Janus Jonkers met (vervroegd) pensioen I I I I ür 1 2 K.V.O. afd. Moergestel Regionale dansavond voor ouderen in ”Den ^Boogaard v 1 Bel RIONET b Telefoon 013-671149 I I I Uitnodiging il 'I I I I Wt 1 Ol'i 'I I I LAAT TIJDIG UW SCHOORSTEEN VEGEN... en voorkom daarmee schoorsteenbrand! J., 8 tenmensen allemaal vragen. Een kop koffie bracht het gesprek al gauw op gang. Janus achter zijn bureau. Nog slechts enkele dagen... o 9 1 J.S. MO. moergestel :s>< ó-.-j afscheid zal nemen als secretaris-zaakvoerder van de R.K. Boerenbond te Moergestel. Tussen 19.00 uur en 20.30 uur wordt U gelegenheid geboden voor een afscheidshanddruk in de zaal van "Den Boogaard", St. Jansplein 5 te Moergestel. Bij deze hebben wij de eer U mede te delen dat op vrijdag 29 januari 1982 de heer A. Jonkers Namens het bestuur van de R.K. Boerenbond, Moergestel Is er veel veranderd in het Boerenbestaan? Dat is eigenlijk met geen woorden samen te vatten, meent Janus. Als je weet dat er in een periode van 3 jaar in Moergestel 50 ligboxstal- len zijn gebouwd, denk je hoe is het mogelijk. Ook heel het sociale leefpatroon van de boeren is veranderd. Vroeger bleven veel boeren onge trouwd. Ze bleven dan met enkele broers en zussen op de ouderlijke boerderij. Na de oor log kwam de emigratie op gang. Ook de inte gratie van boerenkinderen in de ’’burgermaat schappij” verliep vlotter en soepeler. Wel blijft er een duidelijke trek bestaan naar met agrari sche sector verbonden bedrijfstakken. Mensen die pas één generatie ’’burger” zijn kun je er allemaal nog uithalen, meent Janus. Bij de tweede generatie is er nauwelijks nog iets van te merken. De Moergestelse Boerenbond zal Janus Jon kers op passende wijze van zijn functie onts laan. Het programma van vrijdag 29 januari ziet er als volgt uit: Voormiddag: 11.00 - 13.00 uur: algemene le denvergadering namiddag: 13.00 - 14.00 uur: lunch 14.00 uur: feest vergadering voor genodigden 15.30 uur: ledenreceptie 19.00 - 20.30 uur: algemene receptie. En dan breekt voor de Boerenbond het Janus loze tijdperk aan. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in geheel Moergestel. Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel - Tel. 04243 2268 Inleveren kopij en advertenties: tot uiterlijk 's zondagsavonds vóór 't verschijnen van dit blad, op bovenstaand adres. WOENSDAG 20 JANUARI 1982 6e Jaargang - Nr. 223 .4-« •’y1' f if i Wat ga je zo al doen na je afscheid? Die vraag moest natuurlijk komen. Janus ge looft niet dat hij zich zal vervelen. Hij heeft liefhebberij in zijn tuin en knutselt graag. Mis schien gaat hij ook nog wel bij het kerkkoor, om een toontje (lager) te leren zingen. En ze hebben hem ook al gevraagd voor misdienaar. Maar met de Boerenbond wil hij zich zo min mogelijk meer bemoeien. Hij heeft alle ver trouwen dat zijn zoon Jan het wel zal rooien. En zoon Jan, die intussen ook bij de tafel is ge schoven, komt er eerlijk vooruit dat hij er zin in heeft. En dat is een van de eerste vereisten om er iets van te maken. Hoe lang bestaat de Boerenbond in Moer gestel? Vanaf 1897, zegt Janus gedecideerd. Na Uden- hout en Berkel-Enschot kwam de afdeling Moergestel in deze streek. Hij herinnert zich nog dat zijn vader vertelde dat een afgevaar digde van Berkel-Enschot samen met Burge meester Mayer ’s avonds langs de Pierberg kwam gelopen om hier de afdeling op te rich ten. Janus Mulders was in Moergestel de eerste voorzitter. Oorspronkelijk was de Boerenbond alleen maar een standsorganisatie. Vanaf 1906 legde de Boerenbond zich ook toe op de behar tiging van de economische belangen van haar leden. Jaon Ketelaars (van ut Huukske) werd Wanneer kwam Schoolstraat? Dat was in 1951. Tot dan toe was hij gevestigd naast het Stoom aan het Rootven. Maar daar waren geen uitbreidingsmogelijkheden. Die werden wel gevonden op ”den Dries van Tim mermans” aan de Schoolstraat, de huidige lo catie van de Boerenbond-gebouwen. En sinds dien is men blijven bouwen en verbouwen om de groei van de coöperatie en de omzet te kun nen bijbenen. Ook nu nog zijn er bouwplan nen, met name voor de winkel. Janus deelt niet de bezwaren van velen dat het geen tijd is om te bouwen. Je moet juist bouwen in een tijd dat geen ander het aandurft, is zijn opinie. Sinds 1979 worden door de Aktiviteitenkom- missie (Kath. Bond v. Ouderen) en de Dans club van Ouderen te Moergestel regelmatig Dansavonden georganiseerd, waarvoor de ge hele Regio (incl. Hilvarenbeek en omgeving) wordt uitgenodigd. Deze avonden zijn ontzettend gezellig en wor den druk bezocht. De muziek wordt verzorgd door ’’DISCO OME GIJS”. Op vrijdagavond 22 januari aanstaande, aan vang 20.00 uur is het weer zover en de aktivitei- tencommissie Moergestel nodigt eenieder, die 55 jaar of ouder is, uit om gezellig mee te ko men dansen. De toegang is gratis. Tot ziens op 22 januari. ƒ7 w landse granen bij de Boerenbond ingeleverd. Maar dit is in 1980 teruggelopen tot 120 ton. Een daarmee is het mais-tijdperk ten voeten uit getekend. Geinvesteerd werd er in de periode van 55-81 niet minder dan 3.250.000 gulden. Janus Jonkers ziet terug op een drukke en suc cesvolle loopbaan bij de Boerenbond. Daar naast is hij ook al vanaf het begin voorzitter van het Stichtingsbestuur van den Boogaard. Dat heeft hij altijd graag gedaan, en dat wil hij voorlopig ook nog wel blijven doen. Hij heeft eigenlijk nog maar één hartewens: dat Moer gestel een gemeenschap mag blijven met een sterk agrarisch accent. Volgens hem is er voor de agrarische stand een grote taak weggelegd in onze gemeenschap. Op dinsdag 26 januari ’82 organiseert de K.V.O. kring Tilburg haar jaarlijkse Ontmoe tingsdag in Den Boogaard. Het thema van deze dag is: katholiek zijn in één pluriforme kerk. Inleidster is mevr. W. Blezer-v.d. Walle pasto raal werkster te Valkenswaard. Onkosten voor deze dag zijn 12,50 inclusief lunch. Aanvang 10.00 uur, sluiting 15.30 uur, opgave mogelijk tot 22 januari bij het-bestuur. Bij degenen die zich al opgegeven hebben wordt 12,50 opgehaald. Uitkijkend naar de tijd die voor hem ligt... Hoe verliep de groei van de omzet in de na oorlogse jaren? Deze vraag heeft Janus duidelijk verwacht. Niet zonder trots toont hij een statistiekje dat hij eigenhandig in een schrift heeft uitgewerkt. De omzet mengvoer in tonnen: in ’54-’55 2420 en in ’80-’81 29.100. De omzet meststof in tonnen: in ’54-’55 2200 en in ’80-’81 3050. De omzet in guldens: in ’54-’55 817.000 en in ’80-’81 19.000.000. Op één punt is er een geweldige daling in de cij fers te zien: In 1955 werden nog 490 ton in- Besluitenlijst van de vergadering van B. en W. van 13 januari 1982. Ventvergunning: Een ventvergunning is verleend aan de heer P. Janssens uit Goirle voor een jaar voor het ven ten van viswaren. Kermis 1982: Er zijn 19 staanplaatsen gegund voor de kermis 1982 voor een totaalbedrag van 39.065,- Bouwvergunningen: - Er is geen gewijzigde vergunning verleend aan P. van Arendonk, Bosbeemdstraat 4 wegens strijd met het besternmingsplan voor de ver bouw van zijn woning. - Aan R. Denissen en twee anderen aan de Raadhuisstraat wordt vergunning verleend voor de bouw van een luifel. - Aan Th. Mulders, Donkhorst 8 wordt ver gunning verleend voor de bouw van een serre en een garage. Herkontróle Algemene Bijstandswet. Herkontröle van 23 A.B.W.-uitkeringen werd akkoord bevonden. Vrijdag 29 januari is het zover. Janus Jonkers neemt afscheid van de Boerenbond. Of de Boeren bond neemt afscheid van Janus Jonkers. Het is maar net zoals je het wilt bekijken. In elk geval zet Janus een dikke punt achter zijn 36-jarige functie als secretaris-zaakvoerder van de Moer gestelse Boerenbond. Een functie waarin hij Moergestel van haver tot gort heeft leren kennen. Een functie waarbij hij ook heel wat touwtjes in handen kreeg, die hij met vaardigheid wist te bespelen. Hij groeide erin tot een van die markante persoonlijkheden die zich een eigen mening kunnen permiteren en zelden behoefte hebben om er van af te wijken. Zaterdag voor de middag leek ons een geschikte tijd voor een praatje. Het werd wel iets later dan de afspraak. Janus had er zich duidelijk op geprepareerd. Want je weet maar nooit wat die kran- Jl Postelse Hoeflaan 183, Tilburg Tevens: aanleg en vernieuwen van riolering; ontstoppen en alle voorkomende reparaties. de Boerenbond aan de eerste zaakvoerder-secretaris. zijn opvolger werd Herman Willems. Janus weet er nog als bijzonderheid bij te vermelden dat beide eerste zaakvoerders vrijgezel zijn gebleven. In 1921 kwam Jan Jonkers, de vader van Janus Jonkers, in funktie. Dat ging toen nog eenvou dig op voordracht van het bestuur, zonder veel verdere plichtplegingen. Kort na de tweede we reldoorlog, in 1946, kreeg Janus het heft in handen. Hij had het tij zeker mee, maar hij heeft ook met grote besluitvaardigheid in gespeeld op de kansen die de nieuwe na oorlogse situatie bood. -hii i F V A - i

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 1