11“ DE STER DE STER fel BI Met open oog door de natuur door G. Kuijpers I naaimachines 11.95 ZOEKERTJES HABRAKEN MACHINES 15.95 16.95 15.95 12.95 12.95 Gebr. v. Dijck B.V. 5® v-x ti ei O r 3 VERKOOP EN REPARATIES X- Xx' to' /9 lil 15 Verhuur van containers Aannemer van grondwerken en inritverharding. Laboratoriumruimte voor de afwerking van foto's 50 m2) cees op 't hoog korenstraat 34 moergestel Domkellerstolss tijdelijk 3 voor SLIJTERIJ SLIJTERIJ Louis v/d Meijdenberg O De Werkgroep MOV UIDGAS - Nu volop voorjaarsbloemen voor binnen en buiten Bols Vieux tijdelijk Beefeater Gin tijdelijk Squires Gin tijdelijk Kirsberry kersenlikeur tijdelijk Bitterkoekjeslikeur tijdelijk i Levering alle soorten straatstenen, rode split enz. Vinkenberg 19a Moergestel Tel. 04243 - 1395 Te huur gevraagd in centrum dorp: Chat. Neyron- Bordeaux 1975 b' Aanbieding: vrijdag en zaterdag 3 bosjes verschillende voorjaarsbloemen M. Akkermans-Wolfs Schoolstraat 16 - Tel. 04243-1350 «jy «y- 20 heiplanten •pi K y1 ’Zo, Paolo, dat heb je geweldig gedaan’, zegt de vrouw. ’Wat fijn, dat jullie allemaal wilden komen. Ik ben Isabel. En dit is Pedro. Wij zijn van het wijkcomité.’ ’Wanneer gaan we eten?’, roept Rafaelo. ’Pa olo heeft dat beloofd en ik lust wel een flink bord.’ ’Dat klopt. Dat klopt’, zegt de man. ’Wij gaan met jullie naar een school en daar staat eten op jullie te wachten.’ De kinderen glunderen. Het is echt waar wat Paolo verteldt heeft. Pedro gaat verder: ’Als jullie flink eten, hoef je dat vanavond thuis niet meer te doen. Je moeder hoeft dan niet zoveel geld aan eten te besteden. En ook de bus hoeven jullie niet te betalen. Want hier zijn kaartjes.’ Pedro deelt aan iedereen een buskaart uit. De kinderen zijn beduusd. Het lijkt wel een sprookje. Als ze op school komen, zien ze de dampende potten met eten klaar staan. Er zijn nog meer meisjes en jongens. Na een poosje zitten ze al lemaal muisstil te eten. Heerlijk. Zo’n maal hebben ze nog niet vaak gehad. Ze zien Isabel aankomen, die zegt: ’Jongens, luister eens. Als jullie rustig dooreten, zal ik ons plan vertellen. Wij, mensen van het wijk comité, vinden dat jullie geweldige jongens en meisjes zijn. Wij willen jullie een pluim op de hoed steken voor het harde werken dat jullie iedere dag doen. Jullie zorgen ervoor dat jullie families te eten hebben en dat is belangrijk werk. Wij willen jullie voorstellen om iedere dag hier te komen eten. Voor niks. Bovendien willen wij jullie vragen om samen met ons te le ren lezen en te leren schrijven. Jullie horen dan ook het verhaal van Quincho Barrilete. Dat is net zo’n jongen als jullie. Een krantenverko per. Quincho Barrilete is een held. Want iedere dag staat hij, net als jullie, klaar om hard te werken. Jullie hoeven nog niet meteen te beslissen. Morgenochtend beginnen we om acht uur. Hier is een buskaart. Wie komen wil mag ko men.’ Paolo, Rafaelo en de anderen zijn er stil van. Ze vergeten bijna hun bord leeg te eten. Wat een idee. ’Ga jij er naar toe, Paolo?’, vraagt Rafaelo. ’Mij lijkt het wel wat. Als ik maar niet minder ga verdienen. Want dan krijg ik thuis op mijn donder.’ Maar als je kunt lezen en schrijven, kun je misschien een andere baan krijgen’, peinst Paolo. ’Ik weet het nog niet’, zucht Al fonso. ’Leren lijkt me leuk, en het eten is hartstikke lekker... Maar ik weet het nog niet.’ Dan horen ze ineens gitaarmuziek. Pedro en Isabel hebben allebei zo’n instrument. Ze gaan een lied zingen: ’Bravo Quincho Barrilete...’, horen ze. ’Bravo, bravo...’ Steunt ook u ons projekt Operation Campesi- na, zodat Paolo en Rafaelo en de andere kin deren kunnen eten en onderwijs kunnen vol gen. Geef via de bekende vastenzakjes of stort op giro 5850 van Vastenaktie Nederland te Utrecht. 4^ bakten ze pannekoek met brandnetel (het smaakt nog goed!) tegen hekserij en boze geesten. Al sinds de Middeleeuwen is de brandnetel be kend als een uitstekend middel tegen allerlei ziekten en kwalen. MeLat brandnetels in de soep, de stamp of echt als groente. Ze is zeer voedzaam. Bevat erg veel ijzer en magnesium. Brandnetels zijn veel gezonder als spinazie, die veel zuren bevat. Gekookte brandnetels prikken niet meer. Deze plant is een middel tegen reumatiek en jicht, nierstenen, ze is bloedstelpend en helpt tegen neusverkoudheid. Ze werkt bloedzuiverend en wormwerend. Het is mogelijk in reformzaken allerlei recepten te krijgen voor een eventuele juiste hoeveelheid van brandnetels. Er is uite raard geen enkel bezwaar om eens een lekkere stamppot (in Oost-Brabant petazie!) van jonge brandnetelplanten klaar te maken. Natuurlijk niet met de blote hand plukken en wassen! Smakelijk eten! 4 I 69. Brandnetel Een roos en een brandnetel stonden naast in de zon. Alleen de roos kwam in een mooie vaas en de brandnetel spitte men weer om. bijtend vocht bevatteti. Deze haren zijn bijzon- Zoals in bovenstaande regels gaat het zo vaak. Iets gewoons, wat, zoals die van de hazelaar, klein en groot hoefblad, sleutelbloemen of pri mula’s en crocussen, zijn al gesignaleerd, bo vendien alles duur wordt, willen wij eens extra aandacht schenken aan de brandnetel. De latijnse naam van de brandnetel is Urtica Dioica. Urtica is afkomstig van het latijnse woord urere; wat branden betekent. Deze plant heeft op de bladeren brandbaren, die een der broos en bij de minste aanraking breken de punten af. Hierdoor ontstaat het ons allen be kende branderige gevoel. Het brandnetelgif bestaat voor een groot deel uit mierezuur. Dit gif is zo werkzaam dat 0,0001 gram nog dui delijk een waarneembare pijnlijke bult op de huid veroorzaakt. Wij kennen hier twee soor ten brandnetels. De kleine, die algemeen in on ze tuinen voorkomt en de grote, die meestal langs sloten en heggen groeit. De brandnetel is een stikstofminnende plant. Het meest komt hij voor langs elzenhagen, die door knolletjes op hun wortels, evenals de vlinderbloemige planten, zoals lupine, erwten en bonen, stikstof in de grond brengen. De brandnetel is tweehuizig. Dit betekent, dat de ene brandnetel mannelijk en de andere vrouwelijke bloemen heeft. De brandnetel heeft natuurlijk zo’n slechte naam omdat het een onkruid is, wat bovendien nog lelijk prikt! Maar wij zullen hem eens van de heel andere kant bekijken. Bij de Germanen stond hij al in hoog aanzien en ze beschouwden hem als een heilige plant. Hij was aan de Dondergod Do nar gewijd. Ze legden bij onweer de brandnetel in het haardvuur, waardoor het hemelvuur werd tegengehouden. Op het zonnewendefeest ill "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 24 MAART 1982 PAGINA 7 A6 VASTENAKTIE JS. b bloemsierkunst ■A van alle merken HILD2 MOERGESTEL TELEFOON 04243 1778 PROPAAN - BUTAAN - LPG INBOUW LPG-INSTALLATIES WIJN: Laat tijdig uw schoorsteen vegen.T. en voorkom daarmee schoorsteenbrand! Bel Rio- net B.V., tel. 013-671149, Postelse Hoeflaan 183, Tilburg. Tevens aanleg en vernieuwen van riolering, ontstoppen en alle voorkomende reparaties. Beschuit: iedere week vers gebakken! Ech te Bakker Jos van Hulten. 1 Kastanjestraat 46 Oisterwijk Tel. 04242 4696 Fotokopieën, A3- en A4-formaat. Speci ale kortingen grootverbruik! Photo-atelier Louis v.d. Meydenberg, Rootven 26, Moergestel, Tel. 04243-1421. Kunstgebitten en reparaties: G. Holz- ken, Houtveld 28, Udenhout, tel. 04241-2613. Mooi gevulde plantenbak nodig? Bel Sjef van Huigevoort, tel. 1845 of 013-426664. Nergens goedkoper of mooier! Te koop: 2 jongensfietsen; 1 wielrenners- fiets als nieuwe en 1 Union fiets, leeftijd 8-12 jaar en 'n houtkachel. Te bevr.: Pr. Ire- nestraat 14, Moergestel. Antiekmarkt Reusel, Hotel De Vrachtkar, Wilhelminalaan 54. Vrijdag 26 maart van 18 tot 21 uur; zaterdag 27 maart van 11 tot 18 uur; zondag 28 maart van 11 tot 17 uur. Te koop: 50 kg ouderwetse kapok. Te bevr.: telefoon 2570. Zo lang de voorraad strekt: Crossfietsen voor f 279,— bij Henk Schepens Tweewielers te Moergestel en Oisterwijk. Zeer mooie Philondendrons (gaten- plant) van 1 mtr tot 1 ’A mtr hoog, van f 15,— nu voor f 7,95. Bel: 013-426664 en U krijgt hem thuisbezorgd. Bloemenhandel Sjef van Huigevoort. Te koop: 2 tennisracklets merk Dunlop M4, Set Point I-4; damesfiets, Peugeot brommer, Puch maxi en een ronde, koperen landbouw-rugspuit 60 jaar oud, en 1000 ovenstenen. Moergestel, tel. 1196. Tuinplanten nodig?? Een groot assorti ment coniferen, heesters, struiken, heide en bomen vindt U bij Boomkwekerij J. van Roessel, Servennenstraat 5, Moergestel. Tel. 04243 - 1555. Kom gerust eens langs!!! Schoorsteen vegen door een brand weerman: dan ben je er zeker van! Tevens alle voorkomende werkzaamheden: H.J. De Klusjesman, Langvennen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937. vervolg van pag. 3 Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel - Tel. 142i t 'ft -to 4 O. I I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 7