automonteur Christ Smulders M. VAN BALKOM 64® 49® a li Minirokjes Corduroy pantalons Gevraagd: een all-round Nederlands Textielmuseum geeft uitstekend beeld van textielhistorie Honden Trimsalon de Gelukkige Hond d I 'Hl "ZOEKERTJES" SCHRIFTELIJK OPGEVEN AUTOMOBIELBEDRIJF -BON bekend met Mercedes-automobielen (diesel) in bezit van diploma 1e monteur. - t •i r 4». J i- (Bron: VW-Tilburg) voor (Bron: VW-Tilburg) voor Naam Woonplaats Straat Telefoon n n Voor knippen, wassen, toiletteren scheren en trimmen van uw hond Willem de Zwijgerlaan 34 Uw "Zoekertjes" kunt U uitsluitend tegen kontante betaling opgeven bij ons redaktie-adres: Oisterwijkseweg 43, Moergestel. Ook kunt U gebruik maken van onderstaande bon. (gewoon stukje papier mag ook). Wilt U de bon duidelijk invullen? Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nr. betaalt U f 2,50 extra. De opgave moet uiterlijk de zondagavond vóór plaatsing in ons bezit zijn. (Bon geld in envelop in de bus stoppen s.v.p.l) dragen aan de ontwikkeling van een goede naaimachine is Madersperger er niet rijk van geworden. Hij stierf in 1850 in een armenhuis. Barthelemy Thimonnier, een in 1793 geboren franse kleermaker, was de eerste, die een in de nijverheid bruikbare machine ontwikkelde. In 1841 waren er in een parijse werkplaats 80 van deze machines in gebruik voor het naaien van legerkleding. Wekte de introductie van de eerste stoommachine de woede op van de tex tielarbeiders, die zich in hun bestaan bedreigd voelden, het in bedrijf stellen van 80 naaima chines was voor een menigte kleermakers aan leiding om de werkplaats binnen te o. ingen en de machines te vernielen. Aan het allereerste gebruik van de naaimachines in de nijverheid werd aldus een snel einde gemaakt. Buiten Europa was in Amerika Elias Howe jr. bezig naam te maken op het gebied van de naaimachine. Historici ruimen bij het bespre ken van de geschiedenis van de naaimachine altijd een belangrijke plaats in voor deze in 1819 in Spencer, Massachusets, geboren ma- chinemonteur. Hij had al verscheiden rechtsza ken over patenten achter de rug alvorens hij vlak voor zijn dood op 3 oktober 1867 erin slaagde een naaimachinefabriek te starten. Een andere Amerikaan, Isaac Singer, had in 1851 al een naaimachine voor huishoudelijk ge bruik op de markt gebracht. Deze machine kostte 75 amerikaanse dollars. Sindsdien heeft de ontwikkeling van de naai machine een enorme vlucht genomen. De toe passing van electriciteit versnelde dit proces nog. In de meest moderne naaimachines be vindt zich zelfs een chip waardoor voorpro- grammering mogelijk is. De Singer Futura 2001 bijv, die in het Nederlands Textielmuseum sa men met een aantal oudere exemplaren te be wonderen is, beschikt over 27 voorgeprogram meerde steken en een digitaalinstelling. De naaimachine kunnen we zeker rangschikken onder de nuttige uitvindingen. In bijna alle huisgezinnen en in diverse bedrijven bewijst hij dit dagelijk. Er zijn maar weinig industrieën, die aan zoveel mensen werk verschaft hebben, de vrees van de kleermakers in de vorige eeuw, dat de naaimachine werkloosheid zou veroor zaken, is daarmee ongegrond gebleken. Een uitgebreide garderobe, die vroeger nauwelijks mogelijk moet zijn geweest, is dankzij de naai machine bepaald geen wensdroom meer. Meer informatie over het Nederlands Textiel museum zie agenda van deze Toerismeekrant. Het Nederlands Textielmuseum is gehuisvest in een voormalige fabrikantenwoning aan de Gasthuisring in Tilburg. Het museum blinkt uit in het zeer actieve beleid dat gevoerd wordt ten aanzien van het tentoonstellingsbeleid. Met behulp van een zeer omvangrijke biblio theek, werktuigen en instrumenten, een col lectie grondstoffen en garens, historische en moderne weefsels en een complete damastwe- verij uit 1852 geeft het Nederlands Textielmu seum een uitstekend beeld van de textielhisto rie. Het is niet zo verwonderlijk dat juist in Tilburg het Nederlands Textielmuseum is gevestigd want in de jaren vijftig nog werkten in de Til- burgse textielindustrie 13.(XX) mensen in onge veer 65 fabrieken. Van deze glorie is nog slechts weinig over. De eerste initiatieven die tot dit museum zouden leiden werden ont plooid in 1925. Door de snel groeiende be langstelling verkreeg het museum al snel een nationaal karakter en vanaf 1958 ging het mu seum de huidige naam voeren. Een omvangrijke bibliotheek op het gebied van textielhistorie en textieltechniek wordt in stand gehouden en steeds verder uitgebreid. Mede hierdoor wordt het museum steeds vaker bron van informatie en een centrum waar activitei ten voor het behoud van textielkennis met el kaar in contact kunnen worden gebracht. De werktuigen en instrumenten voor textielbe- werking geven een beeld uit de ambachtelijke periode en de overgangsperiode van hand- werktuig tot textielmachine. De naaimachine Een goed voorbeeld van de ontwikkeling in de textielindustrie waarvan een beeld in het Ne derlands Textielmuseum kan worden verkre gen is de naaimachine. Dat vóór de uitvinding Mevr. F. Dekkers-v/d Wouw Uw hond wordt gehaald en thuisgebracht!! ri ch el- le- en le- e- In ïr- or it- en en lie met bijpassend T-shirt 152-188 t/m 10 regels f 7,50 g tr ië bleu - rose - mint 128-176 t/m 6 regels ld at >e in Oisterwijk t/o Rabobank Schoolstraat 14 - Moergestel - Telefoon 04243-1647 fi le □r et in n- T. it- in te er in lit at ig en k. Je na en en ili- ge en Sjo Pol, die een paar jaartjes geleden nog op de televisie waren omdat zij op een zeldza me manier leefden. Bij deze twee mensen, die woonden in een oude boerderij in de buurt van Oirschot, leek de tijd stil te hebben gestaan. De foto's geven een goed beeld van de tijd waarin veel van de voorwerpen die in het mu seum zijn ondergebracht, dagelijks werden ge bruikt. Dan hangt er ook nog een prachtige Brabantse Poffer, een muts die de boerin opzette als ze naar de kerk ging of naar de markt in de stad "Ja", zegt Leonie Berendonk, "Als de mensen bij ons in de kantine zitten, zijn ze eigenlijk op stap. Die Poffer verwijst daar naar". ren die misbruik maakten van hun goede ga ven. Kijk, in die tijd hadden de mensen geen geld voor kunst. Een mooi landschap zagen ze wel in hun directe omgeving maar in de kerk daar hoorden ze prachtige gezangen, zagen ze de mooiste dingen. Alle kunst had met de kerk te maken en de mensen gingen die kerkelijke kunst op den duur namaken. Ons museum heeft tal van prachtige voorbeelden van antie ke kerkelijke volkskunst". Jan Berendonk wijst nog op een leuke bijkomstigheid van het mu seum: "Het is al zo dikwijls gebeurd dat men sen met zogenaamd antiek zijn bedonderd. Hier, in dit museum kun je leren, kun je zien wat écht is." Het lijkt een combinatie die nergens op slaat, maar in een ander gedeelte van de boerderij is een exposieruimte ingericht waar Brabantse kunstenaars in de gelegenheid worden gesteld hun werk ten toon te stellen. Jan Berendonk: "Iedereen komt bij ons aan bod om werk te ex poseren, als het maar hedendaags werk is. Dus geen imitaties van Rembrand of weet ik van wie. Het moet ook eigen werk zijn, zon- dagsschilders zijn net zo welkom als een voor aanstaand kunstenaar. De mensen die expo seren moeten ook uit Brabant komen. Er zijn hier zoveel kunstenaars, dat, als ik ze allemaal een kansje zou geven, ze nog niet allemaal aan de beurt zouden zijn geweest bij mijn dood". In de kantine, waar koffie en frisdrank wordt geschonken, hangen ter verfraaiing van de muren een aantal zeer bijzondere foto's. Het Oisterwijk Tel. 04242 - 15230 Gediplomeerd Als uw hond in de rui komt en U last hebt van haar in huis, laat hem dan deskundig behandelen door (X iil- gemaakt moest worden kunnen we ons nu nauwelijks meer voorstellen. Toch is het nog geen twee eeuwen geleden, dat men op die manier een garderobe samenstelde. Eind 18e, begin 19e eeuw hielden in diverse landen allerlei personen, onafhankelijk van el kaar, zich bezig mét de ontwikkeling van een machine, om aan het gepriegel bij kaars- en gasvlammetjes voorgoed een einde te maken. Het zou echter tot aan het midden van de 19e eeuw duren alvorens een bruikbare machine op de markt verscheen. In een eeuw lang wer ken, denken en uitproberen door een lange lijst uitvinders, wat met vele mislukkingen en ge deeltelijke successen gepaard ging, zou de ba sis gelegd worden voor de onwikkeling van een goede naaimachine. Een van de eerste naaimachines werd uitge vonden door de engelse schrijnwerker Thomas Saint in 1790. Ofschoon verre van practisch beschikte de machine al over kenmerken die voor de huidige naaimachine heel gewoon zijn. Na Thomas Saint zouden in allerlei landen di verse namen opduiken van personen, die een "naaimachine" uitgevonden hadden. In Wenen was het de kleermaker Joseph Ma dersperger, die verscheidene malen de pers haalde met de door hem ontwikkelde machine. De goedkeuring, die zijn in 1814 uitgevonden naaimachine alóm ondervond, was voor keizer Frans I aanleiding Madesperger een exclusief patent te verlenen op zijn uitvinding. Een tweede door hem ontwikkelde machine kon o.a. kleine halve en hele cirkels naaien, eivor mige figuren en hoeken van een verschillend aantal graden. Deze machine, die door experts werd toegejuicht, moet bestemd zijn geweest voor borduurwerk. De machine had waar schijnlijk veel tekortkomingen, want ondanks de gepubliceerde succeswensen bracht Ma- Gemullehoekenweg 23, Oisterwijk, tel. 04242-84899, 's maandags gesloten. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 van de naaimachine alle kleding met de hand penningen overgegaan omdat er mensen wa- ll PAGINA 7 dersperger de machine niet op de markt voor

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 7