NICO "DEN BOOGAARD" ■I DISC-JOCKEY Zaterdag 1 januari weer dansen in ONTMOETINGSCENTRUM Tegen het nieuwe jaar... I Schorrie-morrie Programma kerstdagen Trefsentrum Twee kaarsen... De poes... „Tiotanic" Breien... Zet maar ’n kruisje,,. Natuur wandeling m.m.v. 'discotheek tl H Nieuwjaarsontmoeting -- "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 PAGINA 9 V H. v.d. Broek Willy Timmerman Klas 3 - Hertog Janschool De redaktie. P.S. De week tussen Kerstmis en Nieuwjaar (woensdag 29 december) zal "Moergestel-Nieuws" niet verschijnen. Het eerstvolgende nummer kunt U weer verwachten op 5 januari 1983. Corné Hopmans Klas 3 - Boszichtschool Marieke van Gils Klas 2 - Boszichtschool Met Kerstmis zetten wij een kerstboom. Eerst had ik het kerstbrood laten vallen en dat vond ons mam niet erg. En wij hebben een kerststal en twee kaarsen, en wij steken twee kaarsen aan. Er was eens een man, een arme man. Hij was getrouwd met een aardige vrouw. Ze hadden ook een poesje. Dat leek een doodgewone poes, maar toch.er was iets.de poes kon praten, één keer, als het hard nodig was. Hij had het nog nooit gedaan, dus het kon nog. De man en de vrouw woonden in een bos, een donker bos. Het was Advent, nog één week, en de mensen kwamen bomen hakken voor Kerst mis, maar de man en de vrouw hadden een laag huisje en daarom kon er geen kerstboom in, dat was erg jammer! De poes wist het ook. De man en de vrouw hadden wel een piek en kaarsjes en ballen en een engeltje en een ster, maar geen kerstboom! Maar de poes had wel eens een klein boompje gezien. De poes praat te wat met de man, die wel erg verbaasd was, maar die de volgende morgen toch maar het boompje ging halen. En ze kochten een kerststalletje en het was toch een prettig kerst feest! Dat verwacht je niet met Kerstmis: over schorrie morrie praten.... Ik las dezer dagen, dat het woord schorrie morrie afkomstig is van het hebreeuwse "schor” een os; en "wachamor - een ezel. En dan denken we toch als vanzelf aan de kerststal, waarin sinds de tijd van Franci- scus, de middeleeuwen dus, ook de os en de ezel een plekje hebben veroverd. In het Kerstevangelie zelf is echter helemaal geen sprake van een os en een ezel. Wel staat bij de profeet Jesaja het volgende: "Een os kent zijn eigenaar, een ezel de krib van zijn meester; maar Israël is dat onbekend, mijn volk heeft daar geen begrip van (Jes. 1, 3). Deze beesten staan nu in de kerststal, denk ik, naar aanleiding van deze tekst. Als je nu naar de os en de ezel kijkt in de stal, zou je bij jezelf kunnen denken: Zij wel (de os kent zijn eigenaar; de ezel de krib van zijn meester).... en wij niet (mijn volk heeft daar geen be grip van) Wij weten, waar zij terecht kunnen, waar levensvoorwaarden te vinden zijn, waar zij hun leider, hun houvast kunnen vinden, en wij....? Het is een goede vraag in deze dagen: heb ben wij een goed houvast, een goede leid draad voor het leven, weten wij echte le venswaarden te ontdekken? De laatste tijd maak ik mij nogal bezorgd om de relaties van de mensen. Door om standigheden ben ik genoodzaakt daar vaak over na te denken. Er is vriendschap onder mensen, jongens en meisjes krijgen verkering, gaan samen wo nen, ze trouwen... Volwassen mensen zijn al getrouwd, maar het huwelijksgeluk staat op een laag pitje; anderen gaan scheiden... Er is veel verdriet om de teleurstellingen, die mensen oplopen in hun relaties. Soms kunnen mensen daar helemaal niets aan doen. Het leven kan raar lopen.... Maar deze dagen vind ik wel erg belangrijk: Wordt voldoende gezocht naar echte diep gang in de relaties? Besteden jonge mensen voldoende aandacht aan innerlijk contact; zijn belangrijke facetten van het leven bespreekbaar, of wordt maar afgewacht? Blijft liefde teveel steken in oppervlakkige verliefdheid? Soms wordt nog al wat zorg weggenomen, als ik bezig ben met de voortbereiding van het huwelijk van verschillende paren. Soms mag ik dan denken: gelukkig zijn er ook ve le jonge paren, die bezinnen eer zij begin nen, die goed weten, wat het zeggen wil: trouw beloven. En gelukkig mag je proe ven, hoe gelukkig sommige mensen zijn omwille van hun relatie met elkaar.... Maar zo rond het kerstfeest wil ik ieder vra gen er eens over na te denken, of waarden voor het leven, die door Jezus van Nazareth zijn aangereikt, nog wel een rol spelen. Of worden die bij voorbaat als niet ter zake doende afgewezen, zonder dat men beseft, hoeveel diepgang voor het leven daarmee verloren gaat? Bij Hem immers kunnen wij de liefde leren. Dus toch zo 'n beetje schorrie-morrie zijn: als de os en de ezel dus, die kijken naar Het Kind, die weten waar houvast en leiding voor het leven is.... Maria en Jozef gaan naar Betlehem, ze moeten hun naam opschrijven. Vonden ze dat leuk? Nee, hè! Even naar Betlehem. En Maria is in verwachting, de engel Gabriël heeft het ver teld. Maria zat te breien. Jozef had een winkel in houten meubels, ja dat is waar! Maria ging naar de winkel van Jozef. Jozef! Jozef! Een grote verrassing! Je krijgt een zoon die Jezus heet. En gezellig nieuwjaar! Emilie van de Vrande Klas 2 - Boszichtschool Er was eens een jonge timmerman, hij heette Jozef. Hij hield erg veel van een meisje dat Maria heette. Maria vond hem ook heel lief. Maria was in verwachting. Toen besloot Jozef over drie nachten te gaan trouwen. Maria vond dat best, maar nu nog iets anders. Ik voel dat het kindje op komst is, dus ga ik kleertjes breien. Dan zal ik kasten en een tafel en stoe len maken. Goed. Dan ga ik beginnen met keertjes breien. Daag. Maria was nog maar net weg of daar hoorde Jozeg de heraut aankomen. Jozef ging vlug luisteren wat hij te vertellen had. Dit zei hij: Dit is een bevel van de keizer. Iedereen moet op zijn geboorteplaats zijn naam op laten schrijven, en wie niet kan schrijven zet maar een kruisje. Hemel, dacht Jozef, dan moeten Maria en ik helemaal naar Betlehem. Maar dat is het ergste niet. Maria heeft binnen ’n paar dagen een ba by. Ik ga het vlug aan Maria vertellen. Maria vond het erg vervelend, maar ja, het zal moe ten. Wanneer vertrekken we? Eh... overmor gen! Dan zal ik vlug nog wat kleertjes breien, verbeeld je dat we onder de reis het kindje krij gen! En ja hoor, in Betlehem werd het kindje geboren. Misschien leuk om tijdens de feestdagen eens uit te waaien en een heerlijke winterwandeling mee te maken onder leiding van deskundige natuurgidsen. Wij vertrekken op 2de Kerstdag bij café de Vankraai en op zondag 2 januari bij café ’t Stokske in Moergestel. Telkens na de middag om 2 uur. Hond mag mee mits hij wordt vastgehouden. Veel plezier toegewenst. I.V.N. afd. Oirsterwijk en omgeving. 8 Voor U ligt het Kerstnummer van "Moergestel-Nieuws" en tevens het laatste nummer van 1982. We hopen dat U aan deze uitgave weer veel plezier beleeft. We twijfelen daar trouwens niet aan, want met welwillende medewerking van de hoofden van alle drie de basisscholen hebben we de draad weer opge pakt die we vorig jaar hebben laten vallen, en plaatsten we weer kerst- verhaaltjes van leerlingen uit de tweede en derde klas van de betreffen de scholen. Verhaaltjes door de kinderen zelf gemaakt waarmee ze hun visie geven over het kerstbeuren of over de huiselijke dingen eromheen. Verder ontbreken de bekende kerst- en nieuwjaarswensen niet en heb ben we (dachten we zelf) beslag gelegd op een erg leuk kerstverhaal. Intussen zal het velen van U niet zijn opgevallen dat we de 250ste uitga ve het afgelopen jaar al weer ruim gepasseerd zijn en dat we vanaf 1 maart a.s. beginnen aan de 8e(!) jaargang. Het verheugt ons zeer dat "Moergestel-Nieuws" nog steeds een groeiende belangstelling kent en het leek ons daarom op z'n plaats om iedereen die op welke manier dan ook aan dit weeklblad meewerkt van harte te bedanken. De mensen die de tekst schrijven (of gedichten), degenen die de adver tenties ophalen (elke week!), onze fotograaf, de mensen van de stuur groep, en, last but not least: de bezorgers die (óók elke week) door weer en wind op pad moeten om U van een exemplaar te voorzien. We hopen ook het komende jaar weer op aller onmisbare medewerking te mogen rekenen en spreken de wens uit dat "Moergestel-Nieuws" nog in lengte van jaren uw trouwe "huisvriend" mag blijven. Tot slot wensen we iedereen heel fijne feestdagen toe en alle goeds voor het nieuwe jaar 1983! Alles wijst erop, dat het kerstfeest nadert. De etalages van de winkels zijn volgepakt met al die dingen, waarvan mag worden verondersteld, dat ze de juiste sfeer van het kerstfeest zullen tref fen. In materiële zin wellicht waar, maar de juiste gesteldheid om het kerstfeest te vie ren, moet van binnenuit komen. Daar zul je als individu zelf aan moeten werken. De materiële overdaad is nog een uitvloeisel van onze welvaart. Het wordt steeds meer duidelijk, dat van die overdaad veel zal moeten worden inge leverd. De vraag is, of we dan toch tevreden kun nen zijn. Genoegen willen nemen met het feit, dat bepaalde zaken niet meer binnen het bereik van ons levenspatroon liggen. Een geheel andere toekomst staat ons te wachten, met meer tijd voor wat om ons heen gebeurt. Dus eindelijk mogelijkheden om dat te doen, waarvan altijd gezegd werd, daar kom ik niet aan toe. Ik denk dan met name aan de mensen in onze naaste omgeving. Och hoeveel mensen zijn er niet, die onze aandacht vragen. Heel eenvoudig ligt het allemaal, willen luisteren en begrip tonen. Iets van die eenzaamheid doorbreken en verdriet op vangen. Willen we werkelijk zin vol aan die niet een voudige toekomst inhoud geven, dan zal het nodig zijn om weer iets van onszelf te geven. Woorden als "in vrijheid", 'ongebonden'voor nietslijken een to verformule. Mens en maatschappij zullen weer moeten aanvaarden, dat niet alles betaald behoeft te worden, maar dat het de mens van oor sprong eigen is zich voor de ander in te zet ten. In het herontdekken van wat nu precies om je heen gebeurt, past ook de gedachte om te denken aan mensen verder weg. Dat we meer aandacht krijgen voor hun problemen, die veelal het geluk van de tota le mensheid raken. Misschien moeten we wel kiezen voor een kwetsbare opstelling! Wij zijn nog vrij, zij zijn geketend. Zij hebben honger en dorst, zijn gevangen genomen enkel op grond van hun overtui ging. Ik denk ook aan de vrouwen in Argentinië, van wie de man of de zoon vermist wordt. Die gruwelijke onzekerheid. Elk deel van onze wereld kent zo z 'n eigen schokkkende situatie. Ook voor hen geldt in deze dagen VREDE op aarde. Toon Hermans omschrijft die vrede aldus; Vrede is een kind dat glimlacht als je ernaar kijkt, een weiland waar de jonge veulens grazen, 's avonds samen fijn naar huis toe fietsen op de dijk, het hinkelhok, de hoepel, bellen blazen. Vrede is geen groene tafel maar een stille kracht, geen systeem, geen plan dat wordt bere kend of bedacht. Vrede is een opa die verliefd met oma danst, vrede is de gloed die in vertrouwde ogen glanst, vrede is een oud verhaal dat met een ster be gint, een stal, een houten kribbe ...en een kind. Ik wens U allen een zalig kerstfeest. J.B.S. ter Veer Burgemeester Tijdens beide kerstdagen is het Trefsentrum geopend. We hebben het volgende programma: le kerstdag: 14.30 uur: het traditionele eieren gooien (inschrijven in trefsentrum). Na afloop gezellig samen zijn rond de open haard. 21.00 uur: open podium. Iedereen die zijn of haar kunsten aan het publiek wil vertonen krijgt daartoe de gelegenheid. 2e kerstdag: 15.00 uur: ruilbeurs. Iedereen die zijn 2e hands platen, boeken, buttons, kleren etc. van de hand wil doen krijgt volop de gelegenheid. 20.30 uur: film van een bekende franse komiek. Na afloop gezellig samenzijn onder het genot van lekkere hapjes. Voor dit laatste wordt van ieder een kleine ver goeding geyraagd. Nieuwjaarsviering: Zoals de laatste jaren gebruikelijk was is op nieuwjaarsnacht het Trefsentrum weer open tot 04.00 uur. Na ’n pauze van 2 jaar heeft het gemeente bestuur besloten om toch weer ’n nieuwjaars receptie te houden (elders in dit blad vindt U daarover nadere gegevens). Ondanks deze re ceptie hebben ”De Pierewaairs” toch besloten om hun Nieuwjaarsontmoeting door te laten gaan. Vanaf 13.30 uur bieden zij op 1 januari alle Moergestelnaren en iedereen die dat verder wil de mogelijkheid om elkaar het beste toe te wensen voor 1983. De Nieuwjaarsontmoeting vindt plaats in Café-Rest. de Brouwer. De clubkastelein heeft ervoor zorggedragen dat vanaf 13.30 uur een sfeervol orkest deze nieuwjaarsdag tot een gezonde vrolijke start zal doen uitgroeien. Een goed begin van 1983 wordt dus: 12.30 - 13.30 uur Receptie ”Den Boogaard” 13.30 - ’’Nieuwjaarsontmoeting bij ”De Brouwer” U prettige feestdagen toewensend onder het motto ’’Allin gaoj ut nie”. Het bestuur van C.V. De Pierewaaiers

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 9