Johan de Roo opnieuw stadsprins. II KIENEN n Museum ”De Vier Quartieren in Oirschot I I f IN ZAAL „T STOKSKE" MOERGESTEL II Jongerenkoor ”De Vurhaai” heej wir wèü CARNAVALSBAL VOOR BEWONERS EN OUD-BEWONERS!! Vrijdag 21 januari Donderdag 27 januari Hoofdprijs: 250 gulden! J 5 ZEER AANTREKKELIJKE PRIJZEN!! Hoofdprijs: een prachtige dekenkist. U komt toch ook kienen bij gezwiene. Tot dan! 1 KIENEN IN DEN BOOGAARD MET GEZWIENE WAAI AANVANG 20.30 UUR. I is» V J MM 8 Ï3 I J 4’ en Aanvang: 20.30 uur. —5? Wat dicht bij de deur is, is vaak het minst be kend. Een mens maakt vaak verre reizen om te zien, wat hij in zijn naaste omgeving ook had kunnen bewonderen. Dat ondervond zeer on langs een familie van Gils uit Moergestel - en dat kunnen er heel wat zijn - toen ze toevallig verzeild raakten in het museum ”De Vier Quartieren” aan de voet van de machtige St. Pieterskerk in Oirschot. ”Hoe is het mogelijk dat in Moergestel bijna niemand ooit van dit museum gehoord heeft!” was hun commen taar bij het heengaan. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 - 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. A.s. zaterdag om 18.00 uur zal het jongeren koor de dienst opluisteren. WOENSDAG 19 JANUARI 1983 7e Jaargang - Nr. 271 Zaterdagavond rond de klok van elf werd voor ’n goedgevulde zaal van ”Den Boogaard” be kend wie de komende carnaval de scepter zal zwaaien over het Pierewaariersrijk. Deze eer valt ook dit jaar weer te beurt aan Jo han de Roo (Prins Johan I). Tot zijn adjudant benoemde hij Jos Denissen. Het was weer een gezellig feest, het Prinsen bal. Het La Luna Quartet en diverse hofkapel len hielden de stemming er lustig in terwijl het rond middernacht was dat Corry Konings het podium betrad en haar voor iedereen bekende repertoire met veel sukses ten gehore bracht. Na alle officiële gebeurtenissen werd het feest uiteraard nog tot in de kleine uurtjes voortge zet. Het begin is weer gemaakt voor het jaar lijks spektakel dat over enkele weken losbarst onder het alleszeggende motto: ’’Allin gaoj ut niel”. jaarwisseling door de Conservator en zijn vrouw uitgenodigd voor een gezellig, oer- brabants onderonsje met koffie, peperkoek, wijn en brandewijn. En dan treedt - telkens opnieuw als een verrassing - iemand uit de groep naar voren om met brabantse humor of brabantse ernst de vrienden te vermaken of te boeien. Zondag 16 januari is het weer zover, en dan valt het iemand uit Moergestel te beurt om de vrienden te vermaken. Maar de naam moet nog geheim blijven. Voor alle inlichtingen kan men zich wenden naar de heer Van den Bergh, Museum ”De Vier Quartieren” St. Odulphusstraat 11 Oir schot. Telefoon 04249-2965. Voor informatie over de ’’Vriendenkring” kan men zich ook melden bij Jacques Stroucken, Voorbrugstraat 3, Moergestel tel. 1929. v - moergestel: hip Ik mag mezelf tot de gelukkigen rekenen die al jaren geleden dit museum ontdekten, en ik ben er sinds dien vaak, soms met vrienden en gasten teruggekeerd. Want je raakt er nooit uitgekeken en je ontdekt er telkens weer nieu we interessante dingen. En heb je behoefte aan uitleg, dan staan de conservator Harry Van den Bergh en zijn vrouw altijd klaar. Ze doen zelfs niet liever, want ze zijn terecht trots op dit museum, waarin ze vanaf het prille begin zoveel tijd en energie en enthousiasme hebben geïnvesteerd. Zo leefden onze Ouders en Voorouders Wat het museum ”De Vier Quartieren” zo bij zonder maakt is zijn nabijheid. En dan bedoel ik niet dat de afstand naar Oirschot zo klein is, maar wel dat veel van wat er te zien is in feite nog zo dichtbij en herkenbaar is. Als je er rondloopt hoor je herhaaldelijk verbaasde kre ten: Hee, zo was het bij ons thuis vroeger ook! Vooral de ouderen herkennen zoveel van vroe ger, dat ze er een prachtige kans hebben om de jongere generatie iets te laten aanvoelen van de armoede om de jongere generatie iets te laten aanvoelen van de armoede en de rijkdom, het lief en het leed, de vreugde en de zorg van een generatie, die eigenlijk nog maar zo kort verle den tijd is. In dit museum vind je geen WS t.b.v. Voetbalvereniging ,,'t Stokske Voetbalvereniging "Boerenbond". meesterwerken van grote meesters waarvoor je obligaat in bewondering moet staan, maar de vaak simpele uitingen van vaardigheid, vindingrijkheid en vooral vroomheid waarin onze naaste voorouders zich hebben uitgeleefd. De Levensgang van Wieg tot graf Het museum is gehuisvest in een prachtig, in 1976 volledig gerestaureerd pand, dat in de Oitschotse volksmond als het ’’Kanunnikken- huis” wordt aangeduid. De binnenruimte is niet bijzonder groot, maar men heeft er mee gewoekerd om het vele wat men verzameld had ordelijk te exposeren. Misschien is het juist daardoor dat men zich als het ware ineens een eeuw teruggeplaatst voelt. In drie zalen ”De Oirschotzaal, de Levenszaal en de Devotiona- liazaal” doorloop je eigenlijk heel de levens gang van de kinderen, met als pronkstuk het grote, tot in het kleinste detail afgewerkte, poppenhuis dat in acht jaar tijd in elkaar gek nutseld is, het schoolgerief, de werktuigen waarmee men de kost moest verdienen, de tal loze devotionalia als wijwaterbakjes, rozen kransen, communiebordjes enz, maar ook de bidprentjes als laatste herinnering. Orden en Congregaties Men hoeft nog niet zo oud te zijn om te weten hoe een Franciscaan, een Norbertijn, een Wit te Pater, een Frater van Tilburg, een Zuster van J.M.J. en een Claris van elkaar konden worden onderscheiden. Deze bonte mengeling van talloze verschillend uitgedoste religieuzen waren tot voor vrij kort een vertrouwd beeld in ons brabantse volksleven. Maar de jongere ge neratie heeft er nauwelijks nog weet van. Daarom is het een goed idee van het museum om in een wisselvitrine een beeld te geven van telkens een andere orde of congredatie met hun attributen. Ook dat hoort tot het brabants volksverleden. Op vrijdag 4 februari a.s. is er een Carnavals bal voor bewoners en oud-bewoners van ”De Vurhaai” in de zaal van ’’Breda’s Welvaren” te Moergestel. Aanvang 20.30 uur en de entree is natuurlijk gratis. De muziek wordt verzorgd door het Dans- en Showorkest ”Cosy”. We laten U dit alvast weten zodat U met deze avond rekening kunt houden en U het alvast verder kunt vertellen aan de U bekende oud- bewoners, want ook die zijn van harte wel kom. We zullen proberen om er weer ’n gezellige ou derwetse avond van te maken. De kastelein heeft alvast ’n extra atrractie voor U in petto, want voor de prijs van 12 con sumpties krijgt U 13 consumptiebonnen, dus 1 consumptie gratis! De eenheidsprijs voor alle consumpties bedraagt 1,50. We verwachten U graag!! Vrienden van het museum Het Museum ”De Vier Quartieren” is alle da gen geopend, behalve maandag van 14 tot 18 uur. Scholen en groepen kunnen eventueel ook op andere tijden terecht na telefonische af spraak. Conservator Harry Van den Bergh en zijn vrouw verzorgen graag een rondleiding met tekst en uitleg. De entree stelt weinig voor: voor volwassenen 1.25 en voor kinderen tot 16 jaar 75 cent. Het Museum kent ook een ’’Vriendenkring” en hoopt ook in Moergestel wat meer ’’Vrien den” te vinden. Deze vrienden voelen zich bij zonder betrokken bij het Museum en steunen het door een jaarlijkse bijdrage van minimaal 25,Maar wat men er voor terugkrijgt is ruimschoots de moeite waard. Naast vrije toe gang worden de vrienden jaarlijks rond de

Weekblad Moergestels Nieuws | 1983 | | pagina 1