Tips voor de tuinliefhebbers KERST BOMEN en diverse Wim illems 'j f kerstbenodigdheden PbANTENKWEKERkJ CAFÉ REST. DE BROUWER 2 Hors d'Oeuvre Huzarensaladef 5,- p.p. i| hI Hors d'Oeuvref 17,50 p.p. j Russisch eif 7,^ p.p. j 'i Bestel tijdig uw Kerst-, Oudjaars- en Nieuwjaars-schotels ^^Gmt^sorterin^ f 10,- p.p. f Hors d'Oeuvref 12,50 p.p. S Namens de tuincie ÜS> 5? A. Aanleg van een nieuw gazon B. Onderhoud van het gazon C. Tips voor de tuin Schoolstraat 2a Moergestel L Telefoon 04243 - 3162 Bestellingen voor Kerstmis uiterlijk t/m 21 december M Bestellingen voor Oud- en Nieuwjaar uiterlijk t/m 28 dec. -- A: AANLEG VAN EEN NIEUW GAZON Het zaaien van lupinen, die men als groenbe- mester vóór de bloei één steek diep onderspit, is een goed begin. Ook stalmest brengt meer (regelmatig verdeeld) op deze diepte in! Goed omspitten, goed bemesten, goed vlak leggen, goed inzaaien en inharken en daarna goed intrappen. Zorg vooral dat de grond goed vlak ligt; kuiltjes in het gazon zijn hin derlijk bij het maaien en krijgt men niet ge makkelijk meer weg. 1. Zaaizaad: 2 kg. zaaizaad per 100 m2 heeft men nodig. Er zijn allerlei mengsels in de han del. Een simpel en goed mengel voor een gazon dat nogal belopen wordt is b.v. 50% fiorin met 50% roodzwenkgras. Gazonzaad kost rond de 15,— per kg. 2. Inzaai: Zaai eerst altijd de randen aen hoek je dubbeldik in en daarna het middenstuk. Zorg altijd dat je wat zaad overhoudt voor eventuele bijzaai. Al het zaad krijg je er niet ingeharkt en inge trapt, niet erg: wat blijft liggen, is voor de mussen. 3. Vochtig houden: Houdt de oppervlakte vol doende vochtig. Dat is nodig om het gras er na een dag of 10 op te hebben staan. Bovendien waait grond en gazonzaad dan minder gemak kelijk weg en gaan de vogeltjes niet in de losse grond liggen ’’vluggen”. Sommige mensen leggen de inzaai onder 't plastic. B. ONDERHOUD VAN HET GAZON: 1. Bemesting: Het verdient aanbeveling in 't voorjaar een ‘/i ons thomasslakkenmeel per m2 te strooien. Slakkenmeel bevat veel kalk, fosfaat en een goede start van het gazon en daarnaast een reeks van nevenelementen die de plant nodig heeft. Van slakkenmeel is bekend dat het een goede graszode geeft. Tegenwoor- diug is slakkenmeel ook in korrelvorm ver krijgbaar, hetgeen wat prettiger zaait. Een Vi ons kunstmest is een luciferdoosje vol. Omgerekend kan men ook zeggen 1 kg kunst mest per 20m2 gazon. Daarna geeft men b.v. in mei, juli en septem ber nog 3 keer een N.P.K.-meststof. 12-10-18. Maaien: Probeer het gazon kort te houden. Het blijft dan constant groen, maait gemakke lijker, verbrand niet en als men enkele ke ren per week maait hoeft men het gras niet weg te harken. En blijft daardoor het gazon beter open (luchtiger!). Maait men lang, dan moet men het gemaaide gras opharken, anders wordt het gras eronder geel, ontstaan sterke kleurverschillen en is de kans op verbranding bij scherpe zon groot. Als er veel mos in het gazon staat, bestaat de kans dat de handmachine gaat ’’knauwen” d.w.z. dat er tussen trommel en mes plukjes mos ko men te zitten. Het gevolg daarvan is dat er ook taaiere grassprieten blijven staan: de gazon maaier is dan niet meer goed afgesteld! De trommel moet zo kort tegen het mes staan, dat ze elkaar als het ware raken: er mag maar een velletje krantenpapier tussen kunnen. 3. Onkruid in ’t gazon: Het meeste onkruid verdwijnt vanzelf door het maaien. Weegbree en paardenbloemen moet je diep uitsteken. Klaver verdwijnt uit ’t gazon door voldoende stikstof (N) te strooien. Onkruid kan men bespuiten met M.C.P.A. Dit is een groeistof, die vooral het onkruid kapot laat groeien. Het gazon lijdt er evenwel ook wat van. Denk daarom aan de gebruiksaanwijzing en spuit daar waar onkruid staat! Mos in 't gazon Mossen groeien op plaatsen, waar een hoge luchtvochtigheid is, dus vaak op plaatsen in de schaduw. Mossen hebben graag wat zuurdere grond, die bovendien wat dicht zit. Daarom is goed bekalken voor de in zaai en een regelmatig openhouden (door er met de riek gaatjes in te prikken) erg belangrijk. vele malen hun eigen gewicht aan voedsel! De emelten zijn de larven van de larven van de langpootmug. Ze zijn gemakkelijk met chemi sche middelen te bestrijden. Op de boeren bond zijn middelen verkrijgbaar. C. TIPS VOOR DE TUIN Eternieten en betonnen schalen: Ze komen steeds meer als plantenbak in ge bruik. Het risico is echter groot, dat bij voch tig weer, de planten tot hun nek toe in het wa ter komen te staan en gedoemd zijn te ster ven. Het is daarom aan te raden om er wat gaatjes in te boren, zodat het overtollige vocht weg kan en de plantenwortels voldoende zuurstof (lucht) krijgen. Zorg echter dat de planten in de zomer bij droogte toch voldoen de water krijgen! Zorg bij aanleg van bestrating a. dat de bestratingsvorm past bij de vorm van de tuin b.v. bij een ronde vorm v.d. bestrating, past de ronde vorm van de tuin enz. b. dat je bestrating doelmatige looplijnen aan neemt, want anders loopt men binnendoor over de planten c. dat de gebruikte materialen passen bij de tuin en gebouwen b.v. kleine stenen, balken, palen bij een kleine tuin enz. Vijvers in de tuin kunnen erg mooi zijn. Drie punten: a. houdt het water helder, door er een stuk hout van een verse eik in te leggen b. Pas op voor kleine kinderen. Het zou de eerste keer niet zijn dat er een kind in verdrinkt. c. zorg dat alle hoeken en gaatjes aan de bui- tenlant goed met grond worden aangevuld (aangespoeld. Zorg dat een pergola naar 2 kanten toe ver binding heeft. B.v. van de garage naar de schutting. Anders is er geen aansluiting en wordt een geheel onderbroken en verbroken. 3. Potplanten en containerplanten moeten altijd witte wortels hebben, uitgezonderd de heideplanten Containerplanten kun je 't hele jaar door planten. Je moet wel de containerpot of plastic zak verwijderen voordat je plant. Strakke gazonkanten kan men verkrijgen door langs een rechte lat op plank, het gazon met een scherpe, roestvrije kantensteker af te steken. Komen er grove sprieten in het gazon voor dan is de gazonmaaier niet goed afgesteld! Een goede plant voor een schaduwhoek is de knolbegonia. Na het rooien laat men de knollen een dag goed drogen, je kunt ze tot in het voorjaar dan goed bewaren in tuinturf. Knollen zijn altijd in stukken te snijden om er meer te krijgen. De snijvlakken (wonden) moeten goed drogen. Dit kan door ze in de si garenas of sigarettenas te dompelen. Groenblijvende planten zoals coniferen, ge ven ook in de winter kleur aan de tuin. Leg stepstones (stapstenen) altijd wat lager als het gazan. Je houdt dan rechtere kanten en het gazon maait gemakkelijker. Rozen kun je in het najaar op 40-50 cm hoogte snoeien. Dan in het voorjaar op 10-15 cm hoogte. In de bloei knipt men de bloemstengel terug op een vijfblad. Een blauwspar past vaak in ’t gazon. Zoek altijd een exemplaar uit met een rechte kop en met maar 1 kop! Kuiltjes in ’t gazon zijn weg te krijgen door er om de 14 dagen een 16 cm zand in aan te brengen. Narcissen kun je jaren op dezelfde plaats la ten staan. Markeer de plaatsen waar bollen of knollen staan. Dit kun je doen met stokjes (stukjes lichtleiding!) of met plantjes ertussen (afri- kaantjes, alyssum b.v.). Tulpen zijn alleen maar op dezelfde plaats terug te brengen als men de bovenste 6 cm. grond eerst verwijderd en daarna nieuwe grond in de plaats brengt. Iedere bol stop men met zijn bovenkant 2x zo diep onder de grond, als de bol zelf groot of lang is. Geraniums en fuchsia’s kan men overhouden door ze in te graven in turfmolm. Bessen van de vuurdoorn e.d. zijn moeilijk tegen vogelvraat te beschermen. Wie van plan ten houdt, beschermt ook onze mooie vogels! Lapmiddelen zijn: spuiten van haarlak, het spannen van zwart garen, het strooien van een soort ’stinkkorrels”, die voor de vogels een onaangename lucht verspreiden, spuiten met mesurol (slakkenmiddel) zou goed helpen. Een net met fijne mazen erover zou een af doend middel kunnen zijn. Heideplanten plant men in tuinturf minstens in groepjes van 3 bij elkaar. 4. Enkele planten voor in de heide-tuin - crocussen in groepjes tussen de heide - azalea’s. Wees voorzichtig met de snoei ervan - rodeodendrons (in dwergvorm!) - Eichaenantus campanulata - magnolia stellata: en kleinere vorm van de tulpenboom Wat klimplanten tegen muren, regenpijpen, pergola’s en in bomen: - de groene klimop en de bonte klimop. Blijven bij niet al te strenge winter hun blad behouden - de kleinhortensia, die op de Noordkant bruikbaar is - de bruidsluier: groeit verschikkelijk hard (tot 15 m. per jaar!). In het voorjaar na de vorst flink snoeien tot een !6 meter boven de grond. In het groeiseizoen eens rustig het snoeimes erin! - de campsis radicans (de trompetklimmer). Een rustige goed groeier, die wel persé in de zon moet staan, om veel bloei te krijgen. - de lonicera of kamperfoeli - de vele clematis soorten Wat 2-huizige planten: Er zijn plantensoorten waar op de ene plant de vrouwelijke bloemen groeien (besdragers) en op de andere plant de mannelijke bloemen (dragen dus geen vruchten!). Bekend is dat bij de aspergeplanten. - De skimnia plant men dus enkel bij elkaar. - De bladhoudende gele en groene hulst. Koop dus een vrouwelijke en hoop dat er in de buurt een mannelijke hulst staat - De duindoorn: De vrouwelijke plant is mooi vanwege zijn vruchten, die de vogels lang laten hangen (moeten rijpen) De volgende keer gaan we het snoeien wat na der bekijken. Mos is te bestrijden bij mosdoder. Dit middel bevat in hoofdzaak ijzersulfaat. Als je dit in 't voorjaar, als het gras begint te groeien strooit, dan wordt het mos helemaal zwart. Je hart het er maar flink uit en je bent er voor een jaar vanaf! Heksenkringen in het gazon Soms komen er in ’t gazon plotseling kringen voor, waar het gras wat donkerdergroen van kleur staat. Dit wordt veroorzaakt door een grondschimmel. Deze schimmel heeft natuur lijk voedsel nodig. Daarom moet hij naar bui ten uit uitgaan breiden! Niet naar het middel punt toe!) Het gras staat er vaak wel wat ijler. Deze schimmel is natuurlijk moeijlijk uit de grond te krijgen. Maar gelukkig groeit hij na een aantal jaren vanzelf het gazon uit. De grond van de kring zodanig verwijderen (en nieuwe erin brengen) dat de hele haard is weg- genomenj, is bijzonder moeilijk. 6. Emelten en uitnaaiden in het gazon: Vooral in pas ingezaaid gazon vreten ze graag de jonge sprietjes af. Ze zijn zeer schadelijk. Het is bekend dat alle larven van insekten, vreetgrage beestjes zijn. Ze verslinden per dag Huid en haar horen bij A elkaar. Voor uw haar kon U reeds bij ons terecht. Ruimtegebrek weerhield ons in het verleden om iets aan kosmetika te doen. Nu, in onze uitgebreide salon, hebben we ruimte gereserveerd om kosmetika te etaleren. Wij vinden het dan ook fijn dat wij als officieel depot van Ellen Betrix zijn ingeschreven. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 PAGINA 11 '-S5 A f SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL. 04243 - 1442 Ellen Betrix heeft al zijn produkten duidelijk en overzichtelijk gerangschikt volgens de verschillende huidtypen, daarnaast behoren modieuze make-up-preparaten en de kompiete hand- en nagelverzorging tot de schoonheidsverzorging van Ellen Betrix. Verschillende produkten zijn in geschenkverpakking bij ons verkrijgbaar, terwijl U bij ons bovendien terecht kunt voor after-shave e.d. huzarensalade, gevuld ei, asperges met ham, hollandse garnalen, noorse garnalen, haring, zalm 4- garnituur. Ter introduktie zijn diverse gratis monsters en testers aanwezig! f Rootven 11 Moergestel Telefoon 04243 - 1360 ei, asperges met ham, sardines garnituur. j huzarensalade, gevuld ei, asperges met ham, hollandse garnalen, gevulde tomaten, gerookte paling, mosselen, x zalm, haring, gerookte zalm en paté j huzarensalade, gevuld ei, asperges met ham, sardines, zalm, noorse garnalen garnituur. i huzarensalade, gevuld ei, asperges met ham, hollandse garnalen, gevulde tomaten, gerookte paling, mosselen, haring, zalm garnituur. 'K

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 11