^8' Heiplanten in verschillende soorten 2-jarig 82 •1 IT I fli1' F f Met open oog door de natuur door G. Kuijpers I 75 naaimachines ZOEKERTJES VERKOOP EN REPARATIES HABRAKEN MACHINES Gebr. v. Dijck B.V. RITS-ROETS CHRIST SMULDERS B.V. APHRODITE kleine helpers voorbetere foto-resultaten L.R. FEVIOR 5e Moergestelse jaarmarkt I I "-sm ■MBHBESBMH Verhuur van containers Bloemsierkunst CEES OP 'T HOOG ZONNEBANK met nieuwe snelbruin- lampen. rjj O Aanbieding: 20 stuks Louis v/d Meydenberg 1 i r I NIEUW!! UIDGAS kF II Aannemer van grondwerken en inritverharding. Levering alle soorten straatstenen, rode split enz. De organisatie C.V. de Dors(t)vlegels Wi Ondernemers-echtpaar met 2 kinderen zoekt HUURWONING in Moergestel of omgeving. zoals ritnaalden en emelten en verder schade lijk ongedierte. Let eens het komende voorjaar op een zingende spreeuw. Hij slaat met zijn vleugels en musiceert en imiteert dat het een lieve lust is. Op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen, maar vooral in holtes en onder de pannen vin den wij spreeuwennesten. De mannen begin nen met het bouwen van het nest. Het bestaat uit stengels en bladeren. De vrouwtjes werken het netjes af en bekleden het met veertjes en mos. Rond half april worden de eitjes (5 of 6) gelegd, die lichtblauw van kleur zijn. De broedtijd duurt ongeveer 14 dagen en beide ouders broeden en verzorgen de jongen. De jongen, die grote gele bekken hebben, zijn grijsachtig wit met donsveertjes overdekt. Na de nestperiode van ongeveer 20 dagen bedelen de uitgevlogen jongen nog enige tijd bij hun ouders om voedsel. De oudste Moergestelna- ren hebben kapelaan Smolenaars nog gekend. Voor hij catechismusles ging geven op de jon genschool kroop hij op het dak van de pasto rie, haalde een nest jonge spreeuwen uit en de jongens, die het beste hun les kenden, kregen uit de royale zakken van de priestertoog een jonge spreeuw! Wat is de tijd verandert? Waar is de toog en de catechismus gebleven? Spreeuwen zijn trekvogels of beter zwerfvo gels. Zij trekken wat rond met onduidelijke bestemming. Als onze vogels ons verlaten ko men spreeuwen van elders hun plaatsen inne men. Nr. 68 - De Spreeuw Iedereen kent deze vogel. Wij hoeven hem niet te beschrijven. Dit is voor ons erg makkelijk, want het is moeilijk precies te zeggen hoe hij er uit ziet. Hij wisselt bovendien in de loop van het jaar nogal van aanzien. Na de grote rui te gen het najaar is het een donkerachtige vogel met witte stippen. In het voorjaar zijn deze witte punten van de veren afgesleten en wordt het een van de mooiste vogels, die in onze stre ken voorkomen. Over zijn zwarte jas, die aan de vleugelbasis met goud gegarneerd lijkt, zit een metaalglans, die varieert van groenig tot paars, al naar gelang de lichtbal de kleuren to vert, die geen kunstenaar tot de zijne kan ma ken. Jonge spreeuwen zijn bruin en na de eerste winter hebben zij ook de witte stippen met nog een bruine kop. Over de hele wereld komen wel meer dan 100 soorten spreeuwen voor. In onze streken kennen wij alleen onze spreeuw, die uitgezet in Amerika en Australië daar ook zich enorm heeft verbreid. De spreeuw is een cultuurvolger, d.w.z. overal waar mensen zijn, komen ook spreeuwen voor. Het meest typisch met deze vogel is, dat iedere stad of plaats van enige omvang tegen woordig zijn spreeuwenslaapplaatsen heeft. Dit met alle overlast en bevuiling van gebou wen en/of trottoirs. Zo kent Amsterdam deze ellende bij het tropenmuseum en Rotterdam rond de Goudse Singel. In Londen gingen eens zoveel spreeuwen op de grote wijzer van de Big Ben zitten, dat het uurwerk stopte, bijna een nationale ramp voor Engeland. Vroeger slie pen ook de stadse spreeuwen nog ’’buiten”. Rond 19.00 uur zijn de eerste waarnemingen gedaan dat deze vogels in de steden zelf gingen - Zondag jl. vond de tweede dressuurwedstrijd voor de wisselbeker plaats. Dit keer waren de ringen uitgezet aan de Oirschotseweg en al was er een koude wind toch werd er fanatiek mee gedaan. De uitslag: Ring 1 klasse B en L. Ie prijs Karolien v.d. Bosch met Papillow 2e prijs Petra van Gorkum met Pavictoir 3e prijs Wilma Burgers met Orica 4e prijs Maartje Rijnen met Romeo 5e prijs José Rijnen met Tanja Ring 2 klasse L2 le prijs Jan van Hulten met Marco 2e prijs Willie v.d. Ven met Sjefke Ring 3 klasse Ml en Z1 le prijs Henk de Cort met Sacramento 2e prijs Ine Appeldoorn met Patricia 3e prijs Jan Burgers met Orica J4 In goede samenwerking met het gemeente bestuur van Moergestel, is de C.V. de Dors(t)vlegels inmiddels begonnen met de voorbereiding van de 5e Moergestelse Jaar markt. Deze wordt gehouden op zondag 2 mei 1982. Om de jaarmarkt op hetzelfde, of zo mogelijk op een groter, peil te brengen als de afgelopen 4 jaar, meent de organisatie dat uitbreiding van het terrein noodzakelijk is. De voorberei dingen hiervoor zijn al in volle gang. Ook meende de organisatie meer Moergestelse men sen en verenigingen bij de jaarmarkt te betrek ken. Hiervoor zal op de markt zelf een groter ge deelte worden ingeruimd voor de Moergestelse middenstand en zeker de Moergestelse vereni gingen. Middenstanders of verenigingen die hiervoor interesse hebben kunnen dit kenbaar maken bij de contactpersoon voor de markt, C. v. Dijk, Pr. Irenestraat 5, Moergestel, tele foon 04243-2414. Tevens ligt het in de bedoeling om ook in Den Boogaard, bij de oude ambachtenmarkt, de Moergestelnaar meer gelegenheid te geven. Hierbij wordt geacht aan Moergestelse am bachtslieden, kunstenaar of zij die iets bijzon ders te demonstreren hebben. De bedoeling hiervan is vooral om te laten zien wat Moer gestel te bieden heeft in de ruimste zin van het woord. Zij die voor dit laatste interesse hebben of inlichtingen wensen, kunnen terecht op bo venstaand adres of de contactpersoon voor de oude ambachtenmarkt G. Ligtvoet, tel. te be reiken 04255-3087. Het ligt in de bedoeling om de attrakties voor de kinderen dit jaar sterk uit te breiden. Dit om zoveel mogelijk mensen en leeftijdsgroepen te kunnen laten profiteren van de jaarmarkt. Voor de rest zal de succesformule voor de jaar markt zoveel mogelijk gehandhaafd blijven. De organisatie hoopt, met nog meer hulp en samenwerking van Moergestelse mensen en verenigingen de 5e Moergestelse Jaarmarkt tot een nog groter Moergestels evenement te ma ken. slapen. Aanvankelijk in bomen, naderhand ook in goten en op richels van gebouwen etc. Iedereen kan in het najaar en ’s winters zelf zien, dat hele spreeuwenwolken hun slaap plaatsen opzoeken in het Rietven. Het is fasci nerend deze formatievluchten te volgen. Als exercerende soldaten volgen ze allemaal dezelf de beweging en richting. Hoe dit voor duizen- de spreeuwen mogelijk is, is nog een raadsel der natuur. Ondanks dat onze spreeuw het gruwelijk op kersen heeft (De carnavalsvereniging van Mier- lo, eens een groot kersenland, heet de spreeu wenjagers!) is hij toch bijzonder nuttig. Ze azen in het weiland op allerlei insecten, larven, i' i J/.f "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 10 MAART 1982 PAGINA 5 b f 15 van alle merken HILD2 MOERGESTEL TELEFOON 04243 1778 Nu egaal bruin met een kuur van 5 x 30 minuten voor slechts PROPAAN BUTAAN LPG INBOUW LPG INSTALLATIES TELEFOON 04243 - 2544 van 9.00 - 17.00 uur. Kastanjestraat 46 Oisterwijk Tel. 04242 4696 Veilingverse snijbloemen! Zaterdag bij Sjef van Huigevoort. Reclame: Narcissen per bos voor ƒ1, Milder voor huid en ogen door een nieuwe kleur. Vinkenberg 19a Moergestel Tel. 04243 - 1395 Ritsen vernieuwen. Het maken van: stofknopen, gespen, ceintuurs, nestel- gaatjes, zeilringen, knoopsgaatjes. Voor kousenreparatie, drukkers en boven dien chemisch reinigen met de Form-Fix veredelings- behandeling en onzichtbaar stoppen, naar: Oisterwijk t.o. Rabobank Schoolstraat 5 Moergestel Telefoon 04243 - 1474 Rootven 26 Moergestel Tel. 04243 1421 ff Kunstgebitten en reparaties: G. Holz- ken, Houtveld 28, Udenhout, tel. 04241-2613. Fotokopieën, A3- en A4-formaat. Speci ale kortingen grootverbruik! Photo-atelier Louis v.d. Meydenberg, Rootven 26, Moergestel, Tel. 04243-1421. Laat tijdig uw schoorsteen vegen... en voorkom daarmee schoorsteenbrand! Bel Rio- net B.V., tel. 013-671149, Postelse Hoeflaan 183, Tilburg. Tevens aanleg en vernieuwen van riolering, ontstoppen en alle voorkomende reparaties. Zoek uit! Zoek uit! Hangplanten in hang- pot, div. soorten: zaterdag bij Sjef van Huige voort Bloemenhandel. Te koop: woonhuis; 2/1 kap. Past, v/d Boogaardstraat 31, Moergestel. Hebt U wat te koop of zoekt U iets? Plaats een Zoekertje in Moergestel-Nieuws! Beschuit: iedere week vers gebakken! Ech te Bakker Jos van Hulten. Wie graag mooie foto’s wil maken, zal veel plezier hebben van "de kleine helpers" als filters, een zonnekapje, een draadontspan- ner enzovoort. Een rijke kollektie accessoi - res is bij ons in voorraad. Photo-atelier Te koop: potkachel en mini plattebuis. Te bevragen: De Aanstede 19, tel. 3104. Let op! Let op! Zaterdag: Luxe doos met vaas, gevuld met zijderozen van 20,— voor f 8,95. Sjef van Huigevoort Bloemenhandel. Te koop: Daf 44, bouwjaar 1970. Te bevra gen: Grieteveldeke 2, tel. 2514. Henny, heb je grootmoeder naar Tilburg ge bracht? Neem a.u.b. kontakt op! Henk. Brieven onder nr. 230 buro van dit blad. Degelijk schoorsteen vegen en alle voorkomende werkzaamheden: H.J. De Klusjesman, Langvennen-Oost 27. Oisterwijk, tel. 04242 - 83937. «r

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 5