I I I I I I I I I I I I I I I Prioriteitstelling Sport en rekreatie Besluit. Gemeentewerken Belastingen. Afvalstoffen verordening De gewone dienst van de begroting 1983. 1 I 11 Bi Lx PAGINA 11 BEGROTING 1983 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 27 OKTOBER 1982 -- Op verzoek van de gemeenteraad zal getracht worden financiële ruimte te vinden tot het vormen van een onderhoudsfonds voor de diverse gemeente-eigendommen. Dit om te voorkomen dat de begroting van een dienstjaar onverwacht met grote onderhoudskosten wordt gekonfronteerd. Evenals in de twee voorgaande jaren wordt ook nu weer voorgesteld om als bezuinigingsmaatregel op alle subsidies een korting van 10% toe te passen. Ter afronding van het sportveldenkomplex resteren nog de volgende werkzaamheden: - wijziging van de akkommodatie voor Roef; - aanleg van twee tennisbanen; - aanleg trimbaan; - aanleg groensingels en paden; - beregeningsinstallatie voor de sportvelden. ad. c. In een aantal bermsloten in hogere gebieden staat zelden of nooit water. Toch moeten deze sloten jaarlijks door de onderhoudsplichtigen worden gemaaid. Het zou te over wegen zijn in overleg met het Waterschap de frekwentie van het maaien terug te brengen tot eenmaal per twee jaren. Dit betekent dan om de twee jaren een bezuinging van f 3.000,- tot f 4.000,-. ad. b. Het snoeihout uit de plant soenen en singelbeplantingen moet nu afgevoerd en verbrand worden. Bij aankoop van een hout- versnipperaar zou dit hout in de meeste gevallen ter plaatse verwerkt kunnen worden. Door vrijkomende manuren kan dit een besparing van f 13.000,— betekenen. Deze bezuiniging zal echter pas werkelijk effectief worden op het moment dat aanwijs baar behoefte bestaat voor nieuwe objekten. Met deze publikatie is wederom getracht een beeld te geven van de plannen die het gemeentebestuur heeft in het belang van en tot welzijn van de inwoners van Moergestel, met gebruikmaking van de middelen die daarvoor ten dienste staan. De gemeenteraad moet nu door het vaststellen van de begroting richting geven aan het beleid door zorgvuldige afweging van belangen. Vanuit de gemeenteraad kunnen daarbij ook voorstellen gedaan worden tot het stellen van andere prioriteiten. De raadsvergaderingen van 3 en 5 november a.s., waarin de begroting behandeld zal worden, zijn ook openbaar, zodat de inwoners die daar belang in stellen deze kunnen bijwonen en zelf kunnen ervaren hoe de gemeenteraad de belangen afweegt om tot een besluitvorming te komen. Veel ruimte voor uitvoering van nieuwe projekten geeft deze begroting niet. Daarom moet getracht worden uit de beschikbare middelen te halen wat er inzit. Bij de heroriëntatie van het investeringsprogramma 1982 heeft de gemeenteraad zich uitgesproken voor de verbouw van "De Vereniging" (oude gymzaal) aan de Postelstraat tot multifunktioneel gebouw en voor de verbouw van gemeentewerken aan de Kloosterlaan tot gemeentewerken en brandweer kazerne. Ook verdiende naar de mening van de gemeenteraad de realisering van een kleed/klubakkommodatie voor de S.V. Roef bijzondere aandacht. Gelet op de beschikbare middelen bleek uitvoering echter niet mogelijk. Inmiddels is vernomen dat er een mogelijkheid bestaat om een DACW- subsidie te verkrijgen in het kader van door het departement van Sociale Zaken uitgevaardigde "werkverruimende maatregelen". Getracht zal nu worden om de drie genoemde projekten, in kombinatie te realiseren, met gebruikmaking van die regeling. Uitgangspunt daarbij is natuurlijk dat het geheel dan past binnen de financiële ruimte van de begroting. In het kader van de op 1 oktober 1979 gedeeltelijk in werking getreden Afvalstoffenwet is de gemeenteraad verplicht om een verordening vast te stellen, betreffende het ontdoen van huishoudelijke afvalstoffen en grof huisvuil (binnen en buiten de bebouwde kom). Naar verwachting zal deze verordening in 1983 aan de raad worden aangeboden. Aan de uitvoering zullen voor 1983 geen kosten verbonden zijn. In de begroting is rekening gehouden met reeds door de raad genomen besluiten tot verhoging van de rioolrechten, reinigingsrechten en leges met 4%. De onroerend-goedbelasting is voor 1983 niet verhoogd en gezien het resultaat van de begroting is het niet de bedoeling dat een voorstel daartoe aan de raad zal worden gedaan. Een verhoging van deze belasting met 4% zou voor 1983 een meeropbrengst geven van f 25.200,-. Bij de ramingen voor de algemene dienst is over het algemeen uitgegaan van een sober beleid. Toch is het de bedoeling dat zoveel mogelijk het bestaande voorzieningenpeil gehandhaafd blijft. Daardoor valt aan een aantal hogere ramingen, zoals die thans in de begroting voorkomen niet te ontkomen. Daarnaast moet nog rekening gehouden worden met de kosten van een aantal noodzakelijke planologische maatregelen, zoals het Komplan, omlegging provincialeweg T 31 en incidentele adviezen. Hiervoor wordt voor 1983 een totaalbedrag nodig geacht van f 75.000,-. Door twee vakatures op de gemeentesekretarie voor 1983 niet in te vullen ontstaat ruimte voor het betalen van die kosten. Een post die erg zwaar op deze begroting drukt is het vervoer van kinderen naar diverse scholen buiten de gemeente. Via de onderwijskommissie zal onderzocht worden of hierop bezuinigingen mogelijk zijn, door o.a. meer inschakeling van het openbaar vervoer, samenvoeging van vervoer, e.d. Een aantal andere zaken op het gebied van het onderwijs zullen voor 1983 ook met het schoolbestuur opnieuw worden bezien, zoals: a. de vergoeding aan de school besturen voor nieuwe investeringen voor het lager- en kleuteronderwijs; b. de toe te kennen bedragen per leerling voor het lager onderwijs; c. de bijdrage in de kosten van de tests voor het beroepskeuze- bureau; d. de schooltandverzorging; e. het schoolzwemmen; f. de kosten van de ouder- kommissies. Het is niet de bedoeling tijdens dit schooljaar al drastische veranderingen in deze punten aan te brengen. Wel zou met het schoolbestuur bezien kunnen worden of het aanbeveling verdient het schoolzwemmen naar een lager schooljaar te verplaatsen, zodat minder kinderen die al een diploma hebben nog aan het schoolzwemmen deelnemen. Met betrekking tot de ouderkommissies zou uit een oogpunt van bezuiniging bezien kunnen worden om de bijdrage af te bouwen. Onderzocht zal worden of ook voor deze dienst bezuinigingen mogelijk zijn. Gedacht wordt hierbij speciaal aan een drietal posten, t.w.: a. de markt; b. onderhoud plantsoenen; c. onderhoud bermsloten. ad. a. Als de markt naar een voor middag verplaatst zou kunnen worden, betekent dat, dat de markt geheel binnen de normale werktijd kan worden verzorgd, zodat geen overuren daarvoor behoeven te worden uitbetaald. De mogelijkheid daartoe is echter van veel faktoren afhankelijk, zoals de vereiste goedkeuring van Gedeputeerde Staten, eventuele bezwaren van omliggende gemeentebesturen en de mogelijkheid van de marktkooplieden zelf, dit in verband met markten elders. De besparing zou jaarlijks f 5.000,- tot f 6.000,- betekenen. I 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 11