helpt dagelijks Wanneer krijg je hulp? BperenBond - Moergestel HEREN- PULLOVER ruim 140.000 huishoudens erzorgin 'l r l:i I I ‘ill IVertoMnt Louis v/d Meijdenberg i 1 n I I per 2 4 I ij Werkzaamheden in plan Oistelvoirt per stuk 19.75 stuks i Li De officiële doelstelling van gezinsverzorging luidt: ’’Huishoudens, die met betrekking tot de binnen die huishoudens te verrichten taken tekorten hebben of dreigen te krijgen en hierin zelf niet kunnen voorzien, hulp te bieden bij de noodzakelijke ver zorging van hun huishouding, teneinde een zo zelfstandig moge lijk funktioneren van die huishoudens te bereiken of te houden”. ”Er is geen potje of er past wel een dekseltje op”, luidt een bekend Neder lands gezegde. Ook voor de gezinsverzorging gaat dat op. Een huishou den dat voor deze hulp in aanmerking denkt te komen krijgt altijd eerst bezoek van een ’’leidinggevende”, die de situatie komt doorpraten. Wel ke hulp is in dit geval het beste op zijn plaats? Het scala van mogelijkheden waaruit wordt gekozen, varieert van een voudige huishoudelijke hulp (alleen ramen lappen, boodschappen doen, huis schoon houden) tot zeer intensieve hulpverlening met eventueel aan dacht voor problemen die men in zijn omgeving tegen kan komen. Voor die situaties kent de gezinsverzorging speciaal geschoolde mede- werk(st)ers. In het zogenaamde ’’intake-gesprek” van de ’’leidinggevende” met de hulpvrager wordt nauwkeurig bekeken hoeveel uren hulp per week nodig zal zijn. Dat hangt van allerlei factoren af. Is er bijvoorbeeld wel of geen wasmachine in huis? Welke huishoudelijke taken zouden huisgenoten of eventuele familie en buren voor hun rekening kunnen nemen? Welke ge- zinsverzorgende zou in deze omgeving het beste op zijn of haar plaats zijn enz.? De gezinsverzorging beperkt zich tot die werkzaamheden die door het huishouden zelf echter niet meer kunnen worden gedaan. Is het aantal uren eenmaal vastgesteld dan kan aan de hand van het (gezins)inkomen de hoogte van de eigen bijdrage worden bepaald. Deze bedragen zijn in tabellen vastgelegd en gelden overal. Informatie hierover kan elke instel ling voor gezinsverzorging verschaffen. OOK VOOR U! Zelfredzaamheid met streepdessin 'O Het misverstand ligt voor de hand: als geroepen wordt dat de gezinsverzorging er ’’voor iedereen” is, zal iedereen dus wel hetzelfde soort verzorging krijgen. Maar zo is het niet. De gezinsverzorging levert m'aatwerk. Er zijn wijkbejaar- denverzorgsters en ’’traditionele” gezinsverzorgenden en - helpenden. Een voudiger hulp verlenen de Alpha-hulpen”. Een vorm van hulp die de laatste jaren nogal in de publiciteit is geweest. Financiering I iilr. Samenwerking Een dia blijft 'n dia, maar ’n foto kun je overal mee naar toe nemen. Voor slechts f0,95 drukt Presto Print uw favoriete dia af, dus kleur en kwaliteit krijgt u nergens beter. U zoekt uw dia’s op en wij doen de rest. Dit aanbod geldt t/m 31 oktober 1983. Ik Ongelooflijk goed in kleur 1’. I i i fe MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 29?5 Deze week speciale aanbieding! t Daarbij gaat het vooral om huishou delijke hulp (waarin de gezinsverzor ging bemiddelt) op basis van hooguit twee dagen per week met een maxi mum van twaalf uur per week. In een aantal plaatsen wordt daarnaast nog gewerkt met gastgezinnen die met na me de kinderen van de kliënt een paar uur per dag opvangen. Ook zijn er centrale units (waar men kan komen eten, elkaar ontmoeten en de was doen). Op verschillende plaatsen in het land wordt, naast de gebruikelijke werktijden overdag, ook 's avonds en in het weekend hulp gegeven. In bepaalde gevallen kan de gezinsver zorging door gespecialiseerde krach ten hulp leveren, waar zich psycho sociale problemen voordoen. Het be grip ’’zorg” moet breed worden opge vat, echter met dien verstande dat de gezinsverzorging alleen datgene aan vult dat mensen zelf voor korte of lan gere tijd niet zelf meer kunnen. Er wordt ook samengewerkt met in stellingen op het-gebied van het maat schappelijk werk en gezondheidszorg. Toch zien sommige mensen in de ge zinsverzorging nog steeds de juffrouw voor alleen het zware, huishoudelijke werk. Een misvatting: bij dit werk komt veel meer kijken. De vraag naar deze tijdelijke hulp neemt de laatste jaren wat af. Wellicht speelt hierbij de hoogte van de eigen bijdrage een rol. Er is nogal driftig naar nieuwe wegen gezocht in deze sektor, de laatste ja ren. Het aantal van circa duizend klei nere instellingen voor gezinsverzor ging, die ons land twintig jaar geleden rijk was, werd terug gebracht tot zo’n twee honderd en veertig. Deze bestrij ken vaak een groter gebied dan vroe ger het geval was. Er zijn ongeveer twee- en tachtig duizend uitvoerende medewerk(st)ers werkzaam, voor het overgrote deel op part-time basis. Het merendeel daarvan heeft een inkomen rond het minimumloon. De gezinsverzorging richt zich al lang niet meer op uitsluitend tijdelijke hulp aan gezinnen, waar bijvoorbeeld de moeder door ziekte is uitgeschakeld. Iedereen - dus ook alleenstaanden en samenwonenden - kan een beroep op de gezinsverzorging doen. In de jaren zestig groeide met name de langdurige hulp aan chronisch zieken en bejaar den. Deze verschuiving bracht met zich mee, dat deze mensen nu thuis kunnen blijven wonen, zonder dat plaatsing in bijvoorbeeld een verzor gingstehuis nodig is. De gezinsverzor ging probeert de ’’zelfredzaamheid” van mensen te bevorderen. Als de be trokkenen zich zelf kunnen redden is dat het moment voor de gezinsverzor ging om zich terug te trekken. tuaties waarbij de gezinsverzorging niet in staat was om de hulp te geven. houdt zich eveneens met maatschap pelijk werk bezig. In een aantal geval len wordt samengewerkt met gezond heidsvoorzieningen, zoals bijvoor beeld de wijkverpleging. Daarnaast vindt vanuit de gezinsverzorging over leg plaats met z.g. eerstelijnsvoorzie ningen, zoals de huisartsen en het Kruiswerk. Hierdoor kan de hulpver lening nog beter op elkaar worden af gestemd. Tussen de instelling voor ge zinsverzorging en andere voorzienin gen worden de taken op elkaar af gestemd. De gezinsverzorgende zal het hanteren van de injectienaald overlaten aan de wijkverpleegster, die daarin ongetwij feld meer bedreven zal zijn. - De financiering is een aangelegenheid voor het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Dit mi nisterie subsidieerde de gezinsverzor ging vorig jaar met 1.2 mrd., 100 mln. werd door de ontvangers van de hulp op tafel gelegd middels de ’’eigen bijdragen”. Daarnaast werd 80 min. gefinancierd krachtens de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet voor par ticuliere huishoudelijke hulp in die si- De mannelijke gezinsverzorger is geen uniek verschijnsel meer, hoewel het werk voor het grootste deel door vrou wen wordt gedaan. Van de ongeveer honderd veertig duizend huishoudens die hulp ontvangen is het grootste deel (ruim honderdduizend) bejaard en de hulp bij hen is overwegend van lang durige aard. Ruim achttienduizend niet bejaarde huishoudens ontvangen langdurige hulp vanwege een handi cap of chronische ziekten. Zo’n twin tigduizend gezinnen en/of al leenstaanden krijgen tijdelijke hulp. Het begrip ’’gezinsverzorging” kan, waar het om de verzorging gaat, letter lijk worden genomen: de ’’gezinnen^ waar men zich aanvankelijk op richtte zijn uitgebreid naar alle mogelijke ’’leefeenheden”. Het ’’lichamelijk en geestelijk welbe vinden van de mens” bleef bij de ge zinsverzorging centraal staan. Er kun nen medische, maar ook sociale indi caties zijn, die bijspringen van de ge zinsverzorging noodzakelijk maken. Bijna de helft van de plaatselijke in stellingen voor gezinsverzorging PAGINA 11 Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421 11 «ver de meer weten over ^eetn dank om6evm^ J 1 4 f

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 11