4.50 't Draaiboompje Wens kaarten KERSTFEEST 995 CHRIST SMULDERS Met open oog v door de natuur door G. Knijpers s B.H.'s VERSE KABELJAUW FILET Leuke blouses en truien LOUIS V/D MEYDENBERG Slips van Sloggi en Ten Cate Parachutespringen in No. 90 WW’ Iedere zondag disco! I «f! Deze week: (kleine) 500 gram vanaf Tevens voetbalveld te huur. De zaal voor bruiloften en partijen. 10 voor 130 25 voor 125 50 voor 120 75 voor 115 100 voor 110 incl. standaard tekst in for maat 10 x 15. Tekst: 1. Prettig Kerstfeesten Voorspoedig Nieuwjaar 2. 'n Voorspoedig 1983 - Negatiefformaat: kleinbeeld - Meerprijs afwijkende tekst: f 10.- De onderkant van het nest is zo dun dat men vanaf de grond eieren kan zien liggen. Het mannetje brengt het materiaal en het vrouwtje verwerkt het. De vier a vijf lichtgroene eieren worden door beide ouders bebroed. De broed- volendammer vishandel Voor 'n sfeervolle kerst Oisterwijk t/o RABO-bank Op woensdag 22 december 1982 wordt er in het Kultureel Kaffee No. 90, Vloeiweg 90 in Oisterwijk (tegenover de sporthal) een avond georganiseerd die in het teken staat van para- schutespringen. Op deze avond kun je alles te weten komen over deze fascinerende sport. Je zult er dan ook achterkomen dat ook jij het kan. ’n Opleiding A-brevet duurt trouwens maar 2 dagen. Vele mensen denken dat ’t een sport is jonge vogels en zoogdieren, o.a. muizen, mol len, ratten, jonge konijnen, jonge fazanten, waterhoentjes en ander klein waterwild. De vogel pakt de prooidieren met de snavel maar spietst deze er niet aan zoals andere vogels wel doen. In de paartijd die van februari tot juni duurt vinden er ingewikkelde balshandelingen plaats, zowel op de grond, in de lucht als hoog in de bomen. Ze bewegen erg veel met hun kop en nek en ze klappen vaak met hun snavel. Ook een kenmerk is dat reigers in de balstijd van kleur veranderen, snavels en poten worden soms rood in momenten van opwinding. Het nest van de blauwe reiger is een zo goed als permanent bouwsel, hoog in de toppen van de bomen. Vaak zullen de afmetingen van het nest elk jaar toenemen totdat tenslotte het nest zo zwaar wordt dat het tijdens een flinke storm uit de boom waait. Als ze een nieuwe nest be ginnen is de breedte ongeveer een halve meter. Ze gebruiken flinke takken die slordig naar buiten steken en van binnen is hun verblijf be kleed met dunne twijgen en graswortels. duur verschilt van vierentwintig tot achten twintig dagen. De uitgekomen jongen bezitten dons en ze hebben op hun kop borstelige pun ten die recht overeind staan. Ze verblijven on geveer 7 a 8 weken op het nest. Tot slot nog een merkwaardig verschijnsel bij reigers. Soms vindt men langs waterkanten een slijmachtige substantie, wit-grijs van kleur. Onderzoekingen hebben aangetoond dat dit braaksel is van reigers die kikkers hebben ge geten en de voortplantingsorganen van de vrouwelijke kikkers niet kunnen verteren. Men noemt dit vreemde verschijnsel heksensnot, waarschijnlijk ontstaan in de tijd dat men dacht dat er heksen bestonden; die regelmatig verkouden waren. voor, b.v. bij het Naardermeer en de Oost- vaarderplassen in de Flevo-polder. Blauwe rei gers zijn majestueuze vogels die wel 90 cm. groot kunnen worden. De vlucht van deze rei ger is elegant en bedaard met kalme vleugelsla gen. Ze vliegen met gestrekte poten en met tus sen de schouders getrokken kop en nek. Dit vliegbeeld is zeer karakteristiek. De kleur van de blauwe reiger is in hoofdzaak grijs (waar de naam blauwe reiger vandaan komt is voor mij een raadsel). Ze bezitten verder een witte hals en kop met een zwarte kuif. Het geluid dat ze produceren lijkt een beetje op dat van een hese kraai. Reigers hebben op hun borst en achter bij hun bovenbenen z.g. poederveren. Deze poederveren vergaan voortdurend tot stof en worden gebruikt tot een soort veerdroogpoe- der. De reiger wrijft als hij gegeten heeft, (zijn veren zijn dan vaak vet geworden door het eten van vette vis) het poeder met zijn snavel in zijn veren en kamt het met zijn middelste teen van zijn klauwen weer uit. Deze grote teen lijkt een beetje op een kammetje, er zijn kleine inkepingen in. Dit soort poederverren komt maar bij enkele vogelsoorten voor. Reigers geven bij hun eten de voorkeur aan allerlei soorten vis, maar ze kennen toch een gevarieerd menu, zoals, kik kers, wormen, slakken, schaaldieren, zelfs nr. 75 de blauwe reiger Er zijn in Noord-Brabant slechts vier plaatsen waar reigers hun broedplaatsen hebben. Ze zijn te vinden in het Mastbos, in de buurt van Breda, tussen Aalst en Valkenswaard, in de di- rekte omgeving van de golfvelden, bij het dorpje Waspik, in het natuurgebied ”de Dul- fer, waar een eendenkooi is gevestigd en tenslotte de grootste concentratie, van soms wel 400 nesten, bij kasteel Maurick in Vught. Een enkele keer komt het voor dat een rei- gerspaar in zijn eentje broedt, maar dat blijft een buitengewone zeldzaamheid. De laatste jaren lijkt de reigerstand weer iets te zijn toegenomen, men moet dit toeschrijven aan de overwegend zachte winters van de afge lopen jaren. We kunnen ook waarnemen dat de reigers veel meer in woonkernen te zien zijn, regelmatig komen er meldingen dat men ze bij een vijvertje, dat praktisch midden tus sen de huizen ligt, heeft gezien. Dit verschijn sel komt bij vogels meer voor, o.a. bij merels, lijsters en zelfs bonte spechten verschijnen meer in de bewoonde wereld dan zo’n 20 tot 30 jaren geleden. In onze omgeving hebben we nagenoeg alleen te maken met de blauwe reiger. Andere reiger- soorten zoals de purper en de kleine zilver rei ger komen in ons land maar op enkele plaatsen voor waaghalzen, stuntmannen en ander raar volk. De avond is dan ook als volgt ingedeeld: om 20.30 uur vertelt een ervaren parachutist van het bekende demonstratieteam ’’Texel” wat over de geschiedenis en de opleiding, en daarna volgt een spectaculair filmpje over een oplei ding A-brevet. Na de film is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarna volgen enkele echt spectaculaire films over de vrije val, ’t relatieve, ’t springen van rotsen etc. Tot slot is er gelegenheid om verschillende type chute’s van wat dichterbij te bekijken en zoals gebruikelijk in de parawereld ’n glaasje bier op de goede afloop te drinken. - Bij onderstaande prijzen is 'n evt. opname niet inbegrepen. - Let op de prijs: nergens zo goedkoop; Bij aankoop 'n luxe verjaardagskalender kado "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PAGINA 5 Een goed adres voor een lekkere haring, warme gebakken vis en alle soorten verse vis. GEMULLEHOEKENWEG 11 OISTERWIJK TELEFOON 04242 - 82344 's-Maandags op de markt, 's-woensdags en vrijdags bij Groentehal Crisje Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421 - HILD1-MOERGESTEL TEL.04243-1315

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 5