Zilveren Boogaard met drie zilveren jubilarissen UITNODIGING RECEPTIE ZATERDAGAVOND 8 OKTOBER Johan Ligtvoet Janus Jonkers V T E E K Jef Meeuwis O I bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van "Den Boogaard" l 4 I Na afloop van de receptie is er een gezellig bal na. Kortom: een avond die U niet mag missen. AANVANG VAN DE RECEPTIE: 19.00 UUR Toen Pastoor van den Boogaard in 1958 zijn bonte kudde eens monsterde om voor zijn prille levenswerk Den Boogaard een degelijk bestuur te vormen, moet hij een fijne neus gehad hebben: de neus van een herdershond, zullen we maar zeggen. Want het kan beslist geen puur toeval zijn, dat van deze keuze nog steeds, en zonder onderbreking, drie mannen in het Boogaardbestuur zitten: Janus Jonkers, Johan Ligtvoet en Jef Meeuwis. Drie zilveren jubilarissen die het wel en wee van Den Boogaard vanaf het begin hebben meege maakt, die soms ook hun hart wel eens hebben vastgehouden voor de nieuwe ontwikkelingen, en die er na 25 jaar nog even enthousiast voor zijn als in de pioniersperiode. Of ze hun gouden jubileum in het Boogaardbestuur nog mogen beleven is, gezien de wissel valligheid van het menselijk bestaan, een zeer grote vraag. Maar ze voelen zich alle drie nog vitaal genoeg om er nog even mee door te gaan. Met alle drie hebben we een persoonlijk gesprekje gehad, en daar willen we u graag van laten De muziek wordt verzorgd door een fijn orkest, n.l. ’THE LUCKY STARS’ een orkest dat overal succes boekt. Daar het ondoenlijk is, om iedereen persoonlijk uit te nodigen, is dit de uitnodiging voor ieder die "Den Boogaard" welgezind is, deze avond aanwezig te zijn. Tevens kunt U dan ook de drie jubilarissen van het bestuur feliciteren. ZILVEREN JUBILEUM DEN BOOGAARD”PAGINA 2 i zo’n officieel bezoek natuurlijk niet maken. Hoewel Jef opent in hoogsteigen persoon de deur, gekleed in zijn onontbeerlijk VUT- uniform: de halflange stofjas. Ik voel me meteen op mijn gemak. Er is blijk baar op me gerekend want de koffie staat in een mum van tijd op tafel. Het is wel oppassen geblazen, want dochterlief heeft een paar peuters thuis gestald die niet bij opa weg te slaan zijn en een voortdurende be dreiging voor mijn kopje koffie vormen. Jeugdherinneringen Als ik naar zijn geboortedatum en zijn jeugd herinneringen vraag, is het hek meteen van de dam en komt er een lawine van herinneringen naar boven. Jef is een geboren Oisterwijker. Daags na zijn veertiende verjaardag moest hij naar het schoenfabriek van Jantje Paymans: 48 uur werken voor een knaak. Toen hij 17 werd kreeg hij daar gedaan, omdat hij te duur werd. Ondertussen was de familie naar Moergestel verhuisd en kwam Jef eerst bij van Gils, later bij van Bommel terecht. De oorlogsjaren zijn wel de avontuurlijkste van zijn leven geweest. Bij de inval van de Duitsers op 10 mei 1940 lag Jef aan de grens in Vlodrop. Hij was dan ook een van de eerste Nederlandse krijgsgevange nen. Via de ’’Arbeitseinsatz” kwam Jef in de oorlog in Berlijn terecht, waar hij de meeste tijd als liftboy in een fabriek heeft gewerkt. Na zijn eerste verlof is hij niet meer teruggegaan. terecht. Hij hoeft niet meer in zijn agenda te kijken. Ik tref hem in de garage waar hij op zijn knieën de onderkant van de kanteldeur op roestvlekjes controleert. Wat moet het heerlijk zijn om met de VUT te gaan. En warempel: ook Janus draagt net als Jef Meeuwis een half lange stofjas. Het begint inderdaad op een VUT-uniform te lijken. We lopen even den hof in, die er al aardig herf stig bij ligt. De kas, die Janus bij zijn pensio nering cadeau kreeg, begint zijn vruchten, in de vorm van tomaten, al af te werpen. Maar uiteindelijk belanden we toch in de huis kamer. Mevrouw Jonkers, alias Cato, schenkt voor mij een ”wit” borreltje in en voor Janus een ’’geel”. Dat brengt het gesprek vlot op gang. Jeugdherinneringen Janus is een geboren en getogen Gesselnaar. Zijn wieg stond op 't Stokske, waar nu Rooy- akkers woont. Toen zijn vader zaakvoerder werd van de Boerenbond, verhuisden ze naar het dorp. Janus kan zich die verhuizing per boerekar nog heel vaag herinneren. Na de la gere school ging hij naar de landbouwschool. Er had misschien wel iets meer in gezeten, ver moedt Janus bescheiden, maar in die tijd ging dat nu eenmaal zo. Janus’is een jaargenoot van Jef Meeuwis en was bij de inval van de Duitsers ook soldaat en lag in Den Haag. Na de capitulatie kon hij onmiddellijk naar huis. Agrariërs bleken wat dat betreft een streepje voor te hebben bij de Duitsers. In de oorlog hebben ze hem verder tamelijk onge moeid gelaten. Vertegenwoordiger van de Boerenstand In het Boogaard-bestuur, dat oorspronkelijk nog ’’Culturele Commissie” heette, werd Ja nus gekozen als vertegenwoordiger van de Boerenstand. Ook hij was iemand die nogal aan de weg timmerde en zijn sporen hier en daar al verdiend had. Zulke mensen moest Pastoor van den Boo gaard net hebben. Aan weggaan heeft Janus ook nooit serieus gedacht. Integendeel: Den Boogaard was altijd zozeer in beweging dat je geen tijd had om aan weg gaan te denken. Het was ook heel ander werk dan je gewone dagelijkse doen, en dat trok hem juist aan. Janus was in het bestuur vice- voorzitter, en officieel is hij dat nu nog. Ook Janus vond het bestuur een fijn team om mee te werken, anders hadden ze het er met hun drieën ook niet zolang uitgehouden. Mooiste tijd Als ik hem vraag wat hij de mooiste tijd van Den Boogaard heeft gevonden, hoeft Janus niet lang na te denken: toen we met de disco- avonden voor de jonge jeugd zijn begonnen, dus eigenlijk de laatste 10 jaar. Wat dat betreft heeft Den Boogaard in de roos geschoten en vervult zij een taak die tot ver buiten Moer gestel reikt. Daarmee zet Den Boogaard ook een oude tra ditie voort: Moergestel heeft altijd, volgens Ja nus, op dit punt meer dan de omliggende dor pen een streekfunctie gehad. Een tijd van gaan Janus is zijn functie in het Boogaardbestuur nog lang niet beu. Maar hij denkt dat hij over een paar jaar, als hij echt 65 is, de pijp toch wel aan Maarten wil geven. Dan kan hij in elk geval terugzien op een bestuursperiode waarin heel wat gebeurd is, en waaraan ook hij zijn steentje heeft bijgedragen. In oo M> ter mi tij' De co co Al pi< ni< tra W oe va ge; ter Hi bil ne sei Nr m< jai Vc uil Di zei Ds be ve he D< ve Tt Zi Di D< lij Hi ke En zij tor De gei He pe: kit eei ku Al ga: Pil PO ste za Er he tin vn ni< ”1 üjl m< zit wi ni< De Ka Vr Ar Bc Kr Tc va Pc Vr Bc Vr Ar Re So In tie Vï va Waarom in Boogaardbestuur? Och, hoe ging dat? Pastoor van den Boogaard wilde heel de gemeenschap bij Den Boogaard betrekken. Jef had zijn sporen al verdiend in allerlei besturen en leek een geschikte vertegen woordiger van de werknemende stand. Zo een voudig zat dat. In het bestuur had hij geen of ficiële functie, maar zo’n beetje de supervisie over het meubilair en het materiaal. Het was vanaf het begin een goede samenwerking bin nen het bestuur. Het bestuur fungeerde ook wel een beetje om Pastoor van den Boogaard wat meer realiteitszin bij te brengen. Zijn ideëen over culturele vorming waren erg idea listisch, maar vaak weinig realistisch. En hoe hij de zaak financieel moest runnen was hele maal een probleem. Waarom zolang gebleven? Op deze vraag antwoordt Jef kort maar krach tig: omdat ik nooit geen behoefte heb gevoeld om op te stappen. Als ze me liever weg heb ben, zullen ze het wel laten merken. Vooral het contract met de jeugd is iets wat Jef na aan het hart ligt. Hij is iedere zondagavond bij de disco aanwezig, en hij geniet ervan. Pro blemen zijn er zelden of nooit. En als er pro blemen zijn, dan worden ze gemakkelijk opge lost. Hoogtepunten Jef heeft het moeilijk als we vragen wat voor hem hoogtepunten zijn geweest in Den Boo gaard. Na enig aarzelen noemt hij toch de Snip en Snap-Revue en het Brabants Orkest. Als Boogaardbezoeker waardeert hij vooral de repetitie-avonden van de harmonie. Na afloop vooral wordt het een gezellig boel. Janus Jonkers heeft tegenwoordig iets wat hij van zijn leven nog niet gehad heeft: tijd. Als ik hem opbel voor een gesprekje, kan ik meteen Wat Janus Jonkers en Jef Meeuwis meer heb ben dan vroeger, heeft de derde jubilaris nog steeds heel weinig: tijd. Johan Ligtvoet moet wel even in zijn agenda kijken wanneer het gelegen komt. Ja, zater dagmorgen om half tien kan wel. Voor de schoenen is het niet zo’n beste zomer geweest, en de zomer is ook te plotseling afgelopen. Dat zijn allemaal dingen waar je als leek natuurlijk nauwelijks bij stilstaat. En zo wordt je van ie der gesprek ook nog wat wijzer. Jeugdherinneringen Johan Ligtvoet is duidelijk wat ’’jonger” dan zijn mede-jubilarissen. Hij staat nog niet zo lang stil bij het verleden. Hij stamt uit een echt Kaatsheuvels schoenmakers-geslacht: hij hoort tot de 5e generatie. Vanaf 1933 woont de familie in Moergestel. Hij is na de oorlog naar Indonesië geweest en nog steeds aktief betrok ken bij de Oud-Indië-Gangers. Werknemers-vertegenwoordiger Ook Johan Ligtvoet werd door Pastoor van den Boogaard aangezocht als vertegenwoordi ger van de werknemers. Hij had geen vaste functie, maar uit het gesprek blijkt wel dat Jo han met name de financiële positie van Den Boogaard steeds goed in de gaten heeft gehou den en nieuwe mogelijkheden heeft gestimu leerd. Hij zal wel de grootste realist in het ge zelschap zijn geweest. Ook hij heeft het werk altijd graag gedaan en denkt ook nog steeds niet aan opstappen. Continuïteit in het bestuur vindt hij uiterst belangrijk. Alpenjager De tijd dat de Alpenjager regelmatig in Den Boogaard optraden, vindt Johan een van de fijnste herinneringen. Jammer, dat dat zo plotseling helemaal weg was. Die jongens kre gen het veel te druk, maar hij had graag gezien dat ze in Den Boogaard af en toe nog eens op traden. Maar met alle ontwikkelingen in Den Boogaard is hij het eens geweest. De tijden veranderen en men moet met de tijd mee ver anderen. Het regent pijpestelen als ik op de Bosstraat 6 aanbel. Mijn eerste impuls was om gewoon achterom te lopen, want je voelt intuïtief aan

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 6