Bouwen I Minirail-verlichtingsset voor aangepast licht in huis moergestel- nieuws FRANS VAN VELTHOVEN EXTRA OPRUIMINGSKOOPJESÜÜ E22 I 12 Vi jaar Keizer ALLE jurken ALLE dames- en heren polo’s shirtsHALVE PRIJS Rokkenf 10,- Blouses, shirts, polo’sf 10,- Alle kinderpolo’s HALVE PRIJS kindershirts, blousesf5,- Bekijk onze extra prijsjes eens in onze etalages. - 1001 Koopjes! HALVE PRIJS 10e Overwinning Erik Welten Profiteer NU nog enkele dagen OPENHAAROHOUT eiken en berk zomerprijs tot 30 september f 85,— m3 gratis thuis gebracht FRANS DE LAAT Kruysackerstraat 12, Moergestel, Tel. 04243-2293 (na 18.00 uur) HENK SCHEPENS Geslaagd idee Ga je naar een nieuwe school? Vraag een nieuwe fiets! Vraag ons advies over de miniverhchtmgsrail en spots. Voortaan kunt u zelf de plaats van het licht op het plafond bepalen. Niet meer gebonden aan dat ene centrale lichtpunt. Met de verlichtmgsset kunt u nu een begin maken licht te brengen waar dat nodig is. De spotjes zijn eenvoudig naar behoefte ”aan te klippen”. Zaterdag 4 september wordt het groot feest bij het Gilde St. Sebastiaan en Barbara. Op die dag wordt Jantje van Elderen, Keizer van het Gilde, gehuldigd voor zijn IZ’/i jarig keizerschap. De 85 jarige Keizer welke in 1919 Gildebroeder werd, in 1954 de fusie tussen St. Sebastiaan en St. Barbara tot stand bracht, in 1958 zich tot Koning en in 1969 zich tot Keizer schoot met de handboog, dus 63 jaar Gildebroeder zal zijn, wordt door de Gildebroeders in het zon netje gezet. Tevens wordt op deze dag de nieuwe schiet baan welke Kastelein Gildebroeder J. Timmer mans van ,,’t Stokske” heeft gebouwd feeste lijk geopend. 13.30 uur: Verzamelen Gildebroeders in Gilde- huis ”De Korenmaaier” 13.45 uur: Uithalen van de jubilerende Keizer 14.30 uur: Feestmis op te dragen door de zoon van de Keizer, waarna in optocht naar Gilde- huis ,,’t Stokske” 15.30 uur: Statiefoto 16.00 uur: Feliciteren van de jubilaris door de Gildezusters en Gildebroeders 17.00 uur: Opening van de nieuwe schietbaan 18.30 uur: Koffietafel voor Gildebroeders en genodigden 19.30 uur: Ontvangst van het Kringbestuur en de Overheden van de Gilden van ”Het kwar tier v. Oirschot”. Een meter rail 2 spotjes, eindstuk en aansluitkast Geschikt voor wand- en plafondmontage. Diverse hulpstukken voor uitbreiding verkrijgbaar. Hg en wat de burger er mee te maken heeft Als U een eeuw geleden door Tilburg zou heb ben gereden zou U geen ’’last” hebben gehad van stoplichten, parkeerverboden, éénrich tingsverkeer. Geen agent zou U op de bon heb ben geslingerd als U harder reed dan 50. Het lijkt een ideale situatie! Maar de keerzijde van de medaille is dat U toen ook niets gehad zou hebben om tot stilstand te komen, tenzij mis schien een sukkelend hitje, een bokkewagen of een hondekar; U had ook helemaal geen be hoefte om iets te parkeren; en waarmee had U in hemelsnaam die 50 kilometer moeten halen. Waarmee maar gezegd wil zijn dat wetten, voorschriften en bepalingen groeien uit een o.a.: Je slaagt bij Na maar liefst in de afgelopen maand 5x tweede te zijn geworden heeft Erik afgelopen zondag in Maren-Kessel zijn 10e overwinning van dit seizoen geboekt. In de eindsprint versloeg hij zijn grootste rivaal Hendiks uit Heesch. Hendriks die Erik al meermalen heeft terug gewezen kwam dit keer een fietslengte te kort. Erik werd in de afgelopen maand 2e in Oister wijk; 2e in Arendonk (B); 2e in Helvoirt; 6e in de Acht van Chaam; 2e in Griendsveen (tijdrit); 3e in eindklassement van Griends veen; 2e in Schijndel. Mark Welten reed afgelopen zondag in Maren- Kessel naar een 9e plaats. Het programma van deze, twee coureurs is als volgt. 15 augustus: Acht van Bladel, aanvang 13.00 uur. 22 augustus: Mijnstreek, Heerlen, aanvang 11.45 uur. 29 augustus: Gemonde, aan vang 12.30 uur 11 september: Oostelbeers, aanvang 15.00 uur 12 september: Berkel-Enschot, aanvang 11.30 uur 26 september: Moergestel, aanvang 12.30 uur. Aansluitend hierop is dat de recreanten al om 11.45 uur starten. De voorbereidingen zijn al volop bezig aan de Ronde van Moergestel. Meer informatie hopen we volgende week te plaatsen i.v.m. inschrijven voor de recreanten. konkrete situatie en zich ook voortdurend aan de veranderde situatie aanpassen. Er zit dus in onze wetgeving iets levends, iets natuurlijks, iets wat met de maatschappij mee evolueert. Laten we nu eens, aan het eind van de vorige eeuw, van Tilburg terugkeren naar Moergestel. Te voet natuurlijk want een ’’dilligence” zal er voor ons dorp wel niet aan hebben gezeten. De oude kerk staat er nog met de oude toren. In een straal rond de kerk staan wat kleine huis jes, een paar winkeltjes en een paar herbergen. Dat moet zowat de kern van Moergestel zijn geweest. In de verdere omtrek liggen verspreid enkele deftige behuizingen en her en der een aantal boerenhoeven. Er zullen toen zowat 1300 men sen gewoond hebben. Enige jaren geleden ver scheen een interessant boek, in 1825 geschre ven door A.C. Broek, destijds koster te St. Oe- denrode. Het boek heet ”De stadt en Meyery van ’s-Hertogenbosch of derzelver beschrij ving”. Ook Moergestel wordt er in vermeld, en wat leest men daar tot zijn verbazing: ”Dit dorp is groot maer niet fraay, wijl er de huizen zeer verspreid leggen”. U zult dit misschien een merkwaardige opvatting over ’’fraayheid” vinden, want wij zijn juist geneigd te zeggen dat de dichte bebouwing van de dorpskom minder ’’fraay” is. Als de schrijflustige koster anno 1982 nog eens door Moergestel zou kun nen wandelen, zou hij zeker niet kunnen schrijven dat de huizen er ver verspreid liggen. Integendeel, in de dorpskern staan de huizen zij aan zij, en iedere vierkante meter grond is er een kostbaar bezit geworden. En zo is het praktisch in heel Nederland. Glo baal genomen kan men zeggen dat de ontwik keling naar steeds dichter bebouwde stads- en dorpskernen duidelijk begonnen is rond de laatste eeuwwisseling. Deze ontwikkeling hangt duidelijk samen met bevolkingsaanwas, die op haar beurt wel weer zal samenhangen met de industrialisatie en een stijgende wel vaart. Deze dichtere bebouwing stelde ook an dere, hogere eisen aan de kwaliteit van de wo ningen en aan hygiënische voorzieningen. Het is dan ook begrijpelijk dat de overheid juist rond deze tijd zich intenser met het ’’bouwen” is gaan bemoeien en een groot aantal voor schriften en bepalingen met betrekking tot het bouwen heeft neergelegd in de ’’woningwet” van 1901. Natuurlijk is deze ’woningwet’ van 1901 ook weer meegegroeid met de ontwikkeling en voortdurend aangepast aan de situatie. Sinds 1965 wordt het overheidsbeleid ten aanzien van het bouwen geregeld door twee wetten: de ’’woningwet” en de ”wet op de ruimtelijke or dening”. De woningwet regelt alles wat met ’’bouwen” in konkreto te maken heeft, zoals woningen en andere bouwwerken. De wet op de ruimtelijke ordening regelt alles wat te ma ken heeft met ruimtelijk beleid in de meest uit gebreide zin. Nu staat een wet in zijn alge meenheid natuurlijk ver van allerhande kon krete situaties. Wat zou men in Den Haag nu in konkreto van de ruimtelijke situatie in Moergestel moeten weten? Vandaar dat de wet op de ruimtelijke ordening door de lagere overheden wordt gekonkreti- seerd in bestemmingsplannen, struktuurplan- nen en streekplannen (konkretisering van de wet ruimtelijke ordening). Deze lagere overhe den zijn dan weer hiërarchisch gerangschikt, n.l. het lagere orgaan de gemeente waarboven de provincie. In een volgend artikeltje zullen we dieper ingaan op het aspekt van de ’’ruim telijke ordening”, omdat juist dit aspekt laat zien dat wetgeving wel degelijk een vormgeving van de demokratie kan zijn. FJ "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 DE ZAAK MET DE ECHTE SERVICE Schoolstraat 7 - Moergestel - Telefoon 04243-1245 M1 RAADHUISSTRAAT 17-MOERGESTELTEL.04243 1287 Mm Gemullehoekenweg 23, Oisterwijk, tel. 04242-84899, 's maandags gesloten. TE KOOP: PAGINA 3 Kunstgebitten en reparaties: G. Holz- ken, Houtveld 28, Udenhout, tel. 04241-2613. Schoorsteen vegen en riool ontstoppen met hoge druk. Tevens alle voorkomende werkzaamheden: H.J. De Klusjesman, Lang- vennen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937. Verkoop van schilderijen en lijsten, pen tekeningen, inlijsten van etsen, borduur werk etc., aluminium lijsten. Geopend van 12.00 - 18.00 uur. Galerie Erica, Ericastraat 3, Oisterwijk, Telefoon 04242-84228. Tehuis voor kater gezocht. 4 mnd. Tele foon 2231 Te koop: ruime woning met berging en c.v. Ind.: L-vormige woonkamer, moderne keuken, 4 slaapkamers, badkamer met ligbad. Ruymheuvel 12, Moergestel, Tel. 04243-2344. .uiiiiim_r- JULI' ,il iiiju: JMJ..L Kerkstraat 21, Oisterwijk, telefoon 04242-17326 en Oisterwijkseweg 19-21, Moergestel, telefoon 04243-1282 I JHIUPS I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 3