Zilveren onderwijzer in I I Antiekbeurs Moergestel "Den Boogaard" h j 11 I 8 I I HZ- - H Bier en wijnfeesten Den Boogaard gaat feest vieren Moergestelse Bridgers attentie! Groter beroep op Nierstichting door bezuinigingen Overheid 1. Vlooienmarkt enigszins verregend vrijdag 23 september van 18.00 - 21.00 uur zaterdag 24 september van 11.00 - 18.00 uur zondag 25 september van 11.00 - 17.00 uur IB H 1 BI ,1*^. ifüx ■'1 1 *1 O •i •1 l<il. zit ilfll I \8 1 it org. Het Antiekgilde u.a. -l 4 'l s Bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het gemeenschapshuis biedt het bestuur een feestweek aan de Moergestelse bevolking. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 8e Jaargang - Nr. 303 I moergestel Hebt U vorige week onze aankondiging gele zen? Neen? Welnu, Den Boogaard, onze bridge-tehuis, viert haar 25-jarig bestaan en biedt ons, de Bridgeclub Moergestel, een feestelijke drive aan op Donderdag, 27 okto ber a.s., in de grote zaal. Aanvang 19.30 uur. Uiteraard kunnen alle leden en reserve leden i Ondanks het overvloedig naar beneden komende hemelwater kan harmonie "Prinses Juliana" toch terugzien op een geslaagde vlooienmarkt. Dankzij de jaarlijks terugkerende schoonmaa kwoede werden weer velerlei artikelen op allerlei gebied te koop aangeboden en krijgt onze har monie door de verkoop ervan weer een beetje de zo nodige financiële armslag. Met name rond het openingsuur en halverwege de middag trok de markt vete bezoekers. Het programma van deze week ziet er als volgt uit: - Zaterdag 8 oktober: Receptie met bal na met de Lucky Stars. - Zondag 9 oktober: voor de jeugd de groep Teddy Boys. - Vrijdag 14 oktober: voor de schooljeugd de geldmolen. - Vrijdag 14 oktober: Concert door Harmonie, Con Amore en Crescendo. - Zaterdag 15 oktober: Reunie van alle dansleerlingen van de afgelopen 10 jaar. - Zondag 16 oktober: Voetbaltoernooi. - Woensdag 19 oktober: voor de kleuters, kin derprogramma door Mieke van Ingen. Volgende week komen wij zeer uitvoerig hier op terug. aan deze drive deelnemen, maar ook alle overi ge Moergestelse bridgers met hun partners (die ook elders woonachtig mogen zijn) zijn van harte welkom. Een mooie gelegenheid om eens kennis te maken met de prettige en vriend schappelijke sfeer in onze club. Deelname aan de drive is gratis en Den Boo gaard stelt de prijzen beschikbaar. U kunt zich nog opgeven vóór 24 september a.s. bij: Mevr. Schellekens, tel. 1325, Hr. Dal huisen, tel. 1254 of Hr. Zollinger, tel. 1533. Bridgers, noteert deze avond in uw agenda! (Feest van de Lange Nacht) Op zaterdag 24 september a.s. organiseert kar- navalsvereniging De Durdraaiers weer hun overal bekende ’’Feest van de lange nacht” in café-zaal 't Draaiboompje te Moergestel. Dit feest, dat z’n naam te danken heeft aan het feit, dat die nacht de klok weer verzet wordt, waardoor die nacht een uur langer zal duren, wordt weer zoals voorafgaande jaren gevierd in de stijl van de bier- en wijnfeesten. Op deze avond zal in een erg gezellig ingerichte zaal met goede muziek voor jong en oud ook nog een wedstrijd uitgeschreven worden voor wie de snelste reaktie heeft onder het van de ”Ted Show” bekende stokkenvangspel. Ook de eetlustigen en de fijnproevers onder ons kunnen zelf hun kookkunsten botvieren op de aanwezige barbeque. Gezien het grote sukses van voorafgaande ja ren belooft het ook dit jaar weer een avond te worden, die U zeker niet mag missen. C.V. De Durdraaiers. De heer A. v. lersel, onderwijzer aan de basis school ’’Boszicht” was afgelopen donderdag 25 jaar aan deze school verbonden. op 15 september 1958 begon hij onder broeder Edwinus als onderwijzer aan de St. Jozef school. Een jaar later in 1959 vertrokken de broeders, maar de heer v. lersel bleef. Samen met de tegenwoordige leerkrachten heeft onderwijzer v. lersel aan zo’n 750 Moergestelse kinderen les gegeven, vnl. aan de middelklassen, de klassen drie, vier en vijf. In de 55 jaar, dat het schoolgebouw aan de Bosstraat, de St. Jozefschool - later ’’Bos zicht” genoemd - nu bestaat, is de heer A. v. lersel de eerste en enige onderwijzer, die 25 jaar aan dezelfde school heeft gestaan. Dit was voor de oudercommissie van de Bos- zichtschool aanleiding om samen met de leer krachten en de leerlingen van de vijfde klas een intiem feestje op touw te zetten. Een dag of 1 Collecte 1983 De Nierstichting hoopt dat de collecte opbrengst in 1983 die van 1982 zal evenaren. Daarvoor krijgt ze weer de steun van ongeveer 50.000 collectanten, die met de collectebus op pad gaan ten behoeve van hun medemens, de nierpatiënt. Laat ze niet voor niets komen. GEEF! OM N ANDER. DOEN! Niertransplantaties Jaarlijks krijgen thans ongeveer 250 nierpa- tiënten door transplantatie een nieuwe nier. Dit aantal blijft echter sterk achter bij de be hoefte. Daarom ziet de Nierstichting het als een belangrijke taak te bevorderen dat het aan tal niertransplantaties stijgt. Zij doet dit onder andere door het dragen van het donorcodicil te stimuleren. Met een donorcodicel verklaart de drager dat hij/zij bereid is na overlijden orga nen en/of weefsels af te staan voor transplan tatie. De Nierstichting verleent financiële steun bij de uitbreiding en verbetering van transplantatie-mogelijkheden. Wetenschappe lijk onderzoek gericht op de verhoging van de kans van slagen van niertransplantaties wordt door de Nierstichting gesubsidieerd. Belang rijk werk, want voor een nierpatiënt kan een nieuwe nier een nieuw leven betekenen. Wetenschappelijk onderzoek De Nierstichting subsidieert wetenschappelijk onderzoek naar het voorkomen en bestrijden van nierziekten. In 1982 werd door de Nierstichting voor wetenschappelijk onder zoek meer dan 5.3 miljoen beschikbaar gesteld. Sociaal-maatschappelijke hulp Nierpatiënten kunnen een beroep doen op fi nanciële ondersteuning voor uitgaven die sa menhangen met hun ziekte, voorzover die niet door het Ziekenfonds, de ziektekostenverzeke ring of anderszins worden gedekt. In 1982 werd circa 1 miljoen uitgekeerd aan indivi duele subsidies. Verder verleent de Nierstich ting onder andere subsidie voor aanvullend maatschappelijk werk in dialyse- en transplan- tatiecentra. In de week van 26 september tot en met 2 okto ber wordt weer de jaarlijkse collecte gehouden van de Nierstichting. Voor de Nierstichting is de collecte bijzonder belangrijk om haar veel omvattend werk te kunnen voortzetten. De collecte-opbrengst maakt ongeveer 60% uit van de inkomsten. In 1982 was de collecte opbrengst 5,7 miljoen. De Nierstichting hoopt dat het Nederlandse volk ook dit jaar weer haar bijdrage zal willen leveren. Een bijdrage die meer dan ooit nodig is, want door de besnoeiingen van de overheid op het gebied van de gezondheidszorg wordt een steeds groter beroep gedaan op de Nierstichting, niet alleen door instellingen op het gebied van de gezondheidszorg, maar ook door nierpatiënten ook wat inkomen betreft zeer kwetsbaar. De Nierstichting blijft van mening dat iedere chronische nierpatiënt in Nederland, jong of oud, de behandeling moet kunnen blijven krij gen die voor hem/haar in de eigen specifieke situatie het beste is. Dialyse-faciliteiten In Nederland zijn thans meer dan 2000 chroni sche nierpatiënten, die om in leven te blijven zijn aangewezen op dialyse-behandeling. Ieder jaar komen er zo’n 500 nieuwe chronische nierpatiënten bij, voor wie ook dialyse- faciliteiten aanwezig moeten zijn. In plaats van voortdurende uitbreiding van het aantal (passieve) dialyseplaatsen in ziekenhui zen wil de overheid dat meer nierpatiënten zichzelf (actief) gaan dialyseren. Actieve dialyse gebeurt thuis of in een diatel (een speciaal centrum voor actieve dialyse). Momenteel behandelt ongeveer 17% van de nierpatiënten zichzelf thuis, met behulp van de kunstnier of met behulp van Continue Ambu lante Peritoneaal Dialyse (CAPD). Bij deze laatste, vrij nieuwe behandelingswijze doet het buikvlies dienst als filter en draagt de patiënt continue ongeveer twee liter spoelvloeistof in de buikholte bij zich. Deze vloeistof moet 4 a 5 maal per etmaal worden gewisseld. De Nierstichting stelt alles in het werk om de actieve dialyse uit te breiden door het financie ren van opleidingscentra voor actieve dialyse en diatels. ’SW I veertien werd buiten de schooluren zeer inten sief geoefend, want meester v. lersel mocht van niets weten. Donderdagmorgen werd hij samen met zijn vrouw letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Alle 146 leerlingen boden hem een muzi kale hulde aan. Er werden cadeaus gegeven van de klas, de collega’s, de oudercommissie en het schoolbestuur. Later op de morgen gaf de vijfde klas een zeer leuke en gevarieerde show weg met zang, play back en toneel. Alle kinderen van de klas heb ben hun steentje hiertoe bijgedragen. ’s Middags was er voor alle kinderen van de Boszichtschool en een aantal ouders een ple zierige wandeling in de bossen achter 't Stokske. Wij wensen de heer v. lersel vanaf deze plaats nog een aantal prettige en zegenrijke jaren aan de basisschool ’’Boszicht” toe. y CD o c c 0) o o Q O o w o o o 2

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 1