NIEUWJAARSRECEPTIE voor alle vrienden en bekenden van Linschoten Schoenen I Jl» Met open oog door de natuur door G. Kuijpers I I i I WIJ WENSEN EENIEDER PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 1983! Moergestel van 11.00 tot 14.00 uur H I kW Zaterdag 1 januari in Café-Zaal ,,’t Stokske" te De Vurhaai heej wir wé! 1 I De verenigingen van 't Stokske houden I 1 I 'I i Muzikale opluistering: Duo Graard van de Weijdeven Jan Habraken met gastsolisten buurt van dit gehucht stond vroeger een oude boerderij met de naam Tour de la femme, deze laatste naam is ontstaan doordat de franse sol daten hier het nodige plezier vonden met de een of andere Oirschotse deerne, die daar rond 1800 gewoond moet hebben. i I uitkomst was. Tenslotte het verhaal van Tinus- se: Er woonde vruuger iemand langs de Oude Grintweg in ’n zeer oud boerderijtje. De ’’mu ren” waren gemaakt van fïtselstek, dit zijn dunne wilgentakken aan weerszijden bestreken met kalk en leem, na verloop van tijd valt de kalk eraf. De bewoner sliep met z’n vrouw ach ter de poreuze wand waar de gaten inzaten en de takken doorstaken. Kwajongens staken we- leens met ’n stok door de ’’muur” wanneer de bewoner en z’n vrouw in bed lagen. En dan hoorden ze de boer roepen: ”Mien schuif op, want de fïtselstek stikt onder in munne rug”. Kunt U geloven dat ik bij zo’n volk graag ga buurten? Je steekt er nog eens iets op. No. 76 De omgeving van de Oude Grintweg Jan van Hout, in Oirschot beter bekend onder de naam van ”Jan de Gast” is iemand die door zijn eenvoudige wijze van vertellen op mij een grote indruk heeft gemaakt. Hij is geboren en getogen in de Lopense straat midden in de Mortelen. Als geen ander kent hij de geschie denis en betekenis van allerlei veldnamen (ook wel toponiemen genoemd) in deze oerbrabant- se streek. Jan kan er uren over vertellen. Het gebied ”de Mortelen” dat tegenwoordig gepromoveerd is tot een ’’landschapspark” (men wil deze omgeving bewaren zoals deze nu is), is een streek die bij uitstek geschikt is om te wandelen of om er met de fiets op uit te trek ken. De weilanden, velden en akkers hebben hier nog allerlei vormen en ze zijn bijna allemaal omwald met een rijke struikvegetatie van el zen, eiken, berken, en vooral hazelaar en es sen. De percelen zijn over het algemeen klein van oppervlakte en er zijn ook veel hoogtever schillen te zien. Een halve meter hoger of lager kan een weiland in een natte winter soms tot een echt moeras maken. De hoofdweg, ge naamd de Oude Grintweg, doorkruist dit ge bied van Oirschot tot Boxtel. De weg is 10 km. lang, hij begint bij het pakhuis van ”de Boe renbond” in Oirschot en hij eindigt bij het café-restaurant ”de Ceulse Kaar” gelegen aan de Boschdijk tussen Boxtel en Liempde. Waar nu de Ceulse Kaar is, was vroeger het gehucht Klein Laar Liemde, wat een historisch akker- dorp is geweest. De naam ’’Oude Grintweg” is al eeuwen bekend, volgens Jan van Hout moet het vroeger een bijzonder slechte baan geweest zijn, met veel kuilen en gaten en waarschijnlijk hebben ze deze weg weleens gerepareerd met grint en kiezel, vandaar de naam Oude Grint weg. In 1939 is men begonnen deze weg te verhar den, er is altijd veel verkeer geweest. Omdat Oirschot vroeger een vrijheid was, was er elke eerste dinsdag van de maand een markt, nu trouwens nog, daar werd vee, graan, zelfs hop verhandeld, Oirschot bezat nl. 4 brouwerijen. Men kan duidelijk zien waar vroeger bewoning is geweest langs de weg. De bochten zijn ont staan omdat men om de bestaande huizen heen moest of om bebouwde grond, of de weg liep van boerderij naar boerderij. De Oude Grint weg wordt pas een rechte weg na het café van Mieke Vingerhoets, richting Boxtel, na dit punt is er vroeger geen bewoning geweest. Wij kennen in Moergestel een zelfde voorbeeld, de Oirschotseweg kent ook veel bochten tot een stuk voor het café ”de Vier Winden”, daarna is hij recht tot Spoordonk. Oudere Moergestel- naren hebben mij verteld dat waar het rechte stuk begint inderdaad vroeger een niemands land was, het was nl. een groot heidegebied. Aan weerszijden van de Oude Grintweg liggen verschillende gebieden met prachtige histori sche namen zoals de Rotten, de Eggheldonk- sesteeg, de Fransman, Tour de la femme, de Breemt, de Ketters, 't Tregelaaren tenslotte d’n Bebbelaer. Van verschillende namen kennen we de oor sprong b.v. de Rotten waar verschillende men sen ieder een stukje grond bezaten, Egghel- donk is afgeleid van Eggel wat bloedzuiger be tekent en de Eggheldonksesteeg was daar een kweekplaats van. Op De Breemt groeide vroe ger veel brem wat weer werd verzameld als voer voor de geiten. Ketters betekent zeer slechte grond. De Fransman daar zouden de le gers van Napoleon over getrokken zijn. In de In de loop der eeuwen heeft de weg vele café’s gekend, heden zijn er nog vijf. Het bekende café ”de Bocht” met een cam ping. Mieke Vingerhoets, wie heeft daar nooit van gehoord, men kan er niet dronken worden want volgens Mieke moet de dorst over zijn na 3 of 4 flesjes Oirschots Kroon bier. Er komen bij Mieke, die reeds over de tachtig is, buiten gewoon interressante mensen die wel zo Bra bants zijn en zoveel te vertellen hebben dat men er boeken over zou kunnen schrijven. Dan café ”de Schutskuil” waar een driegemeente-punt is, nl. Boxtel, Liempde en Oirschot. Hier vindt men volop gelegenheid voor allerlei veldsporten en er is een grote vis vijver. Café ”de Jachthoorn”, met een prach tig terras en tenslotte ”de Ceulse Kaar” waar het voor de inwendige mens goed toeven is. Het is duidelijk dat in zo’n gebied vele verha len en legendes leven. Maar één gruwelijk verhaal berust op werke lijkheid. Het gaat terug tot juni 1838. Het was in die tijd dat de 16 jarige Giovanni Castione als marskramer trok van stad tot dorp. Zo heeft hij ook Oirschot aangedaan. Hij had goede zaken gedaan met de verkoop van lijsten en prenten. Hij had gegeten in een of andere uitspanning en is toen bespied door zijn toe komstige moordenaar. De moordenaar in spé zag dat hij het nodige geld bezat. De naam van de moordenaar was Willem Zoeren, hij was ge boren in Arnhem en had al verschillende keren in het gevang gezeten, hij was 20 jaar. Ze zijn op 4 juni samen opgetrokken richting Boxtel. Halfweg hebben ze gerust, de jonge Italiaan dutte een beetje in en de moordenaar sloeg hem met een stuk hout hard op het hoofd. Hierna heeft hij hem in het water ge gooid en zolang onder gehouden tot hij ver dronken was. Willem Zoeren is gevlucht en heeft een dag la ter zijn schulden betaald waarbij verdenking rees. Hij is opgepakt en naar den Bosch af ge voerd waar hij gevangen werd gezet. Hij heeft in den Bosch terecht gestaan en is veroordeeld voor moord met voorbedachte ra de. Hiervoor zou hij opgehangen worden. De moordenaar bleef ontkennen en het vonnis werd vernietigd door de Hoge Raad. Hij werd in mei 1939 door het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland opnieuw schuldig verklaard aan moord en diefstal, maar niet met voorbe dachte rade, maar werd wederom ter dood ver oordeeld. De moordenaar heeft veel spijt be tuigd, heeft diverse gratieverzoeken gericht aan Koning Willem I, maar het mocht niet ba ten. Op 26 november 1839 werd hij te Arnhem op gehangen, in welke stad, zo eindigt de bloemle zing, hij juist 21 jaren tevoren het eerste le venslicht had aanschouwd. Sindsdien heet de plaats van de moord het Kin- derbos en een eenvoudig houten kruis lans de Oude Grintweg geeft aan waar de gruwelijke moord heeft plaatsgevonden. Langs de Oude Grintweg vindt men ook een oud kerkhof. Het kerkhof ligt rechts van de weg van Oirschot naar Boxtel, net voor café ”de Schutskuil”, van de familie van de Moos- dijk. Dit is de begraafplaats van de familie van Coehoorn Baron de Gerard de Millet. Deze adelijke heren die daar begraven liggen waren vroeger eigenaar van het landgoed ’’Heere- beek”. Het was een echt militaristische fami lie. Denk maar aan de Menno van Coehoorn- kazerne; die naar een van deze heren is ge noemd. De familie heeft ’’Heerebeek” in 1860 in bezit gekregen. Voor 1800 (de franse tijd) was Heerebeek eigendom van de Karthuizer monniken, een orde uit Frankrijk, deze orde komt in Nederland niet meer voor. Er heeft ook een kasteeltje gestaan dat omgracht was. De prachtige boerderij die thans nog te zien is is een overblijfsel uit die tijd. Ik heb al vaak ge zegd: Heerebeek is het mooiste gebied van midden Noord Brabant. De enorme rijkdom aan zeer veel verschillende bloemen, struiken en bomen is ongeëvenaard. Het is waarlijk een paradijs, ook voor de tien tallen zeldzame vogels die daar voorkomen. Thans is Heerebeek in bezit van de stichting ”Het Noord Brabants Landschap” evenals een groot gedeelte van de Mortelen. Om nog even terug te komen op de prachtige verhalen rond de platte buis in het cafeetje van Mieke Vingerhoets de volgende annecdote: Willem zei: ”ik ken unne mens, die is zo deftig getrouwd, dat men zegt: daar hedde mevrouw wir met Piette. Je kon aan Piette zien hij deed net of hij er een bietje schrif van z’n vrouw had”. En Peerke vertelde een kort verhaal over Hannes die ge trouwd was met Ciska. Peerke zi dat Hannes verteld had dat Ciske niet goed zag en hoorde waarop Hannes zei dat dat een uitgesproken -K 11 i m Op 6 januari willen wij graag alle kinderen uit onze buurt, die nog op de basisschool zitten mee laten doen met Driekoningenzingen. Wij zullen nog niet alles verklappen maar wij vragen nu alvast om in de kerstvakantie al te gaan werken aan de voorbereidingen. Dat wil zeggen: een liedje maken en instuderen met b.v. het bespelen van een muziekinstrument of met bellen of een zelfverzonnen instrument waarmee je muziek kunt maken, kleding uit zoeken en in orde maken en zorgen dat alles netjes en schoon eruit ziet, kroontjes maken en lampionnen, en misschien weet je zelf nog wel andere leuke ideeën voor het Driekoningen zingen. Er zal voor alle kinderen een prijs zijn maar de kinderen die het meest hun best heb ben gedaan krijgen natuurlijk de mooiste prijs! Dus doe allemaal goed je best! Wij reke nen er op dat alle kinderen meedoen en dat wij veel prijsjes moeten kopen. Jullie moeten je gaan opgeven vóór 31 decem ber bij Ans van Elderen, Oisterwijkseweg 6 je weet wel, waar jullie dit jaar hebben gerepe teerd voor het feest in juni. Je moet dan bij Ans een briefje inleveren met je naam en met welke andere kinderen je samen gaat zingen. Ga maar gauw naar Ans voordat je het vergeet en dan aan de slag!! Snert-Driekoningen-zoektocht Na het succes van het vorig jaar willen wij ook dit jaar weer een snert-tocht houden op 7 janu ari (vrijdagavond). Deze tocht zal, zoals de aanhef al doet vermoeden in het teken staan van Driekoningen. Wij willen alle Vurhaaile- den vragen deze avond hiervoor vrij te hou den. Want dit mag LI niet missen! Het wordt weer een spannende tocht vol verrassingen, humor en sensatie! Hebt U familie of vrienden die graag willen kennismaken met de traditio nele Vurhaai-snerttocht? Dat kan! Want intro- ducees zijn ook welkom! Om de kosten enigs zins te dekken zijn wij genoodzaakt iedereen 1,50 inschrijfgeld te vragen. Laat dit echter geen beletsel zijn, want wat U hiervoor krijgt is het tienvoudige. Wilt U zeker zijn van deel name geef U dan alvast op bij: J. van den Heu vel Oisterwijkseweg 57 maar voor 31 december. P.s. In verband met driekoningenzingen van de de kinderen vragen wij mensen die bereid zullen zijn om te jureren. U krijgt dan een deelname formulier waarop U de puntenwaar dering kunt invullen van de groepen die bij U aan de deur komen zingen. Ook hiervoor graag opgave aan een van bovenstaande adres sen voor 31 december. Ter verduidelijking vermelden we nog dat de opbrengst van het Driekoningenzingen zal worden afgedragen aan de werkgroep M.O.V. Bestuur De Vurhaai. PAGINA 17 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 16 l i Biljartvereniging 't Stokske; Voetbalvereniging 't Stokske, Politiehondenver. De Veiligheid, Gilde St. Sebastiaan en Barbara, Handboogvereniging, Voetbalverenigingen Boerenbond r BURG. BARDOELSTRAAT 32 - MOERGESTEL 1 1 M 'Hl aks 1 uien i$ vcswsoc» JOH. CASTIONE uum issa ouo it ;i»ch <,e» -rt rnoMosruo ih rune BIC .VOOR Pt ZIEL

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 17