Met open oog door de natuur door G. Kuijpers kleine helpers voor mooiere dia’s ^"SCHOENEN De kruisspin Bond van Ouderen Carnavalsvereniging ”De Pierewaaiers” Jeugd van 12 t/m 16 De surprises hebt U bij Ligvoet in de winkel voor het grijpen!!! want iedere klant kan t/m zaterdag 4 dec. 5 tot 25% korting treffen op het bestede aankoopbedrag. Louis v/d Meydenberg 1 1 U trekt zelf uw korting- envelop! Ook voor de kinderen is er een verrassing! Komt U eens langs, U slaagt zeker!!! ST. NICOLAAS-TIPS: - TRAININGSPAKJES - VOETBALSCHOENEN - PANTOFFELS - LUXE TASSEN - VOETBALTASSEN - ENZ. X. Ondanks het avondje A.V.R.O. organiseert C.V. “De Pierewaaiers” op zaterdag 13 no vember haar Elf-Elf-bal in clubhuis café-rest. ”De Brouwer”. Gesteund door de uitstekende muziek van het ”La Luna Quartet” zal Z.D.H. Stadprins Jo han 1 om 20.30 uur het bal openen, waarna hij gastvereniging ”De Haaikneuters” uit Esbeek en De Slobbers” uit Papendrecht zal ontvan gen. Natuurlijk is ook de Hofhouding van C.V. ”De Pierewaaiers” met Hun Hofkapel aanwe zig. Voor diegenen, die op een verantwoordelijke wijze willen deelnemen aan de Carnavalsop tocht wordt op deze avond het motto van de Carnaval 1983 onthuld, terwijl de ’’Belleblao- sers” de Moergestelse Carnavalschlager 1983 zullen presenteren. Aangezien het bij J.R. alleen maar om de poen en de olie gaat, zeggen wij Avondje Pierewaai en! Goed voor U! De entree is immers gratis. Op het moment dat wij dit stukje in elkaar zet ten vindt er een hevige strijd plaats tussen Olaf Schweitz en Paul Spaninks aan de tafelten nistafel. Komende vrijdag 12 november is het dan ein delijk zover. De dropping vindt plaats. Jullie worden gedropt op een donkere plek en moe ten zelf maar naar ons trefsentrum terug zien te lopen. Er wordt door ons rondgereden om de eventuele verloren schaapjes op te pikken. Wij hopen natuurlijk dat dit niet gebeurt en vertrouwen op jullie dat jullie bij elkaar blij ven. Jullie moeten om 18.30 uur in het tref zijn en zeker niet later! Het kost 1,per persoon, dit om een gedeelte van onze onkosten te dek ken. Na afloop zal er gratis heerlijke eigenge maakte snert geschept worden, neem dus een mok en een lepelmeeü Zorg voor warme kle ding, stevige schoenen, een pen en een zaklan taarn. Tot slot de groepssamenstelling: Groep 1: Brigitte van Poppel; Margo Spa ninks; Mary van de Wouw; Tinus v.d. Akker; René Sterken; Diana Spapens; Patrick v. Do- veren; Paul v. Gestel. Groep 2: Monique van lersel; Frank Rijnen; Rob Rijnen; Gerard Hommen; Gabi Cornelis sen; Judith van de Wouw; Frank Bogaers. Groep 3: Kees Scheepens; Theo Verbakel; Mo nique Jansen; Anita Maas; John v. Elderen; Theo Scheepens. Groep 4: John Heeffer; n.n.; n.n.; Marco Bo gaers. P.S. De tafeltenniskompetitie is nog niet afge lopen. Wanneer hij afgemaakt wordt is nog niet bekend. Dat zal zeker in Moergestel- nieuws komen te staan, dus let goed op! Het volksgeloof zegt dat de spin een giftige beet zou hebben maar volgens de medische we tenschap is het gif van de beet ongevaarlijk. Ook in ons land zijn de meeste vrouwen bang van deze griezelige behaarde monsters wanneer ze ’s avonds uit donkere hoeken tevoorschijn komen met hun lange dikke poten over de grond of muur lopen. afdeling Moergestel Op dinsdag 16 november a.s. zal in ”Den Boogaard” voor onze leden een filmmiddag plaats vinden. Op deze middag zal o.a. een film gedraaid worden over Moesgestels verleden. Aan de aanwezige leden zal een gratis kop koffie en konsumptie worden aangeboden. Aanvang 2 uur. Wij hopen dat onze leden weer in grote getale aanwezig zullen zijn. De hooiwagens met hun lange poten zal iede reen ook wel eens tegengekomen zijn. Maar vandaag een ’’kort” verhaal over de echte spinnen. Er zijn, zoals bij zoveel dieren, enorm veel sooorten spinnen. Er is een enorme ver scheidenheid van manier van leven. Van vele soorten is er nog erg weinig bekend, wij heb ben weleens gehoord van de sterk behaarde vo gelspin, di in Züid-Amerika jaagt op grote in secten, hagedissen en zelfs kleine vogels. Het komt weleens voor dat men deze monsterspin- nen tussen de bananen vindt. Dan kennen we ook nog de giftige jachtspin die Tarantulla heet en in Italië de veroozaker zou zijn van een of andre dansziekte. Men maakt ook dikwijls de denkfout dat spin nen insekten zijn. De verschillen zijn zeer dui delijk. Spinnen hebben geen samengestelde of facetogen, een facetoog heeft wel honderden kleine oogjes die tegelijkertijd alle kanten op kunnen kijken. Spinnen daarentegen hebben alleen enkelvoudige ogen, maar ze bezitten er in totaal acht. Een spin heeft 4x2 looppoten, een insect, zoals b.v. een wesp of een vlinder 3 x 2. Spinnen bezitten geen sprieten of antennen, ook is een opmerkelijk verschil dat bij de spin nen kop en borststuk totaal vergroeid zijn en die zijn bij de insecten duidelijk los van elkaar. V poten een zeer groot achterlijf. Wat hun prooi betreft zijn ze volkomen afhankelijk van hun web. Het vrouwtje, dat de broek aan heeft, is aanzienlijk groter dan het mannetje, zij kan ongeveer 1 cm. groot worden, het mannetje nagenoeg de helft. De kleur is zeer verschil lend, van geelachtig tot donker bruin. Het dik ke achterlijf heeft een karakteristiek vlekken- patroon dat de vorm van een kruis weergeeft. Hun web is een weergaloos vangwerktuig, de draden ontstaan uit spinklieren die via de te pels, die aan het achterlijf zitten, naar buiten gespoten worden en direkt stollen tot een draad. Er worden verschillende draden gesponnen, we kennen er die bezet zijn met klevierige druppels, de z.g. vangdraden, dan hebben we signaaldraden en loopdraden, waarover de spin zich kan verplaatsen zonder zich in haar web te verwarren. Vliegt er een in sect in het web, dat wordt de spin hier opmerk zaam op gemaakt door de trilling die de prooi in het web veroorzaakt. Zij spint het slachtof fer meteen in met zijde en spuit tegelijkertijd met haar gifkaken een stof in die de prooi niet alleen verlamt, maar die ook de inhoud van het Ichaam vloeibaar maakt. Later zal de spin het vocht opzuigen. Men was vroeger algemeen van mening dat het vrouwtje na de paring het mannetje op at, toch blijkt na deskundig onderzoek dat dit niet al tijd waar hoeft te zijn. Meestal is het zo dat het mannetje zo in beslag genomen wordt door de hofmakerij dat hij van honger omkomt, hij heeft geen tijd om te eten. Het is niet uitgeslo ten dat het vrouwtje het uitgeputte mannetje daarna toch nog oppeuzelt. Het is in ieder ge val bewezen dat het vrouwtje véél langer leeft en dat het mannetje maar met één bazig vrouwtje paart. M TW tl Eitjes worden in de herst gelegd in een zijden kokonnetje dat een vale goudgele kleur heeft en ongeveer 4 cm. groot is. Het zijden omhul sel kan wel duizend eitjes bevatten. Het ko konnetje wordt vastgemaakt aan onderzijde van bladeren, schors, kortom ieder beschut plekje. De eitjes komen in de maand mei, juni van het daaropvolgende jaar uit. Ze blijven als een wriemelende massa bij elkaar en verspreiden zich dan. Elke jonge kruisspin begint een web te maken dat begint met een middellijn van ca. 4 cm. In het begin is er nog weinig verschil te zien tussen het mannetje en het wijfje, maar na verloop van tijd groeien de wijfjes harder, vooral in de zomer van het tweede jaar. Als de wijfjes vol wassen worden groeien ze zeer snel. Ze kunnen dan wel een web maken van 80 cm. doorsnee. De meeste van de volwassen spinnen overleven het tweede winterjaar niet, als ze al niet eerder door vogels, wespen of mieren opgegeten zijn die de grootste vijanden van de spinne zijn. Het leven van spinnen is bizar, griezelig en ze komen voor ons mensen zeer moordlustig over maar ze zorgen mede voor het evenwicht in de natuur. Het is buitengewoon moeilijk om de levenswij ze van alle spinnen samen te vatten. Ik wil het dan ook beperken tot de kruisspinnen. Deze spinnen zijn bij ons het meeste bekend omdat we ze in de vrije natuur vaak tegenkomen en kunnen bekijken. Het zijn z.g. wielspinnen, de naam is afgeleid van het wiel vormig web dat ze maken. In de herfst, van september tot de eerste nachtvorst, zijn die ook goed te zien, vooral bij een ochtendmist met veel dauwdrup pels. De kruisspin heeft in verhouding tot zijn Tot de familie der spinachtigen behoren spin nen, teek, mijten, hooiwagens en schorpioe nen. Er zijn er nog meer maar deze groepen zijn toch wel de bekendst en. Over het algemeen staan deze spinachtigen bij de mensen in een kwade reuk. Er zijn daarvoor natuurlijk wel enige redenen te noemen waarom de mensen er zo bang voor zijn. Iede reen heeft weleens gehoord van de schorpioe nen, die in Europa alleen in landen rond de Middellandse Zee voorkomt. Hij bezit een zeergrote angel aan het achterlijf en hij kan een zeer pijnlijke steek toebrengen waar soms de dood op volgt. De teek, dit is een soort mijt, die zich vastzuigt op zoogdieren en vogels en zich voedt met bloed van de gastheren. Op de honden in onze omgeving vinden wij hem regelmatig. Mijten kan men vinden op nagenoeg elk levend wezen, ze parasiteren (halen voedsel weg bij hun gastheren) op mens en dier. Schurft b.v. wordt veroorzaakt door de schurftmijt. Ook bij de planten komt hij algemeen voor, b.v. witte spint bij de bonenteelt. Vergadering Burgemeester en wethouders ge houden op 3 november 1982. Bestemmingsplan De Hoefkens Ter afronding van het plan De Hoefkens is besloten tot aankoop van beplanting, speel toestellen en zitbanken. Tevens is besloten de openbare verlichting af te laten werken. Badmintontoernooi B.D. De Aanstede Voor het houden van een badmintontoernooi is toestemming verleend aan B.D. De Aanstede tot de verhuur van de sportzaal De Vonder op zondag 12 december 1982. Geen toestemming is verleend voor de verkoop van etenswaren, koffie en frisdranken tijdens het toernooi in de sportzaal. Sociale uitkeringen Vier aanvragen W.W.V. en een aanvrage R.W.W. zijn toegekend en tevens zijn er zes herkontroles R.W.W. uitgevoerd. Een bezwaarschrift inzake een R.W.W. uitke ring is ongegrond verklaard. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 .0 Tot ziens! Photo-atelier INDUSTRIEWEG 13 MOERGESTEL TELEFOON 04243-1867 Er zijn voor dia-makers veel hulpmidde len, die zorgen voor een perfekt resultaat en meer hobbyplezier. Een verlicht sor- teerraam, een snij- of inraamapparaatje, dia-viewers en een goed scherm: u vindt alles voor uw dia-hobby bij de fotovak- man. Rootven 26 Moergestel Tel. 04243 1421 [kgjuvoet «“‘tusc 10

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 11