I Met open oog door de natuur door G. Kuijpers moergestel- nieuws dj n I F CEES OP T HOOG iH I g Uit de Parochieraad Schoolverlaters Literaire avond 1 Kerstviering voor ouderen i«l H' -nieuws 0 L Hi Voor Kerstmis in onze winkel verkrijgbaar TWEEDE TREKKING WINKELAKTIE TWEEDE TREKKING WINKELAKTIE kerststerren, cyclaam, azalea ruime sortering snijbloemen kerstarrangementen in goudkleur, rood enz... kandelaars en kaarsen I MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 IX 6 PAGINA 7 J? De heer en mevrouw Vermeer: Wat nu? BLOEMSIERKUNST r. En het was een gezellige drukte. i 9 december: literaire avond met Jules Deelder in het Kultureel Kaffee, Vloeiweg no. 90. De Rotterdamse dichter Jules Deelder, die zichzelf een neo-realistisch dichter noemt, is vooral bekend door zijn live optredens, waarin zijn meestal korte, gedreven gedichten goed tot uiting komen. Simon Vinkenoog, zelf een hoogtepunt vorig jaar in het Kultureel Kaffee, haalde hem enige jaren geleden voor het voetlicht. Met zijn mo notone stem, duidelijk herkenbaar aan zijn Rotterdamse accent, in zwart gekleed, de ha ren glimmend achterover gekamd, verwierf Deelder al snel bekendheid. Niet in de laatste plaats vanwege zijn presenta tie van het VPRO programma NEON, waarin de punkmuziek centraal stond. Enkele publikaties zijn: Gloria Satoria (1969), De Zwarte Jager (1973) Proza (1976) Sturm und Drang (1980). Wie gelooft dat gedichten alleen om te lezen zijn, zal er na woensdag anders over denken. Het literaire spektakel start om 20.00 uur in het kultureel Kaffee, jongerencentrum no. 90, aan de vloeiweg 90 te Oisterwijk. - Korenstraat 34, Moergestel, Tel. 04243-1794 Dinsdag 1 december heeft de parochieraad haar maandelijkse vergadering gehouden. De heer Jan Geerts was daarbij voor de eerste keer aanwezig: hij vertegenwoordigt voortaan onze parochie in de dekanale raad. Over twee on- I 1 Handbaluitslagen. Zondag 15-11-1981 Dames: B-Enschot - Moergestel 1 9-3 Moergestel 2 - Udenhout afgelast Moergestel 3 - H’Beek 1 4-4 Zondag 22-11-1981 Moergestel 1 - Haaren 5-15 Boxtel 3 - Moergestel 2 5-6 Moergestel 3 was vrij. Zondag 29-11-81 Moergestel 1 - Boxtel 14-13 Moergestel 2 - Diessen 1 afgelast Moergestel 3 - Haaren 5 3-4 Heren: Zondag 15-11-1981 Moergestel 1 - Haaren 4 25-10 Oisterwijk 1 - Moergestel 3 26-2 Moergestel 2 - B’Enschot 1-29 Zondag 22-11-81 Moergestel 1 - Udenhout 2 23-2 Udenhout 3 - Moergestel 3 13-6 Diessen 1 - Moergestel 2 17-1 Weekeinduit wisseling. A.s. weekend (van 11 tot en met 13 dec) heb ben we de tegenuitwisseling met afdeling Bla- del. We zullen vrijdagavond om 20.15 uur ver trekken. Iedereen die zin heeft om mee te gaan moet dan bij de Boerenbond zijn. We hopen dat we met een groot aantal richting Bladel op gaan. Zondagavond zullen we rond 19.00 uur weer in Moergestel zijn. Creatieve avond. Vrijdag 18 december hebben we een creatieve avond gepland. Hou deze avond alvast vij. Meer hierover kun je volgende week in Moer- gestels Nieuws lezen. derwerpen werd met name vergaderd: A. Toerustingscursus voor gebeds- en commu niediensten. B. Preek door een leek. Bij A. Over het invoeren van communie- en ge bedsdiensten onder leiding van een parochiaan is in de parochieraad al meerdere keren gespro ken. Gelet op het feit dat er in onze parochie twee priesters zijn is het nu geen noodzaak. Als er een priester is zal deze de eerst aangewezene zijn om voor te gaan. Maar als er straks of wat niet denkbeeldig is nu al bijv, in noodgeval, va kantie enz. geen priester beschikbaar is. Ook het samen met de priester verantwoordelijk zijn van alle parochianen voor het kerkelijke gebeuren en deze ook willen dragen, speelt mee. En ook de vraag: waarom bij elke gelegenheid een H.Mis. Daarom zullen we ons nu al moe ten voorbereiden. In onze parochie kennen we al een gebeds-en communiedienst bijv, in de advent of als avondwake, maar die wordt nog gehouden onder leiding van een priester. On der een gebeds-en communie dienst verstaan we eigenlijk een samenkomen zonder priester, waarbij een of meer parochianen voorgaan in gebed, bezinning rond het evangelie en eventu eel het uitreiken van de communie. Besloten is om op korte termijn te starten met diensten onder leiding van een parochiaan. Gedacht wordt aan de vastentijd op een avond door de week. De parochianen worden van te voren goed ingelicht. Zij krijgen tijd om er aan te ’’wennen” en ook de voorgangers kunnen er op deze manier ’’ingroeien”. Zij dienen wel goed voorbereid te worden. In januari start er in het dekanaat een toerusting- scusus voor leken die voor willen gaan in gebeds-en communiediensten. Deze cursus zit inmiddels al vol 12 mensen) Bekeken wordt nu of een tweede cursus haalbaar is. Uit onze pa rochie zijn voorlopig twee personen opgege ven. Bij B. Aanleiding tot dit agendapunt was de bereid heid van een medewerker van het Interkerkelij ke Vredesberaad om bijv, in de vredesweek een toespraak in de eucharistievieringen te houden. In onze parochie is een ’’preek” door een leek een gewone zaak. In een misviering rond een bepaald thema, kan iemand die op een bepaald gebied deskundig is, uitgenodigd worden om daar eens over te vertellen of het thema toe te lichten. Moeilijker ligt het als de spreker me teen vereenzelvigd wordt met de groep, wiens mening hij uitdraagt. bijv. IKV standpunt, politiek gaat meespelen) Omdat de meningen nogal verdeeld waren werd besloten dat in een dergelijke situatie "Den Boogaard” een geschiktere lokatie is. Zoals bekend is voor de minderjarigen, die de school verlaten een wachttijd van een half jaar ingevoerd, alvorens zij een beroep kunnen doen op de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers. Voor degenen, die in mei/juni 1981 van school zijn gegaan, is die wachttijd per 1 januari verstreken. Als je werkloos bent en in aanmerking wenst te komen voor een uit kering, dan kan nu een aanvraag worden inge diend bij onze afdeling. Afdeling sociale zaken en welzijn. No 63. De Eierwezel Van de marterachtige roofdieren is de (eier)we- zel de kleinste soort. Het is bovendien het meest voorkomende kleinste roofdier, dat in elke omgeving voorkomt. U vindt hem in struikgewas, bossen, rotsachtige terreinen, in hooi- en musterdmijten, schuren en hokken. Het verspreidingsgebied beslaat heel Europa en heel Noord-Azië tot in Japan en China toe. In noord-Europa komt, zoals bij meerdere diersoorten, een vooral in de winterdag witte ondersoort voor. Hij is voornamelijk ’s nachts actief maar ook overdag zie je hem wel eens snel een zandpad overschieten. Het is een uit erst behendig, snel, zeer slank diertje, dat goed kan klimmen en zwemmen. Hij jaagt vooral op de geur en doodt zijn slachtoffer ongelooflijk trefzeker. Hoe ooit de uitdrukking ”zo bang als een wezel” is ontstaan, is onbegrijpelijk. De wezel is erg moedig en woest, terwijl hij daarbij ook nog prooien aangrijpt, die vele malen groter zijn dan hijzelf. Hij wordt di kwijls verward met de hermelijn. Ze hebben beide eenzelfde roodbruine bovenvacht (in de zomertijd tenminste, want ’s winters is een her melijn wit, terwijl onze wezel ook dan zijn kleur behoudt) en witachtige onderzijde. De hermelijn is echter groter en heeft een veel lan gere staart met een zwarte punt. Zoals alle marterachtigen heeft onze wezel ook stinkklieren, die onder de staart zitten. Zij hebben vooral de funktie zijn gebied te marke ren. Gemiddeld hebben mannetjes een lengte van 25 cm, dit inclusief staart, terwijl hun gewicht royaal 100 gram bedraagt. Het vrouwtje meet enkele cm’s korter, maar is veel lichter n.l. on geveer 60 gram. Wezels kunnen ongeveer 7 jaar oud worden. Twee maal per jaar werpt het vrouwtje een nestje jongen, meestal rond de 5 stuks. Het nest bestaat uit droge bladeren, gras en mos, dat zich bevindt onder heg of struik, in een holle stam enz... Het eerste nest wordt geboren in maart of april. Deze jongen zijn nog hetzelfde jaar geslachtsrijp. Het tweede nest komt in juli of augustus. De draagtijd is ongeveer 6 weken. De jongen worden 4 a 5 weken gezoogd. Gedu rende de eerste maanden, ze blijven 4 weken in het nest, gaan ze met moeder op jacht om van haar de kunst te leren. Bij onraad produceren ze een blazend sissend geluid, waarna zij tot de aanval overgaan. Ter verdediging van de jongen is hij in staat een hond, ja zelfs een mens aan te vallen. Het voornaamste voedstel bestaat uit ratten en muizen, mollen, kikkers, vogels en hun eieren. Hij zwemt achter de woelratten aan en konij nen volgt hij tot in hun hol. De wezel eet meestal zijn prooidier op. Soms komt het voor, dat hij reeds verzadigd is door naast wat bloed slecht een klein deel van zijn slachtoffer te nemen. Een kip en konijn, die tot zijn grotere prooidieren behoren, moet hij wel voor het grootste deel achterlaten. Naast de mens, de jachtopziener, heeft de we zel als natuurlijke vijanden grotere roofvogels, zoals havik, uil en buizerd, vossen, wilde en tamme katten en de hermelijn. ill 1 Het aantal wezels, dat door deze dieren ge dood wordt, is waarschijnlijk gering. Het we- zelbestand, het aantal wezels, dat in een be paald gebied voorkomt is afhankelijk van het aantal ratten en muizen, die voor onze wezel het hoofdvoedsel zijn. De brabantse naam eierwezel is ontstaan, om dat hij vroeger vaak voorkwam bij kippenhok ken en de kunst verstond een ei leeg te zuigen door een klein gaatje zonder een druppeltje te morsen. i Ter voorbereiding op het Kerstfeest wordt door de Bejaardenraad in ons dorp een kerst viering voor ouderen georganiseerd. ”een mid dag van bezinning”op de betekenis van kerst mis ”een middag van goed samenzijn”. De voorzitter van de bejaardenraad, de heer A. Smits, zal de viering openen en door pastoor van den Broek zal een overweging worden gehouden. Naast een optreden van de bekende Moergestelse sopraan mevr. Thea Vermeulen, zal het bejaardenkoor ’’Echo” de viering met gezangen opluisteren en de aanwe zigen uitnodigen met samenzang de vreugde omwille van de geboorte van Christus mee uit te zingen. De kinderen van de Hertog Janschool zullen ditmaal een kerstspel opvoeren. Het belooft een zinvolle en sfeervolle middag te worden. Alle ouderen van Moergestel zijn van harte welkom om deze kerstviering mee te komen maken en zullen daarvoor graag de tijd vrij houden. Daarom goed onthouden: dinsdagmiddag 22 december kwart voor twee in Den Boogaard. 'i L

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 7