CYCLAMEN 5.50 8.50 20.- Im Willems uit eigen kwekerij Blenzo Louis v/d Meijdenberg Damespantoffels en muilen S.V. Roef! Handbal Audacia-nieuws a Audacia herstelt zich sportief tegen Gudok De Moergestelse Buurtschapsnamen: Vinkenberg en Hild Ponyclub F.E.V.I.O.R. I I SURPRISETIP!! PLflNTENKWEKERkJ frertoRint SNOWBOOTS In Moergestel hebben wij elke week speciale aanbiedingen! M/V LINSCHOTEN SCHOENEN ,1 if OOH... KOMEREENS KIJKEN. o-o volendammer vishandel 5 o Grote sortering DROOGSTUKJES nu alle modellen en maten Jaloezie, chantage, intriges en krokodilletranen, nu gewoon aan de huiskamertafel. Want het Dallas Familiespel brengt gegarandeerd het „slechtste” uit elk van u naar boven. U krijgt het Dallas Familie spel gratis bij de Presto Print fotovakman. Maar, alléén als u bij hem een fotorolletje laat ontwikkelen en afdrukken. Als dat met naar chantage ruikt wt tarnde- spet SU 4 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 PAGINA 5 per stuk NATUURLIJK DOEN MAAKT FLEURIG EN GROEN SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL. 04243 - 1442 43e minuut wist Gudok toch nog 1-2 te scoren, waardoor de laatste minuten toch nog span nend werden. Uiteindelijk werd het een alles zins verdiende 1-2 overwinning voor Audacia, die daardoor toch in de race blijven voor het kampioenschap. A.s. zondag staat ons de thuiswedstrijd tegen nieuwkomer R.A.C. uit Rijen te wachten. Wij hopen, en rekenen erop, dat weer vele supporters ons hun steun zullen betuigen. Uit: De kleine Meijerij. 2-1 1-1 Een goed adres voor een lekkere haring, warme gebakken vis en alle soorten verse vis. GEMULLEHOEKENWEG 11 OISTERWIJK TELEFOON 04242 - 82344 's-Maandags op de markt, 's-woensdags en vrijdags bij Groentehal Crisje Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421 Burg. Bardoelstraat 32 Moergestel Zondag 21 november j.I. nam onze club deel aan een rayonwedstrijd die werd gehouden in Berkel-Enschot. De prijswinnaars van onze club waren: Klasse M: Dries Roefs met Woldbergs A. Ie prijs. Klasse LI. Hanneke Ketelaars met Otello 2e prijs Klasse B2: Miriam van Velthoven met Saoed 5e prijs. Afgelopen zondag werd in Esbeek een sprin- concours georganiseerd. Zowel Ardi Rijnen met Reinaert als Herrie Rijnen met Gain be haalde aldaar een 3e prijs. Prijswinnaar proficiat. Ondanks de schorsingen van W.v.d.Wouw en G. Antonis, en de disciplinaire maatregel die trainer N. Hoek had genomen ten opzichte van P. Habraken, wist Audacia deze wedstrijd toch tot een goed einde te brengen. In de eerste helft was het een goed op en neer gaande wedstrijd, waarbij Audacia technisch het betere van het spel liet zien. Ondanks de wederzijdse kansen bleef de ruststand, 0-0. Na rust werd van Audacia-zijde de wedstrijd nog energieker aangepakt, maar alles bleef binnen de sportieve grenzen. 3-1 3-2 2-4 0-4 0-4 1-5 1-4 3-1 1-4 6- 9 12-12 12-13 16-11 6- 8 1- 2 2- 4 2- 11 14- 0 1- 1 1- 5 3- 0 1- 1 DALLAS Uitslagen zondag 28 november: Gudok - Audacia Audacia 2 - RKTVV Sarto 7 - Audacia 3 Audacia 4 - Gudok 4 Sp.’t Zand 6 - Audacia 5 Audacia 6 - Velocitas’31 7 Sp.’t Zand 8 - Audacia 7 Audacia 8 - Sp.’t Zand 9 Programma zondag 5 december: 14.30 uur Audacia - R.A.C. 14.30 uur Nieuw Kuyk 2 - Audacia 2 12.00 uur Audacia 3 - Taxandria 12.00 uur Jong Brabant 5 - Audacia 4 12.00 uur Audacia 5 - Set 5 14.30 uur Oisterwijk 5 - Audacia 6 10.00 uur Audacia 7 - Taxandria 9 11.30 uur Zigo 9 - Audacia 8 Audacia pupillen Uitslagen zaterdag 27 november: Audacia Dl - Oirschot 1 Oirschot 2 - Audacia D2 Beerse Boys 2 - Audacia D3 Programma zaterdag 4 december: Alle D en E pupillen gaan zaterdag penalty schieten. De D pupillen beginnen om 10.00 uur. De E pupillen beginnen om 11.00 uur. Uitslagen F pupillen zaterdag 27 november: Audacia Fl - EDN 3...13-1 Beerse Boys 5 - Audacia F222-0 Audacia F1 en Audacia F2 zijn zaterdag 4 de cember vrij. St. Nicolaas in de kantine Zaterdag 4 december zal St. Nicolaas en zijn zwarte pieten weer zijn jaarlijks bezoek bren gen aan alle E en F pupillen van Audacia. Wij verwachten deze pupillen met ouders, kleine broertjes of zusjes om half 5 in de kantine. P.S. Ook de E pupillen die nog niet in een elf tal zijn ingedeeld mogen komen. Opgeven nieuwe F pupillen Nu is er weer gelegenheid voor jongens van 6 en 7 jaar om zich op te geven als lid van Auda cia. Wij hopen weer met de voorjaarswedstrij- den te beginnen in februari. Opgeven kan bij Nico Oerlemans, Pater Helmerplein 22, tel. 1293. Uitslagen junioren 27 november: Audacia Al - GSBW 1 Taxandria 2 - Audacia A2 RKDVC 4 - Audacia BI Oirschot V5 - Audacia B2 Spoord. B5 - Audacia B3 Audacia Cl - Sarto 8 RKDSV 5 - Audacia C2 Audacia C3 - Voab 11 Audacia C4 - Gilze 10 Programma junioren 4 december: 13.30 uur Audacia Al - Noad 1 (vr.) 13.30 uur Audacia Bl - SVG 4 (beker) Voab 11 - Audacia C3 vertrek 12.30 uur Alle andere junioren elftallen zijn vrij. Ook deze week was de afdeling Roef handbal niet zonder succes. Zowel de wedstrijden uit als thuis werden overtuigend gewonnen; gelijk gespeeld en ook deze keer maar één verloren. Vooraanstaand waren deze keer de wedstrij den van de dames junioren en de dames senio ren die hun uitwedstrijden in Oisterwijk met 6-8 van Taxandria en met 6-9 in Gilze van Gil ze wonnen! Bij de heren was de puntentelling evenredig. De jongens aspiranten wonnen door overheer send spel verdiend met 16-11 van GHV uit Goirle. Het seniorenteam 2 speelde 12-12 ge lijk tegen White Demons 2 uit Berkel-Enschot, een team van de huidige trainer en vroegere medespeler van Roef (Ad Reijnink). Proficiat! Door het goede keeperwerk van A. Hecher, die de laatste minuut twee strafworpen tegen hield, werd deze uitslag bekroond! Het eerste team kon vandaag niet helemaal tot zijn spel komen en verloor daardoor net met 12-13 van Desk 2 uit Kaatsheuvel. Ook heeft een zwakkere keepersprestatie dan gewoon daartoe bijgedragen dat de veldspelers aangetast werd. Desondanks mag wel opge merkt worden dat het in de slotfase daarvan ging, wie de winstbrengende goal scoorde. De ze keer was het onze tegenstander die in een op zich gelijk opgaande en ook evenerende wedstrijd met 2 punten winst van het veld ging. Op de Top. kaart Eindhoven 45 West vindt men zuidelijk en zuidoostelijk van Moergestel de buurtschappen Vinkenberg (coördinaten 393/140) en Hild (394/142). Op de kaart Eindhoven (fascimile-uitgave, ver kend in 1840) léést men resp. Vinkenberg en De Hild. Naast, d.w.z. oostelijk van De Hild ligt het Hildsche Ven bijna geheel omgeven door de hoogtelijn van 10 m. De kaart van 1840 geeft aan de oostzijde wat duinen aan. De Hild en het daarbij behorende ven van die naam ligt op de rechteroever van de Reuzel en iets zuidelijker ligt op de andere oever Vinken berg. In van Dale staat bij ”wink” de betekenis: rietgans een wilde gans. De buurtschap Vin kenberg (voorheen Winkenberg) heeft dus blijkbaar zijn naam te danken aan de daar op getreden rietganzen. Vinkenberg en Winken- berg zijn een samenstelling bestaande uit een vogelnaam zoals er zoveel zijn in Brabant. A.P. de Bont, 1969 l)heeft in zijn Dialekt van Kempenland een 80-tal voorbeelden gegeven van samenstellingen, waarbij een vogelnaam optreed. Enige voorbeelden zijn o.a. et Duive- kot, et Eendgoor, de Ganzekooi, die Ganze- kop, de Ganzenakker, den Hanenberg, die Kievitakkers, de Kraaienbarg etc. In van Dale staat bij ’’hild, hilde”((gew.) zol dering van losse planken boven een stal. We kennen ook ’’hilde” in de betekenis van hel ling. Ik denk hierbij b.v. aan het verdwenen dorp Hildernisse, zuidelijk van Bergen op Zoom eens gelegen op de westelijke afhelling van deze hoge rand. De nederzetting Hild ligt inderdaad op de helling naar het gleijknamige ven. Naast deze mogelijkheid doet zich echter nog een andere voor. Zo lijkt het me niet on mogelijk, dat Hild en Hildsche Ven te maken hebben met de Germaanse Vrouwe Hilde, een walkure, die Wodan begeleidt op zijn nachte lijke tochten door de wolken en de gevallen krijgers weer tot leven wekt. Een historische Parildis uit de 7de eeuw werd patrones van de stad Gent. Haar heilig dier was de wilde gans, die evenals Vrouwe Hilde hoog door de lucth vliegt. Hilde of Holde kennen we als Vrouw Holle uit Grimms sprookjes. Ze hoort tot de godinnen, die in of onder de aarde wonen. Hild, Hildsche Ven en Winkenberg (Wink wilde gans) liggen vlakbij elkaar. In de 4e eeuw werden de Franken (Germanen) in Brabant toegelaten. Ze hebben o.a. in Dies- sen opgehouden. Immers in 373 horen we van een gevecht tegen een Saksische roversbende bij Deusone in regione Francorum, Deuson in het gebied der Franken, dat is bij Diessen in Noord-Brabant 2). Het christendom is uiteraard maar langzaam doorgedrongen of zo men wil het eigendom kon hier en daar nog lang standhouden. Het is dus denkbaar - maar meer ook niet - dat het Hildsche Ven een naam is, die teruggaat tot de heidense tijd. In dit ronde ven (bijna geheel omgeven door de hoogtelijn van 10 m) kon men zich de verblijfplaats denken van Vrouw Hilde. De naam van het ven, de waternaam zo men wil, ging later over op de nederzetting aan de oever. De namen Winkenberg en Hildsche Ven zijn dan aanduidingen van heilige heidense plaatsen. Merkwaardig vind ik ook, dat even noordelijk van Hild de buurtschap Heilige boom ligt. Was dit Mariaheiligdom soms ont staan uit een christelijke heilige plaats om zo een tegenwicht te hebben tegenover de heiden se plaatsen in de omgeving? Drs. H.J.M. Thiadens. 1. A.P. de Bont: Dialekt van Kempenland, As sen, 1969, p. 171-172. 2. Dr. D.P. Blok: De Franken in Nederland, Bussum, 1974, p.20. Trainer Hoek: ’’Disciplinaire maatregelen” Deze aanpak leidde in de 17e minuut in een 0-1 stand door onze topscorer H. v.d. Sande. Ook hierna bleef Audacia het heft in handen hou den. En in de 28e minuut wist J. Habraken 0-2 te scoren, na een goed opgezette aanval. Bij deze stand dacht Audacia dat de buit binnen was, waardoor ze de ruimte gaven aan Gudok om terug te komen, Dit resulteerde in de 40e minuut tot een strafschop voor Gudok, die ge lukkig voor Audacia gemist werd. Doch in de Uitslagen 28-11-82. DS Gilze 2 - Roef HS Roef 2 - White Demons HS Roef 1 - Desk 2 JM Roef - GHV DJ Taxandria - Roef Wedstrijden 05-12-82 Thuiswedstrijden te spelen in Hilvarenbeek: 14.00 MP Roef - Taxandria 14.50 DS Roef - Tornado 3 16.00 HS Roef - Taxandria 2 12.00 MM Roef - Taxandria 17.40 HS Rapid 3 - Roef 1: te spelen in het Sportcentrum te Breda. S.V. Roef! 2 stuks voor A3

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 5