6 ^SCHOENEN Bericht van Wim van Oort L||<p t Kapperke de kring Dankbetuiging -nieuws ui Div. HERENBOOTS I r I r Bordorode DAMESPUMP Grijze suède DAMESPUMP Belt U gerust voor een snelle afspraak! Tevens verzorgen wij al uw voorkomende schoen reparaties timmerwinkel Ook in het nieuwe jaar gaan wij door met onze wekelijkse trainingen. Hierdoor zijn wij in staat steeds de modernste modellen te verzorgen. Als voorbeeld een föhnmodel uit onze salon. Ei Ie Industrieweg 13 Moergestel Tel. 04243 - 1867 W er F If 111 I I - Schoolstraat 2a Moergestel Telefoon 04243 - 3162 Wim. r A.A.J. Habraken slechts 34, r-| ■""II////////////////'"" I ff’ s Moergestel, januari 1982 Pater Hblmerplein 14 Het heeft ons goed gedaan dit te mogen ervaren. Voor de vele blijken van medeleven, hulp en belangstelling, die wij mochten ondervinden tijdens de ziekte en het overlijden van mijn vrouw, wil ik mede namens mijn kinderen iedereen hartelijk dankzeggen. In het bijzonder Eerw. Heer Pastoor v/d Broek, Dr. Terwindt, familie, buurtbewoners, vrienden en kennissen. Wim van Oort Rulenge - Tanzania via B.P. 334 Kigali - Rwanda kees heslenfeld oirschotseweg 67a, moergestel werkplaats: hildsven 1, moergestel tel. 04243 - 1967 (ketelaars) No Del den, 'oeg aan bou lindi Doo de it gels ze zi gels, trail waai kwaï lood Gelu stelle doel; Zo k geste zwee hierv sen. 1 I L. in Rockport leder 49 voor al uw ramen, deuren, kozijnen, trappen, alle voorkomende timmerwerken ook naar eigen ontwerp en onderhoudswerk vraag vrijblijvend prijsopgave Regelmatig ontvangen we via zijn ouders een z.g. "rondzendbrief" van Wim van Oort, die begin 1980 voor een periode van 3 jaar vertrok naar Tanzania. Vrijdag 8 januari wordt iedereen die met de ge zinsdag mee wil doen of zomaar zin heeft in een discussie (over kernenergie) verwacht in ’t zaaltje van de Boerenbond om 20.00 uur. We hebben al een programma over kernenergie maar stel dat iemand een ander idee heeft dan kan dit vrijdag naar voren gebracht worden. Allemaal nog een heel gelukkig 1982 en tot vrijdag. waren, begon het gebouw plotseling te bewe gen. De muren stonden te schudden op hun grondvesten en een enorm gerommel kwam van onder de vloer. In twee minuten tijd was de hele eetzaal nagenoeg leeg. Pas toen reali seerde ik wat er gaande was. Een aardbeving was onze school gepasseerd. De fundamenten hielden alle gebouwen echter overeind. Een complimentje aan de bouwers. Vijf minuten later zat iedereen weer lachend aan tafel. Maandag 2 november 1981. Vandaag hebben we 6 ossen opgehaald in Mhuba. Dat is voor ons het begin van ossen- traktie. De leerlingen zijn enige maanden gele den al met de voorbereidingen begonnen. We hebben de ossenstal zelf met eigen kracht ge bouwd. Morgen beginnen we te ploegen. We gebruiken 4 ossen tegelijk. Daarvoor is de hulp van 3 mensen nodig; één achter de ploeg en twee als begeleiders van de ossen, aan elke zij de één. Alleen op zeer moeilijk bewerkbare ak kers gebruiken we alle 6 ossen tegelijk. De os sen ploegen van 7 tot 12 uur ’s morgens en gaan dan grazen. Het is voor onze school een hele vooruitgang. Donderdag 5 november 1981. Afgelopen maandag ossen, vandaag varkens. Ja, sinds afgelopen middag hebben we ook varkens op Rama. Weliswaar slechts 3 stuks, maar een begin is gemaakt. Meer konden we er op het ogenblik niet kopen en voor meer heb ben we ook geen voer. Zolang er mensen zijn bij ons in de streek die nog onvoldoende te eten hebben, vind ik het onerantwoord om op grotere schaal varkens te houden. Onze var kens krijgen dan ook alleen maar keukenafval en afval van de rijstpellerij, aangevuld met gras was, en de vloeren bezaaid lagen met lichamen, besloot de nieuwe dokter van Rulenge samen met enkele verplegers naar Rama te komen. Tot 1 uur ’s nachts waren er nieuwe gevallen en werd gezocht naar de oorzaak. De volgende morgen was iedereen weer kip-lekker. Tot op heden is de oorzaak niet gevonden. De dokter houdt het op massale hysterie, maar daar geloof ik niet zo erg in. De hele zaak zal wel een hy(my)sterie blijven. Dinsdag 27 oktober 1981. Zowel ’s middags als ’s avonds eten Piers en ik gezamenlijk met de leerlingen in de eetzaal. Maar toen we afgelopen avond net aangezeten De Kerstdagen naderen en een nieuw jaar staat alweer voor de deur. Voor deze laatste dagen van 1981 wat ’’leesvoer” vanuit Rama. Dit maal geen ’’moeilijk” schrijven over Ujamaa en de economische situatie alhier, maar enkele ’’dagboekaantekeningen van Wim”. 14 juli 1981: Tegen het vallen van de avond zitten Piers en ik buiten voor ons huis uit te puffen van een vermoeiend eerste semester. Gisterenmorgen zijn de meeste leerlingen naar huis gegaan. Al leen de leerlingen van Karagwe en Bukoba moesten wachten tot afgelopen middag, omdat de besproken bus niet kwam opdagen. Maar vanmiddag tegen half 1 was het dan ook voor hen zover. Een overvolle bus kwam het school terrein oprijden en stopte voor het hoofdge bouw. Omdat de bus gereserveerd was moest iedereen uitstappen. Daarna mochten alle leer lingen (zo’n 40) instappen en een plaatsje uit zoeken. Er waren net genoeg zitplaatsen, maar toen moesten de overige 50 mensen, inclusief bagage, er nog ’’ingepakt worden”. Vraag niet hoe ze het voor elkaar gekregen hebben, maar om half twee vertrok de bus met bijna 100 pas sagiers aan boord. De leerlingen waren echter maar al te blij weer naar huis te kunnen. Bijna 6 maanden hebben ze op Rama doorgebracht. We hebben dan ook een ontzettend lang eerste semester gehad; eind januari tot half juli. Er is veel gebeurd het eerste semester. Teveel om op te noemen! Wat de landbouw betreft hebben we een grote tegenvaller gehad. De tweede regentijd die in maart pleegt te beginnen en ongeveer 2 3 maanden duurt, heeft voor ons vrijwel geen re gen gebracht. Onze maïs - gezaaid in november en december het afgelopen jaar - heeft de droogte, wonderlijk, redelijk overleefd. We hebben 16 volle zakken van 100 kg. geoogst. Zondag 9 augustus 1981 Zojuist zijn we teruggekeerd van een voettocht naar Biharamulo. Afgelopen donderdagmid dag vertrokken Piers, Hennie de dokter van Rulenge, Alexander een Tanzaniaanse verple ger en ikzelf gewapend met speren, een jacht geweer en kompas, richting Biharamulo. We liepen al geruime tijd rond met een plan lopend naar Biharamulo te gaan, niet via de normale weg, een afstand van 120 km., maar rechtstreeks door de rimboe. De mensen in Ru lenge verklaarden ons allen voor gek. Het zou veel te gevaarlijk zijn. Leeuwen, wilde honden, slangen en tse tse-vliegen zouden het ons on mogelijk maken Biharamulo heelhuids te be- In deze brief vertelt Wim aan zijn vrienden en kennissen over zijn belevenissen ver van huis. Op verzoek van hem en zijn ouders halen we de belangrijkste en interessantste gedeeltes uit zijn brieven en publiceren die voor de gehele Moergestelse bevolking, zodat zij op de hoogte blijven van Wim z’n aktiviteiten. en bananenbladeren. Voor de leerlingen is het een geweldige attraktie. Het gedrag van onze ’’nguruwe” vinden ze ontzettend amusant. Zaterdag 7 november 1981. Vandaag werd onze school verrast met 4 grote kisten vol gereedschappen. Deze waren bij el kaar gebracht door leerlingen van de Hart van Brabant Mavo in Tilburg. Deze hebben ver schillende akties gevoerd om deze gereedschap pen bij elkaar te krijgen, zoals een sponsor- voettocht, een rommelmarkt en een poging om het wereldrekord ’’vliegtuig-gooien” te verbe teren. De gereedschappen zijn voor onze school een grote hulp voor de vele projektjes waar we mee bezig zijn. Bovendien zijn timmeren en techniek volgend jaar een onderdeel van het landbouw lespro gram. De eerste gereedschappen waren een uur na aankomst al in gebruik. Alle leraren en leer lingen van de Hart van Brabant Mavo: Nog maals van harte dank! Zaterdag 28 november 1981. Afgelopen maandag en donderdag twee min der prettige gebeurtenissen op Rama. We moesten twee meisjes vanwege zwangerschap naar huis sturen. Dit is op Tanzaniaanse Mid delbare scholen geen uitzondering. Het komt regelmatig voor. Op onze school waren het echter de eerste twee gevallen. Hoewel een der gelijk geval schande is voor de ouders, wordt er minder moeilijk over gedaan dan soms in Nederland het geval is. Het meisje zorgt gedu rende een jaar voor de baby, waarna oma deze taak overneemt en het meisje haar oorspronke lijk leventje vervolgt, echter niet meer op school. Zwangerschap betekent het einde van verder middelbaar onderwijs. 29 november 1981. Over een maand is het alweer Kerstmis en zit het tweede jaar voor Rulenge Secondary School er op. Ons schooljaar loopt namelijk van januari tot december. Morgen start de re petitie week en daarna hebben we een week examens. Vervolgens is er nog een week veld werk, omdat alle velden gewied moeten wor den, tabak uitgeplant en maïs gezaaid. Voor ons drie erg drukke weken. Daarna hebben we echter 5 weken om weer bij te komen alvorens de nieuwe start in januari. Een moeilijk jaar wacht ons. We verwachten 80 nieuwe leerlin gen, maar er zijn geen klaslokalen, geen tafels, geen stoelen, geen bedden, geen nieuwe lera ren, geen... Ik kan maar beter stoppen alvorens gefrusteert te worden. Net als dit jaar zullen we ook vol gend jaar wel weer zien en er van maken wat er van te maken valt. Prettige Kerstdagen en de beste wensen voor het nieuwe jaar, mede namens Piers. reiken. En dat niet alleen!!! Het is voor hen onbegrijpelijk waarom je te voet wilt gaan als er zo nu en dan ook bussen en auto’s rijden. Volslagen waanzinnig vonden ze het, te gaan ”bila sababu”, zonder enige reden. Maar ja, wat doe je als je vakantie hebt? Je wilt wel eens iets anders. Ik moet zeggen dat niemand er spijt van gehad heeft. Het was een schitterende tocht over bergen en heuvels, door valleien, papyrusmoerassen en oerwoudachtige bossen. Woensdag 12 augustus 1981. In het drukke Kigali, de hoofdstad van Rwan da, razen auto’s aan alle kanten voorbij. Je moet tien keer links en rechts kijken alvorens oversteken mogelijk is. Het is of we weer even terug zijn in Nederland. Vanmorgen heb ik mijn zus Marianne en Jan van Ruiten, de uitvoerder die onze school ge bouwd heeft, naar het vliegveld gebracht. Ze hebben een bezoek van 3 weken aan Tanzania gebracht. Vanavond zijn ze weer in Brussel. En wij? Morgen gaan wij door naar Nyabisindu, in het zuiden van Rwanda. We willen daar een landbouwkundig onderzoekcentrum bezoe ken, waar onderzoek gedaan wordt naar vruchtwisseling, mengteelten en de gezamenlij ke verbouw van bomen en gewassen. Daarna gaan we weer terug naar Rulenge. Maandag 17 augustus 1981. We zijn weer terug in Rwama en de eerste schooldag van het tweede semester zit er al weer op. Op een 15-tal leerlingen na waren de leerlingen weer present, en dit ondanks het ge brekkige openbare vervoer. De andere komen ongetwijfeld binnen enkele dagen. Zondag 4 oktober 1981. Rwama zou Rwama niet zijn als er niets bij zonders zou gebeuren. Gisteren hadden we weer wat ’’speciaal”, ’s Avonds tegen half 8, net voor de aanvang van de maandelijkse disco-avond, viel één van de leerlingen als een baksteen achterover. Voor enige minuten bleef hij buiten bewustzijn. De schoolauto werd me teen voorgereden en het slachtoffer overge bracht naar het ziekenhuis in Rulenge. Een half uurtje later: een tweede leerling viel als een plank achterover, en tien minuten later een derde. Andere leerlingen voelden zich onwel en gingen bij voorbaat al op de grond liggen om te voorkomen dat ook zij achterover zouden val len. Toen de schoolauto terugkeerde werd hij meteen weer volgeladen. Meerdere gevallen volgden. Tegen half 11 's avonds waren een twintigtal leerlingen overgebracht naar het zie- ’J 7 met hielbandje slechts "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 6 JANUARI 1982 PAGINA 6 voor maar T

Weekblad Moergestels Nieuws | 1982 | | pagina 6