A [jHIM a «13® IBP SBH ■w*®*®*®*®*® Ml "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 23 JUN11982 s Bron: streek VVV hart van brabant ‘W I r i. |L3 i S r-* I 3 4® éi Uk 5’ PAGINA 7 ‘V r Het Hart van Brabant 1 ten voeten uit 1 hi !W Het Hart van Brabant is één van de zes ge bieden van Brabant waarin een streek - VVV actief is. Het gebied omvat negen tien dorpen en dorpjes, stadjes en steden. Tilburg is als achtste stad van Nederland en met haar 150.000 inwoners veruit de be langrijkste plaats. Het is dan ook geen wonder dat Tilburg zich graag Hart van Brabant laat noemen. Het centrale kan toor van de Streek VVV Hart van Brabant is aan de Tilburgse Spoorlaan 416a ge vestigd. Op deze pagina geven wij een overzicht van alle plaatsen in de streek, keurig op een rijtje in alfabetische volgor de. Haaren Landbouw- en boomkwekersbedrijven hebben aan Haaren de schone bijnaam ''Tuin van Bra bant" verleend. Zeer bekend is Kasteel Nemer- laer, dat te bezichtigen is tijdens exposities en uitvoeringen die veelvuldig worden gegeven. Het 110 hectare grote landgoed rond het kasteel is vrij toegankelijk evenals natuurge bied de Noenes. De uit de vijftiende eeuw da terende toren is alleen na afspraak te bezoe ken. Oisterwijk Waarschijnlijk is Oisterwijk de meest bekende vacantieplaats van het Hart van Brabant. De beroemde Oisteryvijkse vennen en bossen (on geveer 400 hectare groot) zijn vrij toegankelijk. Het karakteristieke dorpsplein De Lind is een beschermd dorpsgezicht, hoewel Oisterwijk stadsrechten heeft. Aan De Lind ligt het Trouwlaantje en een 1000 jaar oude linde boom. In het Vogelpark Oisterwijk wonen tien duizenden uitheemse vogels. Omdat in Oister wijk zeer veel kunstenaars wonen, behoort het bezoeken van ateliers en ambachtencentra tot de mogelijkheden. Woudrichem De gemeente Woudrichem omvat een groot aantal kerkdorpen en het oude stadje Woudri chem. Dit laatste is een vesting- en vis- sersstadje, gelegen aan de samenvloeiing van Maas en Waal. Met grote voortvarendheid is de laatste jaren de restauratie aangepakt. Naast de vele oude gevels zijn de monumenta Ie gotische kerk met toren (vijftiende eeuw) en het voormalig stadhuis (1942) vermeldings waardig. In een van de oude stadsgrachten is een jachthaven gevestigd. Men kan een mooie wandeling maken over de oude vestingwallen, die uitzicht bieden over een fraai rivierland schap. Aan de overzijde van de Maas is het van Hugo de Groot bekende Slot Loevenstein gelegen, dat uit de veertiende eeuw dateert. Waalwijk De huidige gemeente Waalwijk is pas in 1922 ontstaan door samenvoeging van de gemeen ten Waalwijk, Baardwijk en Besoyen, oude kernen die reeds in de Middeleeuwen ver noemd worden. Zeer belangrijk voor Waalwijk is de erfenis uit Franse tijden toen deze stad tot centrum van schoen- en lederindustrie uit groeide. Het is dan ook geen wonder dat Waalwijk over een museum beschikt voor alles wat met schoenen en leder te maken heeft. Door de centrale ligging wordt de "hoofdstad van de Langstraat" als winkelcentrum zeer druk bezocht. Waalwijk is gunstig gelegen ten opzichte van het natuurgebied Loonse en Dru- nense Duinen. Diessen Deusonius of Diessen is één van de oudste plaatsen van Nederland en de geschiedenis gaat terug tot 300 na Christus. Het is een rustiek en zeer landelijk dorp met de kerkdor pen Haghorst, een juweel wat ligging en sfeer betreft, en Baarschot. In Diessen staan ver schillende gebouwen die voorkomen op de monumentenlijst waaronder een kerk, een pastorie, een brouwerij en het Pannenhuis, een boerderij uit 1658. De Annanina's Rust, het Stuk en het Turka vormen het omvangrijke natuurschoon. Hooge en Lage Mierde Ongeveer 18 kilometer ten zuiden van Tilburg ligt deze agrarische gemeente waartoe ook Hulsél behoort. In Hooge Mierde staat een vijf tiende eeuwse alleenstaande toren en in Lage Mierde een vijftiende eeuwse kerk. De ge meente heeft enorm veel natuurschoon, 2000 hectare bos, heide, vennen en woeste grond. Bekend zijn Landgoed de Utrecht (2575 hecta re) met twee beroemde vogelreservaten De Flaes en Het Goor. Drunen Dit is een van de laatste jaren snel groeiende industriegemeenten met 's werelds grootste scheepsschroevengieterij, schoenfabrieken en lederwarenbedrijven. Anderzijds is Drunen een forensengemeente en recreatiegemeente door de schitterende ligging aan het grote natuur gebied de Loonse- en Drunense Duinen (2500 hectare vrij toegankelijk). In een door Anton Pieck ontworpen gebouw is de wereldver maarde autoverzameling ondergebracht, het bekende Lips Autotron. Vermeldingswaardig is het gehucht Giersbergen, met bijzondere op de monumentenlijst geplaatste boerderijen. Oost-West en Middelbeers De Drie Beerzen, worden deze drielingdorpen vaak in de volksmond genoemd. De naam wordt ontleend aan de riviertjes de Grote Beer- ze en de Kleine Beerze. In de schitterend ge restaureerde gothische kerk uit de vijftiende eeuw worden regelmatig tentoonstellingen ge houden. De in de gemeente gelegen natuurter reinen de Baest (400 hectare) en de Keyenhurk (200 hectare) zijn vrij toegankelijk. Kaatsheuvel/Loon op Zand Zowel in Kaatsheuvel als Loon op Zand treft men van oudsher schoen- en lederindustrie aan. De gemeente omvat ook het dorpje de Moer en is gelegen aan de rand van het na tuurgebied Loonse en Drunense Duinen dat 2500 hectare groot is. De gemeente is een groeiend toeristisch centrum in het Hart van Brabant met als allerbelangrijkste attractiepunt het nationaal vermaarde Sprookjespark de Ef- teling. In Loon op Zand staat een vijftiende eeuwse toren en kerk en een fraai omgracht herenhuis. Naast de bekende Loonse en Dru nense Duinen omvat de gemeente ook de landgoeden Plantloon en Unitas, samen 630 hectare groot. Berkel-Enschot Deze gemeente heeft zich tot een forensen- plaats van Tilburg ontwikkeld. De enige Trap pistenabdij van Nederland is in Berkel-Enschot gevestigd en andere bezienswaardigheden zijn de 15e eeuwse kerktoren en een aantal ge restaureerde boerderijen. Wat het natuur schoon betreft, vormen het Grollegat, samen met de Helleputten en aansluitende moeraster- reintjes een beschermd natuurgebied. In Berkel-Enschot liggen ook een aantal vennen. Sprang Capelle Deze plattelandsgemeente heeft een aantal zeer bijzondere bezienswaardigheden. De Ne derlandse Hervormde Kerk is laat Gothisch en bestaat uit een driezijdig gesloten koor uit om streeks 1400. De Hervormde Zaalkerk dateert uit 1750. De gesloten Standaardmolen uit 1811 is alleen te bezoeken op afspraak. Huis Zuide- wijn is een riddersbehuizing waarvan een ge deelte dateert uit de zestiende eeuw. Heusden De laatste jaren is koste noch moeite gespaard om Heusden, fraai gelegen aan de Maas, terug te brengen in de staat van een paar honderd bastions en binnen- en buitengrachten. Dei bezichtingen. Het stadje ligt binnen een; zestiende eeuwse vestinggordel met 8 zware i bastions en binnen en buitengrachten. De veertiende eeuwse Catharinakerk is in de zo mermaanden te bezichtigen. Veel zestiende en zeventiende eeuwse huizen zijn al gerestau reerd evenals de Veerpoort, de Waterpoort, de Wijksepoort, de Visbank en de Vismarkt. Dpi de vestingwal staan drie standaardmolens die vrij te bezichtigen zijn. Vanuit de jachthaven bestaan beperkte mogelijkheden voor het ma ken van rondvaarten. Hilvarenbeek In het begin van onze jaartelling was de omge ving al bewoond. Vooral op kerkelijk gebied heeft Hilvarenbeek in de loop der eeuwen een zeer belangrijke functie gehad. De Vrijthof, het centrum van Hilvarenbeek, is als uniek Fran kisch marktveld een beschermd dorpsgezicht. Aan. het Vrijthof liggen een aantal typisch Kempische huizen, een oude dorpspomp, beeldhouwwerken en de vijftiende eeuwse kerk met een zeer indrukwekkende toren uit de zeventiende eeuw. Molen de Doornenboom is een gerestaureerde beltkorenmolen uit 1830 en in deze molen is de expositie het Oude Am bacht ondergebracht. Het bekende recreatie oord Beekse Bergen ligt aan de weg naar Til burg en verder wordt Hilvarenbeek evenals de kerkdorpen Biest-Houtakker en Esbeek, om zoomd door een gordel van groen. Dongen Deze gemeente heeft een landelijk voorkomen, maar het stedelijk industrieel karakter over heerst. Er staan diverse woningen van oud heidkundige betekenis, een korenmolen en een uit de vijftiende eeuw daterende Her vormde Kerk. Dongen heeft een hoog voorzie ningenniveau voor wat betreft winkels, onder wijs, sport en recreatie. De Duiventoren, Hoge Kant en de Bergen zij vrij toegankelijke wan delgebieden. Goirle Ten zuiden van Tilburg en palend aan de land grens met België ligt Goirle, een industrie (voornamelijk textiel) en forensengemeente met een zeer bosrijke omgeving. Vrij toeganke lijk zijn de gebieden Rechte Heide (250 hecta re), Gorp de Leye (40 hectare), Landgoed Gorp en Rovert en Bankven (1500 hectare), Ge- meentebossen (110 hectare) en Landgoed Nieuwkerk (300 hectare). In het centrum van Goirle staan twee gerestaureerde molens. Het Heemerf de Schutsboom omvat één van die molens, een achttiende eeuws wevershuisje, een museum, een moes- en een kruidentuin. Moergestel Het mooie interieur van de kerk (op afspraak te bezoeken), de zestiende eeuwse toren die on langs volledig is gerestaureerd en een fraaie antieke standaardmolen behoren tot de be zienswaardigheden. De natuurterreinen Kolk- ven (52 hectare) en de Kerkeindse Heide (90 hectare) zijn vrij toegankelijk. Moergestel is een landelijk gelegen dorp met veel boerderij en, schoenindustrie en het is een belangrijke forensenplaats. Udenhout In Udenhout zijn diverse oud-ambachtelijke bedrijven gevestigd waaronder kaasmakerijen, een klompenmakerij en een pottenbakkerij. Udenhout is een gemoedelijk langbouwdorp met een zeer fraaie omgeving. Men kan vrij wandelen in Landgoed Kasteel de Strijdhoef (36 hectare), Natuurreservaat de Brand (100 hectare) en de Loonse en Drunense Duinen (2500 hectare). Het raadhuis van Udenhout da deert uit 1849 waarvoor een gebeeldhouwde wegwijzer staat. Waspik Tien kilometer ten westen van Waalwijk ligt Waspik, een landelijke gemeente met industrie van diverse aard. De ligging aan het' Oude Maasje maakt Waspik aantrekkelijk voor de watersportliefhebber. Een kleine jachthaven is aanwezig. Zowel de Hervormde kerk uit de vijf tiende en de zestiende eeuw en de Water schapskerk uit de negentiende eeuw hebben een bezienswaardig interieur. Tilburg De achtste stad van Nederland is met haar vele industriële bedrijven een belangrijk industrie centrum. Tilburg is een echte onderwijsstad door de grote verscheidenheid van onderwijs instellingen, waarvan sommige van landelijke betekenis. Door de concentratie van verschil lende wijnimporteurs is Tilburg de grootste wijnstad van Nederland. De laatste tien jaar is Tilburg ingrijpend veranderd, waardoor met name het centrum een zeer modern aanzien heeft gekregen. In samenwerking met het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat is een lan delijk bekende fietsroute aangelegd, die dwars door de stad loopt. In Tilburg zijn vier musea gevestigd: het Natuurhistorisch Museum, het Volkenkundig Museum, het Schrift- en Schrijfmachine Museum en het Nederlands Textiel Museum. De Heuvelstraat is een be kende winkelstraat die niet zonder reden soms de Kalverstraat van het zuiden wordt ge noemd. M» ;ui' III! II

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 7