Kienen met Audacia r f 5 If PHILIPS STOFZUIGER •L Mogelijk verkiezingen Moergestels sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar 1983 e.v. M I ’’Wegwijzer door Moergestel” De spooktrein Iain Mackintosh in Trefsentrum Moergestel Uit de brief van de bisschoppen L 1 HOOFDPRIJS: Op vrijdag 18 maart a.s. om 20.30 uur in de kantine van Audacia O 0 1 Uw kopje koffie staat klaar!! V ERENIGINGEN OPGELET! Verder nog vele prachtige prijzen. ■.-'ill Polleke Spieder. Naam vereniging: Voorzitter Sekretaris Penningmeester moergestel Op onze eerste oproepen om gegevens door te geven voor de nieuwe ’’Wegwij zer door Moergestel” heeft slechts de helft van het aantal Moergestelse vereni gingen gereageerd. Daarom plaatsen we nu nog éénmaal deze oproep doch die moet uiterlijk maandagmorgen 21 maart a.s. op het gemeentehuis zijn ingeleverd. Is dit niet het geval dan zal uw vereniging niet vermeld worden in de nieuwe uitgave. (Voor alle duidelijkheid: ook de verenigingen die geen bestuurswijzigingen hebben on dergaan t.o.v. het laatst verschenen boekje moeten hun gegevens opnieuw doorgeven!) Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 16 MAART 1983 8e Jaargang - Nr. 278 Het door Arnold Ridley geschreven toneelstuk en reeds door vele beroepsgezelschappen gespeeld, werd door de toneelgroep van de K.P.J. op het repertoire genomen en dezer da gen ten tonele gevoerd. (Vanavond kunt U nog een uitvoering zien in Den Boogaard). Regis seur Ed Hurkmans heeft het aangedurfd om met zijn bezetting deze zware thriller op te voe ren en we mogen stellen met veel sukses. Het vertoonde spel was van hoge klasse en zelfs hier en daar subliem te noemen. We mogen wel zeggen dat de aanwezigen zeker hebben ge noten en menig open doekje voor de spelers en speelsters over hadden. Óp een verlaten stationnetje te Fale-Vale blijft de laatste trein steken en de passagiers moeten de nacht doorbrengen in de wachtkamer, het geen nogal wat verwikkelingen met zich mee brengt als de stationchef terloops vertelt dat het er regelmatig spookt sinds er een twintig jaar geleden een trein is verongelukt. Wij zul len U de ontknoping niet vertellen omdat U dit stuk vanavond nog kunt zien. U kunt echter wel griezelen en ook lachen. Mede door de ge luiden van Jan Jonkers en een Ton van Doormaal-decor was het echt een prettig avondje ”uit”. De hier en daar wat vlakke gri me doch goed verzorgde kleding en haarver- zorging lieten ons genieten van dit amateur toneel. De louche figuren gespeeld door Frans Bij gelegenheid van de vasten 1983 is er enige weken geleden een brief van de bisschoppen verschenen onder het thema: Sober leven. Óm dat het in dit kader niet goed mogelijk is de he le brief te plaatsen volgen hieronder de belan grijkste passages. Belangstellenden die de brief helemaal willen lezen kunnen voor een exemplaar terecht ach ter in de kerk of op de,pastorie. Vastenbrief: SOBER LEVEN Het is geen overdreven bewering te zeggen dat wij mensen streven naar overvloed. En wij wij ken op naar degenen die in overvloed leven. Waarom zouden anders de meest bekeken tele visieseries in zeer rijke milieus spelen en wil menigeen die zich verveelt, zich verdiepen in de privé-verhalen van hen die daarin verkeren? Toch is het geen tegenspraak te zeggen dat er in ons tegelijk een verlangen bestaat naar so berheid. Of minstens dat wij opkijken naar mensen die sober leven, bijna afgunstig zijn op hen die minder aan het materiële gebonden zijn. JE WARE ZELF Een eerste drijfveer - die ook bij veel jonge mensen voorkomt - is deze: je voelt je vastzit ten aan het materiële en lichamelijke en je wilt ’hoger’ leven, d.w.z. vanuit de geest, vanuit de ziel met haar verlangens naar zuiverheid, so berheid, aanbidding van God, naastenliefde. VRIJHEID EN ONBEZORGDHEID Anderen zijn er die sterker in hun motief be trekken dat wij ook als materiële wezens zijn geschapen en dat al ons doen - eten, bouwen, beminnen, verzorgen, organiseren, bidden en vieren - verbonden is met de materie. De na druk ligt erop dat de materie middel tot het goede is. Middel, geen doel. Het doel is het be leven van die grootste gave: het bestaan zelf met mekaar en met God. De kwaliteit waar mee je dat doet, daar gaat het om. Bij enige mensen uit de Moergelse sportwereld leeft reeds geruime tijd de gedachte om het sportgebeuren van Moergestelse inwoners wat dichter bij de gehele plaatselijke bevolking te brengen. Binnen onze gemeenschap hebben we velen die een bepaalde sport beoefenen, daar best goed in zijn, maar niet die aandacht of stimulans krijgen om met nog meer energie verder te gaan, omdat hun sport helaas niet in Moer gestel kan worden beoefend, door de afwezig heid van de vereniging of akkomodatie. Te noemen zijn de beoefenaars van o.a. de wieler-, zwem-, motor-, en hockeysport. Zij verdienen toch eigenlijk beter, onze ge meenschap zou ze moeten leren kennen. Middels een daarvoor in het leven te roepen commissie, welke allerlei informatie moet gaan verzamelen over sportmensen uit onze gemeente, kan jaarlijks: ”de sportman, sport vrouw en sportploeg van het jaar” gekozen worden. EENZAAMHEID Een van de moeilijkheden van materiële wel vaart is dat naast iedere luxe ook eenzamer maakt. Want een van de eerste dingen die een mens zich zoekt, in vervoer, woonvorm, ont spanning, is privacy, alleen zijn, zichzelf be druipen. En inderdaad, hoe heerlijk kan dat zijn, in ons drukbevolkte land, om met rust ge laten te worden. Toch vormen de dingen ook barrières tussen ons, tussen maatschappelijke groepen, families, gezinsleden: ieder heeft al les eigen. Een van de redenen dat wij zo weinig tijd voor elkaar hebben, is dat wij zo druk be zig zijn met het consumeren en gebruiken van wat wij ons aanschaffen. Een zekere hebberigheid waardoor je bijvoor beeld ook de hele week wilt hebben en dat ene uur op de zondag niet meer voor God kunt missen. Het erge is dat wij met dat alles vaak nog niet eens van de dingen die wij hebben, genieten. In ieder geval raken wij erdoor vaak het contact met anderen kwijt. Pogingen tot zelfontplooi ing alom, maar wie zijn banden met mensheid, kosmos en God verliest, verliest een belangrijk deel van zijn ’zelf’. Als ieder voor zich leeft, is God er niet voor ons allen. De muziek ver dwijnt uit het leven. En de goede droom. VERSLAVINGEN Groot is dan de verleiding om te zoeken naar kunstmatige dromen. Met schrik realiseert de samenleving zich dat sommigen in de greep ko men van drugs die met ongekende kracht men sen tot verslaving brengen. De publieke aan dacht daaromheen mag ons niet blind maken (vervolg op pagina 3) Het repertoire dat lain in zijn optredens stopt bestaat voor het grootste gedeelte uit songs met een boodschap waarbij hij onrecht en mistoestanden aan de kaak weet te stellen, maar ook weet hij de lachers op zijn hand te krijgen door een uitstekend gevoel voor humor dat in veel songs naar voren komt. Zijn stelregel bij een optreden blijft echter: ”Ik hoop dat het publiek vanavond luistert, maar morgen nadenkt”. Behalve zijn onafscheidelijke 5-snarige Long Neck banjo, die duidelijk zijn voorkeur geniet, bespeelt hij tevens Thin Whistle, concertina en doedelzak. AANDACHT EN ZORG Toch zijn er mensen die zo’n bewondering voor de aarde hebben dat zij er geen innerlijke afstand tegenover willen zoeken. Zij worden geboeid door een aspect dat de christelijke tra ditie en liturgie altijd bewaard hebben: dat Gods schepping in wezen goed is. Zij willen de krachten om goed mens te zijn die God nog dagelijks in de aardse materie schept, met moed en liefde opzoeken. Zij vinden daarin bronnen voor de kwaliteit van het leven in Gods licht, een leven dat niet ophoudt met de dood. Ook in deze liefde tot de aarde ligt een motief voor soberheid. Dankbaarheid en zorg om de wereld blijken ernstige redenen te zijn om er niet grof, verspillend of onmatig ge bruik van te maken. Óverdaad schaadt. DELEN In welke van deze drie motieven - mijding, vrijheid, verbondenheid -iemand redenen voor soberheid zoekt, hangt af van eigen geschiede nis en geweten (haast altijd zal het een combi natie zijn). Er bestaat een vierde reden die dicht bij het hart van het christendom ligt, om dat ze te maken heeft met de liefde. Het is een heel nuchtere: dat de materie niet te ongelijk onder mensen verdeeld moet zijn, zeker niet als ze schaars is. Het verdelen van goed, woon ruimte, werk, eten, kennis brengt grote vraagstukken met zich mee, maar is een christelijk doel. Op zondagmiddag 20 maart vindt er om 14.30 uur in het Trefsentrum in Moergestel een op treden plaats van de Schotse solo-artiest lain Mackintosch. ’’The Quiet Man of Scottish Folk”, ”Mack The Mice”, dit is slechts een kleine greep uit de bijnamen die hij door menig vooraanstaand folkartiest kreeg aangemeten. Sinds zijn zevende jaar houdt deze sympathie ke uit Glasgow komende Schot zich bezig met het bespelen van een uitgebreid scala aan in strumenten. Hij zette zijn eerste muzikale stappen in een doedelzakband. Deze groep werd zelfs ooit wereldkampioen, iets waar wij waarschijnlijk weinig boodschap aan hebben en wat in Schotland nog steeds als het hoogst bereikbare wordt gezien. Daar lain toch iets meer wilde dan op marsmu ziek in een band meelopen maakte hij in de vijftiger en zestiger jaren deel uit van een groot aantal Schotse folkgroepen, hierbij wist hij de techniek van een groot aantal instrumenten snel onder de knie te krijgen. De meest bekende groep uit die dagen waarvan lain deel uitmaakte is ongetwijfeld ’’The Other Half” met als andere groepsleden Tam Harvey (ex Humblebums) en Bobby Eagles- ham (5 Hand Reel). In ’73 besloot Iain Mackintosh als solo-artiest verder te gaan en vond al spoedig een steeds groter gehoor. Hij werd een graag gezien ar tiest op alle Schotse folk-festivals. Hij runde zelfs een tijd lang een Schotse televisie-show en is nog steeds regelmatig op de radio te beluisteren. En door zijn instrumentale veelzijdigheid werkte hij als sessie-muzikant mee aan een tiental elpee-projekten. Ook in ons land is Iain Mackintosh al lang geen onbekende meer door zijn succesvolle toernees en vele optredens op folk festivals (onder meer op Moergestel Folk). van Esch, Adrie Hoeven en Willy Ketelaars de den het uitstekend, Kees Bierkens als station chef, Paul Klaassen en Rian op 't Hoog als het pas getrouwde stelletje, ’’showbink” Frank van den Meijdenberg en Ewold van Elde- ren brachten hun rol van goed tot zeer goed. Miss Bourne werd levensecht ’’neergezet” door Regien Jonkers en Richard Winthrop werd zeer goed gespeeld door Martien Bur gers. De show werd echter gestolen door het sublieme spel van Marjo Ketelaars als Elsie Winthrop. De schrikreakties deden de zaal sid deren maar de komische momenten ontlokten menigeen gulle lacht. Al met al een zeer geslaagde avond met een ex tra felicitatie aan regisseur Ed Hurkmans voor de klasse-opvoering. Ook de plaatselijke pers en de Moergestelse ge meenschap zullen bij de verkiezingen worden betrokken. Dit alles om tot een zo objektief mogelijke keuze te kunnen komen. Om een en ander goed te kunnen voorbereiden moet allereerst gekomen worden tot de instel ling van bedoelde commissie. Per tak van sport kan 1 vertegenwoordiger zit ting krijgen in de commissie. Om de samenstelling zo democratisch moge lijk te laten verlopen roep ik hierbij alle sport beoefenaars en sportliefhebbers uit Moergestel op, vóór 1 april a.s. personen voor te dragen die in de commissie zitting zouden willen ne men. Wie weet, kan reeds in januari van het volgend jaar Moergestels sportman, sportvrouw en sportploeg van 1983 worden gekozen. Voor nadere informatie kunt U zich wenden tot B. Raaijmakers, afdeling Sociale Zaken en Welzijn van het gemeentehuis. j® I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 1