I I I 11 H Een nostalgisch plaatje J 11 i I B I 3 11 ■Ml Ti GROTE BOODSCHAP VOOR DE BAAS HOGE HOND IN NOOD~ DE GOOT I I Foto’s voor uw vakantie- dagboek Kijk eens als een camera! Doe niet zo honds -I - 1! lu *2. - fs r <5 - WOENSDAG 25 JUNI 1983 "MOERGESTEL-NIEUWS PAGINA 7 6 Even voorbereiden en 46 Veel mogelijkheden Scherpstellen op het gezicht van de man en de overige elementen bewust minder scherp in beeld nemen.ook dat is een manier om boei ende fotoresultaten te bereiken. Ook in de vakantie Zo kan een direct klaar-camera u ook in de va kantie goed van pas komen. U beleeft van alles en van de hoogtepunten van zo’n dag worden direct klare foto’s gemaakt, ’s Avonds plakt u die foto’s in een al van te voren gekocht foto album. U schrijft er een onderschrift bij of een kort verslag van die dag. Omdat u dat doet op dezelfde dag als waarop u het hebt beleefd, zult u geen detail vergeten. I I i ’t Is natuurlijk wel verstandig om tijdig voor bereidingen te treffen. Is de camera schietklaar en hebt u voldoende films? Zijn de batterijtjes nog sterk genoeg? Hebt u een album beschik baar en een lijmstift? Als u zorgt, dat straks al les in de bagage zit, dan weet u zeker, dat u dit jaar tijdens de vakantie ongestoord aan uw logboek kunt werken. En dat u, als u thuis komt, tegen belangstellende familieleden en vrienden kunt zeggen: kijk, dat hebben we in onze vakantie beleefd! Dit album laat het zien in woord en beeld. gastvrouw verrassen met enkele ter plaatse ge maakte foto’s van de hele familie of van bij voorbeeld de kinderen. U wilt iets verkopen of kopen: een direct klaar-camera kan iemand of verre afstand laten zien hoe een huis of een stuk antiek er uit ziet. Een menu kan worden versierd met een direct klaar-foto van iets, dat dezelfde dag is gebeurd. En noem maar op. Inkopen doen op een plaatselijke mini mark t... een foto van zo’n bijzonder moment kan al dezelfde avond in uw direct-klare va- kantielogboek worden geplakt. familie en nog dezelfde avond bekijken de hoofdpersonen van het feest enthousiast de fo to’s van die dag. U bent ergens te gast en u kunt, in plaats van het bekende bloemetje, uw Er zijn nogal wat mensen, die graag in een dagboek hun belevenissen willen vastleggen. Maar ze zijn te druk en komen er niet aan toe. Gelukkig is er zo nu en dan een vakantie met een zee van vrije tijd. Dan schrijven ze vaak wèl dat korte verhaal van wat er op zo’n va kantiedag is gebeurd. Als u dat ook doet of van plan bent het straks te gaan doen, dan is de direct klaar-camera een ideale mogelijkheid om dat vakantie-dagboek ook te illustreren met kleurige foto’s van alle hoogtepunten. Een keuze maken Wie sterke en boeiende foto’s wil maken, moet vaak kiezen wie of wat het accent moet krij gen. Als de wei vol bloemen staat, die voor een bijzonder effect zorgen, of als er een prachtige wolkenlucht zichtbaar is, dan is het paard al leen van belang als blikvanger maar geen hoofdzaak. En als de achtergrond van de man bijzonder is, dan kan die man ook rustig een minder dominerende plaats in de foto krijgen. Drie hulpmiddelen Om die keuze te kunnen maken, zijn er drie hulpmiddelen. De eerste is de afstand en dat is duidelijk. Door uw onderwerp beeld vullend, dus van zo dichtbij mogelijk, te fotograferen worden achtergrond-elementen weggewerkt. Dat hoeft niet altijd bij het fotograferen te ge beuren, ook in de donkere kamer kunt u, als u zelf vergroot, door het kiezen van de juiste uitsnede, één onderwerp alle aandacht geven. Het licht Vandaar ons advies: kijk niet alleen als foto graaf, maar ook als camera. Benut de moge lijkheden om een accent te geven door de juiste afstand te kiezen. Speel met lichte en donkere elementen, die er voor kunnen zorgen, dat een contrastrijk resultaat wordt verkregen. En be nut, als u dit met uw camera kunt, ook de scherpstelling als een middel om iets te accen tueren of juist weg te werken. Wie zo twee maal kijkt, zal ontdekken dat elk filmrolletje steeds meer erg geslaagde foto’s zal opleveren. Hoe fotografeert u? Dat lijkt een overbodige vraag, want u fotografeert met een camera op het moment, dat u iets bijzonders beleeft of ziet. U kijkt door de zoeker, stelt eventueel scherp, bepaalt de lensopening en/of de be lichtingstijd en drukt af. Als u zo fotografeert, dan geldt het advies hierboven ook voor u: kijk eens als een camera. Twee manieren Kijken kun je als fotograaf op twee manieren. De eerste wordt het meest toegepast: het oog richt zich op het onderwerp of op het centrale punt. Daarop stellen we scherp en we verwach ten, dat de foto straks ook in beeld zal bren gen, wat wij hebben gezien en uit willen beel den. Vaak is het ook zo en dan noemen we de foto geslaagd. Soms valt het resultaat tegen en dat komt dan meestal omdat we bij het foto graferen niet tweemaal maar slechts eenmaal hebben gekeken. Kijken als een camera Wat we eigenlijk bij elke opname even moeten doen: ook door de zoeker kijken zoals de ca mera dat doet. Een lens brengt een compleet beeld over op het gevoelige materiaal en kijkt niet naar één bepaald punt. De voorgrond- en achtergrondelementen krijgen daarbij een even zwaar accent als uw onderwerp. U foto grafeert niet dat paard in de wei, maar een wei met een paard er in. En niet een man voor een muur, maar een muur waar een man voor zit. I’ vakantie is voor vele doeleinden worden ge bruikt. Er is een feestelijke gebeurtenis in de -w

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 7