1 I V°O«a WCOW^.... Met open oog door de natuur door G. Kuijpers I I I I t I I 1 f 75,- ff Louis v/d Meydenberg Max Tailleur 1 Gemeenteraads vergadering Gemeenteraads vergadering K I I Portret, kinderfoto's, groepsfoto's... reserveer tijdig! 29,90 i Konica spiegelreflex camera r ECE (incl. tas)T 303,- Kleinbeeldcamera Dus avondje uit, dan op 14 november naar café-restaurant ”De Brouwer”, aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. 29,90 35,00 37,50 Gezien het aantrekkelijke programma zijn wij ervan overtuigd, dat U deze voorbode van de 20ste Carnavalsviering in ’t Pierewaaiersrijk niet mag missen. 25,00 25,00 16,75 29,90 13,95 Kodak pocketcamera voorf 85,~ (Zolang de voorraad strekt) 3 >1 If We kennen in andere delen van Moergestel trouwens ook al namen, die honderden jaren oud zijn zoals Regenbeemdeke, Griete Veldeke of Kromwei en Boonhof. In de Oistelvoortjes verschijnen straks de namen Kriekenakker, Hofakker, de Werft, de Stappert, de Voor- beemd, de Looyakkers en Mispelbos. Wie nog bekend is met de begroeiing vroeger rond een boerderij, ziet nog voor zich het bak huis, de slijpsteen, het karschop en het hon denhok. Daaromheen stonden vaak de meest uiteenlopende fruitbomen en andere struiken. Bij het keldergat vond met meestal de vlierbos, voor het huis de opgeknipte lindebomen en er gens, meestal op een hoek van het huis, een grote, dikke notenboom. Om den hof stond vaak een hoge beukenheg. Het fruit bestond o.a. uit kersen, spaanse en/of zwarte, allerlei appels, zoals bellefleur, goudreinetten, sterap- pel, tootappels, wijn- en oogstappels en hier en daar een groningerskroon; de peren waten jute-, suiker- en ouderwetse stoofperen. Per- zikbomen stonden er niet zoveel, pruimenbo men des te meer. Zeldzaam zag men kweepe ren (delicatesse als vlaaivulling) en nog minder de moerbeiboom. Een interessante verschijning was de struikach tige mispelboom. Hij bezat een brede kroon met viltachtige langwerpige bladeren. Op zwa re gronden in Oost Nederland kan men hem nog in verwilderende vorm terugvinden. In het 62. Ouderwetse vruchten. In het nieuwe bouwplan in Moergestel, de Oistelvoirtjes, zijn in de raadsvergadering van 30 oktober de straatnamen gekozen. De laatste jaren is het mode om oude veldnamen en der gelijke weer te laten herleven. Vroeger hadden de kleine boerenbedrijven soms wel 20 ver spreid liggende kleine percelen grond. Deze ak kertjes of weitjes hadden allerlei aparte na men. Ze waren grillig van vorm en hadden meestal maar een oppervlakte van /i tot 1 lo- pense. 1 Lopense is ongeveer 1600 m2. Boven dien waren ze vaak omwald met doornige heg gen en struiken. Dit waren natuurlijk ware vo- gelparadijsjes. Zo was vroeger dan ook de toestand in de Oistelvoirtjes. De oudste Moer- gestelnaren zullen U nog kunnen vertellen hoe men de Oistelvoirtjes introk om vogelnestjes uit te halen. Dit was vroeger een normale be zigheid. Tegenwoordig heeft de jeugd andere zaken om zich mee bezig te houden. Op vrijdag 6 november a.s., ’s middags om 5 uur is er een openbare vergadering in het ge meentehuis. De agenda: 1. Opening. 2. Trekking stemmingsnummer. 3. Beantwoording van het kollege van Burge meester en Wethouders op de Algemene Be schouwingen in de vergadering van 5 novem ber 1981. Pauze. Repliek en dupliek van respektievelijk Raad en Burgemeester en Wethouders. 4. Voorstel tot vaststelling van de begroting 1982 en die van het woningbedrijf 1981-1982. 5. Voorstel tot wijziging van de ’’Verordening onroerend-goedbelasting” 6. Voorstel tot toekenning van subsidies voor het dienstjaar 1982. 7. Voorstel tot het verlenen van een eenmalig subsidie aan de Stichting Jeugdbelangen St. Jan. 8. Voorstel tot wijziging van de begroting 1982 in verband met: a. verhoging van de onroerend-goedbelasting; b. tijdens de begrotingsbehandeling vastgestel de herzieningen en subsidies. 9. Voorstel tot verdaging beslissing op be zwaarschrift H. van Kerkoerle, namens de Ak- tiegroep ’’behoud Zandstraat 5’.’.. 10. Sluiting. zocht een opvolger. Via een landelijke wedstrijd werd tijdens een T.V.-show Jan Mal lens uitverkoren. Hij zei echter ”nee” tegen de commissie omdat hij liever zijn tijd bleef beste den aan de gehandicapten in het tehuis in Goir- le, waar Jan portier is. Op het verzoek van C.V. De Pierewaaiers om een proeve van zijn kunnen te tonen reageerde Jan echter positief. Jantje Mallens is één van de attracties tijdens het Elf-Elf-bal, dat zaterdag 14 november in café-restaurant ”De Brouwer” wordt gehou den. Vanaf 20.30 uur kan men gratis genieten van de eerste Carnvalsnummers, de optredens van conferencier Jantje Mallens, de Hofkapel ”De Belleblaosers”, dansmariekes enz. enz. Op donderdag 5 november a.s., ’s avonds om 19.30 uur is er een openbare vergadering in het gemeentehuis. De agenda: 1. Opening. 2. Algemene beschouwingen ten aanzien van de gemeentebegroting 1981. 3. Sluiting. Aanbieding: Voor de heren: Voor de dames: Z.D.H. Stadsprins Pier XIX zal tijdens het bal het motto van de Carnaval 1982 op spectacu laire wijze onthullen. Deelnemers aan de op tocht worden op deze wijze tijdig in staat gesteld hun inspiratie op een bepaald doel te richten. B voorjaar geeft hij prachtige witte bloemen. Na de bloeiperiode ziet men al vlug de vruchtzet- ting. Deze vruchten lijken op een vergrote bruinachtige rozebottel of lijsterbes. De mispel is evenals kers, pruim, appel, perzik en peer fa milie van de roosachtige. Het gezegde: zo rot als een mispel, is inderdaad zoals U begrijpt af komstig van deze merkwaardige vrucht. Een mispel is aleen genietbaar als ze beurs of rot is. Dit beurs worden kan slechts gebeuren als de nachtvorst invalt. Men moet ze leren eten. 'tJ De naam Kriekenakker kan duiden op verschil lende betekenissen. In Vlaanderen is de kriek onze kers, in Oost Brabant verstaat men er een kleine blauwachtige hardere pruim onder. Hier in Moergestel en omgeving denkt men meer aan een krekel, maar als wij de uitdrukking kennen: zich een kriek (bult) lachen, kan het ook nog een wat hoger gelegen akker zijn ge weest. Wij vinden dat het mooie namen zijn voor de nieuwe straten in plan Oistelvoirt. Misschien zijn er nog wel onder onze lezers, die persoon lijk nog iets weten in verband met deze oude namen. Wij houden ons dan graag aanbevolen dit te horen. i2 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 n ii t s 2 s OW MODEHUIS I. I. Ir 1 met afstand- instelling let op Ruime keus in rokken, truien, jurken in diverse prijsklassen. Photo-atelier Rootven 26 - Moergestel Telefoon 04243 - 1421 Albums, lijsten, doka-benodigd heden, filmcamera's, projektoren, statieven, kijkers, telescopen, enz. Voor de kinderen: Aanbieding mooie badjasjes (badstof) maten 86 -128 maten 140 -152 maten 164 -176 Jomo pyama's, 116 t/m 176 Flanellen blouses, 116 t/m 176 Meisjes nachthemden, vanaf Mutsen - Sjaals - Wanten. Aanbieding: 100% acryl pullover, van 39,90 voor Schipperstruien Jomo pyama, 100% katoen Sjaals (wol en acryl), vanaf Setter Lady Bonnetterie45,00 Sjaaltjes met goud- en zilverdraad16,95 Armbanden "goud of zilver", vanaf6,95 Drielingkettingen "goud"26,95 Broches, vanaf2,95 I I I .g ÏA. tof

Weekblad Moergestels Nieuws | 1981 | | pagina 3