I 8 9 VL Wint illems UNIEKSUSKE fflSKEALBUM GRATIS BU UW KLEURENFOTO'S. Alleen in december. Lever dus snel uw kleurenfilm in bij LOUIS V/D MEYDENBERG Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421 frestoRint I KERSTBOMEN Kerstmis komt weer aan!/' A PbflNTENKWEKERU P. THEUNS f r De brief van de bisschoppen Koop tijdig uw kerstboom. rfll5 iknunvf geen Qeluh heb, yeet th het niet meer y* Een kldvertjeyjf1 jl l L I <u TWEEDE TREKKING WINKELAKTIE TE KOOP: 1e keus MTS als TWEEDE TREKKING WINKELAKTIE S fel I Ook voor knutselaars van alles om zelf kerststukjes te maken. Verder alles om in kerstsfeer te komen. «:l I I Een Presto Print fotovakman daar krijg je ook adviezen van. Regionale dansavond voor Ouderen in ’’Den Boogaard” 1 PAGINA 5 Voor de tweede maal in de prijzen: het nog jonge echtpaar Geerts uit Midde/beers. 2R vanaf f 6,- t/m f 10,- p. stuk. Verkoopdagen: dinsdag, donderdag en zaterdag. SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL. 04243 - 1442 o s o vi 5 Oirschotseweg 78, Moergestel H i J De hiervoor afgedrukte brief is voor de paro chieraad en de werkgroep MOV aanleiding ge weest een informatie- en gespreksavond te or ganiseren. In kleine kring is de brief al diverse malen besproken in onze parochie. Ook heb ben onze pastores aandacht aan dit schrijven gewijd in enkele van hun preken. Alvorens een definitief antwoord te zenden aan de bisschop- penkonferentie, willen wij alle parochianen en andere dorpsgenoten de gelegenheid bieden zich verder te oriënteren en daarna hun mening kenbaar te maken. Hiervoor hebben wij bo vengenoemde bijeenkomst belegd op 14 de cember a.s. om 20.00 uur in zaal Den Brouwer, Rootven 11. Op deze avond zullen de heer A. Bressers namens het IKV en de heer A. Kam mer namens het ICTO o.a. de verschillende aspekten van eenzijdige en tweezijdige ontwa pening toelichten. Op deze avond zal voldoen de gelegenheid zijn tot vragen stellen. Wij re kenen op een grote opkomst, want het onder werp van vrede en bewapening gaat iedereen persoonlijk aan. Parochieraad en Werkgroep MOV. 1 i i w over de reacties die binnenkomen van deze consultatie, menen wij er goed aan te doen, u enige vragen voor te leggen, waarvan wij ho pen, dat deze minstens door u worden beant woord. Ieder ander commentaar is natuurlijk ook welkom. Onze hoofdvraag luidt: Bent u in principe voor een éénzijdige stap on der de tweevoudige voorwaarde, zoals wij die in onze verklaring van 1976 hebben geformu leerd; Wil zowel een positief als een negatief ant woord motiveren. Indien uw antwoord positief is: 1. Hoe ziet u de betekenis van ons lid zijn in bondgenootschappen? moet men zich altijd richten naar de meerder heid in b.v. De NAVO? 2. Acht u het mogelijk alleen een éénzijdige stap te zetten als klein land, dat gebonden is zoals het onze? 3. Welke zijn uw kanttekeningen - positief en/of negatief - en op welke gronden - bij het voorstel van het IKV, zoals overgenomen door Pax Christi? 4. Kunt u eventueel andere alternatieven voor éénzijdige stappen resp. alternatieve aktivitei- ten, die het kernwapen terugdringen, beden ken en voorstellen? Indien uw antwoord negatief is: 1. Hoe denkt u dat het gevaar van een oorlog, waarbij kernwapenen worden gebruikt, zo goed mogelijk bezworen wordt? 2. Acht u het bezit van kernwapenen een mo reel kwaad dat ten spoedigste weggenomen dient te worden of- gelet op het ermee na gestreefde doel - een te verantwoorden situa tie? Gaarne alle antwoorden motiveren. Te uwer oriëntatie voegen wij een lijst toe van vind plaatsen van terzake relevante uitspraken van de laatste Pausen en van onze Bisschoppen conferentie. Wij zullen het op prijs stellen als de antwoor den vóór 31 december 1981 worden gestuurd naar het secretariaat Bisschoppenkonferentie, Postbus 13049, 3507 LA Utrecht. Als bijlage zenden wij u ook de lijst van instan ties, aan wie wij advies vragen. Hoogachtend, (was getekend) Johannes Kardinaal Willebrands voorzitter van de Nederlandse Bisschoppenkonferentie. Sinds 1979 worden door de Aktiviteitenkom- missie (Kath. Bond van Ouderen) en de Dans club van Ouderen te Moergestel regelmatig Dansavonden georganiseerd, waarvoor de ge hele Regio (incl. Hilvarenbeek en omgeving) wordt uigenodigd. Deze avonden zijn ontzettend gezellig en wor den druk bezocht. De muziek wordt verzorgd door ’’Disco Ome Gijs”. Op vrijdagavond 11 december a.s., aanvang 20.00 uur is het weer zover en de Aktiviteiten- kommissie Moergestel nodigt eenieder, die 55 jaar of ouder is, uit om gezellig mee te komen dansen. De toegang is gratis. Tot ziens op 11 december. Inzake vrede, bewapeningswedloop en kernbe wapening. L.S., Verscheidene keren hebben wij in het verleden ons tot de geloofsgemeenschap gericht ofn on ze ongerustheid uit te spreken over de waanzin van de nog steeds toenemende bewapenings- wedsloop, en in het bijzonder op het gebied van de kernbewapening. Wie doordenkt over het Gods Schepping be dreigende gevaar en de onvoorstelbare gevol gen voor onze en komende generatie van het gebruik van deze wapenen, kan niet anders dan alles doen om dit gebruik te keren en het bestaan en bezit van kernwapenen terug te dringen. Onze zorg klimt dan ook met de jaren en de vraag rijst weer: wat kunnen wij doen. Wij worden echter bij wat we willen doen niet al leen geleid door zorg, maar ook door de hoop en de verantwoordelijkheid die ons gegeven zijn met de vrede van Christus. Bij Jezus geboorte werd van Godswege vrede toegezegd aan de mensen die God liefheeft (Lucas,2,14) en in zijn prediking heeft Jezus vrede-brengen genoemd onder de eisen die het komen van het rijk God aan mensen stelt (Mt. 5,9) Vredesarbeid moet, zoals alles wat mensen doen, uitgaan van het hart van de mens (Mt, 15, 1-20). De arme aan zijn recht helpen is God kennen, volgens het woord van de profeet (Jer. 22,16) en Jezus die hetzelfde leert (Mt.7, 15,23) heeft in het bijzonder aan degenen die hem volgen geleerd, dat zij zo moeten omgaan met de vijand, dat vijandschap overwonnen wordt en verzoening geschiedt in plaats van doden (Mt.5, 20-26;43-48) als antwoord van de mens aan God, die ons door Christus met zich verzoend heeft. (2Kor. 5, 17-21) Vanuit onze zorg en in de hoop en verantwoor delijkheid die ons gegeven zijn, hebben wij in onze verklaring over de bewapeningswedloop en ontwapening van januari 1976 er op gewe zen, dat men ’’naast regelingen bij verdragen en mede ter andersteuning daarvan, ook een zijdige stappen op het gebied van wapenbe heersing en wapenbeperking niet zou moeten uitsluiten; stappen die verenigbaar zijn met een 'MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 geoorloofde en doelmatige bescherming van de eigen veiligheid, en die ook een uitnodiging in houden tot een positieve reactie, welke voor werkelijke ontwapening nodig is”. Het Interkerkelijk Vredesberaad, waarin de R.K. Kerk door Pax Christi is vertegenwoor digd, kwam in 1977 met een zeer concrete in vulling van het streven van de Kerken om een halt toe te roepen aan de bewapenings- wedsloop in het algemeen, en het terugdringen van het kernwapen in het bijzonder. Het IKV heeft daarbij het voorstel gedaan om Neder land kernwapenvrij te maken als eerste stap en heeft dit als voorstel aan de Nederlandse sa menleving en de Nederlandse politiek voorge legd. In de loop van het jaar 1979 heeft het In terkerkelijk Vredesberaad zich tot alle in het beraad deelnemende kerken gewend met de vraag of de kerken op de weg, die het Beraad daarmee is ingeslagen, mee willen gaan. Het beraad vraagt het voorstel te toetsen aan de evangelische noties waarop het vóorstel wordt gefundeerd. Ter voorbereiding van het antwoord hebben wij advies gevraagd aan het Landelijke Bestuur van de Katholieke Vredes beweging Pax Christi. Pax Christi heeft naar aanleiding van ons verzoek een advies-rapport uitgebracht aan ons en de katholieke geloofs gemeenschap in Nederland, getiteld: ’’Rooms Katholieke Kerk, kernwapens en ontwapening”. In het rapport wordt uitvoerig ingegaan op de ethische, wetenschappelijke, politieke en pastorale aspekten van het voorstel van het IKV en van de vraag of wij dat voorstel dienen te ondersteunen. Wij willen graag onze waar dering uitspreken voor de inspanning, die Pax Christi zich heeft getroost om onze verklaring van 1976 concreet inhoud te geven en ons ter zake van het IKV-voorstel zo uitvoerig van ad vies te dienen. Wij zijn daarnaast van oordeel, dat het van het grootste belang is, dat op zo breed mogelijke schaal in de katholieke gemeenschap in ons land, het vraagstuk van de kernbewapening en onze verantwoordelijkheid er voor diepgaand besproken wordt. Daarom zenden wij u het advies-rapport van Pax Christi toe met het verzoek dit in uw kring te bestuderen en te bespreken en ons van uw bevindingen verslag uit te brengen. Met name ook over wat Pax Christi ons advi seert te antwoorden op het verzoek om steun voor het IKV-voorstel. Wij zullen ons in onze taak .geer gesteund voe len, wanneer door velen uit onze gemeenschap meegedacht en meegesproken is en ook meege beden om tot een helder oordeel te komen. - Intussen zullen wij ons in verbinding stellen met onze broeders in het ambt-regionaal en in de wereldkerk-en bij hen bepleiten dat wij, voor zover wij invloed kunnen uitoefenen, ge- zamelijk zoeken naar wegen om het gebruik en bezit van de kernbewapening terug te dringen. - Zo zullen wij ook in deze contacten bepleiten, dat wij samen zoeken naar vormen van verant woorde éénzijdige stappen om tot deze terug dringing te komen. - En samen zoeken nadere morele normen te ontwikkelen om de te nemen stappen te kun nen verantwoorden. - Daarnaast zullen wij in onze eigen geloofsge meenschap actief een proces helpen bevorde ren van intensievere voorlichting over de angstaanjagende problematiek, die hier ter dis cussie staat. Teneinde een duidelijk overzicht te krijgen Hier werd met assistentie naarstig geschreven om alles op tijd in "MoergesteTNieuws" bekend te maken. I i f r

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 5