Tropische avond rrrr Culturele avond weer ’n feest i f Ml Varkenspest richt grote schade aan in ”Den Boogaard”. I r 11 n J.M.A. STIEGER heeft geen praktijk van 10 t/m 18 maart .V E.J.Th.M. van Delft P.L.N.H. Ter windt AFWEZIG AFWEZIG j I 'r i ^*.^*«*«*•*01 Al 1300 varkens afgevoerd Zaterdag 26 maart TANDARTS op donderdag 17 en vrijdag 18 maart op maandag 14 en dinsdag 15 maart De Vereniging Oud-Indië-gangers (kortweg V.O.I.G. genoemd) organi seert op zaterdag 26 maart a.s. een grandioze Tropische Avond. •1 Ij 41 UK M Ml Na ruim ’n jaar in onze omgeving te hebben huisgehouden (Reusel, Esbeek, red.) werd de zo gevreesde varkenspest begin februari in Moergestel gekonstateerd. Piet Kouwenberg op de Hild zag de maandag voor carnaval zijn be drijf al eerst ontruimd worden; twee dagen later was het Jan Bur gers uit de Heuvelstraat en het der de (tot nu toe laatste) geval was bij Huub Kools, eveneens op de Hild. Reden voor ons om eens met enke le gedupeerden te gaan praten. Üi: i] M.O. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. of -mester geen enkele blaam treft hygiëne e.d. op zijn bedrijf. WOENSDAG 9 MAART 1983 8e Jaargang - Nr. 278 Waarneming: Dr. van Delft, tel. 1424 Waarneming: Dr. Terwindt, tel. 1204 Voor spoedgevallen wordt waargenomen door TANDARTS KAMPHORST Kloosterlaan 1, tel. 1919 of TANDARTS V.D. TAS te Oisterwijk, Kap. Heryberslaan 27, tel. 04242-16655 I Nog geen nieuwe gevallen Tot op heden zijn er (gelukkig) nog geen nieuwe gevallen gekonstateerd. Wel zijn er nog bedrijven die ’’verdacht” zijn, maar men hoopt dat het daarbij blijft. We hopen met dit artikel wat meer duidelijk heid te hebben gegeven aan degenen die onwetend waren over de varkenspest en we wilden graag laten zien dat de varkensfokker 'n Troosteloze aanblik biedt de lege stal... heidsmaatregelen zijn voorzien, de wagen wor den afgespoten en ook de eerste honderden meters die de wagens rijden worden grondig ontsmet. De verzegelde wagens gaan onder toezicht (men laat niets aan het toeval over) naar het destructiebedrijf te Son waarde gehe le lading meteen wordt vernietigd. Dit vervoer geschiedt volgens een uiterst nauw keurig tijdschema. Precies volgens vastgestelde tijd (géén minuut eerder of later) vertrekken de wagens op ’n be drijf en worden ook precies gepland op de rou te naar Son, waar de wagens ook weer op ’n vastgestelde tijd dienen te arriveren. ”Den Boogaard” zal die avond worden omgeto verd in Indische sfeer, compleet met Indische muziek en dans en ook zullen er hartige hapjes te verkrijgen zijn op Indische wijze bereid. ’n Nostalgische avond, begrepen we uit de woorden van Jan Swinkels, met wie we spraken over dit feest. ’n Herhaling eigenlijk van het 30-jarig bestaan van de V.O.I.G. toen zo’n zelfde avond werd ge organiseerd die toen alleen maar voor ’n be paald publiek toegankelijk was. Nu is dat niet zo. Iedereen die interesse heeft is welkom, en U zult ’n avond meemaken en ’n sfeer proeven die U niet makkelijk meer vergeet, verzekerde Jan Swinkels ons. Speciaal voor deze avond is het uit 7 mensen bestaande beroepsorkest ’’Seri Wedari” gekon- trakteerd. ’n Orkest bestaande uit louter Indi sche mensen, die niet alleen muziek maken uit hun land van herkomst, maar ook de normale dansmuziek. Elke ondernemer doet al het mogelijke om ziektes en/of virussen van zijn bedrijf verwijderd te houden, maar de varkenspest staat ongevraagd en onherroepelijk toe, en er is nog steeds geen middel gevonden om b.v. niet-besmette dieren in te enten, mede ook gezien het feit dat de ziekte zich in de meeste gevallen moeilijk laat herkennen. Tot slot willen we degenen die ons welwillend hun medewerking gaven bij het tot stand komen van dit artikel en ons verdere informatie gaven hartelijk bedanken. We hopen dat de zo gevreesde varkenspest ons dorp spoedig zal verlaten. ■■V varkens dus aangevoerd krijgen. In het geval van Jan Burgers is de schade nog veel groter omdat het hier ’n fokbedrijf betreft. Het goede fokmateriaal (zeugen en beren) dat door jarenlang fokken is verkregen is men in eens kwijt, en het duurt in zo’n geval veelal weer jaren voor men weer deugdelijk materiaal heeft. We blijven het zeggen dat het jammer is dat niet iedereen zo’n avond als afgelopen vrijdag mee kan maken. De jaarlijks terugkerende ’’Culturele Gezinsa- vond” van N.C.B., K.V.O. en K.PJ. geeft je een brok ontspanning en humor waarvoor je gerust de televisie ’n avond kunt laten voor wat hij is. Na de gebruikelijke ontvangst en het openings woord door Kees van Haaren, voorzitter van de Boerenbond, werd de avond begonnen met een optreden van de Volksdansgroep van de K.V.O. ’n Eerste optreden met een duidelijke boodschap. De muziek was geraffineerd gekozen, de tekst kundig uitgewerkt en het geheel werd door de dames van de K.V.O. op sublieme wijze uitge voerd. ’n Uitstekende start en later op de avond zou de Volksdansgroep nog enkele malen laten zien tot welke prestaties men in staat is. De toneelgroep ’’Vinkenberg/Kleinheuvel” bracht ’n soort kruisweg en gaf op kritische wij ze haar visie op personen en gebeurtenissen in ons dorp. De K.PJ. vervolgde het programma met ’n ’’Fietstocht door Moergestel”, ’n Geestige tocht door het dorp ondertussen alsmaar pratend over wat men onderweg zag of tegenkwam. Vervolgens traden enkele gerenommerde spelers van de K.PJ. voor het voetlicht: twee scholieren die ’n onderwijzer het leven zuur maakten. Na de pauze was het de beurt aan de toneel groep ”Hild” met een scène rond ’t Blekven, wat, naar later zou blijken, het klapstuk van de avond werd. Jan en Piet Hoeven improviseerden op grandioze wijze rond gebeurtenissen tijdens het vissen. Het aangeven van trefwoorden door souffleur Noud Vriens was voor hen en de over ige spelers volldoende om de zaal ’n groot half uur de slappe lach te bezorgen. Het naar boven van de ’’Blekmeermin” was het slot van hun middaje vissen. Dat Piet daarbij ook nog uit z’n broek scheurde was mooi meegenomen, ’n Voortreffelijk optreden. Na de Russische sluitingsdans ”Tïoï ka” van de K.V.O. werd de avond rond 23.00 uur afgesloten door de voorzitter van deze afdeling. Schade Voor te stellen is dat de varkenspest voor de betreffende ondernemer een enorme financiële strop betekent. De afgevoerde varkens worden wel vergoed, maar de tijd die er ligt tussen de dag van het leeghalen van de stallen en dat daar weer opnieuw varkens in mogen, daar voor krijgt hij geen vergoeding. Die tijd is meestal zo’n vijf zes weken. In die tijd worden de stallen minimaal drie keer ge heel ontsmet door de Veterinaire Dienst in Den Bosch, de mest mag zelfs de stallen niet uit, en zelfs de aanvoer van bulk levert op dergelijke bedrijven de grootste problemen op. (De bulk- wagens rijden nl. van bedrijf naar bedrijf, red.) In het geval van Huub Kools en Piet Kouwen- berg betrof het bedrijven van mesters, die de Als afwisseling treedt ’n aantal malen de dans groep ’’Lilulo Kalani” op, bestaande uit 5 personen. Gezien de vele verzoeken en het sukses van de vorige keer heeft Jan het volste vertrouwen dat velen de avond zullen bezoeken, want het is echt weer ’ns iets anders dan anders. Kaarten (a ƒ107 per stuk) zijn de avond zelf aan de zaal verkrijgbaar, maar liggen ook in de voorverkoop vanaf maandag 14 maart a.s. bij Frans van Velthoven, Schoolstraat 7 en bij Ligt- voet Schoenwinkels, Industrieweg 13. Door het organiseren van deze ’’Tropische Avond” heeft de V.O.I.G. bewezen nog steeds springlevend te zijn en wil dat ook graag nog ve le jaren volhouden. We kunnen U deze avond dan ook van harte aanbevelen! 1 •SS moergestel iF Wat kan de varkenshouder eraan doen? Om het kort en bondig te zeggen: niets, hele maal niets. Volgens een woordvoerder van de Boerenbond betreft het hier zelfs bedrijven die bekend staan al de meest hygiënische van de gehele omtrek. Hoe die pest dan ook op zulke bedrijven te recht komt blijft vooralsnog een groot vraag teken, vooral ook omdat de ziekte zich niet meteen openbaart. Het weekblad ’’Boer en Tuinder” schrijft hierover: Het is zelfs mogelijk dat zij min of meer "ver- borgen”voorkomt. Dit laatste kan het geval zijn door de besmetting van drachtige zeugen. Deze zeugen kunnen weinig of geen ziektever schijnselen vertonen. De uit deze zeugen gebo ren biggen kunnen in het moederlichaam besmet zijn en dood worden geboren of vlak na de geboorte ziek worden en sterven. Er zijn echter ook gevallen bekend, waarbij na besmetting van de zeug met een zwak virulent virus de biggen klinisch gezond worden gebo ren en pas weken daarna - soms tot vier maan den daarna - ziek worden. In deze tussentijd scheiden zij in hun omgeving echter wel virus uit. Het zal duidelijk zijn dat het vóórkomen van zwak virulente virusstammen die milde ziektebeelden kunnen veroorzaken, de uitroei ing van varkenspest kan bemoeilijken. Dit is vooral het geval als drachtige zeugen hiermee worden besmet. Dergelijke zeugen zijn te be schouwen als "biologische tijdbommen”. Wat gebeurt er na konstatering? Wanneer er vermoedens zijn omtrent de aan wezigheid van varkenspest wordt op het ver dachte terrein meteen het bordje geplaatst met opschrift: ’’Verdacht bedrijf”. Wanneer nu het toeval wil dat de ziekte inderdaad door breekt wordt het opschrift vervangen door ’’Besmet terrein”. De gevolgen zijn dan on herroepelijk en dat betekent dat alle varkens moeten worden verwijderd, ook de varkens bij wie de ziekte niet is gekonstateerd. De dieren worden geladen in vrachtwagens die voor dat doel van speciale (voorgeschreven) veilig- Het waarschuwend bordje aan de ingang van het besmette terrein I Ji I «I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 1