zijn illusies heeft verloren, maar ook voor scholieren die dromen van de toekomst. In Oisterwijk zullen nieuwe nummers te horen zijn van de lp. die nog uit moet komen. Harrie Jekker speelt gitaar en zingt, Niek Nieuwenhuizen speelt de drums. De basgitaar wordt bespeelt door Chris Prins en Leon Smit bedient de toetsen. Tijdens de pauzes kan er geswingt worden op muziek van de Double Barrel drive-in show. Voorts vinden er modeshows plaats, waarin de modernste creaties getoont zullen worden. Het festival in de grote zaal van klein Speyck aan de Bosweg 154 in Oisterwijk begint om 19.00 uur. Kaarten in de voorkoop zijn ver- krijbaar bij de VW’s van Oisterwijk, Tilburg en Den Bosch, Discobar ’t Tunneke en ’t Rondje en woninginrichting Koos Kluytmans, dit alles in Oisterwijk. Een kaartje in de voorverkoop kost 15, aan de dagkassa 17,50. Voor verdere informatie 04242-84850/17293. Kapstokken Mimisets Lectuurbakken Bloemtafels Spiegels TV-kasten Bureaus Poefs Wit porselein enz. - "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 '3 naar Slijterij "De Ster" Deelnemer St. Nicolaas-winkelaktie Modenuis Poirters-v/d Wouw Deelnemer St. Nicolaas-winkelaktie ritsen vernieuwen, het maken van: stofknopen, gespen, ceintuurs, nestelgaatjes, zeilringen, knoops- gaatjes. voor kousenreparatie, drukkers en bovendien chemisch reinigen met de form-fix veredelings- behandeling en onzichtbaar stoppen, oisterwijk t.o. rabobank - Slagerij Gebr. Ketelaars Deelnemer St. Nicolaas-winkelaktie PAGINA 7 1 1 Aó Linschoten Schoenen... Deelnemer St. Nicolaas-winkelaktie I I ppg u n_i j_i_i 1 11 MlI.rWOTH 11 HM

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 7