Frans van Velthoven I I 1 Met open oog door de natuur door G. Knijpers n VAN VELTHOVEN AANBIEDINGEN 0 GESLOTEN VAN MAANDAG 17 t/m ZATERDAG 22 JANUARI a.s. 99,- CEES OP 'T HOOG MOERGESTEL: f Bond van Ouderen afdeling Moergestel i DE ZAAK MET DE ECHTE SERVICE Wegens vakantie is onze winkel te Moergestel t 1 3 D 6610 Het Bestuur. s M D 8110 I i Onze winkel te Hilvarenbeek is deze week normaal geopend! Maar wat zijn deskundigen? Die beweren ook dat alle honden van de wolf afstammen, het is misschien mogelijk. Maar als ik een Pinchertje bekijk en ik vergelijk het met een Duitse of Deense dog dan vraag ik me af hoe het moge lijk is dat ze allebei dezelfde oer-grootouders hebben. Maar als ik onze nieuwe jonge hond van 8 weken bekijk, die twee vuisten hoog is (kindervuistjes) dan zie ik inderdaad echte wolventrekken. Er wordt door deskundigen weleens beweerd dat de hedendaagse postduif afstamt van de wilde rotsduif, die nog algemeen voorkomt in landen rond de Middellandse zee en in Noord- Engeland en in Schotland. Ik weet het niet. Er is zo’n verscheidenheid aan soorten alleen al bij de sierduiven kan men er tientallen op noe men, men komt hier o.a. tegen de pauwstaart, nonnetjes, tuimelaars en Hollandse Klappers. Ook bij postduiven kent men diverse rassen. nr. 77 De geschiedenis van de duiventoren Toen Noah met zijn ark over de wilde bijbelse wateren dobberde, liet hij op zekere dag een duif los om te zien of het water afgenomen was. We kennen allemaal dit bijbelse verhaal. De vogel kon geen rustplaats vinden en keerde terug naar de ark. Na nog eens een weekje ge wacht te hebben liet Noah de duif voor de tweede maal vliegen. De duif kwam pas tegen de avond terug met een verse olijftak in zijn snavel (het was n.l. een doffer). Niet alleen Noah maar alle Oosterse volken hadden in de gaten dat de duif een hoktrouwe vogel was die over een lange afstand de weg naar huis kon terugvinden. Opgravingen in Egypte, Syrië en Palestina hebben aangetoond dat de toenmalige bewoners zo’n 3000 jaar voor Christus de kunst verstonden om met tamme duiven om te gaan. Veel later, in de middeleeuwen is in onze streken ook de dui- venhouderij begonnen. Koningen, ridders, maar ook de gewone man, gebruikten de dui ven om goede zowel als slechte berichten door te geven. Vissers, die langs de kust woonden, namen vroeger vaak een aantal duiven mee die ze op zee loslieten, zodra ze de buit gevangen hadden. De thuisblijvers wisten dan spoedig dat de vissers zouden komen en dat men dan snel naar de haven moest om de gevangen vis in ontvangst te nemen. Het was erg belangrijk, vooral bij warm weer, om de vis zo snel moge lijk aan de man of vrouw te brengen. In onze buurt kenden we vroeger in de omgeving van de steden, maar vooral op het platteland, een ander soort gebruik van duiven houden. Er ontstonden de bekende duiventorens. Deze to rens waren van steen of hout, ronde, vierkante of achthoekige bouwsels, ze waren meestal 10 tot 12 m. hoog en de breedte varieerde van 3 tot 6 m. Ze bezaten verschillende verdiepingen met een groot aantal hokjes en aan de buiten kant zaten tientallen vlieggaten in de muur. manneke is van de streek en hij hoort er zo bij. Hij is weer een van die zeldzame figuren die zo interessant zijn en het van zichzelf niet weten. Hij is een uitstekend fokker van zware Neder landse trekpaarden, vroeger genoemd dikke Belgen en is gespecialiseerd in het fokken van dikbillen (roodbonte koeien). Over het leven van ons aller postduif zelf is, met zoveel deskundigheid in Moergestel, door mij moeilijk iets te vertellen. Schoolstraat 7 - Moergestel - Telefoon 04243-1245 Op vrijdag 28 januari a.s. zal voor onze leden een Bingo-middag gehouden worden. Deze middag zal plaats vinden in ”den Boogaard”. Tegen een kleine inleg zijn weer prachtige prij zen te winnen. Aan onze leden zal een gratis kop koffie en konsumptie worden aangebo den. Aan vang 2 uur. Wij hopen dat er weer vele van onze leden op deze middag aanwezig zullen zijn. De duivensport, zoals we die nu kennen, is reeds rond 1820 begonnen in de omgeving van Luik. Deze sport is de laatste 50 jaar enorm verbeterd. Bejaarde duivenmelkers heb ik wel eens horen zeggen dat vroeger op een vlucht vanuit Bordeaux de duiven wel een week weg bleven. Tegenwoordig is een vlucht vanuit het honderden km. verder gelegen Barcelona, over de Pyreneeën, een kwestie van 2 dagen vliegen. Natuurlijk is het zo dat de communicatie, het transport en de verzorging enorm is verbeterd. De duiven krijgen uitgebalanceerd voer van de hoogste kwaliteit. •fSa’ fietsers Se^eWige. Het dak was nagenoeg altijd van stro. Soms zaten op zo’n toren wel 5 a 600 duiven. Het duivenhouden op deze manier was alleen voor behouden aan edellieden, het was een z.g. heerlijk recht. Dit betekende dat de duiven van deze torens beschermd werden tegen iedere vervolging, in welke vorm dan ook, binnen een straal van ongeveer 2 km. vanuit het middel punt van de toren gemeten. De duiven waren op zichzelf aangewezen, wat inhield dat ze hun kostje moesten vinden op de velden en de ak kers, wat dan bestond uit onkruidzaden en ui teraard graankorrels. Alleen in de winter, wanneer er sneeuw lag werden ze een beetje bijgevoerd. Het ging bij de hoge heren alleen om de jonge duiven om het vlees en ook om de mest. Duivenmest was vroeger duur en was en is nog van uitstekende kwaliteit o.a. voor de groentetuinen. Het grote voordeel van zo’n duiventoren was dat men altijd vers vlees in voorraad had. De boeren in de omgeving had den er dikwijls moeite mee en het spree kwoord: je moet niet onder mijn duiven schie ten komt hier vandaan en spreekt voor zichzelf. Werd er vroeger een drijfjacht gehouden en de jachtbuit viel tegen dan kon men zich nog al tijd tegoed doen aan een jachtafschot rond de toren en dan had men natuurlijk vlug genoeg een vol tableau voor het jachtmaal. Zo’n prachtige toren is in vol ornaat te bewon deren op het gehucht Kasteren tussen Liempde en Olland, bij de hoeve ”Het grote Duifhuis” van Jefke van de Braak. Deze duiventoren is gebouwd in 1661 en is schitterend gerestau reerd evenals de herenkamer die tegen de hoe ve aangebouwd is. Deze bouwwerken gelegen langs de kronkelende Dommel met in de verte het gezicht op het Liempdse kerktorentje en de golvende akkers is een streling voor ieders oog. Maar Jefke is ook het bekijken waard. Het "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 19 JANUARI 1983 PAGINA 5 4 .0 BLOEMSIERKUNST nu De stereo skymaster - Compacte stereo-cassettespeler gecombineerd met super-lichte stereo-hoofdtelefoon - Cassette-weergave van topkwaliteit - Autostop - Muting-schakelaar - Toonregeling - Batterijvoeding (aansluiting voor netvoedingsapparaat) HILVARENBEEK: Apollostraat 3 - Telefoon 04255 - 2651 - Middengof en FM - Piekvermogen 2x3 watt - Spatial Stereo - Toonregelaar - Cue en review D 2130 Portable radio - AM/FM-portable - FM en MG - AFC - Net- en batterijvoeding - Aansluiting oortelefoon Uitgangsvermogen 800 mW. piek. Korenstraat 34 - Telefoon 04243 - 1794 I •ftgi

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 5