ZILVEREN JUBILEUM s 1 ft i' 9 1 I it 1 1 ll Op 27 juni bestond Den Boogaard 25 jaar. In verband hiermede is door het bestuur van Den Boogaard op korte termijn een feestweek georganiseerd waarover elders in deze editie meer staat te lezen. Alvorens deze feestweek te beginnen, leek het het bestuur van Den Boogaard interessant om U eens mee terug te nemen in de geschiedenis van dit ontmoetingscentrum. •W II w PW- O: Hll if h-'A- 7^ 'i .4 f Pen BOOGAARp Vertegenwoordigers van de toenmalige gemeenteraad tijdens de opening op 27 februari I960 Loco-burgemeester W. v/d Loo ’’kuip”. De aandacht ging uit naar de jeugd, speciaal dansen op de zondagavonden. Het bleek een schot in de roos. De beat-tijd was in opkomst en zo deed de popmuziek haar intre de in Moergestel. Door de week bleef de zaal zoveel mogelijk beschikbaar voor de plaatselij ke verenigingen, die er steeds meer gebruik van maakten. Hoofdmoot bleef immers het dienen van de Moergestelse gemeenschap. Door het succes bleek de ruimte van Den Boo gaard al spoedig te klein. Na lang wikken en wegen ging de kogel door de kerk: verbouwen, uitbreiden en vernieuwen. Architekt Wolfs en aannemer op ’t Hoog hebben de metamorfose tot stand gebracht. Het is ook rond die tijd dat het gebouw de naam kreeg van pastoor van den Boogaard die in 1967 was overleden. Be halve uitbreiding met de achterzaal werden garderobe, buffet en toiletten vernieuwd. Feestelijk werd het Moergestelse gemeen schapshuis eind augustus 1969 heropend. Den Boogaard werd in Moergestel en wijde omgeving een begrip. De ene na de andere be kende groep bracht er haar muziek ten gehore. Velen zullen de optredens van bekende groe pen als Shocking Blue, de Cats, The Sound Specials, After Tea, Lotusland, Bonny St. Claire en Golden Earring nog herinneren. Den Boogaard bleef niet alleen aanslaan bij de jeugd maar ook de lokale bevolking bleef mas saal gebruik maken van de gastvrije gelegen heid. Het gevolg was dat het ontmoetingscen trum van Moergestel, met de toenmalige con ciërge de heer Tijn van Brunschot, voor de derde maal binnen 3‘/2 jaar uit eigen middelen een verbouwing onderging. Begin januari 1971 werd door aannemer Roozen met de werk zaamheden begonnen. Deze bestonden uit het creëren van een nieuwe garderobe, twee verga derzalen, een opslagruimte en een verfraaiing van het front. De voorgevel kreeg een aanzien lijk mooier aanzien. Het bekende kunstwerk van Jan Dijker bleef op zijn plaats behouden maar verlevendigt sedertdien de voorzaal, wel ke o.a. dienst doet als biljartzaal van de be jaarden. hieraan een belangrijke bijdrage geleverd. In 1975 kwam er een wisseling van de post con ciërge. De heer A. Klomp, het liefst aan gesproken met gewoon Toon, volgde de heer van Brunschot op. Grote verbouwingen hebben de laatste 10 jaar niet meer plaatsgevonden. Toch zijn er wel plannen in die richting gesmeed. In 1979 werd immers een bouwaanvrage bij het gemeente bestuur ingediend ten behoeve van een uitbrei ding aan de achterzijde van het gebouw. In overleg met het college van burgemeester en wethouders werd hiervan afgezien en besloten het in de maak zijnde welzijnsplan af te wach ten. Ondanks deze tegenvaller is Den Boogaard er tot nu toe in geslaagd de plaatselijke verenigin gen voldoende ruimte en gastvrijheid te bie- Er blijft voor het bestuur steeds werk aan de winkel. Werk dat samen met het talrijke perso neel met plezier en in goede harmonie wordt gedaan, hetgeen er mede de oorzaak van is dat Den Boogaard vreugdevol kan omkijken. Het vorenstaande is zo maar een greep uit de afgelopen 25 jaar. Mogelijk had U iets anders verwacht. Misschien meer of andere namen. Ook dat was echter maar een greep. Het zou immers ondoenlijk zijn iedereen te vermelden die een steentje aan het nu van Den Boogaard heeft bijgedragen. Trouwens wat zou er van Den Boogaard geweest zijn zonder U als Moergestelse gemeenschap? Graag komen we U in de feestweek in Den Boogaard tegen en wie weet worden nog veel meer mooie herinne ringen opgedist. De secretaris van het Den Boogaardbestuur den. Toch is het zaak steeds attent te blijven. De vrije tijd neemt nog steeds toe. Het open bejaardenwerk heeft zich bijvoorbeeld snel ontwikkeld. Kaarten, biljarten, dansen, gym nastiek, zang, toneel en handenarbeid zijn hun normale activiteiten geworden. Het mag duidelijk zijn dat Den Boogaard, wil zij in tegenstelling tot de meeste gemeen schapshuizen zonder overheidssteun de zaak draaiende houden, ook enigszins commercieel getint behoort te zijn. Gelukkig zijn er, behal ve de disco-avonden voor de jeugd en de ge huwdenbals, vele gezelschappen die er willen vergaderen en feesten. De 10 jaar geleden door de gemeente aangelegde ruime parkeerplaats hebben naast natuurlijk de accommodatie Den Boogaard tot een regionale trekpleister ge maakt. Toch wordt steeds getracht om het noodzakelijke commerciële tintje niet te koste te laten gaan van de plaatselijke gemeenschap. De culturele verenigingen die huizen in Den Boogaard, zoals zangverenigingen, harmonie, bridgeclub, toneelverenigingen, bejaarden etc. voelen zich ’’thuis” in Den Boogaard voor een symbolische huur, waardoor de gemeente een aanzienlijke post aan subsidie bespaard is ge bleven. De jaarlijkse carnavals- en koningin- feesten, de Weense- en Tropenavonden en kermis- en tonpraotavonden zijn er niet meer weg te denken. Het zich ’’thuis” voelen is na tuurlijk zeker niet in de laatste plaats te dan ken aan het werk van Toon Klomp. Het volste vertrouwen bestaat dat Den Boogaard onder zijn opvolger Jan Zoontjens dezelfde gastvrij heid zal blijven uitstralen. i 1 4 Burgemeester Bardoel Dat het niet altijd rozengeur en maneschijn is geweest, bewijst de periode van omstreeks 10 jaar geleden. De bekendste popgroepen kwa men naar Moergestel. Het gevolg was dat al lerlei publiek hierop afstevende waarbij het druggebruik niet vreemd was. Het werd zo erg dat het stichtingsbestuur toen de knoop heeft doorgehakt om Den Boogaard op zondaga vond drie maanden gesloten te houden. De fre quente optredens van popgroepen behoorden tot het verleden en er werd overgegaan tot een wekelijkse disco-avond, die ook nu nog gewel dig aanslaat. De enorme inspanningen van Gerrit van de Wouw ofwel ome Gijs hebben ter), mejuffrouw Leen Smits (secretaresse), en de heren Jan Roozen (penningmeester), Janus Smits (namens het kerkbestuur), Sjef Meeuwis (namens de gemeente), Johan Ligtvoet, Jos van Ostade en Jan Mulders. Personen derhal ve die alle rangen en standen van de Moer gestelse bevolking vertegenwoordigden. De stichting van een patronaatsgebouw/vere- nigingsgebouw was een feit. Het gebouw kwam er en was eigendom van de kerk. Het waren toendertijd met name de Katholieke jeugdorganisaties die er gehuisvest waren. Door de stuwende pastoor van den Boogaard, zelf voortgekomen uit neringdoende zakenlui en daarom een zeer ondernemend man, werd een kulturele commissie in het leven geroepen, die voor voldoende activiteiten moest zorgen. Het doel van het gebouw was volgens de pastoor immers dat het een leef- en middel punt moest worden van alle Moergestelnaren. Het zat aanvankelijk echter niet mee. Door de opkomst van de televisie en de beperkte bruik baarheid van de zaal met haar toen nog oplo pende vloer en vaste stoelen (bioscoopzaal) be gonnen zich al vroeg financiële moeilijkheden af te tekenen. Gedurende een periode van ze ven jaar kan dan ook gesproken worden van een niet florissante zaak. Den Boogaard werd in die periode te veel geassocieerd met een ont moetingsplaats voor de culturele kringen. Het pleit voor het toenmalige stichtingsbestuur dat het het langzaam doodbloeiende centrum nieuwe injecties heeft kunnen geven. De zaal werd in 1967 omgebouwd, de oplopende vloer met vaste stoelen veranderde in de huidige De stuwende inspirator Pastoor van den Boogaard De start van Den Boogaard kan o.i. erg duide lijk worden weergegeven door middel van eni ge citaten uit de toespraak welke pastoor van den Boogaard bij de opening van Den Boo gaard op 27 februari 1960 heeft gehouden: ”31 januari 1958 is een datum, welke van zeer beslissende aard is geweest in de totstandko ming van deze nieuwe zaal, welke wij wederom ’’Vereniging” hebben genoemd. Op die dag werd een raadsvergadering gehouden waarin een verzoekschrift behandeld werd, ingezon den door het kerkbestuur om de oude vereni ging aan de Postelstraat te verbouwen. Het pleit van wijs beleid, dat de vroede vaderen van Moergestel unaniem dit verzoek Verwier pen, maar aan het kerkbestuur de pas niet af sneden. Want op die raadsvergadering werd het schone idee geboren: laat het kerkbestuur met een geheel nieuw plan komen. Zeer blij en opgetogen vernam ik van burgemeester Bar doel dit schone besluit. De raadsvergadering van 27 juni 1958 zal een historische datum blij ven voor dit gebouw, want de plannen werden goedgekeurd. Het is dan ook deze belangrijke datum waarop het te vieren jubileum is gebaseerd. In de aangehaalde historische raadsvergade ring werd enigszins voorbarig door een raadslid reeds een plaats aangewezen. Voorba rig omdat deze grond eigendom was van me juffrouw Rijnen, voor vele Moergestelnaren bekend als Martina Rijnen. Na een bezoek van burgemeester Bardoel en pastoor van den Boo gaard bleek mejuffrouw Rijnen snel bereid de grond aan het kerkbestuur te schenken, het geen, aldus de pastoor in zijn ope ningstoespraak, getuigde van ruim en gezond inzicht. Er waren nog drie personen die pastoor van den Boogaard bij de opening veel dank toezegde. Dit waren de opzichter de heer Vriens, de aannemer de heer Goris Jansen en locoburgemeester W. van de Loo, die bij de opening als zodanig in functie was. Ook was er veel dank te beluisteren aan het toenmalige bestuur bestaande uit de heren Theo van Delft (voorzitter) en Janus Jonkers (ondervoorzit- H i- >2. 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 5