Nieuw folkfestival in IREESENTRUM Moergestel blouse 29.90 voor f S JURKJE i ROK vanaf I Vastenaktie 1982 1 Inzamelingsaktie van gebruikte kleding voor de stichting Mensen in Nood ir-j Zondag 2 mei a.s. bedevaart naar Beauraing St Voor mooi behang; Goede lak; en de beste verf voor buiten: Exbl$rot 1; dan naar DESKUNDIG ADVIES! J r 1 i Op 15 en 16 mei: 1 ‘I I Om het recht van de Zwaksten r S- Bekijk onze etalages eensl! "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 24 MAART 1982 PAGINA 3 A 2 2. er a- is g WOLFS 59.90 49.90 ,1 vervolg op pag. 7 V Raadhuisstraat 29 Telefoon 04243 - 1223 ne jst in- an >e- 8. os S, M, L 100% katoen (zie etalage) 1 1 een da- de- tot B„ A. ijst ide .P. ok rar 1 ’it IEEMIl KERKSTRAAT 15 MOERGESTEL TEL09293-2239 KERKSTRAAT 15 MOERGESTEL TEL09293-2239 L Geen folk-café. Toch wil het Trefsentrum een open jongeren centrum zijn en geen folkcafé. Dit blijkt wel uit haar kinderaktiviteiten, de avonden voor de jeugd van 12 tot 16 jaar, sportaktiviteiten, po- ’’Moergestel Folk ’82”. Onder deze noemer zal, op 15 en 16 mei, Moergestel in het teken van de folkmuziek staan. Op zondag 16 mei wordt er nl. een internationaal openlucht-folkfestival geor ganiseerd, terwijl de zaterdag daarvóór is ingeruimd voor een voorproefje van dit festival. De or ganisatie van ’’Moergestel Folk ’82” is in handen van het Trefsentrum, het Moergestelse jonge rencentrum dat in de loop van haar 6-jarige bestaan een goede naam binnen de folkwereld heeft weten op te bouwen. Vermeldenswaardige ’’bijkomstigheid” hierbij is dat ’’Moergestel Folk ’82” evenals trouwens alle Trefsentrum-aktiviteiten, volledig wordt georganiseerd door vrijwillige me dewerkers, zonder wiens hulp het allemaal onmogelijk zou zijn. Folk-verleden In het verleden vonden al een aantal folkfesti vals plaats in Moergestel, aanvankelijk georga niseerd door het Trefsentrum en later overge nomen en uitgebouwd door een ’’onafhanke lijke” stichting: Stichting Folkdag Moergestel. Die onafhankelijkheid van deze stichting kan rustig tussen aanhalingstekens worden gezet, aangezien het Trefsentrum in de praktijk toch wel sterk verbonden bleef bij deze Folkdagen. De vrijwilligers kwamen nl. steeds voortui uit dit Moergestelse jongerencentrum. De ’’Folk dag Moergestel” kreeg behalve een nationale ook een internationale bekendheid, hetgeen niet vreemd is als men beseft dat werkelijke topfolkgroepen vanuit de gehele wereld dit festival aandeden. Zo’n anderhalf jaar geleden werd de laatste Folkdag georganiseerd. Bud gettaire problemen noopten de organisatie, op het hoogtepunt van haar bestaan, tot het stop pen van haar festivalaktiviteiten. Het Trefsentrum volhardde echter in het pro grammeren van folk-optredens op de zondag middagen. Het seizoen ’81-’82 betekende een revolutie in de bezoekersaantallen tijdens deze optredens, waardoor een verbouwing van het Trefsentrum niet uit kon blijven. Bij optredens van ’’gearriveerde” folk-artiesten is intussen een bezoekersaantal van 200 tot 300 een ge woonte geworden, waardoor het gebouwtje aan de Kerkstraat zo nu en dan nóg te klein is, De iets minder bekende folk-artiesten trekken toch ook nog altijd wel een bezoekersaantal tussen de 100 en de 200. Nicaragua Bravo voor Quincho Barrilete Quincho Barrilete is een jongen van een jaar of tien. Hij verkoopt kranten, soms zakkammet jes, soms andere spullen. Zo verdient hij geld voor zijn hele familie. Die mensen hoeven dan wat minder honger te lijden. Quincho is uitge roepen tot held van het land Nicaragua. Zoals hij, proberen duizenden kinderen op veel ma nieren geld te verdienen. Zij zorgen ervoor dat veel mensen geen honger hoeven te lijden. Uit een hierbij volgend verhaal blijkt dat de jon gens pas naar school willen als daar iets tegen over staat: ’eten'. Dat is dan hun eerste ver dienste. Het verhaal laat ook zien hoe ernstig men de alfabetiseringscampagne opneemt. Over Quincho is een liedje gemaakt, dat bijna alle kinderen uit hun hoofd kennen. 'Bravo Quincho Barrilete’. ’Schoenen poetsen? Schoenen poetsen, signor, signora?’ vraagt Paolo aan de vrouw en de man die net aan komen lopen. ’Nee, jongen, dat is niet nodig’, antwoordt de man. ’Ja, maar, signor, het is zo stoffig op straat. Uw schoenen kunnen een beurtje goed gebruiken’, probeert Paolo nog eens. ’Nee, echt niet’, zegt de vrouw. ’Het hoeft niet. Maar luister eens. Wij zijn van het wijkcomité. Dat is Pedro Par- ca en ik ben Isabel Dura. Wij komen je een voorstel doen. Zijn hier nog meer jongens in de buurt die net als jij werken? ’O, ja, een heel stel. En meisjes ook. Mijh broertje zit hier om de hoek met zijn schoenpoetsdoos. En aan de overkant een vriendje van me. Kijk maar. En daar iets verderop zitten altijd twee jongens en een meisje. Zij verkopen kranten en tijdschrif ten. En er loopt een meisje om zakkammetjes te verkopen.’ ’Mooi zo’, zegt de jonge vrouw. ’Kun jij er voor zorgen, dat jullie vanmiddag allemaal om twee uur hier zijn?’ ’Om twee uur? En het werk dan?., zegt Paolo. ’We kun nen hier niet zomaar ophouden met werken. Dan verdienen we niks.’ ’Ja, dat begrijpen we’, antwoordt de man. ’Je hebt gelijk, maar wij hebben een plan. Wij zullen jullie dat van middag uitleggen. Als jij er voor zorgt, dat die andere meisjes en jongens hier komen. Dan kunnen we over ons plan praten.’ ’Maar, sig nor, denkt u dat die jongens mij geloven?’ Pa olo vertrouwt het zelf ook niet helemaal. ’Zij denken, dat ik hun klanten wil afpikken. Wat moet ik tegen ze zeggen? ’Zeg maar, dat we vanmiddag eerst samen goed en lekker gaan eten’, vertelt Isabel. ’En wie betaalt dat?, wil Paolo weten. Hij is nog steeds wantrouwend. ’Wie bent u eigenlijk? Houdt u mij niet voor de gek?’ ’Dat hebben we al gezegd, jongen. Wij zijn van het wijkcomité. Wij willen graag met jullie praten. Probeer maar om een paar meisjes en jongens bij elkaar te krijgen. Vertrouw ons maar.’ ’Nou, goed dan’, zegt Paolo aarzelend. ’Ik zal mijn best doen.’ ’Het is vijf voor twee, Paolo. Ik zie nog geen Pedro en geen Isabel’, zegt Rafaelo kwaad. ’Ze hebben je beetgenomen, jongen. Ik ga weer ge woon aan het werk. Zo verdien ik niets, door hier maar te staan.’ Ook de anderen worden ongeduldig. Paolo heeft vijf jongens en twee meisjes bij elkaar gekregen. Eerst wilden ze niet. Maar toen Paolo over lekker eten sprak, hebben ze ja gezegd. ’Kijk daar komen ze aan’, juicht Paolo. Hij lacht opgelucht. ’Nou, ik ben benieuwd’, zegt AJfonso. folk met virtuoos en origineel gitaarspel; bij de tweede gaat direkt de vergelijking met Sone- rien Du op: Keltische muziek waarop het goed dansen is. Benoit treedt met zijn groep voor de eerste keer buiten Frankrijk op, terwijl Ar Bleizi Ruz, aangevuld met zanger Patrick Ewen, pas voor de tweede keer in ons land te horen is. Ook van de Deense folkrock- formatie ’’Dronningens Livstykke” (met hun cajun- en morrisinvloeden ook een primeur voor ons land!) mag verwacht worden dat zij het principe ’’onbekend maakt onbemind” zullen gaan ontkrachten. In het kader van de kledinghulp aan de Derde Wereld organiseert het plaatselijke aktiecomité van de Stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica zijn jaarlijkse kledinginzameling. Op dinsdag 30, woensdag 31 maart en donder dag 1 april kunt u kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen naar de volgende adressen bren gen: Winkel Boerenbond, Schoolstraat; Jos v. Esch, Witte Pomp Schoolstraat; Mevr. Vissers Rootven 16; P. Ketelaars, Oirschotseweg 24; Mevr. d. Groot Oisterwijkseweg 60; H.v. Oort Stokske 1. litieke forumavonden en bijv, het onlangs ge houden ’’Karnavalternatief ’82”, waarbij zo’n kleine 800 bezoekers het Trefsentrum aande den, verspreid over 4 avonden, om te komen genieten van de muziek van resp. Clique Nou veau, Nega, Barrelhouse en Rosa King. Op zondagmiddag 4 april staat trouwens al weer een optreden van Doe Maar gepland. Programma "Moergestel Folk ’82” Voor wat betreft dit folkfestival gaat het Tref sentrum weer terug naar af: Evenals bij het eerste festival is de organisatie weer in eigen handen en de opzet kleinschalig gericht. In haar programmakeuze... In haar programmakeuze heeft de organisatie gezocht naar een evenwichtige kombinatie van bekende en onbekende folkartiesten, waarbij het de bedoeling wordt om muzikale kwaliteit, variatie, gezelligheid en originaliteit hand in hand te laten gaan. Om alvast in de juiste festivalsfeer te komen, vindt op zaterdagavond 15 mei een optreden plaats van het veelvuldige, van oorsprong Nieuwzeelandse duo ’’Marion Arts and Rob bie Laven”. Eigentijdse, Oceanische en cajun- muziek maken o.a. deel uit van hun repertoire. Hun debuut-elpee lokte al vele lovende pers- recensies uit. Dit optreden vindt plaats in het kleine sfeervolle Trefsentrum aan de Kerkstraat. Voor zondag 16 mei staat het eigenlijke festival gepland, waarbij een achttal folkoptredens va naf half twee 's middags tot ongeveer midder nacht zullen plaatsvinden op het terrein vóór het Trefsentrum. Hierbij zal het muziekkiosk als podium dienen. De Brabantse ’Tiekeszanger” Gerard van Maasakkers, die het festival opent, en de gezel lige boerenmuziek van ’’dommelvolk” worden voor de folkliefhebber als bekend veron dersteld, evenals de /vnl.) banjo-spelende zanger/entertainer ’’Iain Mackintosh” en de harmonische, met humor doorspekte samen zang van ’’The McCalmans”. De Ierse, tame lijk traditioneel georiënteerde groep ’’Oisin” krijgt, met haar vnl. uit jigs and reels bestaan de repertoire, langzaam maar zeker een steeds grotere populariteit in ons land. Het Bretonse aandeel bestaat uit de ’’Bernard Benoit Grou- pe” en ”Ar Bleizi Ruz”. De eerste speelt vnl. Mike Oldfield-ac-htige, wat klassiek getinte Overige informatie Op het terrein zal plaats zijn voor zo’n dikke 1500 bezoekers. Drank- eet- en parkeergele genheid is volop aanwezig. Om de gezelligheid een extra aksent te geven, is het festivalterrein omzoomd met marktkraampjes waarin klein- schaligheidsbedrijven en bedrijven die in direkt verband staan met de folkmuziek zich kunnen presenteren. Tot op het moment van dit schrij ven hebben de volgende mensen zich hiervoor al ingeschreven: Folkgids Janviool, Dubliners- infoblad Pibroch, kringloopuitgeverij Jan Flo ris, handgemaakte kreatieve spullen van Ver geet Mij Niet, Vrije Boekhandel, Tilburgse Werkgemeenschappen met houten speelgoed, de Windmolenwerkgroep voor Tilburg e.o., energieburo De Knijpkat en (folk-)platenmaat- schappij Minich Records. Bedrijven die hier voor verder nog interesse hebben, kunnen kon- takt opnemen met het Trefsentrum. Avro’s Folk-live is voornemens om radio-opnames van het festival te maken. De intree voor zater dagavond 15 mei bedraagt 6,- (voorverkoop vanaf half april in het Trefsentrum; niet telefo nisch!). Voor de zondag zijn er vanaf half april kaartjes in de voorverkoop bij alle VVV- theaterbespreekbufo’s. Kaartjes in de voorver koop kosten 15,-. Aan de kassa (7,50. In vergelijking met an dere folkfestivals is dit een schappelijke prijs te noemen, evenals de konsumptieprijs a 1,25. Wie nog meer inlichtingen wenst, kan terecht bij het Trefsentrum, Kerkstraat 15 te Moer gestel, tel. 04243-2239. Tot 15 en/of 16 mei op ’’Moergestel Folk ’82”. Een extra helpende hand kunt u bieden door het textiel degelijk verpakt of gezakt af te ge ven en schoeisel aaneengeknoopt tot gelijke paren. Door uw kledinghulp is de Stichting Mensen in Nood in staat tallozen in de Derde Wereld gelukkig te maken. Want als zij zich - door armoede gedwongen - in lompen moeten hullen, dan is dat een aanslag op hun menselij ke waardigheid. Zó kon de Stichting Mensen in Nood in 1981 hulp bieden in maar liefst 21 landen. Dat wa ren: Oeganda, Libanon, Indonesië, Peru, Zuid Afrika, Bolivia, Martinique, Botswana, India, Brazilië, Kenia, Angola, Zaïre, Chili, Tanza nia, Transkei, Thailand, Centraal Afrikaanse Republiek, Suriname, Madagascar en Polen. De Stichting Mensen in Nood wil doorgaan met deze vorm van concrete hulpverlening. Daarom zijn de resultaten van de aktiedag van het plaatselijk comité ook zo belangrijk. Want ieder jaar krijgt de Stichting veel aanvragen voor kledinghulp. Het is niet erg, dat dat ge bruikte kleding is. Want in het centrale maga zijn in Den Bosch (Jacob Catsstraat 19-21) sor teren medewerkers de tweedehandskleding op draagbaarheid. Wat ongeschikt is, wordt verkocht. Met de op brengst daarvan kunnen de verzendkosten van goede kleding naar de Derde Wereld worden betaald en worden ook nog projekten gefinan cierd. Want dat is een andere belangrijke taak van de Stichting Mensen in Nood. Daarbij gaat het om aktiviteiten op het gebied van noodhulp (rampen, vluchtelingen, hongersnood) en kleinschalige ontwjkkelingsprojekten. Jaar lijks beloopt dat circa 15 miljoen gulden. Wie daarover meer wil weten, kan ’’Mensen in Nood” publicaties aanvragen, alsmede de in- fokrant over kledinghulp voor de Derde We reld. Adres: Postbus 1041, 5200 BA Den Bosch. 50 Jaar geleden verscheen de Koningin met het gouden hart. Beuaraing een mooi plaatsje in de Belgische Ardennen is bekend geworden door de verschijning van de H.Maagd Maria rond de jaarwisseling 1932-1933. 33 Maal in Maria aan vijf kinderen verschenen en heeft ook tot hen gesproken. Maria heeft ook gevraagd een kapel te bouwen en ”dat men hier in processie naar toe zou komen”. Ook wij willen aan dat verzoek gaarne vol doen. In dit jubileumjaar, wil het Nederlandse Beauraing-comitee ”Pro Maria” uw aandacht en belangstelling vragen voor de bedevaart naar dit genadeoort. Op zondag 2 mei vertrekken we vanuit Moer gestel en omgeving en met ons district gaat mee Mgr. Hendriksen, Bisschop van Utrecht. Hoe wel wij niet over uw belangstelling hebben te klagen willen we toch gaarne dit jaar met een groter aantal mensen naar de plaats gaan waar Maria is verschenen. Sluit U daarom aan bij onze bedevaart naar Beauraing. De prijs voor deze ééndaagse bustocht be draagt voor volwassenen 29,-, kinderen 26,-. Opgave tot 31 maart. Voor meerdere inlichtingen kunt U terecht bij de plaatselijke propagtandiste Mevr. Róosen, Raamackerstraat 8, tel. 2527. I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 3