VVD: Volkspartij voor Vrijheid en Democratie D Jaarmarkt met record-aanta! bezoekers SSS# SS!S« Bond van Ouderen afd. Moergestel Tentoonstelling over Peerke Donders in de Oliemeulen ■■■■MMHi SSSfl E i «MM IM ■MMNB1 M»MM RMMMMMMi Mi Ml MM Mi iMm SMMMNUi B X 10 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 5 MEI 1982 PAGINA 11 r 't'I *1 Moergestel... daar gaat het om!!! Onder dit motto gaat de VVD in Moergestel deze gemeenteraadsver kiezingen in, waarbij de kandidaten zich laten leiden door de liberale be ginselen: Vrijheid, sociale gerech tigheid, sociale verantwoordelijk heid en verdraagzaamheid. VVD lijst 3 Rob Damen Paul Gerlach Wil Bogaers Joost Wagenmakers Bien van der Dussen-van Dongen Hans Kahle X X X X X X y 1 I besteden. Daarbij moet zij de kosten van het gemeente-apparaat beheersen en een zorgvul dig personeels- en vacaturebeleid voeren. De gemeentelijke belastingen, waaronder de on roerend goed belasting, moeten worden af gestemd op landelijk veroorzaakte druk op de inkomens en dienen derhalve niet of zo mini maal mogelijk voor verhoging in aanmerking te komen. Ook onze Gemeente kan niet ontko men aan echt bezuinigen omdat ook zij zich moet aanpassen aan de financiële situatie van dit ogenblik. Bestaande voornemens dienen te worden getoetst aan de feitelijke gemeentelijke draagkracht, waarbij dure prestige-objecten of geldverslindende stokpaardjes dus vergeten moeten worden. Op de jaarvergadering, gehouden op 15 april is het bestuur enigszins gewijzigd en ziet er als volgt uit: W. van Dijk (voorzitter) Oostelvoortjes 3a M. Vugts (secretaris) Kloosterlaan 59 A. Jonkers (penningmeester) Schoolstraat 29 Leden van het bestuur: Mevr. Roosen van Remunt. Postelstraat 25 Mevr. Fonken v. Esch. Kruysackerstraat II Mevr. Ketelaars v. Balsvoort. Oirschotseweg 24 C. van Dijk. Raamackerstraat 3. Degenen die lid willen worden van onze bond kunnen zich ten alle tijde opgeven bij bovenge noemde bestuursleden. Lid van de Bond kan eenieder worden, die 55 jaar of ouder is en niet meer in een of ander beroep werkzaam is. Op 18 mei a.s. zal in Trappaf Oisterwijk zoals andere jaren, wederom een gezellige middag plaats vinden. Het programma begint om 14.00 uur. Deze middag is voor onze leden ge heel gratis. Voor eigen vervoer moet men wel zorgen. Men kan zich voor deze middag opge ven aan een onzer bestuursleden en wel voor 12 mei. Verder maken wij er onze leden op attent, dat onze leden die meer dan 2 weken in het zieken huis verblijven, vanwege de Bond een kleine attentie zullen ontvangen. De familieleden moeten echter wel het Bestuur hiervan even in kennis stellen. Dat is dat er niemand vergeten zou worden. Namens het bestuur Van 14 mei tot 14 juli is er in de Oliemeulen aan de Reitse Hoevenstraat een tentoonstelling te zien, getiteld ’’Petrus Donders en Tilburg”. Aanleiding tot deze tentoonstelling is het feit dat Petrus Donders (in Tilburg beter bekend als Peerke Donders) op 23 mei in Rome door de Paus zal worden zaligverklaard. Petrus Donders werd op 27 oktober 1809 in Tilburg geboren. Zijn ouders, Arnoldus Pieter Donders en Petronella van Brekel, woonden in een klein huisje met hof en bouwland in het ge hucht de Heikant. Zijn vader was wever van beroep. In 1831 ging Peerke als knecht werken in het Klein Seminarie te Sint Michielsgestel. Een jaar later werd hij knecht student en in 1837 ging hij naar het Groot Seminarie Herlaer, eve neens te Sint Michielsgestel. Op 5 juni 1841 werd hij in Oegstgeest tot priester gewijd. Na een jaar vertrok hij naar de toenmalige ko lonie Suriname. Hij werd in 1856 benoemd tot pastoor van het ’’melaatsenetablissement Ba tavia”. Op 1 november 1866 deed hij zijn intrede bij de Redemptoristen te Paramaribo. Op 14 janu ari 1887 overleed hij të Batavia (Suriname) na dat hij vele jaren als missionaris onder de me laatsen had gewerkt. In 1921 is hij herbegraven in de kathedraal van Paramaribo. Al in 1913 had Paus Pius X toestemming gege ven om met het proces tot zalig- en heiligver klaring te beginnen. Vanaf dat tijdstip had Peerke Donders al het predikaat ’’eerbied waardig”. De tentoonstelling in de Oliemeulen gaat over Petrus Donders en Tilburg. Op zijn tijd in Su riname wordt minder ingegaan. Vooral wordt een schets gegeven van zijn Tilburgse periode en het weversmilieu waaruit hij voortkwam. Daarna wordt duidelijk gemaakt hoe de per soon Peerke Donders na zijn dood is blijven voortleven in Tilburg. Aandacht wordt besteed aan zijn verering, de devote aspecten daarvan, aan de opbouw van zijn geboortehuisje met daarbij een kapel, dat als bedevaartsoord ging fungeren. Getoond wordt hoe men zich in Til burg inzette voor het zaligmakingsproces, hoe daar standbeelden en een kruisweg ter zijner Onderwijsvoorzieningen De huidige onderwijsvoorzieningen moeten op, dit niveau gehandhaafd worden, waarbij moet worden gezorgd voor een goede integra tie van kleuter-, en basisonderwijs. Voor het het aantrekken van toerisme. Ook moeten in dit kader mogelijkheden worden geschapen om de bestaande accommodaties zo nodig te vergroten (vakantiebungalows, kampeerterrei nen ed.). Door stimulering van het toerisme ondersteunen we de gehele Moergestelse mid denstand en -bedrijvigheid. Radio en TV De Gemeente dient^binnen het kader van de wettelijke regelingen, te zoeken naar mogelijk heden voor faciliteiten en zendtijd voor Moer gestel TV. De bestaande C.A.I. dient kwalita tief en kwantitatief verbeterd en uitgebreid te worden. MiMMM IMMIMB •«■J Enige punten uit het programma voor de VVD gemeenteraadsfractie zijn: Ruimtelijke Orde ning en Woningbouw. De bouwprogramma’s moeten worden af gestemd op de werkelijke behoeften van de Moergestelse inwoners, een juiste verdeling tussen sociale-, premie-, vrije sector- en HAT- eenheden moet worden bereikt. Zonder bui tensporige kosten moet een komplan tot stand worden gebracht, met inspraak en medewer king van alle betrokkenen, in het bijzonder van de middenstand. Verkeer en verkeersveiligheid Nog steeds ontbreken veilige fietspaden naar Tilburg en verbetering van buitenwegen en ver lichting blijven nodig. Gevaarlijke sluiproutes door de kom van het dorp moeten worden te gengegaan en vrachtauto’s geweerd uit woon wijken. Het systeem van verkeersbrigadiers moet worden hersteld. Politie en veiligheid Na het op organieke sterkte brengen van de politie in Moergestel, moet deze ook beter be reikbaar worden voor de inwoners, zo moge lijk permanent. Dit moet leiden tot een grotere veiligheid voor de burger en een betere preven tie tegen vandalisme, inbraak, misdrijf e.d. Werkgelegenheid, industriebeleid en mid denstand Het Gemeentebestuur dient een aktief wer vingsbeleid te voeren voor nieuwe, schone in dustrieën, terwijl uitbreiding van eigen Moer gestelse bedrijven krachtig moet worden gesteund. De Gemeente moet nagaan of zij zinvolle taken en werkzaamheden kan laten uitvoeren door hen die niet, nog niet of niet meer in het arbeidsproces zijn opgenomen, waaronder faciliteiten voor jonge onderne mers. Om de middenstand goed te laten functi oneren, dient de Gemeente daarvoor de voor waarden te scheppen. Financiën en belastingen De Gemeente moet zich gaan bezinnen op het afstoten van taken en de mogelijkheden onder zoeken werk goedkoper aan derden uit te Dat C. V. "De Dorstvlegels" met de jaarmarkt in de roos heeft geschoten is intussen wel duidelijk. Het eerste lustrum werd gevierd met een record-aantal bezoekers. De organisatoren zullen ongetwijfeld weer blij zijn geweest toen 's-avonds alles weer aan de kant was. Men kan terugzien op weer een geslaagd evenement waarvoor de kom- pHmenten toekomen aan de organiserende vereniging. De politie had het er trouwens ook maar druk mee. Niet alleen met het verkeer te regelen maar in de Kerkstraat werd 'n hele rij fout-parkeerders zonder pardon verbaüseerd. Voor veel automobilisten dus toch een duur bezoek aan de jaarmarkt. De kandidaten van de V. V.D., met v.l.n.r.: Joost Wagenmakers, Hans Kahle, Paul Gerlach, lijsttrekker Rob Damen, Bien van der Dussen- van Dongen en Wil Bogaers. opsporen en corrigeren van leermoeilijkheden is een vakleerkracht noodzakelijk. Sport en recreatie Er moet snel een afronding komen van de bestaande sportaccommodaties, zoals bv. een verbetering van de toegangsweg naar de tennis banen en een herindeling van de velden van Roef en Audacia, zodat een practischer ge bruik hiervan mogelijk wordt. Een beter on derhoud van de Trimbaan is nodig. Milieu en milieubescherming Voor de VVD staat de bescherming van het landelijk karakter van ons dorp en het behoud van de waardevolle natuurgebieden voorop. In het dorp zelf dient het houden van honden niet te leiden tot vervuiling van speelveldjes en voetpaden. Toerisme De wervende aktiviteiten ten behoeve van de werkgelegenheid moeten tevens gericht zijn op ere werden geplaatst en openluchtspelen wer den gehouden, welke wonderen aan hem wor den toegeschreven, enz. De tentoonstelling is een historische en geen re ligieuze tentoonstelling. Op de zuiver religieuze aspecten van zijn zaligverklaring wordt niet in gegaan. De Oliemeulen bevindt zich aan de Reitse Hoe venstraat 30b te Tilburg. Het gebouw is dage lijks geopend van 10.00-17.00 uur en ’s zon dags van 13.00 tot 17.00 uur. De organisatie is in handen van de Archief dienst van de Gemeente Tilburg. Voor nader inlichtingen kunt u contact opne men met het Oudheidkundig Centrum ”De Oliemeulen”, tel. 013-681711. v f t

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 11