O ik'! - I TRIMMEN, CONDITIE EN GEZONDHEID I. Trimmen, dat doen vele duizenden Nederlanders. De een doet het een of tweemaal per week omdat trimmen gewoon lekker is. Je wordt er weer eens echt moe van. Anderen doen het om - alleen of samen met ande ren - een poosje lekker actief in de natuur bezig te zijn. Weer anderen trimmen, omdat ze van lekker eten houden, en daardoor dikker worden. Toch willen zij er niets voor laten staan. Trimmen is voor hen een uit stekende methode om die extra pondjes kwijt te raken. Maar met trim men houd je óók je lichaam in condi tie. Vele mensen denken daar net zo over. Een zittend leven bevordert hun spierkracht en uithoudingsvermogen bepaald niet. Daardoor worden ze sneller moe. Trimmen helpt daartegen. Al deze mensen hebben ieder hun eigen re den om te gaan trimmen, en eigenlijk hebben ze allemaal gelijk. Er zijn ook mensen die gaan trimmen, omdat ze denken, dat een flinke por tie lichamelijke activiteit per week het risico op hart- en vaatziekten - waar onder het hartinfarct - vermindert. Jammer genoeg valt er wat dat betreft geen garantie te geven. Wel is her haaldelijk aangetoond, dat bij groe pen mensen die zware lichamelijke activiteiten verrichten minder hart- en vaatziekten voorkomen dan onder mensen die minder actief zijn. Maar een duidelijk verband tussen het re gelmatig leveren van zware inspan ning en een verlaagd percentage hartinfarcten is nooit bewezen. Zijn de andere redenen die hierboven werden genoemd eigenlijk niet vol doende om te blijven trimmen? Of bent u misschien nog niet begon nen? Waarschijnlijk is het daarvoor dan nü de tijd. Maar hoe moet dat dan? Hoe u moet trimmen, laat zich niet op één manier uitleggen. Er zijn nl. veel verschillende manieren. Voor diege nen die alleen maar trimmen om eens lekker moe te worden, dan wel alleen of samen met anderen eens een poosje in de natuur willen zijn, hoe ven eigenlijk geen regels gegeven te worden. Door alleen al te trimmen be reiken zij hun doel. Voor veel mensen is trimmen ’’iets doen aan de conditie”. Maar wat moet er nu gedaan worden om die conditie echt te verbeteren? En is dat dan wel zo gezond? De volksmond zegt immers ’’hardlopers zijn doodlo- pers”. Voordat deze vragen beantwoord kunnen worden, moet eerst een om schrijving van het begrip conditie worden gegeven. Onder conditie kan worden verstaan: het kunnen leveren van prestaties. Een slechte conditie gaat meestal gepaard met veel over tollig lichaamsgewicht. Bovendien raakt men bij een geringe inspanning snel vermoeid. Ook het uithoudings- niveau staat op een laag pitje. Een góede conditie betekent dus, dat iemand met zijn lichaam een behoor lijke prestatie kan leveren of betrek kelijk zware inspanning lang kan vol houden. Een goede conditie bete kent ook een groot uithoudingsver mogen. Dat gaat weer gepaard met een groot en sterk hart. Een goede conditie is kortom een gezonde zaak. Bovendien is iemand met een goede conditie zelden te zwaar. Met trimmen verbetert men de condi tie. Hoe moet dat gebeuren? Voor degenen die alleen gaan trimmen om de nodige pondjes vet kwijt te raken is het recept betrekkelijk eenvoudig. Iedere activiteit waarbij het lichaam gedurende enige tijd wordt verplaatst helpt dan al. Denk maar aan fietsen en wandelen, zwemmen en hardlo pen. Of een balletje trappen of slaan. Het tempo hoeft niet eens zo hoog te zijn. Afvallen lukt ook wel met lichte inspanning. Wél zal men ervoor moe ten zorgen, dat het steeds vrij lange tijd achtereen gebeurt. Een uurtje zwemmen of fietsen betekent het kwijtraken van ongeveer 30 gram vet. Wandelen kost iets minder, maar nog altijd 20 gram vet per uur. Hardlopen daarentegen weer méér, al gauw zo’n 40 gram vet per gelopen uurtje. Een simpel rekensommetje leert al snel hoeveel je moet doen om één of meer kilo’s vet kwijt te raken. En wie meer wil eten, omdat dat zo lekker is, kan dat in beperkte mate doen, zonder dat dit ten koste gaat van de gezondheid. Zolang tegen over dat extra eten óók maar een ex tra portie trimmen staat. Want zo ver dwijnt dat extra binnengekomen vet weer. Wanneer het lichaamsgewicht afneemt, wordt iedere prestatie lich ter. 1. Zoek een vorm van trimmen die leuk is en aanspreekt. Dan is de kans om te blijven trimmen het grootst. Beter een leuke activiteit jarenlang volhouden dan een zeer effectief programma, dat na enige weken uit verveling weer wordt ge staakt. 2. Begin ieder trimuurtje met een zeer lichte activiteit, voordat er aan zwaardere oefeningen wordt be gonnen. Dit geeft het lichaam de tijd om op adem te komen. Warme spieren vertonen veel min der snel blessures dan koude spieren. Dit is juist van belang als men bijv, vóór kantoortijd nog een uurtje gaat tennissen. Óf van huis uit gaat hardlopen (sprint niet met een weg!). 3. Zorg voor goed schoeisel. Ook dat voorkomt blessures en daarmee een gedwongen periode van rust, die voor het uithoudingsvermogen nadelige gevolgen heeft. 4. Zorg voor kleding die voldoende vocht kan opnemen maar niet luchtdicht afsluit. 5. Eet niet vlak voor het trimmen. Is dit niet te vermijden, gebruik dan alleen een lichte maaltijd. 6. Vermijd plotselinge overgangen zoals van rust naar zware inspan ning. Vermijd ook het plotselinge stoppen. Loop steeds rustig uit. 7. Denk niet alleen aan het trimmen, als de enige mogelijkheid om iets aan de gezondheid te doen. Ook in het dagelijks leven is veel te doen ter verbetering van het uithou- Enige richtlijnen voor de trimmer, die zijn gezondheid van dienst wil zijn: Maar niet iedereen begint zo gemak kelijk met trimmen, ook al ziet hij de noodzaak ervan in. Misschien wilt u aanvangen met een licht programma, dat toch verantwoord is. En zijn de hierboven geschetste richtlijnen te algemeen voor u. Geen nood. Voor specifieke activiteiten als wandelen, hardlopen en fietsen bestaan gerich te programma’s. Doel De trimprogramma’s hebben tot doel om een bepaalde conditie of uithou dingsvermogen te krijgen. Zij hebben daarbij het voordeel, dat er sprake is van een geleidelijke opbouw. In dit boekje treft u voor drie trimactiviteiten dergelijke programma's aan. Die activiteiten zijn wandelen, fietsen en hardlopen. Tussen deze drie vor men bestaat met betrekking tot het opbouwen van het uithoudingsver mogen geen voorkeur. Iedereen kan dus die activiteit kiezen die hem of haar het beste ligt. Wan neer u rustig aan wilt beginnen, ver dient het aanbeveling om met fietsen of wandelen een start te maken. Het hardloop-programma is namelijk wat zwaarder. dingsvermogen en ter verkleining van de hoeveelheid vetweefsel. Traplopen in plaats van gebruiken van liften, fietsen of lopen in plaats van vervoer per auto is óók heel effectief. 8. Eet smakelijk, maar bedenk tege lijk eens hoeveel uur er getrimd moet worden om die maaltijd te ge bruiken. zichtig op. Bedenk, dat niet in een paar dagen of weken een verbete ring van het uithoudingsvermogen tot stand kan komen. Zeker niet als men door jarenlang weinig actief te zijn geweest een slechte conditie heeft gekregen. 3. Het is niet zo belangrijk welke vorm van trimmen men kiest. Fietsen of zwemmen, wandelen of hardlopen, het voldoet allemaal. En degeen die dat alléén niet leuk vindt, neemt er - bijvoorbeeld - een bal bij. Zolang men de boven staande richtlijnen maar in acht neemt. 4. Bedenk dat zeer regelmatig trim men verstandig is. Beter dan af en toe een zware inspanning, gevolgd door een of twee inactieve weken. In die laatste periode gaat men vaak verder achteruit dan men in dezelfde periode door trimmen vooruit kan gaan. Is trimmen altijd goed voor de condi tie en voor de gezondheid? Nee, zeker niet. Twee vormen van trimmen zijn - wanneer gezondheid doel van het trimmen is - zeker niet aan te raden. Allereerst moeten die trimvormen vermeden worden, waar bij een behoorlijk beroep gedaan wordt op technische vaardigheden. Bokspringen kan zo’n vorm zijn. Net zoals van een bepaalde hoogte afspringen. Die vaardigheid is bij de meeste mensen niet aanwezig. In ie der geval niet bij de aanvang. Wie tóch enige kunststukjes wil uithalen, loopt onnodige risico’s en moet dat dikwijls met blessures bekopen. Wie moet rusten met een verstuikte en kel, levert ook weer een stukje van zijn conditie in. Want rust roest. Er is ook een andere vorm van trim men, die ongeoefende mensen moe ten vermijden. Dit zijn oefeningen, waarbij men ge durende meerdere seconden grote spiergroepen aanspant en deze aan gespannen houdt. Oefeningen - denk maar aan die voor buik- en rugspieren - die beter ach terwege kunnen blijven, omdat zij op het uithoudingsvermogen geen en kele invloed hebben. Bovendien neemt het risico op ernstige bescha digingen - bijvoorbeeld van bloedva ten - sterk toe. Vier opmerkingen bij het program ma, dat erop is gericht al trimmend het uithoudingsvermogen te ver beteren: Dat komt omdat een minder zwaar li chaam gemakkelijker te verplaatsen is. Is vergroting van het uithoudingsver mogen het doel van het trimmen, het recept is wat minder eenvoudig. Want dan geldt niet meer - in tegenstelling tot gewichtsvermindering - dat alle beetjes helpen. Vergroting van het uithoudingsver mogen kan tot stand komen, door tenminste twee a driemaal per week - en tenminste 20 tot 30 minuten per keer-te trimmen op tenminste vijftig procent van ieders maximale kunnen. Vaak is echter niet precies bekend wat dat maximum is. En is vijftig pro cent moeilijk in te schatten. Gelukkig bestaat er een eenvoudige vuistre gel. Die wijst uit hoe zwaar de inspanning minimaal moet zijn. Vijftig procent van het persoonlijke maximum wordt be reikt, wanneer het hart klopt met 170 slagen per minuut min de leeftijd van de persoon in kwestie. Dus voor ie mand van twintig jaar is dat 170-20 150 slagen per minuut. Voor iemand van 50 jaar is dat 170 - 50 120 sla gen per minuut. Met enige oefening is vrij gemakkelijk aan de pols te voelen, hoeveel slagen het hart per minuut maakt. 1. Bedenk dat de grens van de 170 slagen per minuut min de leeftijd het minimum is. Daaronder treedt geen verbetering meer op. Boven die grens geldt dat verbeteringen sneller tot stand komen, naarmate de inspanning die men levert zwaarder is. Dus wanneer het hart sneller klopt. 2 Probeer niet in één keer dit pro gramma te halen. Bouw het voor- Toepassing Allereerst kan iedereen het best het programma kiezen dat bij zijn leeftijd groep hoort. Er zijn voor elk van de al genoemde drie vormen - wandelen, hardlopen en fietsen, gekoppeld aan diverse leeftijdscategorieën, steeds drie verschillende program ma’s gegeven die allemaal tot het zelfde resultaat leiden. De duur van programma 1 is het langst, maar de opbouw is de meest voorzichtige, en wordt daarom ook het sterkst aanbe volen. Programma 2 is wat korter en daarom ook wat zwaarder, terwijl het zwaarste programma 3 nog korter is. Is het programma dat u kiest te zwaar, doe dan een stapje terug en kies een lichter programma. Tenslotte is het einddoel van alle pro gramma’s uiteindelijk hetzelfde ook al duurt het voor de een wat langer dan voor de ander. En - nogmaals - een geleidelijke op bouw is het veiligst. Er is dus geen reden om te hoog te grijpen. Soms zal ook programma 1 nog (te) zwaar zijn. Probeer dan niet om het pro gramma toch uit te voeren. Probeer integendeel in de loop van een paar dagen of weken - door geleidelijk de afstand of de snelheid op te voeren - weer in dat programma te komen. Kunt u - bijv. - in de 1e week van programma hardlopen 1 de 11/2 km niet halen in 10 minuten, omdat u bui ten adem bent? Ga dan rustig af en toe een stukje wandelen. Probeer wél in de loop van enige da gen of weken de gestelde eis te ha len, maar forceer niet. Ga pas naar een volgende week, als u aan de ge stelde eis hebt voldaan. Zelfs al duurt dat iets langer dan in het programma staat aangegeven. Bedenk steeds, dat het programma van een bepaalde week het einddoel is. Een prestatie die zeker niet in het begin van de week al gehaald hoeft te worden. Wanneer u een poosje ziek bent ge weest of om andere reden eens een of twee weken niet hebt getrimd, dan is het mogelijk dat uw uithoudings vermogen door gemis aan activiteit is achteruitgegaan. Daardoor zal het moeilijk of zelfs onmogelijk zijn het programma op het punt van afbreken weer voort te zetten. Ook in deze gevallen is het verstan dig een stapje terug te doen en een paar weken in het programma terug te gaan. "I PAGINA8 1 j Di 9a 'n MOERGESTEL-NIEUWS-WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 ÏRIMWIJZER I'- I 1 J

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 8