Met open oog door de natuur door G. Kuijpers 5 fll I Voor de a.s. Carnavalsdagen zeer ruim gesorteerd in: K Sauwelavonden 66 Kerkeindse Hei Nog meer suksessen voor Harmonie Geslaagde Muzikale happening L Sa modehuis bij I ite '1 4 MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 I tr. ie het punten pun- punten pun- ai li et m en an 'O- ng ui tt en ?a- en He er an ?ft or H. ^tuSÜ Verder gaan wij gewoon door met onze winterafprijzingen, zoals: truien f 10,-, jurken 25,-, rokken f 15,- enz. enz. Vrijdag en zaterdag vinden de Sauwelavonden weer plaats. We wensen de tonpraoters alle sukses en de bezoekers vee! plezier!I begroeiing langs de weg iets aan de hand is. Tijdens het voorjaar en de zomer kan men daar namelijk vinden: honingklaver, - Goede kwaliteit Dorustruien voor kinderen, dames en heren - Dorussokken - Beenwarmers - Witte overalls - Witte kliederjassen - Kielen vanaf - Bartjeskielenvanaf 9,95 - Zakdoekkielen - blousesvanaf 9,95 -Zorro-capes14,95 - Clowns-pakjes25,95 - Boerinnetjes, zigeuners, indianen vanaf 23,95 - Bretelsvanaf 5,95 - Sloven9,95 vanaf 8,95 6,95 6,95 25,00 25,00 7,95 en ;e- :r- I ny tr- Je jl, tel it- I vlottende waterranonkel. Vogelkundig is de Kerkeindse hei ook niet oninteressant. Veelvul dig komt er de boompieper voor. Men kan er nog wel andere kleine vogelsoorten waarne men. Maar de boompieper komt bij uitstek in deze omgeving voor. Verder huizen er de groe ne specht, de buizerd, boomvalk en sperwêr.' Een bijzondere verschijning, die men^zéfden ziel, maar vaak kan horen is de nachtzwaluw Overdag rust hij uit op een boomtak liggend, ’s Avonds wordt hij actief en laat zijn snorrend geluid onafgebroken horen met hoge en lage tonen. Hij wordt ook wel geitenmelker ge noemd. Deze vreemde naam dankt hij aan het bijgeloof, dat hij vroeger schapen en geiten zou melken. Hij heeft namelijk en erg grote bek, die hij zeer ver open kan sperren als hij op grote insekten jaagt. Vroeger hield hij zich graag op bij schaapskooien vanwege het daar veel voorkomen van grote insekten. Zo werd aan zijn goed gedrag een verkeerde uitleg gege ven. De nachtzwaluw is een aparte soort en is met onze bekende zwaluwen totaal geen fami lie. Haas, konijn en ree-'iïjn hier ook geen' zeld zaamheid. Af en toe signaleert men er ook de vos. Al ziet men deze dieren zelden met de af gelopen sneeuwperiode hebben we aan de spo ren kunnen zien dat er nog al wat van deze wil de dieren voorkomen. De voor de tweede maal georganiseerde Muzi kale Happening, zoals die werd georganiseerd door de Drumfanfare ’’Moergestel” mag zeer geslaagd worden genoemd. Het podium en de zaal van Den Boogaard” (tot en met de laatste stoel bezet) waren keurig versierd en aangepast aan het optreden van beide groepen: Drumfanfare ’’Moergestel” en ”Die Tamboerijnen van de Stadt Eindhoven”. De muzikale leiding van het gehele gebeuren was in handen van de heer A. Walravens, in- strukteur van beide korpsen, ’n Man die het klappen van de zweep kent en dat door de rou tiniers van ”Die Tamboerijnen” die nd de pau ze optraden ook duidelijk liet blijken. Het is niet voor niets dat zij op het laatst gehouden Wereldmuziekconcours te Kerkrade een 1ste prijs in de wacht sleepten. Voor de pauze was het optreden van Drumfan fare ’’Moergestel” gepland, ’n Geslaagd optre den trouwens waarvan alle aanwezigen duide lijk hebben genoten. Vlot gespeelde en klin kende muziek, veelal bewerkt door de heer Walravens zelf, werd onder zijn leiding gedi sciplineerd uitgevoerd. Tussen alle muziek door werd nog bekendge maakt dal het bestuur van de drumfanfare de voorzittershamer heeft overgedragen aan de heer Wil Pellis. De heer W. Clemens, de huidige voorzitter, die wegens vertrek naar elders het korps heeft moeten verlaten, maakte dit tijdens het concert bekend. We wensen de heer Pellis met deze ongetwij feld zware taak alle sterkte toe. Hij heeft om te beginnen, door deze uitstekende muzikale hap pening, alvast een feestelijk ’’welkom” gekre gen! prachtige tweejarige slangekruid, de zwarte toorts en de heel aparte heemkundige plant: de wilde wouw. Met deze laatste plant werd vroe ger de schapenwol geverfd. Hoe komen deze planten hier. Al deze planten komen voor in kalkhoudende streken zoals Zuid Limburg en de Ardennen. Af en toe wordt er een wagen steenslag gestort op de Pijnendijk. In deze steenslag zitten de bewuste zaden van deze planten en die begin nen hier te groeien. Op den duur verdwijnen ze weer, omdat er in onze grond te weinig kalk voor deze planten zit. Prachtig ontwikkelde vliegdennen kan men be wonderen ten zuiden van de Pijnendijk rich ting de Kluizenaar. Een vliegden kan de gril ligste vormen aannemen. Veel soorten planten komt men in dit schrale gebied niet tegen. Het blijft beperkt tot struikheide, stekelbrem en veel pijpestrootjes. Op de wat vochtigere ge deelten komt dopheide en gagel voor. Gewel dig interessant is de begroeiing in en rond het vennetje ten zuiden van de rijksweg iets voor bij het tankstation ’’Moergestel”. Dit kleine natuurgebiedje heeft een zeldzame vegetatie. Men vindt daar de beschermde ronde en kleine zonnedauw, het moerashertshooi, veelstengeli- ge waterbies, de moerasrus en twee zeldzame planten: het duizendknoop fonteinkruid en de Het Solistenconcours te Bladel, waarover we vorige week al berichtten, heeft zaterdag ook nog ’n 1ste prijs opgeleverd voor Nicole Oerle- mans. Zij behaalde in de 1ste afdeling met het stuk ’’Sonatine voor Clarinet” 48 punten, vol doende zoals gezegd voor een 1ste prijs. Nico le, van harte proficiat. Dennis wint afdelingsprijs. Met de 54 punten die hij vorige week op kleine trom behaalde, bleek Dennis Smits na de vier concoursdagen de hoogste te zijn in de derde afdeling. Daardoor ontving hij zondagmiddag uit handen van de burgemeester van Bladel de fraai uitgevoerde afdelingsprijs. Dennis, nog maals proficiat! De Kerkeindse hei lijkt op het eerste gezicht niet zo interessant, maar als men ook hier met open oog door de natuur gaat is dit gebied ze ker het bekijken waard. Van de vergadering van B. en W. van 27 januari 1982. Bouwvergunning Aan M.J. Beije te Boxtel wordt met toepassing van de verklaring van geen bezwaar ex artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ver gunning verleend tot het verbouwen van het pand Zandstraat 5. Kollektevergunning Aan de Stichting Jeugdbelangen St. Jan wordt een kollektevergunning verleend voor zaterdag 13 februari 1982. Wet Agrarisch Grond verkeer Aan de raad zal worden voorgesteld een gebied als bedoeld in artikel 3 van de Wet Agrarisch Grondverkeer vast te stellen. De procedure met betrekking tot ter visie- legging zal worden gestart. Gemeenschappelijke regeling Stadsgewest Til burg Pre-advies nieuwe gemeenschappelijke rege ling Stadsgewest vastgesteld voor behandeling in de raad van 15 februari 1982. Eenmalige uitkeringen 1981 Besloten wordt een aantal uitkeringen op grond van de regeling eenmalige uitkeringen 1981 te verlenen. Iedere Moergestelnaar weet waar dit gebied ligt en men noemt het ook wel de gemeentebossen. 90 ha. Voor het grootste gedeelte dennenbos; is eigendom van de gemeente Moergestel. De rest, behoudens nogal wat particulier bezit, is onder beheer van de stichting ”Het Brabants Landschap”. ’t Is hoofdzakelijk heidegebied. De hele oppervlakte van de Kerkeindse Hei bestaat uit vrij grote aaneengesloten percelen van bossen en hei. Het is een schraal, vrij droog landschap. Hier en daar komen we en kele natte stukken tegen. Wie een klein beetje thuis is in de natuur en dit gebied over de onverharde Pijnendijk binnen rijdt, heeft meteen in de gaten dat hier met de al. •J- el i I A 1 Na een lange tijd van voorbereiding werd tij dens een j.l. maandag gehouden vergadering de laatste hand gelegd aan de Sauwelavonden 1982. Enkele sauwelaars hebben een kleine wijziging in hun creatie aangebracht: Mölleke Pap (Hans van Brunschot) Onze Witte en Ikee (Koos Ven) Sjef d’n Sauwelaer (Wil Dominicus) Noud van Koope (Noud van de Wouw) Jaon Spontaon (Ad Nouwers) Jantje van Wiese (Jan Burgers) Adje Vies-zeur (Gerard de Kort) De zeven dapperen weten zich beide avonden gesteund door een uitverkochte zaal. Vrijdaga vond zal er gesauweld worden om de ’’Schouw-trophee”. Dit is een publieksprijs. Via hun toegangskaartje wat tevens stembiljet is kunnen de aanwezigen samen bepalen wie zij de beste vinden. Ook zaterdagavond wordt er gestreden om de publieksprijs, wederom een ’’Schouw-trophee”. Deze avond zal ook de Oppersauwelaar be kend worden gemaakt. Dit geschiedt aan de hand van de volgende puntentelling: Vrijdag: 5 juryleden brengen hun stem uit publieks brengt 10 stemmen uit ten Zaterdag: 5 juryleden brengen hun stem uit Publiek brengt 10 stemmen uit ten Beste totaal is Oppersauwelaar 1982 pun ten (Beide avonden kent 5 verschillende juryleden) Aangezien er geen gereserveerde plaatsen zijn (uitgezonderd voor de juryleden) adviseren wij U tijdig aanwezig te zijn. De avonden vangen om stipt 20.30 aan. Wij wensen de Sauwelaars veel sterkte toe en LI, het publiek, een paar ge zellige avonden, want Dé zie ’k nauw géreü f

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 3