n I 1 v ZOEKERTJES HENK SCHEPENS TWEEWIELERS LOUIS V/D MEIJDENBERG IET Si 1- I I I I Rabobank introduceert een nieuwe rekening voor tieners Bisschoppelijke Vastenaktie Nederland 1982 Bloemsierkunst CEES OP T HOOG B Aanbieding: 20 stuks Heiplanten in verschillende soorten 2-jarig zittend werk qaer den op de fiets naartoe. L A van hees tilburg Door onze wekelijkse training zijn wij steeds in staat de modernste modellen te verzorgen. Het hierbij afgebeelde model toont U een permanent-kapsel uit onze salon. Inlijsten: DIPLOMA'S TEKENINGEN SCHILDERIJEN POSTERS FOTO'S HANDWERK ‘1* Schoolstraat 2a Moergestel Telefoon 04243 - 3162 251 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 17 MAART 1982 PAGINA 5 ft 4 Als de Tienerrekeninghouder later zelf gaat w’ GEBROKEN PUIN Grote sortering houten lijsten! 3.00 x f 15 Oisterwijkseweg 19-21 - Moergestel Telefoon 04243 - 1282 Kerkstraat 21 - Oisterwijk Telefoon 04242 - 17326 Maak 'ns 'n boekje met uw stamboom! ideaal als semiverhardmg voor terreinen, wegen en paden levering afgehaald of franco prijstechnisch zeer interessant Voor nadere inlichtingen G. van Hees Zonen B.V. Paterstraat 30 5025 KJ Tilburg Telefoon 013 435907 ffl Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel - Tel. 1421 Ketel, bak of mandje vullen met bloem of plant? Geef het even af en U heeft het voor weinig geld gevuld! Sjef van Huigevoort. Mevr. Terwindt, Oirschotseweg 2, zoekt voor 1 morgen en 1 avond in de week een hulp in de huishouding. Schriftelijke reakties graag op bovenstaand adres. Bloembakken een beetje kaal? Zaterdag: kleine plantjes, 3 voor 1 riks! Sjef van Hui gevoort. Laat tijdig uw schoorsteen vegen... en voorkom daarmee schoorsteenbrand! Bel Rio- net B.V., tel. 013-671149, Postelse Hoeflaan 183, Tilburg. Tevens aanleg en vernieuwen van riolering, ontstoppen en alle voorkomende reparaties. Fotokopieën, A3- en A4-formaat. Speci ale kortingen grootverbruik! Photo-atelier Louis v.d. Meydenberg, Rootven 26, Moergestel, Tel. 04243-1421. Te koop: woonhuis; 2/1 kap. Past, v/d Boogaardstraat 31, Moergestel. Hebt U wat te koop of zoekt U iets? Plaats een Zoekertje in Moergestel-Nieuws! Kunstgebitten en reparaties: G. Holz- ken, Houtveld 28, Udenhout, tel. 04241-2613. Party-catering Rob Swagemakers. Ver zorging van buffetten, diners, recepties, (tuin)feesten met evt. tent of overkapping en volledige inrichting. Voor inl.: 013 - 358527. Op visite? Neem een bloemetje mee! Bel 1845 of 013-426664 en U heeft uw bestelling 's avonds thuis. Sjef van Huigevoort. Te koop: tuinhuisje, hardhout 2.40 m., De Hoefkens 19, Moergestel. Door omstandigheden te koop: z.g.a.n. Voigtlënder VSL 2 automatic, spiegelreflex, met Kinor telelens (135 mm) macro-instel- ling, Osram flitser B 22, statief. Totale nieuw- waarde f 1315,-. Alles in één koop: f 675, Photo-atelier Louis v/d Meijdenberg, Rootven 26, Moergestel. Zaterdag-reclame: Prachtige fresia's per bosje voor f 1,50. Sjef van Huigevoort. Zater dag aan uw deur! Te koop: kompleet slaapkamerameuble ment. In goede staat. Te bevragen: tel. 2266. Schoorsteen vegen door een brand weerman: dan ben je er zeker van! Tevens alle voorkomende werkzaamheden: H.J. De Klusjesman, Langvennen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937. BT Informeert U bij ons gerust wat met uw haar mogelijk is. «f* een complete rekening. De bezitter van een Tienerrekening krijgt zijn eigen rekening afschriften en bovendien een ei gen Tienerspaarpas. Degene die een Rabobank Tienerrekening opent krijgt een erg fraaie re- keningkoffer met spullen, die hij of zij uitste kend kan gebruiken. Daarin zitten bankgiro- formulieren, enveloppen en pasje. Daarnaast is er veel ruimte om foto’s, brieven en andere persoonlijke bezittingen op te bergen. Boven dien bevinden zich in de koffer een schrijf blok, een balpen en een verjaardagskalender. De koffer is zo gemaakt dat hij gemakkelijk aan de muur kan worden gehangen. Al met al zorgt de Rabobank ervoor dat met een eigen Tienerrekening een bewuste pas op weg naar later wordt gezet. Je moet kinderen al op jonge leeftijd met geld leren omgaan. Met behulp van spaarpot en spaarbankboekje wordt geleerd dat het gemak kelijk is om een beetje geld achter de hand te hebben. Bijvoorbeeld voor een cadeautje met Moederdag of voor een extra bezoek aan de speeltuin tijdens de vakantie. Ook veel opvoedkundigen dringen erop aan om kinderen reeds op jonge leeftijd de waarde van geld te leren. Zij menen dat daardoor op latere leeftijd het inkomen veel bewuster wordt besteed. Daarom heeft de Rabobank sinds kort een nieuwe spaarrekening waarmee iedere tiener zijn eigen geldzaken kan doen; de Rabobank Tienerrekening. Iedereen tussen 10 en 14jaar kan zo’n rekening openen bij iedere Rabobank. De Tienerreke ninghouder kan zelf geld op zijn of haar reke ning storten of door anderen laten storten. Als de ouders of verzorgers daarvoor toestemming geven kan de bezitter van een Tienerrekening zelf de contributies voor bijvoorbeeld sportve renigingen of tijdschriften laten overboeken. Over het tegoed op de Rabobank Tienerreke ning wordt een rente gegeven van 8To per jaar. Daarbovenop geeft de Rabobank als men vijf tien jaar wordt nog een premie van 5% over het gespaarde bedrag tot een maximum van 500,per kalenderjaar dat men spaarde. De bewustmaking en de organisatie van de boeren en landarbeiders, die met name ook door de Kerk gestimuleerd wordt, vormt een bedreiging voor de heersende machten. On danks alle onderdrukking ziet men een toene mende spanning om te komen tot organisaties van boeren en landarbeiders zodat de situatie verbeterd kan worden. Dat wordt meer en meer ondersteund door priesters en bisschoppen, die durven breken met de heersende macht die steunt op onder drukking en geweld. Met het projekt ’OPERAC1ON CAMPESI- NA’ steunt de Vastenaktie al jaren nationale en plaatselijke organisaties van boeren en lan darbeiders, die strijden tegen onrecht. Hoe laag hun inkomen ook is, de boeren en landar beiders betalen zelf een contributie aan hun or ganisaties. Daarnaast zorgen de organisaties voor de ge zinnen van leden, die zonder werk zijn geko men of die gevangen gezet zijn. Hoewel zij vreedzaam aktie willen voeren voor een menswaardig leven, staan de campesinos tegenover een enorme gewelddadige macht. De lijst van gewonde en gedode boeren is een lange lijst. Het is voor de campesinos uiterst moeilijk om hun recht te halen bij de rechtbanken, wan- nneer zij bijvoorbeeld van hun grond verdre ven zijn. Daarom zijn speciale projekten nodig die zorgen voor rechtsbescherming. En vor mingscursussen waar de campesinos leren wel ke hun rechten zijn. Om op al deze gebieden vooruitgang te kunnen boeken is een minimum aan organisatie nodig. Alleen en geïsoleerd hebben de boeren geen macht. Gezamenlijk kunnen zij tenminste iets doen aan hun slechte situatie. De Vastenaktie steunt in het projekt ’OPERA- C1ON CAMPESINO’ de Federatie van Boere norganisaties, de FCL. En via de FCL de lan delijke en plaatselijke bonden en groepen van campesinos. De steun aan deze boeren stelt ook vragen aan onszelf in de rijkere landen. Denken wij alleen maar aan de voedselsituatie, bij ons en bij de boeren in Latijns-Amerika. Meer en meer komen de campesinos tot de ont dekking dat er de afgelopen jaren geen verbe tering, eerder een verslechtering is opgetreden in hun voedselsituatie. Honderden miljoenen mensen op het platteland in Latijns-Amerika zijn het slachtoffer van honger en ondervoe ding. Terwijl in de rijke landen hoogwaardige voe dingsstoffen onttrokken worden aan de kom- sumptie om gebruikt te worden als voer voor het vee. En terwijl in toenemende mate grote stukken grond in Latijns-Amerika opgekocht worden door grote bedrijven, de kleine boeren van hun stukjes grond gedreven worden, en de grond gebruikt wordt niet om voedsel voor de mensen in Latijns-Amerika zelf te verbouwen, maar produkten voor de export. En terwijl in toenemende mate stukken grond gebruikt wordt voor de veeteelt, en het vlees hiervan geëxporteerd wordt naar de Verenigde Staten en Europa. In de ogen van de boeren wordt de Internatio nale handel in landbouwprodukten meer en meer gedomineerd door monopolies, door een vrij kleine groep multinationale ondernemin gen, die in vele gevallen grote winsten boeken door het gebruiken van hun macht over al dan niet vrijwillig meewerkende regeringen. Dit al les gebeurt ten nadele van de plattelandsbevol king. In de huidige omstandigheden kan de land bouw niet voldoen aan haar fundamentele rol, nl. het voortbrengen van voldoende landbouw produkten voor een evenwichtige voeding van iedereen en het scheppen van werkgelegenheid voor een groeiende bevolking. vervolg op pag. 7 Toch, en dat blijkt vele malen uit de kontakten die de Vastenaktie heeft, zijn overal in Latijns Amerika mensen bezig te strijden voor een ver betering van hun situatie. Zij brengen daarbij dikwijls grote offers, omdat zij op alle mogelij ke manier vervolgd worden. Het zijn de boeren in Guatemala en El Salva dor, die te lijden hebben onder een toenemen de mate van geweld. Velen van hen zijn reeds uitgemoord door de zgn. ’’commando’s des doods”, met medeweten van hoge regerings functionarissen. Het zijn al die groepen men sen in andere landen van Latijns Amerika die minder in de aktualiteit staan, maar in het openbaar of in het geheim, al naar gelang de si tuatie, strijden voor een verbetering ten goede. Het lijkt soms een hopeloze strijd. Het aantal diktaturen in Latijns Amerika is toegenomen. De druk op de (vrnl. christelijke) basisbewe gingen is groter geworden. De bestrijding van deze basisorganisaties in de dorpen op het plat teland en in de wijken van de steden gebeurt heel bewust. In de afgelopen jaren werden tienduizenden officieren en hogere burgerlijke autoriteiten geschoold in de theorie van de ’’Nationale Vei ligheidspolitiek”. Deze politiek gaat ervan uit dat de macht toebehoort aan de elite, die het onmondige en onwetende volk moet bescher men tegen het communisme. Men gaat ervan uit dat het volk zelf geen ver antwoordelijkheid kan dragen en dat dus bij zonder hard moet worden opgetreden tegen al le georganiseerde groepen, die macht, gezag en bezit van de elites aantasten. De filosofie achter deze Veiligheidspolitiek is dat de wereld bestaat uit twee machtsblokken, die een harde strijd moeten voeren voor de overwinning. In het raam van deze strijd is dan alles geoorloofd. Dit verklaart waarom in Latijns Amerika de gevangenissen overvol zijn, waarom mensen gemarteld worden, waarom zoveel mensen, met name ook boeren en landarbeiders hun le ven hebben moeten geven. Dat verklaart ook waarom de Kerk in veel La tijns Amerikaanse landen in konflikt is met de staat, omdat de Kerk in toenemende mate een onvoorwaardelijke keuze maakt voor de ar men en de onderdrukten. verdienen of een ander eigen inkomen krijgt, kan de Tienerrekening gemakkelijk worden omgezet in een Rabo-rekening;

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 5