Met open oog v door de natuur door G. Kuijpers moeraestel- nieuws GESLOTEN ZOEKERTJES JAN VOGELS I Cavaletti nieuws Roef Handbal OZC’57 Schoolhandbal toernooi Oorwurm een buitengewone moeder RITS-ROETS Ritsen vernieuwen. Het maken van: stofknopen, gespen, ceintuurs, nestel- gaatjes, zeilringen, knoopsgaatjes. ^SCHOENEN DE GEHELE DAG BIJ VOGELS BINNENLOPEN IS KWALITEIT EN VOORDEEL KOPEN! Slagerij Ketelaars B.V. Nu het weer overal nat en koud is, brengen rubberlaarzen en vachtlaarzen de oplossing! CHRIST SMULDERS B.V. Oisterwijk t.o. Rabobank Gevonden S.V. Roef A.s. dinsdag 26 oktober: 499 wegens slagersbeurs Slavakto. tangen van een mannetje zijn gebogen die van een vrouwtje zijn recht. Dat een oorworm vleugels heeft zou men niet direct verwachten maar het insect heeft een goed bruikbaar stel dat keurig is opgevouwen onder de dekschilden, men ziet ze zelden vlie gen, uiteraard door hun nachtelijke leefwijze. Op donderdag 21 oktober a.s. organiseert de sportvereniging Roef! voor de 3e keer een school-handbaltoernooi voor de klas sen 4, 5 en 6. Met genoegen kunnen we konstateren dat zich een 80-tal leerlingen opgegeven heb ben die weten dat handbal een fijne sport is en die om de wisselbeker willen strijden. Het toernooi begint om 8.45 uur en iede reen is van harte welkom. P.S. denk eraan! De zaal binnen alleen op sportschoenen. Op 17 oktober is voor de sportvereniging Roef afd. handbal de zaalcompetitie ingegaan. Wij hadden een goede start van 6 wedstrijden. Daarvan werden er 4 gewonnen en twee verlo ren. Blauwwit - Roef0-14 Roef - Boemerang4-19 Roef-Tachos 219-10 Were Di - Roef9-6 Relico-Roef3-4 Relico-Roef13-21 Zondag a.s. om 11.00 uur wordt de eerste offi ciële handbalcompetitiewedstrijd in de spor thal de Vonder te Moergestel gespeelt. Meisjes Roef - Avanti 2 uit Drunen Kom er eens kijken. Groene rubberlaarzen vanaf14, Gekleurde kinderlaarsjes met polstering, maat 22/2715,— Vachtlaarzen blauw/wit vanaf19,95 Snowboots, groen/geel, d.blauw/blauw-wit vanaf19, Verder van Barna: warme inlegzooltjes en sokkets voorradig! RIJWIELEN... dames en heren, 3 -versnellingen, roestvrij stalen O velgen, luxe uitvoering, Nederlands t Veel mensen krijgen de schrik te pakken als ze een oorwurm zien. Men denkt dat deze grie- zenbeesten in oren kruipen van slapende men sen. Er wordt dikwijls bij verteld dat ze door het trommelvlies bijten en dat men daardoor het gehoor verliest. Dit verhaal wordt niet alleen in onze taal weerspiegeld in de naam van deze merkwaardi ge insecten, ook in andere talen komt dit tot uiting. De Engelsen spreken van earwig, de Fransen van perce-oreille en de Duitsers spre ken van Ohrwurmen. Dit verhaal is volkomen uit de lucht gegrepen want er zijn geen aanwij zingen dat ze voorkeur hebben om zich in men selijke oren te verstoppen. Oorwurmen kruipen tegen de morgen (het zijn nachtdieren) in spleten, kieren, achter loszit tend schors van bomen of vouwen van gordij nen of in bloemen van dahlia’s enz. Misschien heeft de naam oorworm te maken met de kleine vleugels die met een beetje fanta sie op een oor lijken. Ook gaat het verhaal dat in de middeleeuwen een apart middel werd ge bruikt tegen doofheid. Men droogde oorwur men vermaalde die tot poeder, vermengde dat met de urine van een haas en dit zou een pro baat middel zijn. Er zijn op onze aarde wel duizend soorten oor wormen, ze komen vooral voor in de tropen. In ons land kennen we maar vijf verschillende soorten oorwormen. Als men een oorworm ziet dan valt meteen op de twee tangen aan het achterlijf, bij naderend gevaar worden ze drei gend in de lucht gestoken. Waarschijnlijk zijn ze geen doeltreffend wapen, het lijkt meer op afschrikking van de vijand. Ze kunnen er wel iets mee grijpen zoals vliegen en andere kleine insecten. Het verschil tussen een mannetje en een vrouwtje is ook te zien aan de tangen. De Waterpolo Uitslag 16 oktober: Dames team - Dio3-3 Heren 1 - Zeester7-6 Heren 2 - Tempo9-0 Aspiranten - Venne5-6 Zaterdag 23 oktober spelen de dames in Hoe ven om 19.00 uur tegen Dahnia, de heren 1 spelen tegen Dommelbaarzen in Waalwijk om 18.10 uur, heren 2 spelen thuis, dus in zwem bad ”De Leye” om 16.30 uur tegen Argo en de aspiranten gaan naar Oosterhout waar ze om 20.15 uur tegen Warande spelen. Rekreatieve Zondag 24 oktober is er een wedstrijd in Hilva- renbeek, de kinderen die daar voor een briefje mee kregen, zorgen die dat ze om 8.30 uur aan wezig zijn bij zwembad ”de Leye” waarvan daan we vertrekken. fel tegen belagers (denk maar aan het mannet je). Dat het wijfje de eieren met grote zorg om ringd is ook wetenschappelijk onderzocht, be wezen is dat de eieren niet uitkomen wanneer ze niet worden belikt. Na 3 A 4 weken komen de jongen uit. Ze lijken meteen op de moeder dit in tegenstelling tot andere insecten zoals vlinders en vliegen. Moeder regeert over haar jongen als een kloek moet kuikens, ongeloof lijk. De jongen vervellen enkele keren en de af geworpen huidjes worden meteen door hen zelf opgegeten. Tegen dat de derde vervelling plaatsvindt, sterft de moeder. Het moederli chaam wordt ook door de jongen opgegeten. In de natuur gaat niets verloren. Het sociale le ven van de oorwormfamilie is iets minder ont wikkeld dan dat wat we van b.v. bijen, mieren en wespenvolken kennen. Elk levend wezen op zich is een wonder, maar wie had gedacht dat het leven van een oor wurm zoveel verrassingen biedt, en we weten er nog lang niet alles van. Wie dahlia’s in zijn tuin heeft zal ze dikwijls te genkomen tussen de bloemblaadjes. Weten schappelijke onderzoekingen hebben aange toond dat de oorwormen eten van bloemblaad jes en van zachte vruchten (de schade die ze hierdoor veroorzaken is minimaal). Een nutti ge eigenschap van de oorworm is dat ze blad luizen eten en ook eieren van diverse insecten zoals van vlinders en vliegen. Een buitengewone bijzonderheid is de broed- zorg van de moeder voor de jongen. De man netjes en de wijfjes zoeken elkaar op in augustus-september, ze graven een holletje in de grond van ongeveer 2,5 cm diepte. Het paartje blijft bij elkaar tot februari - maart. Dan verlaat het mannetje het wijfje, het is bij na zeker dat hij weggejaagd wordt, dit komt erg veel voor in de insectenwereld (en in andere werelden ook). In enkele dagen worden 25 tot 75 eieren gelegd die ovaal van vorm zijn en wit van kleur. De ei eren liggen verspreid in het holletje, het wijfje verzameld ze op een hoopje bij elkaar, ze neemt de eieren telkens in haar mond en belikt ze. Het wijfje is in deze periode ook bijzonder Open dag bij ’’Manege Hoojjen” Programma: Datum: 24 oktober 1982 Plaats: Stalhouderij en Manege C. Hooijen, Broekstraat 9, Tilburg. Aanvang: 10.00 uur. Toegang: gratis Vanaf 10.00 uur worden door ’’Aanspanning Hart van Brabant” een aantal rondritten in de omgeving verzorgd. 11.00 uur: Demonstratie ’’Dressuurles” - door leden van R.S.V. ’’Cavaletti”. 12.00 uur: Demonstratie ’’Voltige” - door jeugd- en jonge seniorleden van R.S.V. ’’Ca valetti” 13.00 uur: Demonstratie ’’Carousselrijden” - door leden van R.S.V. ’’Cavaletti” 14.00 uur: Demonstratie ’’Kegeltjesrijden” - door diverse aangespannen wagentjes 15.00 uur: Demonstratie ’’Hogeschooldres- suur” - door Dhr. C. Hooijen 16.00 uur: Demonstratie ’’Springen” - door le den van R.S.V. ’’Cavaletti” Verder: - Tentoongesteld worden een collectie authen tieke koetsen. - Demonstraties van o.a.: een Hoefsmid; een Zadelmaker; een Wagemaker. - Informatiestands van: - Ruitersportvereniging ’’Cavaletti” - Aanspanning ’’Hart van Brabant”. Organisatie: Ruitersportvereniging ’’Cavaletti Aanspanning ’’Hart van Brabant” Stalhouderij en Manege C. Hooijen. I "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 20 OKTOBER 1982 PAGINA 5 MOERGESTEL TELEFOON 04243-1867 NOT TINftMAM Schoorsteen vegen en riool ontstoppen met hoge druk. Tevens alle voorkomende werkzaamheden: H.J. De Klusjesman, Lang- vennen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937. Kerkstraat 10 - Moergestel - Tel. 04243-1262 fabrikaat, volledige garantie, K. V geheel kompleet TWEEWIELERSPECIALIST Rootven 62-68 - Moergestel Telefoon 04243-1435 Voor kousenreparatie, drukkers en boven dien chemisch reinigen met de Form-Fix veredelings- behandeling en onzichtbaar stoppen, naar: [kgOvoet INDUSTRIEWEG 13 De Rijkspolitie te Moergestel vraagt naar de herkomst van twee roodbonte kalve ren, 20 maanden oud. Deze kalveren staan vanaf 1 oktober jl. aan de Heuvelstraat 20. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Rijkspolitie Moergestel, tel. 1200. Kunstgebitten en reparaties. G. Holz- ken, Houtveld 28, Udenhout, tel. 04241-2613. Volgende week Moergestel-Nieuws dinsdagavond bij U in de bus. Let op de middelste pagina's!!! Te koop: damesrijwiel in prima staat. Ho- genackerstraat 10, Moergestel. Tuinplanten nodig? Kom gerust eens langs bij Boomkwekerij J. van Roessel, Servennenstraat 5, zijstraat van Heu velstraat, Moergestel. U vindt er een groot assortiment coniferen, heesters, bomen, strui ken en heide. Tel. 04243-1555. Te koop: Ledikant met matras, 120 breed, en een solarium met lampen. Tele foon 1198. Te koop: eiken wandkast diverse an dere meubelen. Telefoon 04243-1946.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 5