I frestoRint I Met open oog door de natuur door G. Kuijpers cCHOENEN GEMEENTE MOERGESTEL 5® Louis v/d Meijdenberg I Mevrouw, U wilt toch niet dat uw kinderen met te kleine of te smalle schoenen weer naar school gaan? Komt U daarom op tijd langs om de voetjes te laten controleren! I I Mn Ik' 'i; 'k Zonnige geste van uw Presto Print fotovakman: Bij het af halen van uw luxe formaat foto’s (tot 30% groter dan normaal) krijgt u van ons een kleurrijke strandbal gratis. U herkent onze zaak aan de strand ballen in de etalage. De aktie geldt zolang de voor raad strekt. Dus, tot gauw. BEKENDMAKING BEKENDMAKING Bij het knippen van een ligusterheg ontdekte Toon Klomp de afgelopen week een bijna vliegvlugge jonge koekoek in het nest van een heggemus of blauwpieper. Deze vondst werd gedaan in de achtertuin, juist achter het schuurtje van de familie de Wit in de Burg. Op zich is dit eigenlijk nauwelijks iets bijzon ders. Maar voor ons een mooie aanleiding om de pleegouders van onze jonge koekoek eens voor het voetlicht te halen. De koekoek werd wat maar eetbaar is tevreden. Hun snavel wordt dan ook harder dan hij ’s zomers is. Dit komt trouwens bij meer vinkachtige vogels voor. De fraaie zang, die het hele jaar, zowel over dag als ’s nachts, te horen is, is nauwelijks te onderscheiden van die van de winterkoning en lijkt wel op die van het roodborstje. Voor ons is het onderscheid natuurlijk geen probleem!!! Een merkwaardig gedrag bij deze vogels is de balts. Het mannetje fladdert dan zingend om hoog en laat zich daarna in duikvlucht terug vallen op zijn uitgangspunt. De broedtijd be gint bij mooi weer soms al in maart en loopt tot eind juni. Bij gunstig weer, dus bij een vroege lente, komt onze heggemus wel tot drie broedsels in één seizoen. Hun broedplaats is bij voorkeur struikgewas, tuinen, heggen, bos randen, braamstruiken, zelfs varens. Het nest je ligt meestal tussen een halve en tweeëneen- halve meter boven de grond en goed verbor gen; in de regel op een schaduwerijke plaats. Soms worden ook oude nesten van andere vo gels gerestaureerd. Het bouwsel is komvormig en bestaat uit twijgjes, stengels, bladeren, mos en andere plantenresten. Het binnenste is be kleed met fijn mos, haar en wol met hier en daar een enkele veer. Het legsel bestaat uit 4 tot 6 glanzend blauwe eitjes. Het vrouwtje broedt alleen en het man netje zingt dan zijn hoogste lied. Na 12 of 13 dagen komen de jongen uit en het is voor de jonge blauwpiepers maar te hopen dat er geen koekoek tussen ligt, want die werkt de arme jonge vogeltjes en/of de nog niet uitgekomen eitjes door ze op haar rug te nemen resoluut het nest uit. De vrouwtjeskoekoek houdt in de gaten wanneer het legsel van de toekomstige pleegouders compleet is en legt dan gauw haar eitje, dat één dag eerder uitkomt dan de andere eitjes, in het nest. Een koekoeksvrouwtje legt wel 20 eieren en niet zelden komt het voor dat zij geen geschikt nest kan vinden en dan haar eitje gewoon ergens op de grond legt. Normaal verzorgen beide ouders gedurende 12 dagen de jongen in het nest en als ze uitgevlo gen zijn nog een aantal dagen. Merkwaardig is dat de pleegouders hun jonge koekoek nog blijven voeren als hij uitgevlogen is en enkele keren groter is dan zijzelf. Hier zien wij weer hoe doelmatig de natuur in elkaar zit. Het zal nog lang duren voor wij alle geheimen van de natuur hebben achterhaald en daarom is het zo interessant om er mee bezig te zijn! namelijk door ons beschreven in een uitvoerig artikeltje no. 55. Heggemussen zijn onopvallende vogeltjes, man en pop hebben ’t zelfde verenkleed, die zoals hun naam al suggereert veel op een mus lijken en zich graag in heggen en struiken op houden. Ze komen in onze omgeving talrijk voor en hebben evenals de merel, in Brabant talrijke namen, zoals blauwpieper, blauwnijp- je, vaaltje en bastaardnachtegaal. Het zijn ’s zomers uitgesproken insecteneters (kevers, spinnen, vlinders, vliegen, motten, sprinkha nen, enz...) ’s Winters stellen ze zich met alles f - i 'I ‘I "MOERGESTEL-NIEUWS” - WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 PAGINA 6 bgwvoet TOT ZIENS’ WIE VAN GBBTERE FOTO'S HOUDT. KRIJGT EEN STRANDBAL KABO Uw adres waar kwaliteit en voordeel samen gaan. Moergestel, 11 augustus 1982. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemester l.b., A.A.M. Smits. De Sekretaris, A.P.A. de Rouw. Moergestel, 11 augustus 1982. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester l.b., A.A.M. Smits. De Sekretaris, A.P.A. de Rouw. Industrieweg 13 Moergestel Tel. 1867 De voeten worden op de millimeter nauwkeurig gemeten op ons electronisch voetmeetapparaat. Indien nodig wordt de voetstand bekeken op onze podometer. Burgemeester en Wethouders van Moergestel maken bekend, dat zij voornemens zijn om met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, aan de R.K. Boerenbond Moergestel, Schoolstraat 27a te Moergestel, vergunning te verlenen tot het bouwen van een 10 KV- station, op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sektie A nr. 3977, plaatselijk bekend Schoolstraat 27a. Onderhavige aanvrage ligt met bijbehorende bescheiden vanaf 13 augustus 1982 gedu rende 14 dagen voor eenieder ter inzage ter gemeentesekretarie, afdeling Algemene Za ken. Gedurende genoemde termijn kan eenieder tegen het voornemen tot het verlenen van de vergunning schriftelijke bezwaren indienen bij het Kollege van Burgemeester en Wethouders van deze gemeente. Burgemeester en Wethouders van Moergestel maken bekend, dat zij voornemens zijn om met toepassing van de algemene verklaring van geen bezwaar, afgegeven door het Kollege van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant bij besluit van 19 december 1979, G nr. 246.740, aan: 1. J.M. Timmermans, Zandstraat 1 te Moergestel, vergunning te verlenen tot het oprichten van een terras, op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sektie B nr. 2120 ged., plaatselijk bekend Zandstraat 1; 2. A.A.N. Helmer, Vossenhoorn 5 te Moergestel, vergunning te verlenen tot het plaat sen van een dakkapel, op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sek tie E nr. 610, plaatselijk bekend Vossenhoorn 5. Onderhavige bouwaanvragen liggen met bijbehorende bescheiden vanaf 13 augustus 1982 gedurende 14 dagen voor eenieder ter gemeentesekretarie, afdeling Algemene Za ken, ter inzage. Gedurende deze termijn kan eenieder tegen genoemd voornemen schriftelijke bezwaren indienen bij het Kollege van Burgemeester en Wethouders van deze gemeente. Ook in onze voordeelhoek hebben wij nog steeds koopjes! Restant damesschoenen, reeds vanaff 25,— Nog een klein partijtje herenschoenen, per maatf 1, Op onze dames-gemakschoenen nog LEUKE KORTINGEN!!! No 72, Heggemus (Blauwpieper) en de koe koek Bardoelstraat 38. Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421 'i

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 6